poster

Brendan a tajemství Kellsu

 • Francie

  Brendan et le secret de Kells

 • anglický

  Brendan and the Secret of Kells

  (festivalový název)
 • Nizozemsko

  The Secret of Kells

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Belgie / Irsko / Francie, 2009, 75 min

Scénář:

Fabrice Ziolkowski

Hudba:

Bruno Coulais

Producenti:

Didier Brunner, Paul Young
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • okkac
  *****

  Rozhodně jedna z nejatmosféričtějších věcí s nejpříjemnějším hudebním doprovodem, co jsem za poslední léta viděl. Upomínající na sílu mýtů, legend a jejich vyprávění o vzniku reálné The Book of Kells (tady to asi bude chtít menší studium, jelikož kromě Irů o ní moc lidí mimo britské ostrovy příliš neví, včetně mne). Chvilku mi sice trvalo, než jsem si zvykl na výrazně stylizovanou animaci, ale to pak přešlo (poté, co jsem si něco o té knihe prostudoval a uvědomil si, že ta animace částečně přebírá styl kreseb v knize). Rozhodně tohle nezůstane u jednoho shlédnutí. P.S. Kočka je skvělá.(13.3.2010)

 • Tayen
  *****

  Sbohem 3D. Vítej jednoduchá geometrická animace. První záběr filmu mě až vyděsil svou jednoduchou vizualizací. S každým dalším jsem si ale na svět obdélníků, ostrých hran a měkkých oblouků zvykla a spolu s úžasným příběhem, atmosférou, moudrostí a hudbou mi to celé přišlo jak vystřižené ze sna. Jsem ráda, za invenci, jsem ráda za originalitu a odvahu v animovaných filmech, ve kterých nejde o to, jak dokonale se postavy podobají reálným lidem. Naopak tady jsou hrdinové, ďáblové a zlosynové vyobrazeni jednoduše, mnohdy jen jako stín, a snad o to více děsivěji, či barvitěji. Kdo má rád fantazii, nezvyklé kresby a moudrost v pohádkách, které jsou mnohem více než právě pohádkami, ať sáhne po Brendanovi a tajemství Kellsu.(25.4.2011)

 • Jirka_Šč
  *****

  Hodnotím maximálně, přestože to má podle názoru mého i mé dcery useknutý konec (kdyby byl závěr tak dobrý, jako zbytek filmu ...). Protože to je kouzelné, animace je úchvatná, má to krásnou hudbu, styl vyprávění je originální a celkově se jedná o velmi zajímavé (temné, avšak naději obsahující) dílko.(6.10.2013)

 • fmash
  ****

  Konečně zase jednou animák, který si nehraje na krále cyniků, ani na krále komiků. Není jen pro oko, protože některé věci dělá schválně ošklivé, zatímco jiné jsou hezké. Má v sobě skutečnou poezii, která na diváka neřve neurvalé požadavky, aby si jí všiml. A má v sobě příběh. Příběh, který není ani tak o hrdinech, jako o naději.           Nemohu ovšem zamlčet, že toho černocha a žluťocha jsem si také všiml. A dabing, i když mě vysloveně neničil, mi žádnou radost neudělal, zvlášť když došlo na přechody mezi českou a originální verzí vílí písně — člověk pak ví, oč přichází. Noalebylotoproděti, ne?(17.3.2012)

 • SarumanKo
  *****

  Úchvatné dielo. Slovami sa to ťažko opisuje a vlastne ani racionálne nedokážem vysvetliť, čím ma toto majstrovské dielo chytilo za srdce. Je to vlastne občas temný, občas neskutočne farebný historický príbeh, mystická fantasy s neodolateľnou hrou s archetypmi a rozprávka pre najmenších s veľkými životnými múdrosťami. A má to magickú hudbu, skvostnú animáciu a príjemne nahovorené postavy. Pre mňa bolo toto netradičné meditatívne dielko duševným očistcom. (95%)(24.8.2010)

 • - Jméno kočky Pangur Ban použil již v 8. století irský mnich pro kočku ve své básni. Hrdinka Aisling se pak jmenuje podle žánru irské poezie ze 17. století. V irštině znamená její jméno „noční sen“. (mr.filo)

 • - Film popularizuje skutečnou uměleckohistorickou památku - "Knihu z Kellsu", která je často považována za nejcennější irský národní poklad. (M-arta)

 • - Práce na filmu začaly v roce 1999 potom, co režisér Tomm Moore se svými kamarády zhlédl filmy The Thief and the Cobbler (1993) od Richarda WilliamseLegendu o Mulan (1998) od Disneyho. Zvrárnění těchto dvou filmů inspirovalo Moora k vytvoření stylu založeného na irském umění. (dinamit_1)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace