Seance (studentský film)

Krátkometrážní / Horor

Česko, 2009, 19 min

Martin Smékal
  • tron

„Máte niečo jej osobné?“ – „Máme jej telo.“ Kašpaříka som si prvýkrát všimol vďaka chozeho upozorneniu v roku 2009. Následne som si na internete pozrel kraťas BEZ DYCHU a celkom sa mi páčil; hororová atmosféra, vizuálna stránka... malo to niečo do seba. Kašpařík je predsa len niekde „inde“, ako jeho „amatérski rovesníci“, robiaci filmy na mobil. Až v apríli 2010 som sa dostal k jeho druhému kraťasu (tiež hororu) SEANSA. Znova veľa atmosféry a priveľa temných záberov... takých temných, že občas nepoznáte, čo sa deje. K amaterizmu to má ale strašne ďaleko, vlastne to s ním nemá nič spoločné, je to jasná umelecká vízia, nič, z čoho si sadnete na zadok, ale JE to zaujímavé a som zvedavý, čo z Kašpaříka raz bude. Najnovšie to vyzerá na to, že jeho tretím kraťasom v poradí bude sci-fi kingovka SOM BRÁNA s Karlom Rodenom, na ktorú mu King predal práva za 1 dolár.(23.6.2010)

• Morloth

Jako před studentským snímkem smekám po stránce formální, problém je, že bych od studentů čekal invenci a ne bohapustou snahu o naplňování žánrové konvence. Co naplat, že lekačky fungují a sem tam se na obrazovce kmitne něco jako atmosféra, když herci, konkrétně Jandová a Julina, působí jak naprogramovaní, scénář je vrcholem neoriginality a závěrečná pointa je na takovou krátkou žánrovku poněkud slabá. Zrovna u hororového filmu bych čekal nějakou usedávku na zadek, ale toto... No, nic. Přesto, dík technické úrovni, se těším, kdy autoři přijdou s něčím novým. Ale měli by si nechat napsat pořádný příběh a snažit se i něco objevit.(24.6.2010)

[Festival otrlého diváka 2010] Byl jsem skeptickej, ale i tak pro mě byla Seance velkým zklamáním. Atmosféru to má, hezky to vypadá a dokonce tam jsou dvě pěkný lekačky. S předvídatelným scénářem, striktně se držícím žánrových schémat a obsahujícím pár berliček, ale nemá Seance diváka ničím oslovit. Nejvíc mi vadila nepřesvědčivá Marie v roli média a její čeština, která mě strašně rušila. Když svou mateřštinu opustila, znělo to mnohem líp. Na festivalu jsem tenhle kraťas viděl čtyřikrát a opravdu mi to stačilo.(10.2.2010)

• BoredSeal

Jistě, nízkorozpočtový krátkometrážní film. Ale stejně otráví nezajímavá vizuální stránka, neatraktivně působící prostory jak z divadelní inscenace a takovou povídku včetně konce už určitě někdo z nás četl. Docela děsivý (ale myslím to trochu jinak) výkon podává dřevěná Klára Jandová a Pavel Nový už je trochu moc zprofanovaný herec, zato bych pochválil perfektního představitele doktora, takhle asi nějak herec zaujme hledače talentů a hned si ho vytáhnou do svého celovečeráku. Pro režiséra platí - snad příště.(22.1.2011)

Vzhledem k prvním rozporuplným ohlasům mě Seance nakonec velice příjemně překvapila. Řemeslně zvládnuté, klasické žánrové postupy má pan režisér evidentně nakoukány, lekačky fungují, chtělo by se říct lépe než v řadě celovečerních zahraničních hororů. Jasně, není to nic, z čeho by vám spadla čelist, ale podívám-li se na stav současného českého profesionálního hororu (potažmo i filmu), nemůžu snad ani chtít od studentského filmu víc, než zde bylo předvedeno. Čtyři hvězdy dám velmi rád.(10.4.2010)

• - Film byl uveden na téměř dvaceti hororových festivalech po celém světě, včetně Hollywoodu, Kanady, Velké Británie, Mexika, Indie a dalších. (Bart)

• - V Seanci se na plátno vrací herec Pavel Nový, pro něhož je to vůbec první filmová role po téměř dvouleté nemoci. (Bart)

• - Film získal cenu za nejlepší krátký film v USA (Dark Carnival Film Festival) a Jižní Africe (South African HORRORFEST). (Bart)