Enthiran

Anthony

Kostýmy:

Mary E. Vogt
  • lenuse

Logika na totální nule. Občas zábavné, občas zdlouhavé a nesmyslné. Jsem si schopná představit, že to někoho totálně otrávilo. Některé scény jsem také těžko vydýchávala. Potřebuju pochopit a uvěřit motivaci hrdinů, ale tady mi to fakt nešlo. Ovšem byl jeden okamžik, kdy jsem Aishwaryi Chittiho fakt záviděla. Když potřebovala sousedům ukončit příliš hlučnou zábavu. :-)(3.3.2011)

Enthiran je snímek diametrálně odlišný v každé své části. Během tří hodin několikrát změní svou tvář, žánr i vyznění. Každá fáze je pak ohraničena Chittiho vývojovou etapou. První třetina je rozhodně nejslabší. Funguje hlavně jako seznámení s jednotlivými postavami, robotem a určuje budoucí vývoj. Hudební čísla jsou střídmá, odlehčují děj, ale nikam jej neposouvají. Jsou spíše komentátorem některých situací. Druhá třetina je mnohem zajímavější. Příběh je již jasně nastolen, motivace a vztahy mezi jednotlivými postavami taktéž. Chitti se navíc posouvá do mnohem lidštější sféry. Díky spojení citů se svými schopnostmi se dostává do čím dál více absurdních situací (skvělá, i když nepodstatná (jako mnoho jiných), scénka s komáry). Změna je znát i na tanečních scénách, které jsou velkolepější. Snímek pak vrcholí poslední hodinkou, která je doslova akční řeží až hollywoodských rozměrů. Vlivem několika výborných nápadů, které jsou živnou půdou mnoha scén (formace) a neustálému nadhledu snímek povětšinu stopáže nijak výrazně nedrhne. Dějové návaznosti jsou pozvolné a logické. Přesto se opět potýkám s problémem nejspíš typickým pro indickou kinematografii. Vcelku vzato je to celkem dobré, a nebýt první třetiny, nejspíš bych řekl i výborné.(16.3.2011)

Je naprogramovaný inteligencí stovek lidí. Je zručný v každém umění, mluví všemi jazyky, tancuje, bojuje, sportuje. Je odolný vůči ohni a vodě. Pomůže s pokrokem i obranou země..... V Indii vytvořili inteligentní plechovku. No a co, říkám si. Ale zvědavost mi nedala a teď musím napsat, že tohle je (pro mě) nejlepší film pro OPRAVDOVÉ seznámení s Indickou kinematografi! Tady je totiž VŠECHNO!! Fajn, ale 3hodiny??? Asi půl hoďky zaberou videoklipy, které.....tam prostě jsou.... (Tahle hudba není moje krevní skupina -je fakt děsná-, ale klipy jsou barevné, nápadité a pokud dáte ,,špeka“ jistě i inspirativní.) A tak jestli má film nedostatky, určitě to není délka (i když sedět v kině...). Příběh bych rozdělil do tří filmových fází: 1. naivní, akční, dětsky vtipná a milá o zrodu superhrdiny / 2. dramatická, když začne myslet (jako chlap), protože mu polibek prohřeje obvody / 3. akční, kdy se Chitti mění v démona se svými sobeckými zájmy. Hlavně v tom ,,prostředku“ to občas zaskřípe, ale velkolepé finále s neskutečnou monster kreací F/X efektů možná uspokojí i náročnější příznivce akčních sci-fi. Stejně jako příznivce ženské krásy pohled na sympatickou a muzikální A.R.Bachchan. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět nejdražší a nejúspěšnější Indický film. 2.) Zjistím, jaké je nejvyšší prvočíslo. 3.) Zajímá mě, jaký může mít komár tři přání. 4.) Poznám, že ženský jsou nebezpečný už i pro roboty. PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *(9.2.2011)

