Záměna

Zámena

The Switch

Romantický / Komedie

USA, 2010, 101 min

Co byla Meg Ryan devadesátých let, to je Jennifer Aniston nového tisíciletí. Z jejích posledních deseti filmů je devět romantických komedií. A tak už jenom jméno této herečky předznamenává, o jaký film tady půjde. Ale z toho, co vypadalo jako průměrná rom com, se vyklubalo milé překvapení. Jo, je to romantická komedie se všemi aspekty, které dělají romantickou komedii, se všemi obligátními klišé, stokrát omletými situacemi a předvídatelným dějem. Je ale natočena velice pěkně, svižně, vtipně. Není trapná, není pitomá. Navíc nehezounkovitý Jason Bates stejně jako originální nápad s vyměněným spermatem dodávají Záměně šťávu. Kdyby Jennifer zakotvila aspoň u takovýchto kousků, nebudu mít vůbec nic proti!(24.11.2010)

Díky vlažnějšímu hodnocení a traileru, který sliboval spíše prvoplánovou bžundu, jsem vstupoval na projekci s mírně předpojatou myslí. Výsledek mne ale nakonec celkem překvapil. Snímek není komedií a škatulka romantického produktu mu také moc nesedí. Je to zkrátka story ze života (samozřejmě amerického). Anistonová se pořád drží, i když věk už jí dělá strhaná tváře (konec konců co na tom? Nikdo neříká, že hraje třicítku), Bateman se dokáže s civilním pohledem poprat s příjemnou důstojností a to melancholické děcko, to je přímo trefa do černého. Vedlejší postavy jsou potom tak půl na půl. Zatím co Goldblum (potažmo jeho postava) je výborný, Lewisová nemá pro film nejmenší hodnotu. Celkově vzato mě film nad očekávání bavil (s názorem, že šlo dění v něm trochu popostrčit, ale dokáži souhlasit). II Scénář: Allan Loeb (podle krátké povídky BASTER Jeffreyho Eugenidese). Hudba: Alex Wurman. 70%(28.1.2011)

Proč Záměnu hodníte tak průměrně, ne-li dokonce podprůměrně? Myslím, že to je jedna ze slušnějších komedií, u kterých se člověk nejen odreaguje, ale i skvěle pobaví. Klobouk dolů, že se do tohoto tématu Jennifer Aniston pustila, Jason Bateman nezklamal a malý Thomas Robinson je pro mě dětským objevem roku!(24.11.2010)

• Tsuki

Minimum vtipných scén, v romantice žádná inovace a Aniston stejná jako v každém jiném filmu - nemluvě o scénáři, který byl dost slabý a chvílemi působil nepřirozeně. Pouze některé scény s Batemanem, Goldblumem a tím malým klukem (Thomas Robinson) byly lepší. Naštěstí jsem od toho ale moc nečekala, takže zklamaná nejsem. ~(2,1)~(9.7.2011)

Rutinní romantická jakože komedie o tom, jak se na začátku vcelku dost narušený a nesnesitelný Jason Bateman po zklidňujících a zmoudřujících letech nakonec dá dohromady s poněkud stárnoucí Jennifer Aniston, která tady pokračuje ve svém už pár let trvajícím hledání se v poloze "už ne té mladé nezkušené módní kočky z Přátel". Scénárista vsadil na "aktuální téma" blbky, co si není v dnešním šíleném světě schopná najít toho pravého, a tak si poslouží "moderním způsobem". Vyšel přitom z údajně podstatně méně veselé a z hlediska vyššího principu mravního podstatně promakanější (na šesti stránkách;)) povídky Baster od Jeffreyho Eugenida, co napsal třeba Virgin Suicides a dostal Pulitzerovu cenu, takže rozhodně není žádný žabař. Allan Loeb to pro filmové účely víc než jen trošku zlimonádoval a výsledek je Záměna. Vývoj hlavních postav směrem k dospělosti celkem funguje, ale těm dvěma jsem ani na sekundu nevěřil, že tohle mají být ti, co se hledali, až se našli. Pokud má být Switch realistickým pohledem (s nezbytným humorným nadhledem) na to, že žádná šílená romantická láska neexistuje, a že sympatie a sdílené hodnoty zvítězí nad lží a nenávistí, pak to klaplo. Ale moc dobře se mi na to nekouká, a těch necelých 60% průměrného hodnocení svědčí o tom, že to není jen můj problém. Co je můj problém, to je fakt, že bych Anistonovou utřískal za její neexistující výchovu (vysvětlení o původu mrňouse se nepočítá), ale to je problém zřejmě každého rodičovství výhledově očekávajícího chlapa, řekl bych:) Řemeslně pěkné, originalitě dosti vzdálené, bez chemie, zato s Juliette Lewis, která by měla už taky opustit kategorii alternativních diblíků, protože už je na tom spíš jako Barbra Štrajzandová v komediích o Fockerech. 60%.(12.9.2011)

• - Natáčení proběhlo v New Yorku a tvůrci byli nadšeni tím, že se jim podařilo využít městských reálií, které nejsou tak úplně profláknuté. Točilo se na mnoha místech – v Soho, Upper Westside, Williamsburgu, v Central Parku, na Park Avenue, v Chelsea Piers, The Meatpacking District, Midtown Manhattan, v Queens. (Taninaca)

• - Wally Mars (Jason Bateman) nosí behom filmu hodinky Rolex GMT Master, "rolexky" nosí takisto aj Kassie Larson (Jennifer Aniston). (willy1)

• - Divadelní hra, kterou Kassie (Jennifer Aniston) a Wally (Jason Bateman) navštívili během filmu, je "Hamlet" od Williama Shakespeara. (willy1)