Brendan a tajemství Kellsu

• Francie Brendan et le secret de Kells (více)
Trailer 1

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiální text distributora)

Trailer 1

Terva

Ocenění - Oscar 2009 - nominace: animovaný film. ...Annecy International Animated Film Festival - cena diváků. ...MFF Edinburgh - cena diváků.Scénář : Fabrice Ziolkowski. Hudba : Bruno Coulais. Produkci má mimo jiné Paul Young. Nádherně barevné. Flm je natočen na základě tak zvaných Gospel knih, což jsou Bible převážně psané pro soukromou osobu nebo účel. Jsou bohatě zdobené a jejich výroba spadá až někam do 11. století. Možná to i znamená, že příběhy v těchto knihách nejsou tak krutě cenzurované, jako součastná Bible. ()

VenDulin85

Tento způsob animace zdá se být... neuvěřitelně dobrý :-). Obzvláště záběry lesa, přírody mě uchvátily a lehoulinká melodie Irska dokonala své. Brendanovy snové vize byly úžasné, škoda, že něco takového nebylo natočeno, když jsem byla... ehm capart, protože to je fantazie a "ulítavost" ještě ohebnější a hbitější... Jako štvaná zvěř jsem si připadala, když mi bylo kázáno, domlouváno, spíláno, předeno, smlouváno, podsouváno, ať se na to podívám... A dnes, kdy dotazování (i jiných osob, ano, ploutvonožci se uchylují i k takovým intrikám) a teplotní rekord vykonaly své, jsem snímek zhlédla, posoudila, a... no tak jooo, jsem nadšena, unešena, dojata, sázím za pět* a sypu si popel na svou bídnou hlavu ;-) ()

Jezinka.Jezinka

Dlouho jsem si zvykala na animaci, skoro třetinu filmu, i když Brendan je sympaťák od první chvíle, hudba byla příjemná od první chvíle, přesto ta animace ... ta animace byla zvláštní, ale krásná. Ve chvíli, kdy mě příběh pohltil, jsem pochopila, že to, na co jsem zvyklá, Disneyovská podbízivá půvabná animace, by tady byla na škodu. Aisling a její přátelství s Brendanem, chování strýce opata, prolínání pohanství a křesťanství, budování hradeb v protikladu se snahou vytvořit dokonalou knihu. Příběh plný protikladů, příběh plný poezie. Děkuji elfí princezně, že mě přesvědčila, že se na tenhle film mám podívat. ()

T2

Rozpočet $8miliónovTržby USA $676,775Tržby Celosvetovo $3,582,797║ v rámci animácie to je úžasná pestrofarebná omalovánka hýriaca rôznymi farbami, animačnými medzi-poličkovými prechodmi, nekonečnou fantáziou tvorivosti, k tomu nevšedný príbeh, drsné, temné poňatie, v skutku pôsobivé /80%/ ()

Phobia

Copak nám to přistálo na flešce? Animace, která by mě okouzlila v dobách, kdy jsem z plínek přecházela na nočníček, český dabing oscilující mezi průměrným a otřesným (klasická bolest - dětské hlasy v podání dospělých žen) a příběh, u kterého si nejsem docela jistá, co má vlastně symbolizovat... důležitost omalovánek pro lidstvo? Zavítáme do jakéhosi multikulturního kláštera, kde jsou kromě bílých bratrů také malí žlutí bratři a velcí černí bratři. Vrchní kápo opat se chystá na barbarskou invazi ze severu a nutí všechny bratry pracovat na Velké Kellské zdi. Do toho přichází opěvovaný iluminátor bratr Aidan s vzácnou knihou a tím se život opatova synovce Brendana stává zajímavější. Zajímavější se stalo sledování animáče také pro mě - podařilo se mi najít pochopení pro infantilní vizuální stránku i zaujetí pro děj. Milé - to je první slovo, co mě v souvislosti s "Tajemstvím Kellsu" napadá, prostě takový milý, vizuálně svérázný animáč. 79% ()

• Film získal dvě ceny diváků. Jednu na Annecy International Animated Film Festival. Druhou na MFF v Edinburghu (Skotsko, Velká Británie). (Terva)
  • Jméno kočky Pangur Ban použil již v 8. století irský mnich pro kočku ve své básni. Hrdinka Aisling se pak jmenuje podle žánru irské poezie ze 17. století. V irštině znamená její jméno „noční sen“. (mr.filo)

Související novinky

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky

08.03.2010

Většina filmových fanoušků bude nejspíš z “prohry” Avatara zklamaná. Není ovšem na škodu, že dala Akademie přednost filmu, který nejenže nebyl ani v nejmenším zamýšlený jako \"oscarový\", ale jeho… (více)