Brendan a tajemství Kellsu

• Francie

Brendan et le secret de Kells

Brendan and the Secret of Kells

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Belgie / Irsko / Francie, 2009, 75 min

Fabrice Ziolkowski

Bruno Coulais

Didier Brunner, Paul Young

Zajímavá práce s animací, kde se střetávají pravoúhlé tvary lidské civilizace s biologicky zakroucenými tvary přírody paradoxně připomínající iluminace středověkých knih. Na druhou stranu mě trochu iritovala levná jednoduchost animace, která mi pořád připomínala seriály na Cartoon Network od Gendyho Tartakovského. Jednoduše ji osobně nemám moc rád, hranaté linie, omalovánkové pozadí. Mimo to se bohužel člověk cítí poněkud rozčarován, když zjistí, že hlavním hrdinou je kniha, a tak film vyznívá dost neuzavřeně, bez nějakého finiše či pointy. Postavy pouze plní nějaký přesně daný mytologický účel, ale jejich motivace nemusí být zřejmá.(27.2.2010)

Tomm Moore robí vskutku fascinujúce filmy. Tak ako ma dostalo na kolená jeho "Song Of The Sea" tak teraz po zhliadnutí jeho predošlého filmu "Secret Of Kells" musím povedať, že ide o skutočne nádherný film. Animácie patria medzi jedny z najlepších čo som videl. Hudba je rovnako fascinujúca a scénky, kde film predstavuje film vizuálne s hudbou patria medzi najlepšie. Len príbeh je trošku komplikovaný a miestami je ťažšie ho sledovať. Ale na druhú stranu to vedia všetko postavy vrátiť otočiť, lebo sú sympatické a dokážeme ich chápať. Pre mňa skutočne vynikajúci film.(13.7.2015)

Legenda i historie ve stránkách filmu. Jak jinak nazvat způsob, jímž se Tommu Mooreovi a Noře Twomeyové podařilo převedení iluminovaného manuskriptu Book of Kells do políček filmu. Vizuálně vytříbené, atmosfericky podmanivé, příběhově neurážlivé. Jsem moc rád, že jsem na tuto animovanou záležitost narazil. Už jen kvůli tomu, že vysekává poctu umění jako takovému.(28.1.2011)

Klatě, místy jsem sledoval s mrazením v zádech nevěda proč, krom toho jsem si na konci filmu uvědomil, že se po celou dobu přiblble usmívám. Tenhle film mě prostě dostal, od úchvatné animace přes příběh pro dokonale nepopsatelnou atmosféru - ať žije "alternativní" animace! Ať žije Pangur BaN A Ať žije odvaha tvůrců pustit se do něčeho takhle animačně neobvyklého, ona je totiž výtvarná stránka Tajemství Kellsu dokonale skvostná a plná skvostných detailů, které oběvuju stále nové a nové a to jsem to viděl už nejmíň desetkrát. Prodal bych ledvinu, kdyby to dopomohlo k tomu, aby tvůrci mohli stvořit další film. PS: dabing je snesitelný a dokonce i píseň Aisling (která je sama o sobě naprosto dokonalá postava, kterou platonicky miluju) tím nijak zvlášť netrpí. (15.7.2012)

Krásná a neotřelá animace, výborné ozvučení, trefný dabing postav a líbezný soundtrack (při zpěvu víly Aisling mi běhal mráz po zádech jak kulička v Pinballu). To vše by ale bylo zbytečné, pokud by to nebylo podepřeno silným a zajímavým příběhem. To však není případ Brendana, který vás po pomalu se rozjíždějícím úvodu chytne a už jen tak nepustí.(7.8.2013)

• - Jméno kočky Pangur Ban použil již v 8. století irský mnich pro kočku ve své básni. Hrdinka Aisling se pak jmenuje podle žánru irské poezie ze 17. století. V irštině znamená její jméno „noční sen“. (mr.filo)

• - Film popularizuje skutečnou uměleckohistorickou památku - "Knihu z Kellsu", která je často považována za nejcennější irský národní poklad. (M-arta)

• - Práce na filmu začaly v roce 1999 potom, co režisér Tomm Moore se svými kamarády zhlédl filmy The Thief and the Cobbler (1993) od Richarda WilliamseLegendu o Mulan (1998) od Disneyho. Zvrárnění těchto dvou filmů inspirovalo Moora k vytvoření stylu založeného na irském umění. (dinamit_1)