Atentáty na objednávku (TV seriál)

Infamous Assassinations

Atentáty, ktoré otriasli svetom

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2007, 26x30 min

Britská dokumentární tvorba má dlouhodobě vysoké renomé, ale někdy se i mistr tesař utne a v tomhle případě je spokojenost diváka přímo úměrná tomu, jak málo o dané problematice ví. Prakticky v každém díle, který jsem měl možnost sledovat, se vyskytly nějaké zbytečné a hloupé chyby. Nebyly snad zásadní, ale o pečlivosti autorů nevypovídají nic lichotivého. Jen namátkou, v posledně zhlédnutém díle o atentátu na jugoslávského krále se objeví mapa znázorňující vznik Jugoslávie po rozpadu Rakousko-Uherska, jenže je ze 70. let a např. Československo je tam znázorněno bez Zakarpatské Ukrajiny. Nebo u komentáře o balkánské válce v roce 1912 průvodce tvrdí, že Srbsko bojovalo proti dvěma muslimským státům - Turecku a Bulharsku. Jenže Bulharsko je pochopitelně pravoslavné, stejně jako Srbsko. A tak by se dalo pokračovat. Na druhé straně, ne každý je fanoušek historie a v tom zásadním kiksy nejsou. Pro toho, kdo studoval historii na škole jako z rychlíku, je to i relativně slušná volba ke zpestření svých znalostí. Jen ještě dodatek - každý díl je uváděn větou, že motivy atentátu byly zahaleny tajemstvím až do teď. Drtivá většina popisovaných událostí je historikům důvěrně známá a seriál opravdu nepřináší nic nového. Je to jen reklama. Celkový dojem: 50 %.(10.2.2010)

3* za díl s Johnem Lennonem, který byl co se týče historických dat a časové posloupnosti, která vedla až k jeho předčasné vraždě, dá se říct že přesný..(20.7.2009)

Podľa mňa v celku presné popísanie skutočností, ktoré sú výborne doplnené o dobové videa a obrázky. Chválim, bežného diváka to obohatí a nebude pozerať na to, či tam Československo ukázali bez Podkarpatskej Rusi. Angličania majú aj tak všetkých za Poliakov. Najlepšia časť pre mňa bolo vyvraždenie cárskej rodiny, výborný bol aj František Ferdinand, kde sa fascinujúco dozvedáme, aké malé detaily môžu rozhodnúť o veľkých udalostiach, napríklad že si atentánik odskoči kúpiť sendvič.(12.3.2016)

• Splasher

V dílech, co jsem měl možnost vidět, se jen plave po hladině.(22.9.2010)

Celkom fajn spracovaný dokumnet od BBC...(26.1.2010)