Seance (studentský film)

Krátkometrážní / Horor

Česko, 2009, 19 min

Martin Smékal
  • Iroquaise

školní cvičení...v dílčích momentech hezké, ale jako celek totálně rozbité...nebýt kameramana a Pavla Nového ( kterého si díky jeho výkonu začínám zpětně opravdu vážit ), tak by se to úplně rozpadlo...vyprávění postrádá základní vypravěčskou koherenci...napětí a atmosféra jsou hrozně chtěné...celé to působí skečovitě a vykonstruovaně...snaha o horor je mi v kontextu tuzemských počínů velmi sympatická...ale tohle mě fakt neuspokuje...a předběžně jsem velice skeptický vůči plánované kingovské adaptaci...(28.11.2012)

[Festival otrlého diváka 2010] Byl jsem skeptickej, ale i tak pro mě byla Seance velkým zklamáním. Atmosféru to má, hezky to vypadá a dokonce tam jsou dvě pěkný lekačky. S předvídatelným scénářem, striktně se držícím žánrových schémat a obsahujícím pár berliček, ale nemá Seance diváka ničím oslovit. Nejvíc mi vadila nepřesvědčivá Marie v roli média a její čeština, která mě strašně rušila. Když svou mateřštinu opustila, znělo to mnohem líp. Na festivalu jsem tenhle kraťas viděl čtyřikrát a opravdu mi to stačilo.(10.2.2010)

• BoredSeal

Jistě, nízkorozpočtový krátkometrážní film. Ale stejně otráví nezajímavá vizuální stránka, neatraktivně působící prostory jak z divadelní inscenace a takovou povídku včetně konce už určitě někdo z nás četl. Docela děsivý (ale myslím to trochu jinak) výkon podává dřevěná Klára Jandová a Pavel Nový už je trochu moc zprofanovaný herec, zato bych pochválil perfektního představitele doktora, takhle asi nějak herec zaujme hledače talentů a hned si ho vytáhnou do svého celovečeráku. Pro režiséra platí - snad příště.(22.1.2011)

• Magyar

Obsah dalšího, netrpělivě očekávaného filmu Robina Kašpaříka "Jsem brána" (2012): "Po návratu z neúspěšné mise k Venuši se astronaut Artur Kolek stáhl do ústraní. Zklamaný, že neobjevil důkaz mimozemské existence, žije stereotypně v chatě u jezera. Až do chvíle, kdy na jeho rukou začne něco růst…" Upřímně doufám, že to nebude Klára Jandová.(25.4.2011)

Smutné je, ak jeden z mála vydarených českých študentských filmov posledných rokov je v skutočnosti len jemne nadpriemerným dielom. Pochváliť treba ucelený tvar s vyústením, dve ľakačky, miestami aj atmosféru a najmä znenie magickej formuly - akoby zasvätene znelo vyvolávanie priamo z Lemegetonu (slávnej magickej knihy). Väčšinu ostatných dialógov, žiaľ, možno priradiť ku klasickým nešvárom tohto typu filmov - neživotné, kŕčovito divadelne znejúce vety odoberajúce zdanie prirodzenosti, tak potrebné v niečom, čo sa snaží prezentovať javy okultné. Televízne pôsobice kulisy "starého zámku" a obohranosť námetu celok spoľahlivo pricapia do priemeru.(5.1.2013)

• - Film byl uveden na téměř dvaceti hororových festivalech po celém světě, včetně Hollywoodu, Kanady, Velké Británie, Mexika, Indie a dalších. (Bart)

• - V Seanci se na plátno vrací herec Pavel Nový, pro něhož je to vůbec první filmová role po téměř dvouleté nemoci. (Bart)

• - Film získal cenu za nejlepší krátký film v USA (Dark Carnival Film Festival) a Jižní Africe (South African HORRORFEST). (Bart)