Seance (studentský film)

Séance

Krátkometrážní / Horor

Česko, 2009, 19 min

Martin Smékal

Největší problém nastává, když se v 19ti minutách, kromě jedné scény a posledních 2-3minut, skoro nic neděje a koukáme na strmé herce říkající s vážnou tváří takové dialogy, že vystřihnout jich polovinu, tak vůbec nevadí. Celkově by se to dalo sestříhat na 2/3 (někdy je to 5ti sekundové ticho po větě fakt děsné) a hned by to dostalo lepší spád. Chápu, že takto protáhnuté je to z důvodu atmosféry, bohužel v našich končinách nějak neumíme udělat děsivou, vzrůstající atmosféru. Pak skoro vše u nás vypadá jak z dílny jedné produkce. Seance ale není, v přirovnání k českému hororu, špatná a je vidět že Robin něco nakoukáno má a uplatnil to víceméně dobře. I když jsem tedy nečekal jen jednu lekačku (ono jich tam také skoro víc není) a patřičnou atmosféru, co bych o podobného tématu čekal, to nemělo. Ale to spíše bylo vinou špatných herců.(19.4.2013)

Studentský filmeček univerzity Tomáše Bati o vyvolávání duchů, kde hrají pouze čtyři lidi. A překvapivě je to atmosférické, na studenty celkem zdařile natočené. Příběh je vskutku jednoduchý: mrtvá baronka měla závazek vůči doktorovi, který s pomocí dívky, která umí mluvit s duchy, se pokusí zesnulou vzkřísit. Jak to dopadne, nebudu prozrazovat. Pavel Nový se po delší době objevil před kamerou, což jen chválím. Osmnáct minut uběhlo jako voda.(22.4.2011)

• choze

Při nejlepší vůli průměr nejprůměrnější. Jako bezpečný staromilský horůrek pro postarší lidi, co na horory nekoukají, řekněme. Filmové a hororové fanoušky to pak rozdělí na dvě skupiny: pro jedny to bude nuda bez nápadu, druzí budou nadšení, že v Česku někdo točí horory, které nelížou amatérské dno.(15.9.2014)

• Subjektiv

Podivuji se tomu, že Seance sebralo jakési ceny na specializovaných hororových festivalech, když publikum orientující se na tento žánr muselo být značně znuděno, ba otráveno pointou, jež mu nabídla. A může takové lidi vůbec zajímat film, v němž postavy mluví tak teatrálně, jakoby od prvopočátku tušily, že se musí něco strašného stát (u Jandové by se to ještě dalo pochopit)? Film, v němž trochu hlubších tónů z klavíru, později i chorál supluje děs? +++++ SPOILERY. Nepřijde nikomu divné, že lékař paní baronky má v holi meč či kord? Že mluví tak, aby každý v první vteřině poznal, že je skrz naskrz zkažený? Jak má pak člověka překvapit, když učiní něco zlého? A koho šokuje finále, když se před pár minutami Jandová ptá: "Bude mé tělo vaším tělem?" KONEC SPOILERŮ. Seance = naprosto bezinvenční horor, který zastaral ještě předtím, než žánr hororu vznikl. Pravda, vyprávění alespoň dává smysl, řemeslo s ohledem na minimum prostředků lze označit za slušné, byť poslušné nejprovařenějších žánrových postupů.(17.3.2013)

Vynikající! Panu Kašpaříkovi do budoucna držím pěstičky. Už by to tady fakt chtělo nějakýho schopnýho (talentovanýho) horrorofila co občas taky něco natočí. Jen tak dál.- Co ale tuhle jednohubku u mě dost shodilo byli herci(?). Nový ani tak nehraje ,spíš je (ale i to docela stačí), ale paní Jandová a pan Julina opravdu nic moc. A že by to šlo,mi předvedla Jandová v poslední minutě,to jí docela sedělo.Velká škoda. Při představě na obsazení třeba Cibulková,Tříska,Schmitzer jdou na mě mrákoty.--Ale i tak, po Posledním lupu (od tehdy už mistra ,Bárty) díky vynikající atmosféře ten nej český horrorkraťas (Švankmajerovi kraťasy nepočítám,to je trochu jiná liga...),a to i přes poněkud slabší příběh.(docela by mě zajímalo,kolik z těch flusačů jedovatých slin na tohle, jsou užvanění a neschopní studenti téhož,statečně se schovávajících v davu tlučhubů)(17.8.2010)

• - Film získal cenu za nejlepší krátký film v USA (Dark Carnival Film Festival) a Jižní Africe (South African HORRORFEST). (Bart)

• - V Seanci se na plátno vrací herec Pavel Nový, pro něhož je to vůbec první filmová role po téměř dvouleté nemoci. (Bart)

• - Film byl uveden na téměř dvaceti hororových festivalech po celém světě, včetně Hollywoodu, Kanady, Velké Británie, Mexika, Indie a dalších. (Bart)