Potraviny, a.s.

USA, 2008, 90 min

Robert Kenner

Robert Kenner

Mark Adler

V dnešnej dobe veľmi aktuálny film. Poľnohospodárstvo, a výroba potravín sa zvrhli, podľahli predstavám ekonomickej efektívnosti . Preto v šunkách máte 30 % mäsa, párky okolo zvierat ani nechodili, preto kedysi sebestačná Európa vo výrobe potravín začína tieto dovážať. Vidiek sa vyľudňuje, na poliach sa pestuje to, čo sa predáva, a nie to čo ľudí živí. Potom sa zrazu stane, že sa farbi bravčové mäso na červeno a predáva ako hovädzie (pretože kráv je stále menej a menej), preto sa do krmív pridávajú antibiotika a hormóny aby kura nerástlo štyri mesiace ale iba sedem týždňov, preto zrazu nájdu v talianskych lazáňach koninu, dokonca rusi ju našli aj v nemeckých klobáskach. Keď som šiel kedysi do Prahy stavil som sa v Hodoníne a tam som si konskú salámu bez problémov kúpil, a vedel som, že je z koňa. Keď som ako chlapec zašiel mamke do komory odrezal som si z visiacej šunky kus mäsa, aj s troškou slaninky nebola v tom múka. Čím všetkým bude ešte musieť ľudstvo prejsť, čo všetko sa ešte musí stať, aby sa to zmenilo ? Tých 5 bodov nedávam za kameru , ani réžiu ani farbu, hudbu, a čojaviem čo ešte, 5 bodov dávam za tému, o ktorej treba hovoriť stále a pamätať na ľudstvo a svet.(28.2.2013)

Podepsal bych se pod Dadelův komentář. Jenom bych dodal že nejsympatičtější postavou mi byl jižanský farmář, který chová zvířata starou dobrou metodou - pastva, ruční zabíjení atp. I jeho názory jsou celkem rozumné. Souhlasím s ním že maso "pěstované" tímto způsobem je kvalitnější a čím víc se bude kupovat, tím lépe. Jak bylo ale ve filmu řečeno, ne každý na to má, takže ať se ekoaktivisté bouří jak chtějí, levné maso na trhu být musí, jinak by chudí (v USA např. maxičtí imigranti) neměli co jíst.(5.3.2010)

"Mluvíme o moci, centralizované moci, a tato moc je využívána proti lidem, kteří opravdu vyrábí potraviny, jako jsou farmáři. Je využívána proti dělníkům, kteří pro tyto společnosti pracují a je využívána proti spotřebitelům, kteří jsou záměrně udržováni v nevědomosti o tom co jedí, odkud to pochází a co to pravádí s jejich organismem." Bylo by naivní si myslet, že to u nás funguje jinak než v Americe, mnoho společností (na mysli mi třeba hned vytane Unilever) nás má pěkně v hrsti a spotřebitel dnes musí čelit obchodněmediální masáži a zkorumpovaným vládním organizacím, které mají udržovat kontrolu nad potravinami. Tento dokument zobrazuje pravdu, kterou neradi slyšíme. Nevěřte těm kecem o potřebě či dokonce nutnosti nadvýroby s co nejnižšími náklady - tu potřebují jen a jen výrobci, zatímco spotřebitel je až na posledním místě a sežere v podsatě všechno, když si bude myslet, že to potřebuje - a od toho tady máme marketingové a PR společnosti atd. atd..... A zákon o hanobení potravin? Takovou absurditu vymyslí opravdu jen v USA. Je smutné, jak málo si uvědomujeme, že jsme systematicky ohlupováni, ničíme si své zdraví, ničíme ekosystém, na kterém jsme závislí a všechno je to vlastně v konečném důsledku mnohem neefektivnější než dřívější způsob zpracování potravin. Za vším je náš vlastní nezájem a pohodlnost, věříme, že to co nám chutná, musí být i zdravé a věříme tomu proto, že nemáme informace, výrobci nás ošálili barevnými obaly, přídatnými látkami a snadným nákupem v supermarketech. A nás to nezajímá, přitom v obchodech jsou vhodné potraviny, jen je musíme mezi vším tím marastem umět najít. Má-li být povinným předmětem na školách občanská nauka či etika, stejně tak považuji za nutné vyučování byť jen základů výživy, o kterých nemáme ani tucha a přitom patříme mezi státy nejpostiženější rakovinou tlustého střeva, kardiovaskulárních chorob, cukrovkou II. typu...V oblasti výživy máme tak nedostatečné vzdělání, že už se ani nedivím některým komentářům k tomuto filmu. Zajímavý komentář: Flipper, square(10.3.2010)

Aktivistický pamflet proti >kukuřičné< mafii? . . . Jojo, lidské stádo zhovadělo, ale dlužno se zamyslet, jakým >elitám< tohle všechno slouží! A komu čemu má sloužit tahle srdceryvná masáž? . . . Takže filmek nosný, jojo, takový ale poněkud sám fastfoodový - ale pět hvězd mu zde dám, protože je dobře, že byl vyroben - stádo potřebuje takové kopance do myslidel (a masáže bachorů - když knihy už jsou demode, že... ;o) - byť se tím nic neovlivní a nevyřeší a kdoví, kdo za tím stojí a komu to slouží a která bije a vocas de... Že... °-] . . . Tak dobrou chuť a hodně štěstí... °-| - - - P.S. A pozor na >sojovou< mafii, o >konopné< či >řepkové< ...atd...etc... raděj ani nemluvě! - - - P.P.S. K "pastorálnímu" namlsání akokotuálně zde: http://www.youtube.com/watch?v=s01ubofkG8s&feature=player_embedded - - - - - (Poprvé viděno kdysi neaktivisticky na jakémsi komerčním televizním kanále, hodnocení po repete 8.3.2012 na YouTube 768., komentář zde s nadhledem jako čtyřiaosmdesátý - 8.3.2012)(8.3.2012)

Docela přechází chuť si zajít do mekáče na hamburger. Normální člověk do toho nevidí a neumí si ani představit, co ve skutečnosti jí, natož jak se jakékoliv maso zpracovává. Korporace vytlačují poctivé farmáře a zvířata už nikdy neuvidí zelenou louku a někdy ani svit slunce. Holý fakt nad zkaženým světem, který směřuje jisto jistě k záhubě. ( Hodnocení: 8/10 )(25.4.2012)

• - Filmári pracovali predovšetkým v 3 štátoch USA, a to Kentucky, Severná Karolína a Nebraska. Rovnako aj v hlavnom meste Washington D.C. (MikaelSVK)

• - Vo filme God Bless America (2011) je možné v jednej zo scén, ktoré sa odohrávajú v kine, vidieť plagát odkazujúci na tento snímok. (MikaelSVK)