Poslední zločin

• Francie

Cortex

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie, 2008, 105 min

Experimentálná sonda francúzskej kinematografie do duší ľudí so syndrómom "Alzheimer", s presvedčivým výkonom pána Dussolliera v roli Charlesa. Neľahká téma vložená do krimi zápletky ponúka zaujímavé myšlienkové pochody postihnutého človeka a jeho snahu odolať a nepodľahnúť, i keď progresia degenerácie cortexu-cerebri je nevyhnutná. Reálie prostredia filmovania slušne dopĺňajú ponurú a smutnú atmosféru príbehu.(26.2.2012)

Charles Boyler - pacient specializované kliniky na léčení Alzheimerovy choroby bojuje se svou pamětí, aby jako bývalý policajný šéf důsledně vyšetřil svůj poslední případ. Vráždy pacientů, které se odehrávají v této klinice. Personál kliniky zneužívá bezmoc pacientů na jejich postupnou likvidaci. Boyler nakonec dosáhne spravedlnost. Můžeme se setkat s dobrými hereckými výkony. Zvláště vyzdvihuji přesvědčivé herecké umění André Dussolliera jako hlavního hrdinu tohoto krimi příběhu.(11.3.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $2,062,203(4.7.2010)

Film začíná smutně. Nutí nás zamyslet se nad naším stářím a nad tím, zda se to může stát i nám. Myslím tím Alzheimera - prostě sklerózu. Příjezd hlavního hrdiny, policisty v důchodu z Alzheimerem, do sanatoria, spustí náš detektivní příběh. CITÁT - Jeden dobytek na víc......... Náš hrdina začne řešit záhadná úmrtí v sanatoriu, ale v pátrání má jednu velkou překážku, paměť, ta už moc neslouží. Stále se však snaží roztancovat svoje mozkové buňky aby případ zdárně vyřešil - zda se mu to povede nebo ne, nebudu prozrazovat. CITÁT - Hodně úmrtí za tak krátkou dobu............ Smutný, dramatický a zajímavý snímek. V hlavní roli André Dussolier.(31.3.2011)

Zajímavý pohled do života člověka, který celý život pracoval mozkem, řešil kriminalistické případy a teď mu ten mozek vypovídá službu. A on se přesto snaží dělat dál to, co dělal celý život - vyřešit zločin. A Vy si až skoro do samého konce filmu říkáte: je to jen jeho nějaká utkvělá představa? Nebo je to fakt a na klinice se něco nekalého děje? Napínavý, akční....ale i dojemný.(6.5.2019)

• - V roli Thomase Boyera se měl objevit Guillaume Canet, nakonec ji ale hrál Julien Boisselier. (Terva)

• - Natáčení probíhalo ve francouských městech Paříž a Yvelines. (Terva)