Potraviny, a.s.

• USA Food, Inc.

Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém. [MFDF Jihlava 2009] (oficiální text distributora)

sellsakul

Už len to, že jednotlivé firmy odmietli podať akúkoľvek informáciu o ich výrobe, o tom ako to tam vlastne celé prebieha, nasvedčuje, že niečo nebude v poriadku a niekto nechce, aby sa informácie dostali na povrch, preto si tento dokument vytvoril vlastnú cestu, aby odhalil pravdu a musím povedať, že ak je to naozaj tak ako to tu bolo popísané, tak mi je na grc...PS:"Fuck off mäso, radšej budem bylinožravec :)" ()

Specs

Hlášky: Michael Pollan: - "Způsob, jakým se stravujeme, se za posledních 50 let změnil víc, než za předchozích 10 000 let." & Michael Pollan: - "V supermarketu neexistují roční období. Rajčata tu máte celý rok, vypěstovaná na druhé straně světa, sklízená za zelena a dozrávající na ethylenu. Přestože to vypadá jako rajče, je to rajče pouze teoreticky. Je to idea rajčete." & Joel Salatin: - "Spousta lidí přijde na farmářský trh a povídá: 'Cože? 3 dolary za tucet vejcí?' A přitom pijí limonádu za 75 centů." & Joel Salatin: - "Pořád mě zaráží, jak úspěšní jsme byli v přesnosti střelby na špatný terč. Naučili jsme se, například... kvůli dobytku jsme se naučili jak vysazovat, hnojit a sklízet kukuřici za použití technologie GPS, ale nikdo si neodstoupí a nezeptá se: 'Měli bychom krávy krmit kukuřicí?' Stala se z nás kultura techniků. Všichni řešíme otázku 'Jak?', ale nikdo se nezastaví a neřekne: 'Ale proč?" & Joel Salatin: - "Kultura, která vidí prase jako hromadu protoplasmatických neživých struktur, s kterou lze zacházet jak si lidská představivost zamane, bude pravděpodobně nahlížet na členy své společnosti a jiné kultury a národy se stejným druhem opovržení, neúcty a nadřazené mentality." & závěrečný text: - "Každým soustem můžete změnit svět. Máte chuť na změnu?" ()

Lenulinka

První polovina filmu velice zajímavá. Pravda, jak ji vidí málokdo z nás. Jenže pak se všechno stočí do farmářství v Americe, že nemají co pěstovat a pro koho, protože se dostali na list společnosti, která to má všechno pod palcem a já byla nejen ztracená, ale i znuděná. ()

Looser

Dobrý začátek, který asi každého zarazí a vyděsí. Bohužel po první hodině se dokument stočí k americkému sentimentu. Jinak samozřejmě masakr, který Vás minálně na týden odvykne od fast food stravování. ()

BMAJTZ

Průměrný dokument, který sice dokáže zaujmout, ale nějaké větší poselství opravdu nenese. Docela mi vadilo stoprocentní zaměření na USA a ani se nezmínily alternativy jak to chodí ve světě a tak vůbec podobně, prostě průměr. ()

Dromed

Velmi poučný dokument. Opravdu si vybírám co jím. Někdy je to těžké hlavně kvůli ceně, ale zdraví je k nezaplacení. ()

DavidS.

Noční můra nejen doktorky Cajthamlové a dokumentární verze Fast Food Nation...K tomu otrocká práce, komploty velkých korporací a něco nezbytného citového vydírání diváka.. Po pravdě jsou ale věci, které bychom asi nechtěli a neměli jíst nikdo... ()

Arach.No

Podepsal bych se pod Dadelův komentář. Jenom bych dodal že nejsympatičtější postavou mi byl jižanský farmář, který chová zvířata starou dobrou metodou - pastva, ruční zabíjení atp. I jeho názory jsou celkem rozumné. Souhlasím s ním že maso "pěstované" tímto způsobem je kvalitnější a čím víc se bude kupovat, tím lépe. Jak bylo ale ve filmu řečeno, ne každý na to má, takže ať se ekoaktivisté bouří jak chtějí, levné maso na trhu být musí, jinak by chudí (v USA např. maxičtí imigranti) neměli co jíst. ()

Itar

Průměrný dokument s hodně omezeným rozhledem a hodně jednostraným pohledem na věc. Využít takovýmhle způsobem odmítnuté rozhovory a udělat pomalu mučedníka z dítěte, které jeho rodiče standardně krmí hamburgery... no nevím. ()

ElizabethB

Co k tomu dodat... Je hrozne, co vsetko ludia dokazu urobit so zvieratami len pre svoju sebeckost, pre zvysenie profitu s najmensiou stratou casu a penazi vrazenych do chovu. Na 30% filmu som sa nedokazala pozerat, pretoze na to nemam zaludok a nad tymi zvysnymi 70 som len krutila hlavou aj preto, lebo v tej krajine zijem... ()

sona123

Vyzbrojena znechucenými ohlasy a výkřiky typu - už nikdy fast food - jsem se připravila na skutečnou nechutnost a možnou změnu postojů, ale tohle mě prostě nepřesvědčilo (mám moc ráda kfc). Na druhou stranu, víc mě to podpořilo v tom být víc "organic." Ale jinak, lobby je lobby a to je všude a to, že bysme měli přemýšlet o tom, co jíme, asi víme. Jo, vidět tak, z čeho u nás dělají párky, to by asi bylo jiné kafe... ()

mysak.pitlik

Velmi americké. Určitě je potravinářský průmysl, obzvlášť masný, v současné době dost chorý. Ale dávat dvouletému dítěti k jídlu hamburgery mi přijde neméně šílené. A pak ta rodinka, která sice ví, že fast food jim ubližuje, ale nemůžou ho přestat jíst, jelikož zelenina je moc drahá. Radši si zaplatí léky na nemoci, které jim tato strava způsobuje. Opravdu jsou ti Američani tak hloupí? ()

bobstock

To je tak, když se na jedné planetce sejde nadměrné množství jakéhosi humanoidního druhu, který si velmi oblíbil pohodlnost, masožravost, moc a barevné papírky, kterými se vše platí. Sajrajtům z fástfoodu se vyhýbám, ale masožravec jsem taky a taky radši už naporcovaný než vidět jatka, co se bude nabízet v nákupákách je stále jen o nás, tak myslete lidi, co žerete. 80% ()

LordBeeDoO

Zajímavý dokument o tom, kolik kukuřice člověk sní. I když většina lidí aspoň u nás má trochu povědomí o tom, jak to v potravinářském prpůmyslu chodí, tento film dá trochu jasnější rámec tomu podezření. ()

Rehooo

Úžasný dokument o jídle a hlavně o marketingu ohledně jídla. Film na který by se měli všichni podívat. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky