Doba Pitomá

• Česko Čas hlupáků (festivalový název) (více)

Píše se rok 2055 a my se ocitáme v archivu lidstva v Antarktidě. Zarmoucený archivář nás provádí filmovými materiály ze začátku 21. století, aby nám ukázal začátek konce; čas, kdy bylo ještě možné odvrátit nezadržitelnou katastrofu. Indicií byla řada: globální oteplování a s ním související přírodní katastrofy svědčily o nezodpovědném chování lidí, sledujících pouze zisk bez ohledu na možné důsledky jejich počínání. Ne každý ale smýšlel stejně. Bezpočet těch, kteří se dokázali podívat pravdě do tváře, přišlo s varováním a s návrhy, jak se chovat šetrně ke krajině, v níž žijeme. Cesta vede od uvědomění si sama sebe v nekonečném řetězci až po komplexní politická opatření na úrovni jednotlivých vlád a vládních celků. Jakým způsobem šetřit nerostným bohatstvím, jak snižovat emisní limity, jak zastavit plýtvání a nesmyslnou nadprodukci? Americký dokumentární velkofilm přehledně a naléhavě předkládá argumenty pro potřebnou změnu chování člověka na planetě Zemi a rekapituluje více i méně známá řešení pro zlepšení současné situace. Snímek získal v roce 2008 nominaci na Oscara. (Jeden svět)

Budulínek

Jedna za námět, druhá za téma. Nic víc, nic míň. Film měl v prvních 20 - 30 minutách náboj, bylo se nač dívat. Pak jsem nějak nepostřehl, že děj si dal odchod. Apel na naši generaci se dal čekat, ale po čase se životní osudy vybrané čtveřice začaly nudit,); stereotyp, který semotamo oživila nová informace. ()

polko

Film som si pozrel az 2 roky po jeho vzniku a v suvyslosti s udalostami poslednych tyzdnov - nicive sucha, horucavy a poziare poziare v Rusku, bleskove zaplavy v strednej europe mu davam 5 hviezdiciek. Nie pre to, ze by bol fantasticky natoceny ale pre to, ze sa snazi poukazat na dolezitu vec. A v tomto pripade schvalujem ked ucel svatia prostriedky... ()

Fun-Tomas

Pět hvězd je možná až zbytečně moc, ale téma si to vyžaduje. Nejsem ani ve stádu odmítačů globálního oteplování, ani aktivista, ale fakta o tom, že se životní prostředí a společnost za posledních 150 let výrazně změnily, jsou reálná. Stejně reálné jsou i příběhy v tomto dokumentu a já doufám, že každý kdo ho viděl si přeje, aby nebyl reálný výhled autorky do budoucna. Zpracování, hlavní témata i citové vydírání je tady na místě. Možná by bylo dobré, kdyby se tento film povinně promítal dvakrát do roka celé světové populaci - tak za 50 let by možná někdo pochopil, že se to fakt stát může. ()