Brendan a tajemství Kellsu

• Francie

Brendan et le secret de Kells

• angličtina

Bruno Coulais

Didier Brunner, Paul Young

Scénografie:

Ross Stewart

Velmi povedená, evropská pohádka s historickým podkladem. Bohužel i přes mírně složité, ale nádherné vizuální zpracování a krásnou tématickou hudbu nemůžu zvednout nad 4 hvězdy, protože příběh, točící se kolem knihy, která má sice historické prameny, ale divák o ní v podstatě nic neví, a ta nevědomost mi bránila vcítění se do příběhu hrdiny naplno. http://www.youtube.com/watch?v=anRAROIwHHo(15.9.2010)

Tomu tedy říkám poraženecký film. Mnohem nižší než cokoli temně středověkého typu Jméno růže. Nádherná, originální animace ve službě něčemu nepopsatelně poníženému, až tak rezignovanému, že to nedokáži ranému středověku odpustit. Bohužel se nám ty časy tak nějak oklikou vracejí... Už aby zase přišla renesance.(16.9.2012)

evropský animovaný počin s netradiční, ale místy velmi originální a překrásnou ornamentální kresbou. Historický a mytologický příběh o síle vůle a fantazie mě vtáhnul do své náruče opravdu silně. Má bohatou atmosféru, kterou ještě zdůrazňuje jeho hudební stránka. Český dabing je opravdu hrozný a proto doporučuji titulky. Určitě potěší pokud Vám už krkem lezou všechny ty americké popkornové animáče. Zatím 4hvězdy a časem si to pustím znovu v originále. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ](3.5.2013)

Úchvatné dielo. Slovami sa to ťažko opisuje a vlastne ani racionálne nedokážem vysvetliť, čím ma toto majstrovské dielo chytilo za srdce. Je to vlastne občas temný, občas neskutočne farebný historický príbeh, mystická fantasy s neodolateľnou hrou s archetypmi a rozprávka pre najmenších s veľkými životnými múdrosťami. A má to magickú hudbu, skvostnú animáciu a príjemne nahovorené postavy. Pre mňa bolo toto netradičné meditatívne dielko duševným očistcom. (95%)(24.8.2010)

Hodnotím maximálně, přestože to má podle názoru mého i mé dcery useknutý konec (kdyby byl závěr tak dobrý, jako zbytek filmu ...). Protože to je kouzelné, animace je úchvatná, má to krásnou hudbu, styl vyprávění je originální a celkově se jedná o velmi zajímavé (temné, avšak naději obsahující) dílko.(6.10.2013)

• - Film popularizuje skutečnou uměleckohistorickou památku - "Knihu z Kellsu", která je často považována za nejcennější irský národní poklad. (M-arta)

• - Práce na filmu začaly v roce 1999 potom, co režisér Tomm Moore se svými kamarády zhlédl filmy The Thief and the Cobbler (1993) od Richarda WilliamseLegendu o Mulan (1998) od Disneyho. Zvrárnění těchto dvou filmů inspirovalo Moora k vytvoření stylu založeného na irském umění. (dinamit_1)

• - Jméno kočky Pangur Ban použil již v 8. století irský mnich pro kočku ve své básni. Hrdinka Aisling se pak jmenuje podle žánru irské poezie ze 17. století. V irštině znamená její jméno „noční sen“. (mr.filo)