foto

George Carlin

  • nar. 12.5.1937
    New York City, New York, USA
  • zem. 22.6.2008 (71 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

„Bojovat s radnicí nemůžete, ale vždycky je tu ta možnost vyhodit ji do vzduchu.“

Je prosincový večer roku 1962 a v chicagském klubu Gate of Horn dochází k jednomu z mnoha zatčení legendárního komika Lennyho Bruce. Poté co policisté Bruce obviní z šíření nemravnosti, pouštějí se do identifikace jeho diváků, mezi nimiž se nachází i jistý upravený nenápadný dvacátník. Na žádost o předložení občanského průkazu odpovídá: „Já na tyhle vládou vydávaný občanky nevěřím.“ Je okamžitě zatčen a spolu s Brucem odvezen do vězení. Jeho jméno je George Carlin.

„Myslím, že lidem by mělo bejt dovolený, aby si dělali, co chtěj. Tohle jsme už hodně dlouho nezkoušeli, třeba to tentokrát bude fungovat.“

George Carlin, jenž je spolu s Richardem Pryorem a svým vzorem Lennym Brucem považován za jednoho z nejlepších stand-up komiků všech dob, zahájil svou komediální kariéru v roce 1959 v texaských a kalifornských rádiích, kde měl na starost ranní program. Po večerech svůj materiál dobrušoval při vystoupeních v kavárnách a postupně začal pronikat i na televizní obrazovky. V této rané fázi se Carlinova vystoupení, na která docházel v obleku a s pečlivě zastřiženými vlasy, nijak nelišila od konvenčních bavičských pořadů ve stylu padesátých let, nicméně s nástupem let šedesátých a příchodem takzvaného léta lásky v roce 1967 začal Carlin stále více pochybovat o smyslu a správnosti své komediální persony: „V šedesátým sedmým mi bylo třicet, sympatizoval jsem s dvacetiletýma, který zrovna dělali kulturní revoluci, a přitom jsem vystupoval ve středoproudejch klubech a bavil čtyřicetiletý páprdy, který nesnášeli mladý lidi. Tehdy jsem se změnil a přijmul za svou svoji rebelskou stránku.“ Z této reflexe vyšel Carlin vyzbrojen hippie vizáží Charlese Mansona a materiálem, který z něj učinil hvězdu.

„Hovno, chcánky, kurva, píča, buzna, zmrd a kozy. To je ta velká sedma. To jsou ty slova, který vám zamořej duši, zkřivěj páteř a kvůli kterejm naše země nevyhraje válku.“

Přes počáteční nedůvěru publika Carlinova popularita po této změně i díky náhlé oblibě jeho přímočarého stylu ještě vzrostla a v roce 1972 dosáhla vrcholu, když Carlin ve svém vystoupení THE CLASS CLOWN představil svou pravděpodobně nejznámější scénku „Sedm slov, která v televizi nemůžete říkat“. Ačkoli je scénka kritikou cenzury a jazykovým rozborem a Carlin ve zbytku vystoupení nepoužil žádná sprostá slova, byl zatčen za šíření nemravnosti a postaven před soud, který byl uzavřen s prohlášením, že Carlinova vystoupení jsou sice neslušná, ale ne nemravná, a že se na ně vztahuje ústavní dodatek o svobodě projevu. Kontroverze, kterou proces se „Sedmi slovy“ vyvolal, vystřelila Carlina na vrchol. Během let Carlin svůj seznam dále rozšiřoval a finální verzi scénky předvedl na závěr HBO speciálu „CARLIN AT CARNEGIE“, kde za doprovodu závěrečných titulků celých pět minut čte zdánlivě nekonečný seznam sprostých slov.

