Enthiran

Kalanithi Maran

Anthony

Kostýmy:

Mary E. Vogt

Kdo čekal, že se Shankar pokusí snímek, který vstupuje do dějin indického filmu s dosud největším počtem trikových scén, rozpočtem i bodycountem, přizpůsobit potřebám mezinárodního publika, ten se hrubě spletl. Jeho Enthiran je ryze tamilský až na svou plechovou kostru, ať už mluvíme o režii, kameře, vyprávění, nebo třeba střihu, a nejednomu neznalému divákovi jistě způsobí kulturní šok. Ten ale může mít i veskrze pozitivní podobu, neboť zábavně nadsazeným akčním scénám, chytlavým Rahmanovým písním a kollywoodsky ujetému humoru nejde nezatleskat, i když se občas vynoří nějaká ta nelogičnost, dřevně vypadající trik, nebo designová vychytávka obšlehnutá odjinud (např. plakát s Chittiho skeletem je snad přímo okopčená reklama na ESET). Je přinejmenším úsměvné, že leckterým komentátorům, kteří se k filmu dostali jako slepí k houslím, evidentně uniklo, že je tak absurdně hyperbolický zcela ZÁMĚRNĚ a nejedná se o nějaký nepovedený pokus o cool akčňák hollywoodského střihu. Enthiran je vlastně docela typická a krom rozpočtu nijak nevyčuhující kollywoodská masala, ale je to masala všehovšudy poctivá a tudíž také velmi zábavná.______________ Na závěr svého komentáře bych rád uctil všechny retardované CSFD šašky, kteří film ohodnotili pouze na základě desetiminutového sestřihu u Fuky (naprostá většina zdejších hodnocení), a to minutou ticha, jež je možné přerušovat pouze klepáním si na čelo. Děkuji za spolupráci.(9.1.2011)

Klasicky Indicky zanrovy mix, kde v centre stoji telenoveloidna romanticka linia okorenena sci-fi prvkami s robotom, ktory sa zamiluje do snubenice vedca, ktory ho zostrojil a tak sa môze rozputat velke superenie o jej srdce, ktore vyvrcholi pôsobivym akcnym finale v Matrixovskom style, ktore napriek slabsim trikom ho v napaditosti a absurdnosti niekolkonasobne trumfne. No a samozrejme nemôzu chybat povinne tanecne cisla. Vedel by som si predstavit, ze by sa z tych troch hodin dal zostrihat päthviezdickovy neskutocne zabavny 90minutovy film. Lenze v tomto prevedeni, tu je zbytocne vela vaty, ktoru ocenia len fanusikovia Indickych filmov. Nejedna sa len o hudobne cisla, ale aj zbytocne nikam neveduce kecy hercov, ktory sa casto pitvoria. Z hercov najviac zaujme krasna Aishwarya Rai Bachchan vdaka ktorej sa dali prezit aj hudobne vystupy. Rajnikanth je celkom uveritelny aj ako roztrzity vedec a aj ako nekompromisny robot, ktory vsetko okolo seba nici. Vysledkom je absurdny zlepenec, ktory aj napriek mnohym nudnym scenam stoji za jedno pozretie lebo ponuka viacero absurdnych scen, ktore su neskutocne zabavne a originalne. Obcas je osviezujuce si pustit film, ktory je uplne odlisny ako americke blockbustery, ktore su na jedno kopyto. 5/10.(8.7.2017)

• lenuse

Logika na totální nule. Občas zábavné, občas zdlouhavé a nesmyslné. Jsem si schopná představit, že to někoho totálně otrávilo. Některé scény jsem také těžko vydýchávala. Potřebuju pochopit a uvěřit motivaci hrdinů, ale tady mi to fakt nešlo. Ovšem byl jeden okamžik, kdy jsem Aishwaryi Chittiho fakt záviděla. Když potřebovala sousedům ukončit příliš hlučnou zábavu. :-)(3.3.2011)

Pravdou je, že mi bollywoodský ultrakýč docela učaroval. Ale tohle je místy řádný úlet už i na mě. Už ten duchaplný text úvodní titulkové scény. Jako scéna s komáry ještě pobaví, ale poslední hodina je jedno velké "Co to kurva je?", za které by se ani Japonci nestyděli. Sestříhat to na dvě hodiny, trochu ubrat na šílenostech, byl by to zábavný žánrový miš maš, přesně tak, jak se prezentuje. Na tohle je ale můj intelekt krátký. Taneční čísla jsou, hlavně co se týče kostýmů, ovšem parádní. 2,5*(5.1.2015)

• Shit

Přiznávám, ani jsem to nedokoukal, viděl jsem jen 2 hodiny a mám dost, ono totiž né že by to třeba nebylo v některých částech zábavně natočený, ale největší problém je v tom, že člověk prostě nemá komu fandit nebo koho si oblíbit, jelikož obě hlavní postavy jsou děsně nesymaptický a to jak vzhledem (nečekaně oba dva, když je to stejnej herec v dvojroli), tak i chováním, takže po těch dvou hodinách debilního příběhu a slušný akce jsem si dal pauzu s tim, že to dokoukám příště, jenže už jsem si to nikdy nepustil, protože mi to přišlo jako ztráta času.(21.3.2011)

• - V červenci 2007 podepsal Shah Rukh Khan smlouvu, podle které měl hrát hlavní roli a být jedním z producentů, nicméně už po třech měsících byl celý projekt zrušen. Podle Khana byl totiž původní scénář hloupý a nezajímavý. (Raztubyl)

• - Aby vykompenzoval ztrátu svého předchozího filmu, odmítl Rajnikanth přijmout za svou roli ve filmu plat. (Raztubyl)

• - Chitti (Rajnikanth) se ve filmu prohání v kabrioletu Mercedes Benz CLK. Při honičce na dálnici je však v některých záběrech nahrazen jeho čínskou kopií BYD S8, lehce upravenou, aby se více podobala originálu, a v jiných sedanem Mercedes C-klasse s uříznutou střechou. Na tom jsou v záběru, kdy Chitti (Rajnikanth) drží auto ve vzduchu, zřetelně vidět zadní dveře, které kabriolet CLK nemá. (Raztubyl)