Brendan a tajemství Kellsu

• Francie

Brendan et le secret de Kells

Brendan and the Secret of Kells

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Belgie / Irsko / Francie, 2009, 75 min

Fabrice Ziolkowski

Bruno Coulais

Didier Brunner, Paul Young

Hodnotím maximálně, přestože to má podle názoru mého i mé dcery useknutý konec (kdyby byl závěr tak dobrý, jako zbytek filmu ...). Protože to je kouzelné, animace je úchvatná, má to krásnou hudbu, styl vyprávění je originální a celkově se jedná o velmi zajímavé (temné, avšak naději obsahující) dílko.(6.10.2013)

Neviem, neviem, niečo mi tam vadí, chýba, prekáža, je navyše... Na Brendana som sa tešil dlho. Nápad a príbehový rámec je zaujímavý (pre milovníka kníh ako som ja dvojnásobne). Kresba skvelá. Nádych mýtu a atmosféra fantastická. Scény s démonickými Vikingami mrazivé. Ale... nie je to úplne ono. Vadil mi spôsob humoru a odľahčovanie (ok, tak je to rozprávka, lenže aj tá sa dá spraviť ešte "dospelejšie"), miestami mi vadilo, akým smerom, miestami narážajúcim na stereotypné chovanie postáv (ktoré sa tak stávajú nezaujímavými), sa príbeh uberá. Ešte temnejšie tónovanie by neuškodilo. A aj to "srdce", ktoré Brendanovi nechýba, mohlo byť hrejivejšie. 80%(14.8.2014)

Tajomný a krásne spracovaný príbeh o Kellsoch o snahe o napísanie knihy, ktorá zachytáva ich kultúru a to kým a čím sú... Brendan malý chlapec z pevnosti musí prekonať nejednu prekážku na ceste za dosiahnutím tohto cieľa. Prekonať strach z neznámeho, spoznať iný svet a kultúru čo ho naučí nebáť sa sveta okolo a uveriť v samého seba a vo vlastné schopnosti. Prevzatie zodpovednosti v živote a prijatie poslania je vyvrcholením príbehu. Príbeh však okrem úžasnej vizuálnej stránky tvoria aj ostatné jeho časti. Škoda príliš uponáhľaného záveru v porovnaní s natiahnutým úvodom tak by to bolo možno aj za 5 hviezdičiek .(22.7.2013)

Takové pěkná poetická pohádka to byla - s neobvyklou animací a originálním dějem ... i když jako dítěti by mi přišla asi dost divná. Leč postupem času jsem pojala jisté podezření, které se ve finále naplnilo. Neboť milá pohádka rezignovala na své poslání a jen tak se bez zjevného varování proměnila v alegorický příběh o vzniku Kniny knih. Ale uznávám, že chyba je víceméně na mojí straně - kdybych si včas doplnila vzdělání, kdybych si o Knize z Kellsu něco málo přečetla, mohla jsem si ušetřit zklamání. Jenomže co teď s tím, když je mi poselství příběhu silně proti mysli ? Pokud žijete v nebezpečně době, je třeba především stavět zdi ... a opatřit si zbraně - nebo se pokusit uprchnout. Kniha, byť sebekrásnější, vás může ochránit jenom v pohádce - a tady se evidentně o žádnou klasickou pohádku nejedná. Kromě toho: Právě učení TAKOVÝCH knih jsou odedávna zneužívána, ve jménu JEJICH jediné a pravé víry bývají vedeny války. Ale pokud má příběh nějaký reálný základ, až tak mi nepřísluší hodnotit jeho celkové vyznění, takže nakonec se značným sebezapřením zůstávám u slabších 4*.(15.6.2012)

evropský animovaný počin s netradiční, ale místy velmi originální a překrásnou ornamentální kresbou. Historický a mytologický příběh o síle vůle a fantazie mě vtáhnul do své náruče opravdu silně. Má bohatou atmosféru, kterou ještě zdůrazňuje jeho hudební stránka. Český dabing je opravdu hrozný a proto doporučuji titulky. Určitě potěší pokud Vám už krkem lezou všechny ty americké popkornové animáče. Zatím 4hvězdy a časem si to pustím znovu v originále. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ](3.5.2013)

• - Film získal dvě ceny diváků. Jednu na Annecy International Animated Film Festival. Druhou na MFF v Edinburghu (Skotsko, Velká Británie). (Terva)

• - Film popularizuje skutečnou uměleckohistorickou památku - "Knihu z Kellsu", která je často považována za nejcennější irský národní poklad. (M-arta)

• - Opatství Kells, kde byl rukopis po staletí uložen, se nachází asi 60 km severozápadně od Dublinu. Klášter, kde kniha vznikla, byl zrušen ve 12. století. (M-arta)