Brendan a tajemství Kellsu

• Francie

Brendan et le secret de Kells

The Secret of Kells

Brendan and the Secret of Kells

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Belgie / Irsko / Francie, 2009, 75 min

Fabrice Ziolkowski

Bruno Coulais

Didier Brunner, Paul Young

Neobyčejně příjemný pohled na život ve staré osadě a vznik jednoho z nejcennějších irských pokladů (iluminovaný rukopis několika částí bible) Famózní přechody scén (a jakých scén!), neuvěřitelná atmosféra, hudba zvoucí nejen k tanci a neočekávané postavy záporáků. Tento animovaný film dovedně kombinuje tradiční animaci ručně kreslených postav a 2D počítačovou animaci na flash pozadí. http://www.youtube.com/watch?v=Ai0h886JCMw S politováním musím konstatovat, že český dabing ubírá dvě hvězdy! (15.2.2012)

Tomm Moore vytvoril nezvyklí animák. Pripomína to tie poetické náboženské snímky o kráse jednoduchosti a stretnutí mýtu s legendou. Kresťanstvo tu stojí v čelnom súboji s Vikingami a rovnako aj s mytológiou. Postavičky sú jednoduché. Svet čo ich obklopuje je komplexný a plný všakovakých detailov. Pripomínalo mi to z časti komiksy Craiga Thompsona. Posolstvo je viac menej jasné, ale aj napriek tomu film nejde po priamočiarej línií dejových zvratov. Všetko má svoju kauzalitu a všetko má svoj čas a opodstatnenie. Veľmi sa teším na ďalší Mooreov film.(31.12.2014)

Nakonec dávám jen čtyři, protože tento skvělý film sám sebe trestuhodně oslabuje, např. hned úvodní přetaženou scénou komického nahánění husy nebo povrchní zarputilostí strýcova ochranného zákazu vycházení a vůbec oblíbenou lacinou komformnní konstalací rolí jednotlivých postav a jejich činností (např. pojetí místních iluminátorů jako dobráckých komických šmoulů). Především se ale film tolik zhlíží v sebeurčení motivy keltské výtvarné kultury a z něj čerpající skvělé iroskotské tradice knižní iluminace, že zcela pouští ze zřetele, čemu toto umění sloužilo. "Kniha" je neustále skloňována takřka jako zdroj vší moudrosti a spásy, její ilustrace (a "nejdůležitější stránka") jako posvátné veledílo, ale vůbec nevíme, proč. O co v této knize jde, je zcela mimo veškerý zřetel, přestože po celý film téměř neopustíme zdi křesťanského kláštera, v němž byla pravděpodovně dokončena (jde o proslulou "Book of Kells", evangeliář někdy z konce 8. stol., nejskvělejší památku iroskotské iluminátorské školy). V klášteře si vzájemně konkurují dvě priority: obrana před vnějším nebezpečím a práce na výzdobě knih. Ale proč vlastně ten klášter existuje, co je bytostným určením křesťanského kláštera, netušíme. Ale ani nám není dáno nahlédnout do tvůrčího procesu a smyslu práce iluminátorů, přestože je celý film právě o tom. Nicméně: Šťastnou náhodou jsem krátce před zhlédnutím tohoto filmu četl knihu Antonína Nováka Vědomí středověku, díky čemuž jsem mohl vidět, že tento film je celý vytvořen z keltských výtvarných motivů - jsou všude (především v lese), celý svět se z nich v tomto filmu skládá. Tyto motivy měly přes svou abstraktnost svou konkrétní symboliku už ve svém původním pohanském prostředí, odkud byla s obdivuhodnou přirozeností a příhodností přenesena do výtvarné kultury křesťanské. Přitom není od věci si uvědomit, že tato výtvarná kultura byla po kontinentě rozšířena v souvislosti s činností iro-skotských misionářů, která v raném středověku možná pro Evropu zachránila katolické pravověří. (Tento motiv se zdá být půvabně naznačen v závěru filmu, nakonec však opět vidíme, že Brendan pouze roky bloumal s "Knihou" po světě). Jako filmová pocta Knize kellské je tento film výborný, výtvarně skvěle jsou také pojati mimo jiné Vikingové a zvláště zkáza kláštera. Klíčovou (a nejpůsobivější) scénou je zajisté Brendanův zápas s Kromem - podsvětní obludou, od které musí získat "oko svatého Kolumby", tedy schopnost tvůrčího vhledu. Krom je pojat jako bájný Leviathan, pranetvor ztělesňující počáteční chaos - jeho nekonečný sebelabyrint (připomínající také jisté keltské výtvarné motivy) Brendan nakonec spoutává křídou načrtnutými liniemi - dává formu neohraničené tvůrčí potenci, zakládá řád. Zápas se odehrává pod vodou, v podzemní jeskynní tůni - tedy v psychické hlubině nevědomí. Náboženství, mýtus, řád přirozenosti, psychoanalýza, tvůrčí génius - to vše je v této krátké scéně přítomno. Pojímána přísně dějově, vyzněla by velmi nesmyslně - tato scéna musí být vykládána, právě jako jsou vykládány mýty nebo sny. S pozdějším, rovněž irsko-mýtickým Moorovým filmem Píseň moře má tento společné to, že jde o příběh osiřelého chlapce, který musí cosi zásadního překonat, což se děje v alianci s dívkou, jejíž vlastí je zásvětno a bez níž by to nedokázal. V obou filmech se potýká s ochranitelským, dobrým, ale (vážnými starostmi či bezbřehým zármutkem) poznamenaným a nechápajícím otcem (resp. strýcem), v obou je silný protiklad bezpečného domovského ostrova (maják, resp. klášter) a nepřátelského (možná jen údajně nepřátelského) vnějšího světa. Bohužel, ačkoli je Brendan a tajemství Kellsu skvělejším (více se skvícím) filmem než Píseň moře, na rozdíl od ní nelze o tomto filmu říci, že by v něm nebylo nic zbytečného, nic samoúčelného, nic nedotaženého.(6.6.2015)

