Seance

(studentský film)
  • USA Séance
všechny plakáty

Seance je krátký český horor o třech lidech, kteří se pokusí najít majetek zemřelé baronky pomocí spiritistické seance. Události té noci však naberou zcela jiný směr. Ve filmu se představí Klára Jandová, Marie Durnová, Zdeněk Julina a Pavel Nový, pro něhož je to vůbec první filmová role po téměř dvouleté nemoci. (oficiální text distributora)

raimi

Seanci jsem viděl na projekci uváděné přímo Robinem Kašpaříkem v jeho domovských Rosicích, v přecpaném kině plným zvědavých Robinových spoluobčanů. Atmosféra našláplýho kina byla fajn, jiu- jitsuista vedle mě skákal při lekačkách metr vysoko a já s ním, stopáž akorátní, vyměnit Kláru Jandovou a mohlo být ještě líp. Nový s Julinou film táhnou, nebýt jich, nebylo by to moc slavný. Objektivně na 3 hvězdičky, ale ten zážitek byl za 4. ()

JFL

Naprosto nenápadité studentské civičení. Podle školního známkování: řemeslo za 2, produkce za 1, scénář za 3, tvůrčí vklad za 5, práce s žánrem nad rámec mechanického naplňování schémat za 5, lokty a schopnost mediální sebeprezentace za 1. Ceny ze zahraničních festivalů jsou hezká věc pro propagaci, jen škoda, že nejsou z nějakého prestižního festivalu a nemají tedy pražádnou váhu. V dnešní době přetlaku festivalů v každé Horní Dolní spadne cena do klína kdejakému filmu. ()

dubinak

Budu hodná a dám tomu ty čtyři. A to z toho důvodu, že je to nejen česká produkce, ale že tentokrát neabstinuje napětí, atmosféra a ani docela stravitelný náměť. Samozřejmě to nebylo úplně dokonalé, a to hlavně ze strany přehrávaných dialogů, které rvaly trošku uši a z postupné nepřesvědčivosti Kláry Jandové. Jinak je to ale povedené. ()

JASON_X

Bývám obvykle k českým filmům víc kritický než k cizím, ale tady naopak udělám výjimku a zaokrouhlím nahoru. Protože mě rozradostňuje už jen ten fakt, že v naší zaprděné čechárně, zasviněné všelijakými trapnými plebejskými komediemi, vznikne jednou za čas i něco vážnějšího, temnějšího, pravověrně horrorového. Jistě, na filmu by se dalo ještě zapracovat, trochu ho "vytunit" propracovanějším scénářem i kamerou, přesvědčivější představitelkou Marie, detailněji ukázat doktorův konec, ale přesto mám z tohohle kraťasu dobrý pocit. Nemůžu jen nikde sehnat režisérův předešlý kousek 'Bez dechu' (2007), merde. ()

Litsarch

Největší problém nastává, když se v 19ti minutách, kromě jedné scény a posledních 2-3minut, skoro nic neděje a koukáme na strmé herce říkající s vážnou tváří takové dialogy, že vystřihnout jich polovinu, tak vůbec nevadí. Celkově by se to dalo sestříhat na 2/3 (někdy je to 5ti sekundové ticho po větě fakt děsné) a hned by to dostalo lepší spád. Chápu, že takto protáhnuté je to z důvodu atmosféry, bohužel v našich končinách nějak neumíme udělat děsivou, vzrůstající atmosféru. Pak skoro vše u nás vypadá jak z dílny jedné produkce. Seance ale není, v přirovnání k českému hororu, špatná a je vidět že Robin něco nakoukáno má a uplatnil to víceméně dobře. I když jsem tedy nečekal jen jednu lekačku (ono jich tam také skoro víc není) a patřičnou atmosféru, co bych o podobného tématu čekal, to nemělo. Ale to spíše bylo vinou špatných herců. ()

• Film byl uveden na téměř dvaceti hororových festivalech po celém světě, včetně Hollywoodu, Kanady, Velké Británie, Mexika, Indie a dalších. (Bart)
  • Film získal cenu za nejlepší krátký film v USA (Dark Carnival Film Festival) a Jižní Africe (South African HORRORFEST). (Bart)
  • V Seanci se na plátno vrací herec Pavel Nový, pro něhož je to vůbec první filmová role po téměř dvouleté nemoci. (Bart)