Studio Láďa se poprvé představilo publiku roku 1998 právě hrou Hymna aneb Urfidlovačka. To se ovšem ještě jmenovalo Studio Jára. Jak lze z názvu i z osoby Ladislava Smoljaka odvodit, nezakrývala se zde spřízněnost s Divadlem Járy Cimrmana. Dnes se společnost už jmenuje Studio Láďa a od mateřské scény ho mimo jiné odlišuje také to, že v něm vystupují ženy. A také rozšířilo svůj repertoár. Druhou hrou je Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Text Hymny ovšem původně vznikl pro studenty herectví alternativní větve DAMU, kteří působili v té době pod patronací Studia Ypsilon. Hymna aneb Urfidlovačka je mírně mystifikační hra se zpěvy o vzniku české národní písně. Ta je zpočátku předmětem tahanic mezi českým ševcem, německým krejčím a židovským skladatelem. A uvidíte v ní řadu významných osobností pražského divadla řady profesí, kteří se z ochoty ujali představovati postavy tohoto kusu. (oficiální text distributora)

Všežrout

Mareš (Smoljak): "Já to nechávám čistě na nich dvouch a stojím noblesně stranou. Tento univerzální židovský trik mi můj otec, na smrtelné posteli, velmi levně prodal." ()

Siriuss

Velmi kvalitní "Cimrmanovský" humor který nemá s Járou Cimrmanem nic společného....i když kdo zná a má rád DJC a jeho hry, bude se mu líbyt i tohle, i když ne tak jako klasická tvorba tohoto divadla...(při druhém vzhlédnutí jsem byl ještě o něco spokojenější a člověk tam najde mnohem více, než se na první dojem zdá !!!....) ()

Olík

Slepý harmonikář Mareš by byl radostí určitě celý bez sebe. Jeho pouťové odrhovačce „Kde domov můj“, která v Tylově Fidlovačce platila za pro hru nepodstatnou, se díky panu Ladislavu Smoljakovy dostalo, kromě začátků mezistátních fotbalových zápasu nebo dekorování Barbory Špotákové, výraznější role také na prknech znamenajících svět. Bohužel, i kdyby si nad tím někteří uživatelé hlavu třeba ukroutili, srovnávání tohoto satiricky klamavého kousku o vzniku naší národní hymny s hrami legendárního divadla Járy Cimrmana se snad ani vyhnout nedá. A jako taková působí Hymna aneb Urfidlovačka studia Láďa (dříve studio Jára) dojmem slušně upraveného, solidně vystupujícího, ale na první pohled chudšího příbuzného. Ale znáte to, chudoba cti netratí a někdo tomu dokonce bývá naopak. ()

maar

At se mi nesnaží nikdo vykládat, že Hymna je špatná, či málo vtipná...je naprosto fantastická, zase inteligentní a pokud by se touto formou ve školách vyučovalo - myslím tím historii, málokdo by si nepamatoval data, události atd...Nikoho jiného než Smoljaka a Svěráka mít nebudeme...to, že si tady Láďa odskočil, je jen dobře :) ()

Z0MBi

Znal jsem toto představení už několik let jen z audiozáznamu a byly to 4 * možná 5 *. Po zhlédnutí videozáznamu představení hodnotím "jen" 3 *. Chtěl jsem nejdřív dát 4 *, ale: Je to hlavně proto, že krásnému scénáři (a to "semináře" i hry) obraz absolutně nepomohl. Možná záměrně statické projevy herců, jak je u Cimrmanů zvykem, se mi moc nelíbily. Pustit někomu toto, aby se mu začalo líbit divadlo a'la Cimrman, může způsobit, že už si nic z této tvorby nepustí a nenavštíví. Amatérsky zpívané písně s doprovodem piana mi připomnělo dětstí, kdy jsem "hrával" v ochotnickém spolku - proto zpěv hodnotím kladně, i když je to jen z důvodu nostalgie, která je ale velmi subjektivní. Dokud jsem to představení znal jen z poslechu, líbilo se mi více. Vnímat hrátky s češtinou jde i bez obrázků. Zřejmě stejný problém, jako je se zfilmovanými knížkami. A proto budu toto i nadále raději jen poslouchat. P.S.: Obávám se, že jednoho krásného dne uvidím i Fantoma... ()

wocicko

Škoda, že studilo Láďa je Cimrmanofilům více méně neznáme - o hodně přicházejí a teď, co je principál mrtev, už definitivně přišli. Ono je to něco trochu jiného, ale myslím, že absence Zdenka Svěráka jako autora hru trochu více zvážňuje, ovšem jen téma, legrace je to stejně velkolepá! Jedna z mých nejoblíbenějších her vůbec. ()

aranek

Dlouho jsem znal Hymnu jen jako audio verzi a neměl tušení o existenci videa. Připadala mi ještě o kousek lepší, než Cimrmanovy hry, taková propracovanější a vážnější. Video verze zamrzí některými nechtěnými přešlapy herců. Das ist für mich eine verfluchte Situation, ale 90%. ()

Pepi74

No já nevím, podle toho jak se smálo publikum tak se taky moc nebavilo. Kdyby tohle vytáhl někdo jiný než Smoljak tak by po tom ani pes neštěkl.. ()

hostivít

Velmi zdařilé dílo pana Smoljaka, didaktické, ale vtipné a trefné politikaření. Mimochodem, pokud to zde někteří kritizují, tak asi budou zklamáni novou hrou České nebe, protože ta je v mnoha směrech velmi podobná. Pokud si ovšem ještě před jejím shlédnutím nevsugerujete, že z ní budete nadšeni. ()

Pavel.M

Zaráží mě, kolik lidí tuto hru absolutně nepochopilo. Vyčítat panu Smoljakovi, že je tato hra málo cimrmanovská (respektive ji vůbec s DJC srovnávat), je asi tak chytré, jako vyčítat stejnou věc Svěrákovu Koljovi. Stačí se blíže seznámit se samostatnou Smoljakovou tvorbou a s historií národního obrození a člověk teprve pak pozná a docení, jak je tato hra chytrá a kolik je v ní v trefných postřehů, ale i vtipu. Už jen na ten výborně promyšlený název... Před panem Smoljakem opět smekám. ()

Svatopluk.Vi

Je to dílo, které je neskutečně promyšleno a perfektně těží ze situace v Národním obrození. Humor, který je velmi inteligentní. Baví mne ta promyšlenost a propracovanost dialogů, které nemají být primárně humorné, ale komičnost vychází ze situacemi která se aktuálně děje. ()