Tento způsob animace zdá se být... neuvěřitelně dobrý :-). Obzvláště záběry lesa, přírody mě uchvátily a lehoulinká melodie Irska dokonala své. Brendanovy snové vize byly úžasné, škoda, že něco takového nebylo natočeno, když jsem byla... ehm capart, protože to je fantazie a "ulítavost" ještě ohebnější a hbitější... Jako štvaná zvěř jsem si připadala, když mi bylo kázáno, domlouváno, spíláno, předeno, smlouváno, podsouváno, ať se na to podívám... A dnes, kdy dotazování (i jiných osob, ano, ploutvonožci se uchylují i k takovým intrikám) a teplotní rekord vykonaly své, jsem snímek zhlédla, posoudila, a... no tak jooo, jsem nadšena, unešena, dojata, sázím za pět* a sypu si popel na svou bídnou hlavu ;-)(6.8.2013)

Vizuální pecka, dech-beroucí atmosféra, dokonalá animace, úžasná hudba, miloučké postavičky a třeba i ideální délka filmu udělala z neznámé věci pro mne nezapomenutelný zážitek. Jen trochu škoda toho příběhu (hlavně závěru), který si myslím, že se dal udělat lépe... - 18. 5. 2012 - 85%(18.5.2012)

• - Film získal dvě ceny diváků. Jednu na Annecy International Animated Film Festival. Druhou na MFF v Edinburghu (Skotsko, Velká Británie). (Terva)

• - Jméno kočky Pangur Ban použil již v 8. století irský mnich pro kočku ve své básni. Hrdinka Aisling se pak jmenuje podle žánru irské poezie ze 17. století. V irštině znamená její jméno „noční sen“. (mr.filo)

• - Práce na filmu začaly v roce 1999 potom, co režisér Tomm Moore se svými kamarády zhlédl filmy The Thief and the Cobbler (1993) od Richarda WilliamseLegendu o Mulan (1998) od Disneyho. Zvrárnění těchto dvou filmů inspirovalo Moora k vytvoření stylu založeného na irském umění. (dinamit_1)