poster

Potraviny, a.s.

 • USA

  Food, Inc.

Dokumentární

USA, 2008, 90 min

Režie:

Robert Kenner

Scénář:

Robert Kenner

Hudba:

Mark Adler
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Rhed
  ****

  Dokument podobně jako například čínský "hospodářský zázrak" zřetelně demonstruje, že kapitalismus demokracii k ničemu nepotřebuje a v mnoha případech se bez ní velmi rád obejde, nebo ji alespoň promptně přizpůsobí obrazu svému. "Nikdo nikoho nenutí to žrát!" zvolá burácivým hlasem omezenec a samolibě se ušklíbne nad svým intelektuálním výronem. Jenže, jak už to na tomto všiváckém světě chodí, všechno je poněkud složitější. Především za hrůzovlády Bushevika juniora státní moc v režii nadnárodních koncernů znemožňovala jakékoliv označování závadných výrobků, ať šlo o zemi původu, nebo složení těchto produktů. Dalším hřebíčkem do rakve pak byl zákaz veřejné kritiky škodlivých potravin, jak ostatně v dokumentu zaznělo také. Pokud je tedy nelehkým úkolem nezdravé potraviny vůbec identifikovat, což je pro Jemeričany úkonem doslova nadlidským, těžko se pak mohou spotřebitelé těmto výrobkům vyhnout. V mnoha ohledech souhlas s uživatelem naigoto.(1.7.2012)

 • heyda
  ****

  Žádná bio agitka! Ale výborný a především pravdivý dokument o nehorázné aroganci potravinářských firem, o nelidském zacházení s dobytkem, prasaty a drůbeží, o tom, co na vás číhá v ´´lahodných´´ hamburgrech z McDonnalds či jak ´´krásný´´ život mají kuřata než se z nich udělá třeba Twister v KFC. Líbily se mi komentáře odborníků a taky přehlednost dokumentu. Jen hlupáci a (=) někteří zdejší uživatelé si myslí, že neexistuje jiná varianta primárního průmyslu, avšak ten farmář přibližně uprostřed dokumentu ukázal, jak snadno a relativně levně chovat dobytek na krásných travnatých pastvinách. Jo z takovýho masíčka chutná steak úplně jinak. Podotýkám, že maso miluju, fast foodům se však vyhýbám, do Mc-sračkoidního-Donnaldu už dlouhá léta nechodím, jen občas (1-2x za rok) si skočím do KFC na nadopované kuře a poslední dobou mám pocit, že ten slavnej americkej kapitalismus je jaksi postavenej na hlavu. Za poměrně pomalé tempo strhávam hvězdičku.(27.7.2011)

 • HAL
  ****

  Zpočátku dokument zavání příliš jednostrannou propagandou, ale pak stále více spoléhá na statistiku a rozumnější argumentaci - a hlavně se drží pryč od extremistických názorů a apokalyptického vidění problémů bez smysluplného umírněného řešení. Hodně zajímavých náhledů na skutečnosti, které jsou mimo hledáček většiny lidí (aneb jsou i větší problémy než jen ty o kterých mluví vegetariáni). Nicméně ocenil bych trochu pozitivnější náhled na výhody průmyslové výroby jídla, které tu prakticky nejsou zmíněny - obzvlášť ty ekonomické, kterým amerika vděčí za to, že se dnes ve světě mluví anglicky, a ne rusky. 8/10(25.3.2016)

 • Ant
  ***

  Problém, kdy potraviny ztrácejí svou kvalitu a polovina jejich obsahu jsou nejrůznější přídavné látky a chemikálie určitě není pouze problém Ameriky, takže nejenom jejich obyvatelé by se měli dívat na to, co jí. Tenhle dokument z části nepřináší nic nového, způsob zacházení se zvířaty je zřejmý snad každému. Více mě zajímaly segmenty o pěstování plodin a cenzura, jakou závadějí velké společnosti a jejich přátelé ve vládě. Škoda, že celkově dokument občas nudí a zas se na odiv dávají americké rodinné hodnoty. Obsah je každopádně hodně bohatý na informace. 3,5*(14.3.2010)

 • Sandiego
  **

  Film se rozhodně snaží zacílit na palčivé téma. Ale jakým způsobem? Násilné zobecňování konkrétních problémů, naprosto manipulativní a nesmírně plytký závěr, který se v žádném případě nedá vztáhnout na všechny jen nahodile a povrchně podané témata uzavřené do kapitol a rovněž vůbec nejsou respektovány důsledky nabízeného řešení, které vlastně byly dostatečně dokázány na přirozeném vývoji, kterým prošel kdysi rovněž zdravá zemědělská produkce pohlednuvší síle kapitalismu. Pohled na situaci z různých úhlů je jistě vděčný, nad jejichž pravou, hlubší podstatou a paradoxy se však divák, jenž se chce vymanit ze snímkem vyžadované aktivní pozice, musí zamýšlet sám. Alespoň za tento poněkud pochybný základ dám dvě hvězdičky s odřenýma ušima.(1.11.2009)

 • - Filmári pracovali predovšetkým v 3 štátoch USA, a to Kentucky, Severná Karolína a Nebraska. Rovnako aj v hlavnom meste Washington D.C. (MikaelSVK)

 • - Vo filme God Bless America (2011) je možné v jednej zo scén, ktoré sa odohrávajú v kine, vidieť plagát odkazujúci na tento snímok. (MikaelSVK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace