Seance (studentský film)

Krátkometrážní / Horor

Česko, 2009, 19 min

Martin Smékal
  • Niktorius

Seance trpí značně přebujelou propagační kampaní (na níž se pocvičili moji zlínští spolužáci z marketingových komunikací), která kolem obyčejného, byť slušně natočeného, studentského filmu rozsvítila auru mimořádného počinu a vyhnala divácká očekávání nepřiměřeně vysoko. Pořád jsem jsem rozhodoval, jestli udělit trojhvězdí, nebo zůstat u hvězd dvou a oprýskaná pointa, definitivně potvrzující, že Seance je prostá originálních nápadů, to rozhodla. _______ P.S: Nějak mi nesedělo to zabírání herců, kdy se jejich oči nacházely těsně u horního okraje záběru.(15.1.2011)

Studentský filmeček univerzity Tomáše Bati o vyvolávání duchů, kde hrají pouze čtyři lidi. A překvapivě je to atmosférické, na studenty celkem zdařile natočené. Příběh je vskutku jednoduchý: mrtvá baronka měla závazek vůči doktorovi, který s pomocí dívky, která umí mluvit s duchy, se pokusí zesnulou vzkřísit. Jak to dopadne, nebudu prozrazovat. Pavel Nový se po delší době objevil před kamerou, což jen chválím. Osmnáct minut uběhlo jako voda.(22.4.2011)

• campix

Zajímavý studentský film, který má vhodný základ pro horrorový celovečerní film, který tu u nás v Čechách již dlouho chyběl. Kratičký příběh nepostrádá napětí a má hlavu i patu. Bohužel si myslím, že pro autora bude "celovečerák" velké sousto a atmosféra tolik nevyzní a kvalitního českého horroru se tak těžko v blízké době dočkáme.(29.9.2010)

• choze

Při nejlepší vůli průměr nejprůměrnější. Jako bezpečný staromilský horůrek pro postarší lidi, co na horory nekoukají, řekněme. Filmové a hororové fanoušky to pak rozdělí na dvě skupiny: pro jedny to bude nuda bez nápadu, druzí budou nadšení, že v Česku někdo točí horory, které nelížou amatérské dno.(15.9.2014)

Příběh není bůhvíjak originální (to i pár dílů Drákulova švagra bylo nápaditějších), ale čert to vem, když je Seance tak dobře natočená. Na studentský film tedy rozhodně dobře. Atmosféra jedna báseň, lekačky prvotřídní, k tomu všechno slušně podbarvující hudba... Dávám tři a půl hvězdy a zaokrouhluji je nahoru, protože jsem vždycky tak nějak zvráceně šťastný, když se lekám a děsím u filmu, který má lekavý a děsivý být. Seanci doporučuji pustit pozdě v noci a se sluchátky na uších.(17.8.2010)

• - Film byl uveden na téměř dvaceti hororových festivalech po celém světě, včetně Hollywoodu, Kanady, Velké Británie, Mexika, Indie a dalších. (Bart)

• - V Seanci se na plátno vrací herec Pavel Nový, pro něhož je to vůbec první filmová role po téměř dvouleté nemoci. (Bart)

• - Film získal cenu za nejlepší krátký film v USA (Dark Carnival Film Festival) a Jižní Africe (South African HORRORFEST). (Bart)