Turínský kůň

Fred Kelemen

Mihály Víg

Ruth Waldburger
  • Orvokki

Vlastne ani neviem čo mám k tomu filmu povedať. Vedela som že je dlhý a vedela som aj prečo. Takže v tom má spočívať jeho sila? V dlhých záberoch? Hudba bola... no vlastne úplne obyčajná. Po celý čas som sa snažila prísť na to, prečo má tento film tak vysoké hodnotenia. A neprišla som na to doteraz. Prepáčte, ale minútové zábery na pálenku, potom na dvere, potom na niečo iné a potom zase na niečo iné ma fakt neberú. Postarší muž s chromou rukou a jeho dcéra. Ich život je samota, nuda, jeden zemiak denne (najprv vidíme ako ho je on, potom ako ona, potom ako obaja z jednej strany, a potom aj z druhej), pálenka, vietor, kamenný dom a kôň o ktorom som bola presvedčená že do konca filmu umrie. Ale pár vtipných scénok tam bolo. Celé kino sa smialo (vlastne ma prekvapilo že bolo takmer plné. A neprekvapilo že dosť ľudí odišlo) keď niekto čokoľvek povedal. Definitívne mažem režisérov starší film Sátántangó z HDD. Po tom čo som videla tu, neverím že na to dokážem sedem hodín pozerať. Radšej si prečítam knihu, myslím dokonca že to bude rýchlejšie. Ešteže som v tento deň videla tri fakt dobré filmy (Ghost Writer, Hævnen a Hermano). Jednu hviezdičku dávam za fotogenickosť. Boli by z toho pekné fotky. P.S. ak mi ešte niekto povie že fínština a maďarčina sa podobajú, odmietam sa s ním baviť. [MFF Cinematik 2011, Piešťany](10.9.2011)

Tak, starý môj, prezleč si tie staré spodky a žer, žer tie horúce uvarené zemiaky! A nemysli si, že zajtra ťa čaká niečo iné. Repetitívnosť zabíja, nuda zabíja, tie však tvoria nevyhnutnú súčasť každej existencie. Existencia zabíja, v každom okamihu sa rozpadávame a smerujeme do prázdnoty. Kobyla bola vo svojej úlohe absolútne strhujúca a úžasná.(14.12.2016)

• sta

Tarrova odpověď na snímek Karel a já odpovídá na dlouhodobou otázku - může být filmová sračka dobrým filmem? Turínský kůň je sračka, ale kvůli Tarrovu rukopisu, nádherné kameře a hudbě jej nelze označit za špatný film.. a jestli je z toho cítit nějaký konec něčeho, tak určitě ne civilizace, ale Tarrových filmových ambicí(13.9.2011)

• easaque

musím tento film hodnotit tak slabě, protože bych bez přetáčení nevydržel až do konce. Věděl jsem, že příběh tam nebude a spíš se asi režisér snažil o vytvoření pocitu beznaděje, což se mu podařilo i v mém případě, jen jsem film zvládl za necelou hodinu ;-). Možná je to pro některé kacířské vůči Tarrovu uměleckému dílu - mají pravdu a bránit se nebudu. Nejsem prostě cílový divák, i když z filmu cítím, že si s ním dal práci a určitě si najde své publikum. Já přece jen potřebuji od filmu víc smysluplnějšího děje a větší tempo a střih. To se pak opravdu můžu klidně dvě a půl hodiny dívat z okna - i tam si najdu něco zajímavého. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 3 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](21.5.2012)

Po velmi špatných zážitcích při Outsiderovi a Satanském tangu musím tomuto filmu přiznat aspoň dokonalou kameru a v určitých místech i velmi dobře vybranou hudbu. Stereotyp a nuda ovšem zůstává a tolik opěvovanou hloubku jaksi nenacházím. Kdyby se Béla rozhodl udělat seriál - každý den z filmu by znamenal jeden díl, snad by vznikla příjemná poetická podívaná pro vyčištění hlavy po těžkém dni...(1.8.2011)

• - Film vyhrál na Berlinale 2011 Stříbrného medvěda (Silver Bear - The Jury Grand Prix). (Rosomak)

• - Turínský kůň je kobyla, která byla pro "účinkování" ve filmu koupena na koňském trhu v malém městečku na maďarském venkově. V únoru roku 2011 na Berlinale Béla Tarr pověděl novinářům, že kobyla je živá a zdravá, žije v utajeném místě - na nádherném rozlehlém státku, je jí osm let, je březí a daří se jí dobře. (Aelita)

• - Příběh Turínského koně napadl scenáristu (a dlouhodobého spolupracovníka Bély Tarra) László Krasznahorkaie už v roce 1985. Ke krátké synopsi se však tvůrci vrátili až o mnoho let později. (Rosomak)