Enthiran

Kalanithi Maran

Anthony

Kostýmy:

Mary E. Vogt

Kdo čekal, že se Shankar pokusí snímek, který vstupuje do dějin indického filmu s dosud největším počtem trikových scén, rozpočtem i bodycountem, přizpůsobit potřebám mezinárodního publika, ten se hrubě spletl. Jeho Enthiran je ryze tamilský až na svou plechovou kostru, ať už mluvíme o režii, kameře, vyprávění, nebo třeba střihu, a nejednomu neznalému divákovi jistě způsobí kulturní šok. Ten ale může mít i veskrze pozitivní podobu, neboť zábavně nadsazeným akčním scénám, chytlavým Rahmanovým písním a kollywoodsky ujetému humoru nejde nezatleskat, i když se občas vynoří nějaká ta nelogičnost, dřevně vypadající trik, nebo designová vychytávka obšlehnutá odjinud (např. plakát s Chittiho skeletem je snad přímo okopčená reklama na ESET). Je přinejmenším úsměvné, že leckterým komentátorům, kteří se k filmu dostali jako slepí k houslím, evidentně uniklo, že je tak absurdně hyperbolický zcela ZÁMĚRNĚ a nejedná se o nějaký nepovedený pokus o cool akčňák hollywoodského střihu. Enthiran je vlastně docela typická a krom rozpočtu nijak nevyčuhující kollywoodská masala, ale je to masala všehovšudy poctivá a tudíž také velmi zábavná.______________ Na závěr svého komentáře bych rád uctil všechny retardované CSFD šašky, kteří film ohodnotili pouze na základě desetiminutového sestřihu u Fuky (naprostá většina zdejších hodnocení), a to minutou ticha, jež je možné přerušovat pouze klepáním si na čelo. Děkuji za spolupráci.(9.1.2011)

Pravdou je, že mi bollywoodský ultrakýč docela učaroval. Ale tohle je místy řádný úlet už i na mě. Už ten duchaplný text úvodní titulkové scény. Jako scéna s komáry ještě pobaví, ale poslední hodina je jedno velké "Co to kurva je?", za které by se ani Japonci nestyděli. Sestříhat to na dvě hodiny, trochu ubrat na šílenostech, byl by to zábavný žánrový miš maš, přesně tak, jak se prezentuje. Na tohle je ale můj intelekt krátký. Taneční čísla jsou, hlavně co se týče kostýmů, ovšem parádní. 2,5*(5.1.2015)

Klasicky Indicky zanrovy mix, kde v centre stoji telenoveloidna romanticka linia okorenena sci-fi prvkami s robotom, ktory sa zamiluje do snubenice vedca, ktory ho zostrojil a tak sa môze rozputat velke superenie o jej srdce, ktore vyvrcholi pôsobivym akcnym finale v Matrixovskom style, ktore napriek slabsim trikom ho v napaditosti a absurdnosti niekolkonasobne trumfne. No a samozrejme nemôzu chybat povinne tanecne cisla. Vedel by som si predstavit, ze by sa z tych troch hodin dal zostrihat päthviezdickovy neskutocne zabavny 90minutovy film. Lenze v tomto prevedeni, tu je zbytocne vela vaty, ktoru ocenia len fanusikovia Indickych filmov. Nejedna sa len o hudobne cisla, ale aj zbytocne nikam neveduce kecy hercov, ktory sa casto pitvoria. Z hercov najviac zaujme krasna Aishwarya Rai Bachchan vdaka ktorej sa dali prezit aj hudobne vystupy. Rajnikanth je celkom uveritelny aj ako roztrzity vedec a aj ako nekompromisny robot, ktory vsetko okolo seba nici. Vysledkom je absurdny zlepenec, ktory aj napriek mnohym nudnym scenam stoji za jedno pozretie lebo ponuka viacero absurdnych scen, ktore su neskutocne zabavne a originalne. Obcas je osviezujuce si pustit film, ktory je uplne odlisny ako americke blockbustery, ktore su na jedno kopyto. 5/10.(8.7.2017)

• Z0oMb3E

India musí byť až rozprávkové miesto, keď sa tu natočí film za 40 melónov ktorý je totálne oničom. Popri tom sa natočí par hudobných videí s romantickým textom o molekulách, tkanivách ktoré sa efektne zakomponujú do deja. Vznikne z toho príjemný trojhodinový filmový zážitok v ktorom je hádam všetko. Už spomínaný spev, tanec, bitky strielačky, výbuchy, klony a Kilimanjaro. Jedno sa však musí uznať pár dobrých fórkov, ktoré som pri preklikávaní zachytil stáli za to. Tak isto jedná zo záverečných bojových scén a efektná zmena útočných formácií sa v bežnom filmovom svete tak často nevidí. Enthiran tiež disponuje dosť depresívnym posolstvom pre mužské diváka vtom, že nikdy si nemôžete byť istý vzťahom s priateľkou ak je na blízku snedý opálený robot, i keď moc toho nenavibruje. Dlho dlho som nevedel, čo si vôbec o filme mám pomyslieť. Či to mám brať ako až prehnane preplatené béčko alebo seriózny film. Tak či onak je celkové hodnotenie stejné. Avšak pre zaujímavosť a odhodlanie na kuknutie si niečoho z bolywoodsej produkcie je to zaujímavá voľba.(5.9.2011)

Aishwarya slavila velký návrat do tamilského filmu už v Raavananu a nyní jen posílila svoji výlučnou pozici v Enthiranu. Ostatně Shankar ji režíroval už v dobách jejích začátků v Jeans a od té doby oba povýšili na skutečné miláčky publika. Podobně jako Remini jsem měla určitý kulturní odstup od fenoménu superstara Rajniho - a byl to docela šok na hlavu, - ale postupem času, myslím, že bych ho dokázala také akceptovat i jinde... Ale zásadně se zatím odmítám nořit do jeho začátků ;) K Enthiranu samotnému jen dodám, kromě již zmíněného v externí recenzi, že Kilimanjara není nikdy dost a že nejenom růžová je Aishina barva. Také modrá, kovová... a další barvy duhy. Co záběr, to humor, co záběr, to skvost, co záběr, to geniální triky (včetně Rajniho make-upu).(3.7.2011)

• - V červenci 2007 podepsal Shah Rukh Khan smlouvu, podle které měl hrát hlavní roli a být jedním z producentů, nicméně už po třech měsících byl celý projekt zrušen. Podle Khana byl totiž původní scénář hloupý a nezajímavý. (Raztubyl)

• - S rozpočtem přes 40 milionů amerických dolarů se jedná o do té doby nejdražší a nejvýdělečnější indický film. (Raztubyl)

• - Na akční choreografii se podílel i hongkongský režisér Woo-ping Yuen, jež dělal choreografii například i pro snímky Matrix (1999), Kill Bill (2003) nebo Tygr a Drak (2000). (Raztubyl)