„Jazyk je v podstatě nástroj, jak zakrývat pravdu.“

V 70. letech se Carlin našel v tématech, která ho poté provázela po zbytek jeho kariéry. Kromě cenzury, s níž si i nadále užíval svoje, to byla kritika anglického jazyka, poukazování na nesmyslnost a absurditu vyjadřování a společenská, politická a kulturní satira se silně misantropickým nádechem a zaměřením na odmítání války, náboženství a církví, vlády, rasových a genderových rozdílů, boje proti drogám a konzumerismu, kterážto témata Carlin často prokládal přímočařejším humorem vycházejícím z pozorování věcí, které obyčejné lidi spojují, ať už je to ohýbání ostříhaných nehtů, nenávist k lidem platícím kartou za žvýkačku nebo prdění na veřejnosti.

„Všichni víme, jak blbej je průměrnej člověk. A teď si uvědomte, že polovina populace je ještě blbější!“

S uvolňující se společenskou atmosférou a postojem autorit k obscenitám začal Carlin své čím dál frenetičtější a svižnější výstupy stále více prokládat vulgaritami. Na otázku moderátora konzervativní televize Fox Billa O’Reillyho, zda intelektuál Carlinova formátu má takové vyjadřování zapotřebí, odpověděl, že vulgarita v jeho vystoupeních slouží jen jako koření, které má z něj i z jeho diváků dostat vztek a agresivitu. V roce 1975 se Carlin stal vůbec prvním moderátorem pořadu SATURDAY NIGHT LIVE a v roce 1977 navázal spolupráci s televizní stanicí HBO, na které bylo v průběhu let 1977-2008 odvysíláno čtrnáct jeho sedmdesáti až devadesátiminutových vystoupení, z těch nejznámějších jmenujme „WHAT AM I DOING IN NEW JERSEY?“, JAMMIN‘ IN NEW YORK, BACK IN TOWN, COMPLAINTS AND GRIEVANCES, IT’S BAD FOR YA‘. Kromě těchto speciálů, které natáčel v rozestupu dvou až čtyř let, jezdil Carlin po Spojených státech a neustále vystupoval v lokálních divadlech a klubech.

„Pokud je pravda, že lidi jsou ve vesmíru sami, pak musím konstatovat, že vesmír nemá moc vysoký cíle a spokojí se s málem.“

V osmdesátých a devadesátých letech se George Carlin začal stále víc objevovat ve filmu, pravděpodobně nejznámější je jeho spolupráce s nezávislým režisérem Kevinem Smithem. Smith Carlinovi, kterého označuje za svůj velký vzor, dal menší roli ve svém filmu DOGMA, kde Carlin hraje neortodoxního kardinála Glicka, a dále štěk stopaře v JAY A SILENT BOB VRACÍ ÚDER. Největším úlovkem Carlinovy herecké kariéry byla vedlejší role otce Bena Afflecka v TÁTOVI NA PLNÝ ÚVAZEK.

„Všichni jednou umřem. Nerad vám to připomínám, ale máte to napsaný v diáři.“

Pouhých šest týdnů před natáčením svého předposledního HBO speciálu LIFE IS WORTH LOSING v roce 2006 byl Carlin hospitalizován se zápalem plic a srdečním selháním. Prvního března 2008 byl odvysílán Carlinův poslední HBO speciál IT’S BAD FOR YA. I přes závažné zdravotní problémy, se kterými se jednasedmdesátiletý Carlin potýkal, se vystoupení sestávalo především z výsměchu náboženství a víře v posmrtný život a vtipkování o smrti a důchodcovském životě. Osmnáctého června 2008 bylo oznámeno, že Carlinovi bude udělena Cena Marka Twaina za americký humor. Pouhé čtyři dny nato George Carlin podlehl v losangelské nemocnici srdečnímu záchvatu.

George Carlin za sebou zanechal dav následovníků a miliony obdivovatelů, navždy změnil tvář stand-up komedie a zemřel jako ikona, s kterou se musí vypořádat každý komik, který se v této oblasti pokouší něčeho dosáhnout.

kiddo

Herecká filmografie

Filmy

2009 Bourák Burák
2008 George Carlin... It's Bad for Ya! (TV film)
Thomas & Friends: Percy's Ghostly Trick
UFO: Úplně fantastické odhalení
2006 (Ne)šťastně až na věky
Auta
2005 George Carlin: Life Is Worth Losing (TV film)
Tarzan 2
2004 Táta na plný úvazek
2003 Scary Movie 3
2001 George Carlin: Complaints and Grievances (TV film)
Jay a mlčenlivý Bob vrací úder
1999 Dogma
George Carlin: You Are All Diseased (TV film)
1996 George Carlin: Back In Town (TV film)
George Carlin: George's Best Stuff
George Carlin: Personal Favorites (TV film)
1992 George Carlin: Jammin' In New York (TV film)
1991 Neskutečná cesta Billa a Teda
Pán přílivu
1990 George Carlin: Doin' It Again (TV film)
Makléři (TV film)
1989 Skvělé dobrodružství Billa a Teda
What's Alan Watching? (TV film)
1988 George Carlin: What Am I Doing In New Jersey? (TV film)
Get Out the Vote (TV film)
Justin Case (TV film)
1987 Rozkacená sudba
1986 George Carlin: Playin' with Your Head (TV film)
Vidiots, The (TV film)
1985 Drawing on My Mind
1984 George Carlin: Carlin on Campus (TV film)
1982 George Carlin: Carlin at Carnegie Hall (TV film)
1979 Americathon
1976 Mycí linka
1968 With Six You Get Eggroll

TV seriály

2007 5 Second Movies (TV seriál) - a.z.
1999 Uncomfortably Close with Michael McKean (TV seriál)
1998 Simpsonovi (TV seriál)
Šťastná doba hippies (S10E06)
1995 Ulice Lareda (TV seriál)
1994 The George Carlin Show (TV seriál)
1990 Bill & Ted's Excellent Adventures (TV seriál)
1989 Shining Time Station (TV seriál)
1984 Lokomotiva Tomáš (TV seriál)
1967 Away We Go (TV seriál)

Dokumentární

2020 Out of Shadows - a.z.
2012 Owned & Operated
2011 GrowthBusters: Hooked on Growth - a.z.
2010 How to Hack the Human Brain - a.z.
What You've Been Missing
2009 42nd Street: River to River - a.z.
Make 'Em Laugh: The Funny Business of America (TV seriál)
2007 100 Greatest Stand-Ups (TV film) - a.z.
2005 The Aristocrats
2004 N-Word, The
Oh, What a Lovely Tea Party
2003 George On George
2002 Bitter Jester
Heroes of Black Comedy (TV film)
1995 20 Years of Comedy on HBO (TV film)

Host

TV pořady

2003 Real Time with Bill Maher (TV pořad)
1998 Jerry Seinfeld: 'I'm Telling You for the Last Time' (TV pořad)
1997 George Carlin: 40 Years of Comedy (TV pořad)
The 49th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1996 The Daily Show (TV pořad)
1995 Dennis Miller: State of the Union Undressed (TV pořad)
MADtv (TV pořad)
What Makes You Laugh? (TV pořad)
1994 Second Annual Comedy Hall of Fame, The (TV pořad)
1989 The Arsenio Hall Show (TV pořad)
1986 Comic Relief (TV pořad)
1978 On Location: George Carlin at Phoenix (TV pořad)
Tribute to Mr. Television Milton Berle, A (TV pořad)
1977 On Location: George Carlin at USC (TV pořad)
1974 Tony Orlando and Dawn (TV pořad)
1973 Rock Concert (TV pořad)
The Burns and Schreiber Comedy Hour (TV pořad)
1972 The Midnight Special (TV pořad)
1970 Flip (TV pořad)
1969 Della (TV pořad)
It's Your Bet (TV pořad)
The David Frost Show (TV pořad)
1968 It Takes Two (TV pořad)
1966 Kraft Summer Music Hall, The (TV pořad)
1962 The Merv Griffin Show (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Scenáristická filmografie

TV pořady

1986 Comic Relief (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(29)