Brendan a tajemství Kellsu

• Francie

Brendan et le secret de Kells

• angličtina

Brendan and the Secret of Kells

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Belgie / Irsko / Francie, 2009, 75 min

Fabrice Ziolkowski

Bruno Coulais

Didier Brunner, Paul Young

Rozhodně jedna z nejatmosféričtějších věcí s nejpříjemnějším hudebním doprovodem, co jsem za poslední léta viděl. Upomínající na sílu mýtů, legend a jejich vyprávění o vzniku reálné The Book of Kells (tady to asi bude chtít menší studium, jelikož kromě Irů o ní moc lidí mimo britské ostrovy příliš neví, včetně mne). Chvilku mi sice trvalo, než jsem si zvykl na výrazně stylizovanou animaci, ale to pak přešlo (poté, co jsem si něco o té knihe prostudoval a uvědomil si, že ta animace částečně přebírá styl kreseb v knize). Rozhodně tohle nezůstane u jednoho shlédnutí. P.S. Kočka je skvělá.(13.3.2010)

Velmi povedená, evropská pohádka s historickým podkladem. Bohužel i přes mírně složité, ale nádherné vizuální zpracování a krásnou tématickou hudbu nemůžu zvednout nad 4 hvězdy, protože příběh, točící se kolem knihy, která má sice historické prameny, ale divák o ní v podstatě nic neví, a ta nevědomost mi bránila vcítění se do příběhu hrdiny naplno. http://www.youtube.com/watch?v=anRAROIwHHo(15.9.2010)

Zatímco opata zajímá jen stavba zdi, která má zabránit vikinským nájezdníkům, jeho synovec Brendan je fascinován tajemnou knihou, již do opatství přinesl bratr Aidan. Ač se opat vyhraňuje vůči pohanství, tak ve skutečnosti se zde nenásilně prolíná křesťanství s keltskou mytologií. Keltský kříž, stojící uprostřed prostranství, je zničen, světlo pohasne, ale život nelze tak snadno vymýtit. Přesto je útok vikingů stejně brutální, jako by šlo o hraný film. Les zdánlivě dýchá svobodou a životem, jenže v jeho hlubinách se ukrývá temnota, které se bude muset Brendan postavit. Je to chlapec velmi neposlušný a nezbedný, ale pevné vůle, co mu dodá sílu jít přes překážky. Tajemné oko, osvícení, poslání, úkol. Knihy jsou mocnou zbraní, dokážou poradit i podržet, a proto se jich bojí ti, co chtějí druhé ovládat. Zničit knihu ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vizuálně nádherné.(22.12.2020)

Neviem, neviem, niečo mi tam vadí, chýba, prekáža, je navyše... Na Brendana som sa tešil dlho. Nápad a príbehový rámec je zaujímavý (pre milovníka kníh ako som ja dvojnásobne). Kresba skvelá. Nádych mýtu a atmosféra fantastická. Scény s démonickými Vikingami mrazivé. Ale... nie je to úplne ono. Vadil mi spôsob humoru a odľahčovanie (ok, tak je to rozprávka, lenže aj tá sa dá spraviť ešte "dospelejšie"), miestami mi vadilo, akým smerom, miestami narážajúcim na stereotypné chovanie postáv (ktoré sa tak stávajú nezaujímavými), sa príbeh uberá. Ešte temnejšie tónovanie by neuškodilo. A aj to "srdce", ktoré Brendanovi nechýba, mohlo byť hrejivejšie. 80%(14.8.2014)

Originální a důvtipný námět, kdy se proplétají křesťanské i pohanské mýty s vědou a prokreslenou psychologií postav. Temné. Vtipné. Neshazující náboženství, ale zároveň realistické zobrazením, jak mohly vznikat mýty a pověsti. Perfektní vizuální stránka připomínající středověké iluminace a přesto působí moderně jasnými geometrickými tvary. Přístupné různým výkladům. Tohle je výtvarný skvost, který našel vlastní neotřelou cestu kresbou i způsobem vyprávění. /5 10. 13./(5.10.2013)

• - Jméno kočky Pangur Ban použil již v 8. století irský mnich pro kočku ve své básni. Hrdinka Aisling se pak jmenuje podle žánru irské poezie ze 17. století. V irštině znamená její jméno „noční sen“. (mr.filo)

• - Film popularizuje skutečnou uměleckohistorickou památku - "Knihu z Kellsu", která je často považována za nejcennější irský národní poklad. (M-arta)

• - Opatství Kells, kde byl rukopis po staletí uložen, se nachází asi 60 km severozápadně od Dublinu. Klášter, kde kniha vznikla, byl zrušen ve 12. století. (M-arta)