Enthiran

Kalanithi Maran

Anthony

Kostýmy:

Mary E. Vogt

Aishwarya slavila velký návrat do tamilského filmu už v Raavananu a nyní jen posílila svoji výlučnou pozici v Enthiranu. Ostatně Shankar ji režíroval už v dobách jejích začátků v Jeans a od té doby oba povýšili na skutečné miláčky publika. Podobně jako Remini jsem měla určitý kulturní odstup od fenoménu superstara Rajniho - a byl to docela šok na hlavu, - ale postupem času, myslím, že bych ho dokázala také akceptovat i jinde... Ale zásadně se zatím odmítám nořit do jeho začátků ;) K Enthiranu samotnému jen dodám, kromě již zmíněného v externí recenzi, že Kilimanjara není nikdy dost a že nejenom růžová je Aishina barva. Také modrá, kovová... a další barvy duhy. Co záběr, to humor, co záběr, to skvost, co záběr, to geniální triky (včetně Rajniho make-upu).(3.7.2011)

Enthiran je snímek diametrálně odlišný v každé své části. Během tří hodin několikrát změní svou tvář, žánr i vyznění. Každá fáze je pak ohraničena Chittiho vývojovou etapou. První třetina je rozhodně nejslabší. Funguje hlavně jako seznámení s jednotlivými postavami, robotem a určuje budoucí vývoj. Hudební čísla jsou střídmá, odlehčují děj, ale nikam jej neposouvají. Jsou spíše komentátorem některých situací. Druhá třetina je mnohem zajímavější. Příběh je již jasně nastolen, motivace a vztahy mezi jednotlivými postavami taktéž. Chitti se navíc posouvá do mnohem lidštější sféry. Díky spojení citů se svými schopnostmi se dostává do čím dál více absurdních situací (skvělá, i když nepodstatná (jako mnoho jiných), scénka s komáry). Změna je znát i na tanečních scénách, které jsou velkolepější. Snímek pak vrcholí poslední hodinkou, která je doslova akční řeží až hollywoodských rozměrů. Vlivem několika výborných nápadů, které jsou živnou půdou mnoha scén (formace) a neustálému nadhledu snímek povětšinu stopáže nijak výrazně nedrhne. Dějové návaznosti jsou pozvolné a logické. Přesto se opět potýkám s problémem nejspíš typickým pro indickou kinematografii. Vcelku vzato je to celkem dobré, a nebýt první třetiny, nejspíš bych řekl i výborné.(16.3.2011)

Ultimátní bolywoodská pecka, která ač nesmírně debilní, dokáže bavit. Tancování a zpívání zredukováno na minimum, jen daleko více akce. Vidět to jako kluk, stříknu si do trenek a pak jimi mrskám samým nadšením psa. Snad jedinou výtku bych měl - chyběla mi k těm scénám, kde se nic nedělo a jen pateticky žvanilo, hudba Raviho Shankara.(13.5.2013)

• seth82

Ani s prižmúreným jedným okom som tomu nemohol dať ani len jednu hviezdičku. Strašná blbosť, napriek tomu, že som sa na to snažil dívať s poriadnou rezervou, neviem - tento film mysleli vážne, alebo ani veľmi nie? V popise sa píše, že vraj komédia, ja som sa nejako nerehotal, iba som sa chytal za hlavu pri niektorých (dosť početných) scénach. Jediné, čo tam stálo za to, je Aishwarya...Vrchol nevkusu a gýču v troch hodinách.(5.3.2011)

• Shit

Přiznávám, ani jsem to nedokoukal, viděl jsem jen 2 hodiny a mám dost, ono totiž né že by to třeba nebylo v některých částech zábavně natočený, ale největší problém je v tom, že člověk prostě nemá komu fandit nebo koho si oblíbit, jelikož obě hlavní postavy jsou děsně nesymaptický a to jak vzhledem (nečekaně oba dva, když je to stejnej herec v dvojroli), tak i chováním, takže po těch dvou hodinách debilního příběhu a slušný akce jsem si dal pauzu s tim, že to dokoukám příště, jenže už jsem si to nikdy nepustil, protože mi to přišlo jako ztráta času.(21.3.2011)

• - Těsně před premiérou indický spisovatel Vijayarke prohlásil, že příběh filmu kopíruje jeho román „Man Robot“ z roku 2002. Po premiéře napadl režiséra a producenty jiný indický spisovatel Aarur Thamizhnadan s tím, že zkopírovali příběh z jeho románu „Jugiba“, který vyšel v roce 1996. (Raztubyl)

• - V červenci 2007 podepsal Shah Rukh Khan smlouvu, podle které měl hrát hlavní roli a být jedním z producentů, nicméně už po třech měsících byl celý projekt zrušen. Podle Khana byl totiž původní scénář hloupý a nezajímavý. (Raztubyl)

• - Na akční choreografii se podílel i hongkongský režisér Woo-ping Yuen, jež dělal choreografii například i pro snímky Matrix (1999), Kill Bill (2003) nebo Tygr a Drak (2000). (Raztubyl)