Klasicky Indicky zanrovy mix, kde v centre stoji telenoveloidna romanticka linia okorenena sci-fi prvkami s robotom, ktory sa zamiluje do snubenice vedca, ktory ho zostrojil a tak sa môze rozputat velke superenie o jej srdce, ktore vyvrcholi pôsobivym akcnym finale v Matrixovskom style, ktore napriek slabsim trikom ho v napaditosti a absurdnosti niekolkonasobne trumfne. No a samozrejme nemôzu chybat povinne tanecne cisla. Vedel by som si predstavit, ze by sa z tych troch hodin dal zostrihat päthviezdickovy neskutocne zabavny 90minutovy film. Lenze v tomto prevedeni, tu je zbytocne vela vaty, ktoru ocenia len fanusikovia Indickych filmov. Nejedna sa len o hudobne cisla, ale aj zbytocne nikam neveduce kecy hercov, ktory sa casto pitvoria. Z hercov najviac zaujme krasna Aishwarya Rai Bachchan vdaka ktorej sa dali prezit aj hudobne vystupy. Rajnikanth je celkom uveritelny aj ako roztrzity vedec a aj ako nekompromisny robot, ktory vsetko okolo seba nici. Vysledkom je absurdny zlepenec, ktory aj napriek mnohym nudnym scenam stoji za jedno pozretie lebo ponuka viacero absurdnych scen, ktore su neskutocne zabavne a originalne. Obcas je osviezujuce si pustit film, ktory je uplne odlisny ako americke blockbustery, ktore su na jedno kopyto. 5/10.(8.7.2017)

• Z0oMb3E

India musí byť až rozprávkové miesto, keď sa tu natočí film za 40 melónov ktorý je totálne oničom. Popri tom sa natočí par hudobných videí s romantickým textom o molekulách, tkanivách ktoré sa efektne zakomponujú do deja. Vznikne z toho príjemný trojhodinový filmový zážitok v ktorom je hádam všetko. Už spomínaný spev, tanec, bitky strielačky, výbuchy, klony a Kilimanjaro. Jedno sa však musí uznať pár dobrých fórkov, ktoré som pri preklikávaní zachytil stáli za to. Tak isto jedná zo záverečných bojových scén a efektná zmena útočných formácií sa v bežnom filmovom svete tak často nevidí. Enthiran tiež disponuje dosť depresívnym posolstvom pre mužské diváka vtom, že nikdy si nemôžete byť istý vzťahom s priateľkou ak je na blízku snedý opálený robot, i keď moc toho nenavibruje. Dlho dlho som nevedel, čo si vôbec o filme mám pomyslieť. Či to mám brať ako až prehnane preplatené béčko alebo seriózny film. Tak či onak je celkové hodnotenie stejné. Avšak pre zaujímavosť a odhodlanie na kuknutie si niečoho z bolywoodsej produkcie je to zaujímavá voľba.(5.9.2011)

• - Těsně před premiérou indický spisovatel Vijayarke prohlásil, že příběh filmu kopíruje jeho román „Man Robot“ z roku 2002. Po premiéře napadl režiséra a producenty jiný indický spisovatel Aarur Thamizhnadan s tím, že zkopírovali příběh z jeho románu „Jugiba“, který vyšel v roce 1996. (Raztubyl)

• - Chitti (Rajnikanth) se ve filmu prohání v kabrioletu Mercedes Benz CLK. Při honičce na dálnici je však v některých záběrech nahrazen jeho čínskou kopií BYD S8, lehce upravenou, aby se více podobala originálu, a v jiných sedanem Mercedes C-klasse s uříznutou střechou. Na tom jsou v záběru, kdy Chitti (Rajnikanth) drží auto ve vzduchu, zřetelně vidět zadní dveře, které kabriolet CLK nemá. (Raztubyl)

• - V červenci 2007 podepsal Shah Rukh Khan smlouvu, podle které měl hrát hlavní roli a být jedním z producentů, nicméně už po třech měsících byl celý projekt zrušen. Podle Khana byl totiž původní scénář hloupý a nezajímavý. (Raztubyl)