Momentky

• USA Snapshots
všechny plakáty
Dokumentární / Hudební
Slovensko, 2008, 90 min

Není divu, že jeden z prvních celovečerních portrétů z oblasti československého rocku vznikl právě o tajemném, vřelém, originálním a nesmírně nadaném Dežovi Ursinym. Život slovenského rockového básníka skončil v osmačtyřiceti letech. Od té doby je s námi už jen jeho hudba: alba, která vytvářel společně s básníkem Ivanem Štrpkou, jeho velká osobní bilance na sklonku života v devadesátých letech a také rané písničky z beatových šedesátých let, v nichž už od osmnácti roků Dezider čili Dežo Ursiny zářil jako jedna z hvězd československé scény se skupinou The Beatmen. Sestra Deža Ursinyho vypráví klíčovou příhodu o hře na sebezraňování, která končí skutečným zraněním. Spoluhráči Marián Varga, Jaro Filip či Andrej Šeban hovoří o jiskřivé i nesnesitelné osobnosti. Ženy, producenti, děti: z „momentek“ (jak zní název jednoho Ursinyho alba) se skládá portrét výjimečného hudebníka, od bohémských let až po askezi a vnitřní klid před očekávanou smrtí. [44. MFFKV 2009] (oficiální text distributora)

nascendi

Otec Deža Ursínyho ma na priemyslovke učil dejepis, nikdy nezabudnem na koncert Manfreda Manna v bratislavskej hale na Pasienkoch v roku 1965, na ktorom ako predskokani účinkovali famózni The Beatmen a v mojej knižnici tróni jeho kniha listov Zdenke Krejčovej s názvom Moja milá pani. Bohužiaľ jeho hudba od vzniku skupiny The Soulmen ma už neoslovovala, lebo som jej nerozumel. Ale Dežo ako človek ma v tomto dokumente fascinoval a som rád, že som si ho pozrel. ()

Radko

Deža Ursínyho hudbu môžem, výpovede o ňom sú fajn, ale spôsob akým bol spracovaný dokument nemusím. Takže kompromisné 3. ()

Marze

Shrnula to hezky umělcova známá: "Vlastně to bylo hezký. Kdyby na konci nebyla smrt, tak to bylo hezký". Žádnou hudbu od něj tedy neznám, ani jsem o něm nikdy neslyšel. ()

Autogram

Pekný a pozerateľný medailón o svojskom hudobníkovi a človeku. Ale keďže takáto hudba mi nič nehovorí, dokážem oceniť len pasáže o súkromí, hudobné prvky ma neoslovili. ()

Georgei

Vynikajúci a primerane citlivý dokument o Dežovi Ursinym - nepochopenom umelcovi, v ktorého hudbe a životnej filozofii sa ukrývalo čosi veľmi hlboké a veľké. Povinnosť pre hudobníkov a polohudobníkov. Odporúčam všetkým, čo hudbu vnímajú ináč ako "vyplnenie ticha". ()

Dupac

Život a hudba Deža Ursinyho se těžko dá vtěsnat do plochy 90 minut, každopádně díky těm, co se o to pokusili. Obsahuje to silné i dojemné moment(k)y (lidské i muzikantské), ale nakonec z toho vychází obrazový doplněk k vlastně po všech stránkách výživnější knize Pevniny a vrchy. 80 % ()

Videozuma

Ursiny, jeho tvorba a zivot určite zostane medznikom v slovenskej modernej hudbe, ale i filme, ale to, co prináša toto dielko je niečo velmi podobné nezvladnutemu pokusu priblížiť si niekoho, koho mozno obdivuje, ale o podstate jeho tvorby, života , myslenia a duchovného sveta vie toľko ako čitateľ povrchných bulvárnych textov. Isto, je zložité nakrúcať film o niekom koho ste videli z vlaku, ale aj vyber spolupracovníkov je príznačným pre povrchnosť, plytkost a nepresnosť zobrazenia tejto stigmatickeho tvorcu a kontroverznej ľudskej bytosti. Oceniť je nevyhnutne zopár výpovedi, ktoré naznačujú kam sa film mohol uberať, keby sa autor nezaoberal svojou predstavou o Ursinym, ale poctivým dokumentaristickym spracovaní témy. Ako dokumentárny film 5%, ako publicistika a záznam niekoľkých zaujímavých názorov empatickych spolutvorcov, či kamarátov aj 35%. Dokopy * s prižmurenými očami. ()