Brendan a tajemství Kellsu

• Francie

Brendan et le secret de Kells

The Secret of Kells

Brendan and the Secret of Kells

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Belgie / Irsko / Francie, 2009, 75 min

Fabrice Ziolkowski

Bruno Coulais

Didier Brunner, Paul Young

Už jsem přestával doufat, že v roce 2009 vznikl nějaký snímek, který by u mne zabodoval natolik, abych mu mohl dát pět hvězdiček. A přece se našel. A atakoval u mne dokonce pozice nejlepšího animáku a pohádky. Krásně stylizovaná animace doprovázena ještě krásnější hudbou. Roztomilé Aisling může konkurovat už snad jen princezna Mononoke.(16.3.2010)

Tomm Moore vytvoril nezvyklí animák. Pripomína to tie poetické náboženské snímky o kráse jednoduchosti a stretnutí mýtu s legendou. Kresťanstvo tu stojí v čelnom súboji s Vikingami a rovnako aj s mytológiou. Postavičky sú jednoduché. Svet čo ich obklopuje je komplexný a plný všakovakých detailov. Pripomínalo mi to z časti komiksy Craiga Thompsona. Posolstvo je viac menej jasné, ale aj napriek tomu film nejde po priamočiarej línií dejových zvratov. Všetko má svoju kauzalitu a všetko má svoj čas a opodstatnenie. Veľmi sa teším na ďalší Mooreov film.(31.12.2014)

Vizuální pecka, dech-beroucí atmosféra, dokonalá animace, úžasná hudba, miloučké postavičky a třeba i ideální délka filmu udělala z neznámé věci pro mne nezapomenutelný zážitek. Jen trochu škoda toho příběhu (hlavně závěru), který si myslím, že se dal udělat lépe... - 18. 5. 2012 - 85%(18.5.2012)

Tento film si mě získal zejména svým netradičním a nápaditým zpracováním, které vedle jednoduchého příběhu a líbivé hudební stránky dominovalo celému filmu. Líbily se mi různé výtvarné prvky, které rozhodně nepostrádaly originalitu. A píseň, kterou zpívala Aisling, byla naprosto kouzelná. Zkrátka na první pohled skromný film, který v sobě skrývá nejedno tajemství.(16.4.2012)

Prekrásne animácie, ľúbozvučná hudba, príbeh som doslova hltal. Skvelo sa to pozeralo. Jediný problém je, že mi akosi unikla hlavná myšlienka alebo tam ani žiadna nebola ?... Hmm, voľakde som sa nakoniec dočítal, Book of Kells je niečo ako naša Biblia pre írov, no mohli to aspoň okrajovo spomenúť, teda nečudo nízkeho hodnotenia mnohých jednotlivcov, keďže nevedia o čom vlastne pozerajú film.(24.2.2011)

• - Práce na filmu začaly v roce 1999 potom, co režisér Tomm Moore se svými kamarády zhlédl filmy The Thief and the Cobbler (1993) od Richarda WilliamseLegendu o Mulan (1998) od Disneyho. Zvrárnění těchto dvou filmů inspirovalo Moora k vytvoření stylu založeného na irském umění. (dinamit_1)

• - Opatství Kells, kde byl rukopis po staletí uložen, se nachází asi 60 km severozápadně od Dublinu. Klášter, kde kniha vznikla, byl zrušen ve 12. století. (M-arta)

• - Film získal dvě ceny diváků. Jednu na Annecy International Animated Film Festival. Druhou na MFF v Edinburghu (Skotsko, Velká Británie). (Terva)