Potraviny, a.s.

USA, 2008, 90 min

Robert Kenner

Robert Kenner

Mark Adler

Co k tomu dodat... Je hrozne, co vsetko ludia dokazu urobit so zvieratami len pre svoju sebeckost, pre zvysenie profitu s najmensiou stratou casu a penazi vrazenych do chovu. Na 30% filmu som sa nedokazala pozerat, pretoze na to nemam zaludok a nad tymi zvysnymi 70 som len krutila hlavou aj preto, lebo v tej krajine zijem...(7.11.2009)

Zpočátku dokument zavání příliš jednostrannou propagandou, ale pak stále více spoléhá na statistiku a rozumnější argumentaci - a hlavně se drží pryč od extremistických názorů a apokalyptického vidění problémů bez smysluplného umírněného řešení. Hodně zajímavých náhledů na skutečnosti, které jsou mimo hledáček většiny lidí (aneb jsou i větší problémy než jen ty o kterých mluví vegetariáni). Nicméně ocenil bych trochu pozitivnější náhled na výhody průmyslové výroby jídla, které tu prakticky nejsou zmíněny - obzvlášť ty ekonomické, kterým amerika vděčí za to, že se dnes ve světě mluví anglicky, a ne rusky. 8/10(25.3.2016)

"Mluvíme o moci, centralizované moci, a tato moc je využívána proti lidem, kteří opravdu vyrábí potraviny, jako jsou farmáři. Je využívána proti dělníkům, kteří pro tyto společnosti pracují a je využívána proti spotřebitelům, kteří jsou záměrně udržováni v nevědomosti o tom co jedí, odkud to pochází a co to pravádí s jejich organismem." Bylo by naivní si myslet, že to u nás funguje jinak než v Americe, mnoho společností (na mysli mi třeba hned vytane Unilever) nás má pěkně v hrsti a spotřebitel dnes musí čelit obchodněmediální masáži a zkorumpovaným vládním organizacím, které mají udržovat kontrolu nad potravinami. Tento dokument zobrazuje pravdu, kterou neradi slyšíme. Nevěřte těm kecem o potřebě či dokonce nutnosti nadvýroby s co nejnižšími náklady - tu potřebují jen a jen výrobci, zatímco spotřebitel je až na posledním místě a sežere v podsatě všechno, když si bude myslet, že to potřebuje - a od toho tady máme marketingové a PR společnosti atd. atd..... A zákon o hanobení potravin? Takovou absurditu vymyslí opravdu jen v USA. Je smutné, jak málo si uvědomujeme, že jsme systematicky ohlupováni, ničíme si své zdraví, ničíme ekosystém, na kterém jsme závislí a všechno je to vlastně v konečném důsledku mnohem neefektivnější než dřívější způsob zpracování potravin. Za vším je náš vlastní nezájem a pohodlnost, věříme, že to co nám chutná, musí být i zdravé a věříme tomu proto, že nemáme informace, výrobci nás ošálili barevnými obaly, přídatnými látkami a snadným nákupem v supermarketech. A nás to nezajímá, přitom v obchodech jsou vhodné potraviny, jen je musíme mezi vším tím marastem umět najít. Má-li být povinným předmětem na školách občanská nauka či etika, stejně tak považuji za nutné vyučování byť jen základů výživy, o kterých nemáme ani tucha a přitom patříme mezi státy nejpostiženější rakovinou tlustého střeva, kardiovaskulárních chorob, cukrovkou II. typu...V oblasti výživy máme tak nedostatečné vzdělání, že už se ani nedivím některým komentářům k tomuto filmu. Zajímavý komentář: Flipper, square(10.3.2010)

Podepsal bych se pod Dadelův komentář. Jenom bych dodal že nejsympatičtější postavou mi byl jižanský farmář, který chová zvířata starou dobrou metodou - pastva, ruční zabíjení atp. I jeho názory jsou celkem rozumné. Souhlasím s ním že maso "pěstované" tímto způsobem je kvalitnější a čím víc se bude kupovat, tím lépe. Jak bylo ale ve filmu řečeno, ne každý na to má, takže ať se ekoaktivisté bouří jak chtějí, levné maso na trhu být musí, jinak by chudí (v USA např. maxičtí imigranti) neměli co jíst.(5.3.2010)

• sona123

Vyzbrojena znechucenými ohlasy a výkřiky typu - už nikdy fast food - jsem se připravila na skutečnou nechutnost a možnou změnu postojů, ale tohle mě prostě nepřesvědčilo (mám moc ráda kfc). Na druhou stranu, víc mě to podpořilo v tom být víc "organic." Ale jinak, lobby je lobby a to je všude a to, že bysme měli přemýšlet o tom, co jíme, asi víme. Jo, vidět tak, z čeho u nás dělají párky, to by asi bylo jiné kafe...(26.1.2010)

• - Vo filme God Bless America (2011) je možné v jednej zo scén, ktoré sa odohrávajú v kine, vidieť plagát odkazujúci na tento snímok. (MikaelSVK)

• - Filmári pracovali predovšetkým v 3 štátoch USA, a to Kentucky, Severná Karolína a Nebraska. Rovnako aj v hlavnom meste Washington D.C. (MikaelSVK)