Potraviny, a.s.

USA, 2008, 90 min

Robert Kenner

Robert Kenner

Mark Adler

Neradostný dokument, který přes svou tematickou rozlehlost není, mám takový pocit, ani tak o jídle, jako spíš o bezohlednosti velkých korporací, které se proměnily v obrovské zločinecké gangy, co jdou přes mrtvoly a nezáleží jim absolutně na ničem, kromě generování zisku. Pokud jde o jídlo, je jeden takový dokument lepší než deset zaručeně fungujících diet v magazínech typu Žena a život. Rozhodně film, který by měl vidět každý.(11.3.2016)

Mexická rodinka pobavila. Fast food nás zabíjí, ale jíst ho nepřestaneme. Více problémů, z nichž Food, Inc. dělá problémy kdovíjak komplikované, by se dalo vyřešit velice snadno - nebýt líný a nejíst odpad. Pořád to však je dokument, u něhož jsem měl chvílemi ten extrémně idealistický, ale celkově příjemný pocit, že dokáže změnit svět a že by jej měl každý vidět. 70%(4.5.2010)

"Mluvíme o moci, centralizované moci, a tato moc je využívána proti lidem, kteří opravdu vyrábí potraviny, jako jsou farmáři. Je využívána proti dělníkům, kteří pro tyto společnosti pracují a je využívána proti spotřebitelům, kteří jsou záměrně udržováni v nevědomosti o tom co jedí, odkud to pochází a co to pravádí s jejich organismem." Bylo by naivní si myslet, že to u nás funguje jinak než v Americe, mnoho společností (na mysli mi třeba hned vytane Unilever) nás má pěkně v hrsti a spotřebitel dnes musí čelit obchodněmediální masáži a zkorumpovaným vládním organizacím, které mají udržovat kontrolu nad potravinami. Tento dokument zobrazuje pravdu, kterou neradi slyšíme. Nevěřte těm kecem o potřebě či dokonce nutnosti nadvýroby s co nejnižšími náklady - tu potřebují jen a jen výrobci, zatímco spotřebitel je až na posledním místě a sežere v podsatě všechno, když si bude myslet, že to potřebuje - a od toho tady máme marketingové a PR společnosti atd. atd..... A zákon o hanobení potravin? Takovou absurditu vymyslí opravdu jen v USA. Je smutné, jak málo si uvědomujeme, že jsme systematicky ohlupováni, ničíme si své zdraví, ničíme ekosystém, na kterém jsme závislí a všechno je to vlastně v konečném důsledku mnohem neefektivnější než dřívější způsob zpracování potravin. Za vším je náš vlastní nezájem a pohodlnost, věříme, že to co nám chutná, musí být i zdravé a věříme tomu proto, že nemáme informace, výrobci nás ošálili barevnými obaly, přídatnými látkami a snadným nákupem v supermarketech. A nás to nezajímá, přitom v obchodech jsou vhodné potraviny, jen je musíme mezi vším tím marastem umět najít. Má-li být povinným předmětem na školách občanská nauka či etika, stejně tak považuji za nutné vyučování byť jen základů výživy, o kterých nemáme ani tucha a přitom patříme mezi státy nejpostiženější rakovinou tlustého střeva, kardiovaskulárních chorob, cukrovkou II. typu...V oblasti výživy máme tak nedostatečné vzdělání, že už se ani nedivím některým komentářům k tomuto filmu. Zajímavý komentář: Flipper, square(10.3.2010)

• LordSnape

Celý mi to přišlo přitažený za koule, ale je to tím, že se to týká hlavně USA. Tady si nedokážu představit, že by ministerstvo nemělo páky na zavření nějakého provozu anebo aby mi někdo zakazoval skladovat semena na příští rok. Amerika je země dementů a tenhle dokument to dokazuje. Třeba mexická rodina co volí mezi lékama pro taťku a zdravou stravou. Wtf? Co třeba najít si jinou práci? Vrcholem byla bojovnice za zákon vyšší kontroly kvality masa, které umřel syn poté, co jej nacpávala ve fast foodu. Fakt nechápu. To dítě sotva mluvilo a ona jej vzala, aby dobrovolně žral ty sračky, když je ještě tělo ve vývinu??? Vrcholem byly levičácký kecy, že za zničenou planetu může jen podnikání a zpodobnění Wall Martu jak začal prodávat organic potraviny.(17.7.2015)

Systém má nepochybně vadu, za vším hledej kukuřici - to jediné jsem se v podstatě dozvěděl. Potenciál tématu byl daleko větší a není vytěžen naplno. Nic co by mě smetlo a donutilo více přemýšlet (mimo uvědomění si zrádných licenčních práv na GMO). Vidíme zástupce pouze jedné strany a názory jenom strany proti velkovýrobě s jednoduchým schématem "fandíme tomu, kdo má vtipný jižanský přízvuk". Nenabízí nám nikdo uceleně promyšlené řešení (nebo snad žádné není?) - a to mi dost chybí. 65 %(27.11.2009)

• - Vo filme God Bless America (2011) je možné v jednej zo scén, ktoré sa odohrávajú v kine, vidieť plagát odkazujúci na tento snímok. (MikaelSVK)

• - Filmári pracovali predovšetkým v 3 štátoch USA, a to Kentucky, Severná Karolína a Nebraska. Rovnako aj v hlavnom meste Washington D.C. (MikaelSVK)