Exegi monumentum? (TV film)

Dokumentární

Česko, 2009, 56 min

Karel Hynie

Komentáře uživatelů k TV filmu (4)

I Knížák zde byl snesitelnej.(3.6.2009)

"Obrazoborectví nám vždycky šlo líp než stavění soch, viz např. Mariánský sloup." - Už tahle věta ukazuje, že autor měl na věc silný vlastní názor a rozhodl se, že ho divákům předloží, i kdyby vlk na koze jezdil nebo jak se to říká, a tak svou konstrukci "jsme ničitelé co si ničeho neváží" opřel o pár příkladů, co tam vlastně být neměly - jako např. ten Mariánský sloup, co by na náměstí dost možná ještě stál, kdyby nebylo pečlivě připravené akce tehdejších anarchistů kolem Franty Sauera. Takže teorie o povaze národa zajímavá, ale tu a tam jaksi nesedí... čili ve výsledku ten dokument spíš ukazuje na jinou pozoruhodnou vlastnost českého národa - na často zbytečné sebemrskačství.(18.11.2017)

Hysterické dobové komentáře brrr...slušelo by k dokumentům přidat titulek z rokem...(1.10.2017)

Hezky udělaný dokument o výrazných kultech osobnosti v naší historii. Oceňuji, že výklad byl veden souvisle pouze dvěma odborníky a komentářem. Dokument tak působil sevřeněji, než kdyby v něm promluvilo desítek lidí po dvou třech větách, jak bývá někdy zvykem. Využití dobových záběrů bylo také dobře zvládnuté. Možná bych uvítal trochu důkladnější rozbor vlastní funkce těchto symbolů, které jsou nesmírně významné pro konstrukci kultury, jejíž pomocí lidé chápou realitu. A je vidět, že když nejsou nejsou organickou součástí kultury, jsou jí vnuceny násilím či se změní společenské klima, neplní svou funkci a dříve či později z kultury zmizí, nebo jsou naplněny novými obsahy. Jsou-li však dobře integrované, mohou se nám dostat pod kůži, ani nebudeme vědět jak. Takže dokument byl opravdu fajn, líbilo se mi, že postihl i vlastní zpsůob, jakým byla hlavně za komunismu symbolika tvořena, aby z ní sálal požadovaný efekt. Je podstatné to neustále připomínat (což ostatně Česká televize činí opakováním týdeníků), abychom vůči tomu byli dostatečně citliví, což je obzvláště v dnešní, mediálně saturované společnosti, více než žádoucí.(31.5.2009)