Metastázy (festivalový název)

Metastaze

Metastases

Krimi / Drama

Chorvatsko, 2009, 82 min

Moje první setkání s chorvatskou kinematografií, ze kterého si odnáším hodně dojmů, a spíše kladných. Parta chlapů co se znaj z baru a jejich jediná činnost kterou vyvíjejí je soustavné popíjení, zevling, drobné krádeže a návštěvy fotbalu. Velmi mi to chvilkově připomínalo Trainspotting, ale v mnohem syrovějším a reálnějším podání. A to mne velmi bavilo! S těmahle jihoslovanama asi fakt zrovna sranda není.(29.2.2012)

Ne každý je přeci akademik. Příběhy čtyř obyčejných lidí z nižších kruhů záhřebských občanů, kteří nepracují, fetují, chlastaj, rvou se, chodí na fotbal, nadávají na Srby, nadávají na muslimy. Tragikomické příběhy, okořeněné celkem drsným humorem ale končí rychleji než jsem čekal. Náznak nosného děje tak končí vlastně ve chvíli kdy se objeví. Škoda, jinak by z toho byl celkem slušný Trainspotting po Chorvatsku. Pička materina.(28.2.2014)

Ano, Transpoting po Chorvatsku, to sedí. První půlka filmu je takovou neveselou autentickou sondou do života čtyř nezaměstnaných ztroskotanců, co se den co den jen bezúčelně poflakují, chlastají nebo fetují a jediným vzrušením, jenž je čas od času vyvede z letargie je zápas oblíbeného fotbalového mužstva nebo v případě agresivního hulváta Krpa, zmlácení své manželky. Každý jeden z nich dostane prostor ve svém vlastním minipříběhu, který ukáže jejich pravou povahu, rodinné zázemí a starosti. Pak se příběhy všech čtyř spojí a s náznaky počínajícího děje to začne být i vtipné, dokonce tak, že jsem začala litovat krátké stopáže snímku, klidně ty zápletky mohli ještě dál rozvinout, myslím, že potenciál tam byl velký. V každém případě však povedená žánrovka.(29.6.2015)

Hodně původní echt chorvatský kousek. Maximální reálnost prostředí, postav a dialogů (neustále nadávky) dokonale vykresluje společenské bahno. V pozadí se objevuje neustále válka v bývalé Jugoslávii, Dinamo Záhřeb a Bosna. Vlastenectví hraje velmi podstatnou roli v chorvatské společnosti, tady se ovšem projevuje v nehezké formě. Všechny čtyři postavy jsou "vymazlené", ale ten Krpa - to bylo něco (herecký výkon na Oscara). 78%.(5.1.2011)

S hodnocenim takoveho filmu to neni jednoduche, protoze na jedne strane uznavam jeho autenticnost, presvedcivost hereckych vykonu a smekam pred syrovosti. Pak je tu ALE, protoze na druhou stranu to skoro nema pribeh a vadilo mi, ze mezi hlavni postavami nebyl nikdo "normalni" s kym by se dalo aspon trosku ztotoznit, sympatizovat. Je tu ultraagresivni primitivni, jednoduchy alkoholik, ktera napada vsechny kolem sebe vcetne kumpanu a manzelky, druhy typ, ktery sice neni agresivni ale mozek uz ma snedeny lihem, to znamena jestli je prvni velmi jednoduchy, pak tam je fetak a bejvalej fetak, ktery tak na okraj filmu podstrci sve tete drogy, aby mu je prevezla pres hranice, oni jsou chyceni, tak on vezme do zajecich – takze scumbag. Dialogy pusobi skutecne, zpracovani je kvalitni a film ma presvedcivou syrovost.(9.5.2014)

• - Film bol natočený ručnou kamerou cez 25mm objektív. (Marek1991)

• - Film získal na filmovom festivale v Pule v roku 2009 tri ceny, za najlepšieho herca (Rene Bitorajac), najlepší make-up (Jasna Rosini-Crnobrnja) a cenu Veľká Zlatá aréna. (Marek1991)