Seance (studentský film)

Krátkometrážní / Horor

Česko, 2009, 19 min

Martin Smékal
  • Niktorius

Seance trpí značně přebujelou propagační kampaní (na níž se pocvičili moji zlínští spolužáci z marketingových komunikací), která kolem obyčejného, byť slušně natočeného, studentského filmu rozsvítila auru mimořádného počinu a vyhnala divácká očekávání nepřiměřeně vysoko. Pořád jsem jsem rozhodoval, jestli udělit trojhvězdí, nebo zůstat u hvězd dvou a oprýskaná pointa, definitivně potvrzující, že Seance je prostá originálních nápadů, to rozhodla. _______ P.S: Nějak mi nesedělo to zabírání herců, kdy se jejich oči nacházely těsně u horního okraje záběru.(15.1.2011)

• Subjektiv

Podivuji se tomu, že Seance sebralo jakési ceny na specializovaných hororových festivalech, když publikum orientující se na tento žánr muselo být značně znuděno, ba otráveno pointou, jež mu nabídla. A může takové lidi vůbec zajímat film, v němž postavy mluví tak teatrálně, jakoby od prvopočátku tušily, že se musí něco strašného stát (u Jandové by se to ještě dalo pochopit)? Film, v němž trochu hlubších tónů z klavíru, později i chorál supluje děs? +++++ SPOILERY. Nepřijde nikomu divné, že lékař paní baronky má v holi meč či kord? Že mluví tak, aby každý v první vteřině poznal, že je skrz naskrz zkažený? Jak má pak člověka překvapit, když učiní něco zlého? A koho šokuje finále, když se před pár minutami Jandová ptá: "Bude mé tělo vaším tělem?" KONEC SPOILERŮ. Seance = naprosto bezinvenční horor, který zastaral ještě předtím, než žánr hororu vznikl. Pravda, vyprávění alespoň dává smysl, řemeslo s ohledem na minimum prostředků lze označit za slušné, byť poslušné nejprovařenějších žánrových postupů.(17.3.2013)

Seanci jsem viděl na projekci uváděné přímo Robinem Kašpaříkem v jeho domovských Rosicích, v přecpaném kině plným zvědavých Robinových spoluobčanů. Atmosféra našláplýho kina byla fajn, jiu- jitsuista vedle mě skákal při lekačkách metr vysoko a já s ním, stopáž akorátní, vyměnit Kláru Jandovou a mohlo být ještě líp. Nový s Julinou film táhnou, nebýt jich, nebylo by to moc slavný. Objektivně na 3 hvězdičky, ale ten zážitek byl za 4.(20.3.2010)

Že by nová naděje pro český horror? Na studentský film vůbec ne špatné, ovšem ti, co snědli Šalamouna, ho logicky roztrhali. Já naopak vidím příslib do budoucna a velmi se těším na chystané zfilmování Kingovy povídky Jsem brána. Noční nasvícení zámku mi připomnělo starého dobrého Argenta - kombinace modré a červené. A lekačky střídmé a v pravou chvíli - tedy nečekané. První cena - Hraný film Visegradu, Zlínský pes 2010, Nejlepší krátký film - Dark Carnival Film Festival, USA 2009, Nejlepší mezinárodní krátký film South African Horrorfest 2009(27.8.2010)

Nevim co tady všichni brblete, dyť je to řemeslně krásně odvedená práce (kor na 24 letýho mladíka, kterej se snaží prosadit).Jde vidět, že má Robin hodně nakoukáno, což se projevuje hlavně na kameře, která je uplně super.Hudba je taky skvělá, ikdyž ten hlavní motiv by se nemusel tak opakovat, ale budiž.Lekačky některý povedený, některý očekávaný, ale přitom stejně docela nepříjemný, takže opět palec nahoru.Herci výteční, herečka hrozná, na tom se asi všichni shodnem.Klára Jandová neuměla hrát ani v prachprostých rodinných poutech, natož aby zahrála v temnym atmosférickym horůrku.Tohle Robin trochu neodhadl, ale snad už od ní do budoucna dá ruce pryč.A to ještě měsíc schválně koukala na horory, aby se něčemu přiučila http://www.youtube.com/watch?v=nnjX9R8q_9M , ale jak je vidno, asi koukala spíš do zdi.Každopádně Robin je borec, viděl jsem ho naživo na BXM, a z toho týpka přímo srší charisma.Škoda, že jsem Seanci neviděl před, sdělil bych mu osobně svůj názor a pochválil jeho práci.Myslim, že má našlápnuto a dotáhne to ještě hodně daleko, a vás rejpálky tady všechny umlčí.Když ne snímkem "Jsem brána", tak určitě ještě něčím dalším.Good luck Robin.(2.11.2010)

• - Film získal cenu za nejlepší krátký film v USA (Dark Carnival Film Festival) a Jižní Africe (South African HORRORFEST). (Bart)

• - Film byl uveden na téměř dvaceti hororových festivalech po celém světě, včetně Hollywoodu, Kanady, Velké Británie, Mexika, Indie a dalších. (Bart)

• - V Seanci se na plátno vrací herec Pavel Nový, pro něhož je to vůbec první filmová role po téměř dvouleté nemoci. (Bart)