Televízna inscenácia klasickej drámy J.Hollého. Obraz slovenskej dediny v období vysťahovalectva Slovákov do Ameriky. Hlavný hrdina sa vracia z Ameriky do rodnej dediny. Dozvedá sa o ožobračení svojej rodiny krčmárom a richtárom podvodnými machináciami. Napriek svojej túžbe pokojne sa usadiť, je nútený naprávať dôsledky tejto nespravodlivosti. I keď napokon dosiahne svoj cieľ, odchádza do mesta nezmierený s tiesnivými pomermi na dedine, ovplyvnenými majetkovou závislosťou. (oficiální text distributora)

Hombre8

Nenápaditý příběh ze slovenského venkova. Navrátilec z američky, podvodníci, zloději, opilci, svěřepost, zaťatost, hamižnost, křivdy...  Nevalně natočené podle poněkud zmateného scénáře. Dvě hvězdy s odreným chrbátom. ()

javlapippi

"Takúto ty teda chceš spravodlivosť, aby sa pre teba ľudia vešali." Z nového sveta sa na rodnú hrudu navrátivší hlavný hrdina je prinútený naprávať na vlastnej rodine spáchané nespravodlivosti, aby ich, čím ďalej tým viac zhnusený všeobecnou hamižnosťou, zadubenosťou a korupciou, nakoniec znovu obe opustil. Veľmi dobrá inscenácia vystihujúca slovenskú náturu. A pokiaľ som počul, bola to v oných časoch dosť častá prax, že pokrokom nainfikovaní navrátilci po negatívnych skúsenostiach rezignovali na pozdvihnutie zaostalej domoviny a odišli preč. PS: Záverečná výčitka hlavnému hrdinovi, že ide do fabriky ako Cigáň, znie dnes už veľmi nepatrične. ()

Autogram

Falošné zmenky, falošná dražba, podvody na súde, a to všetko sme mali na slovenskej dedine už pred storočím a písali sa o tom knihy. História sa jednoducho opakuje, a ľudia sú stále rovnakí, iba kulisy sú iné. Trochu som sa vo filme strácal, a môj záujem upadal každým ďalším obratom, takže len slabšie tri hviezdy. ()