Osadné

Slovensko / Česko, 2009, 63 min

Marko Škop

Marko Škop

Ján Meliš

Sympatický pohľad do života jednej odľahlej komunity na čele s dlhoročným starostom a veľmi milým pravoslávnym kňazom. Filmu nemožno uprieť zábavnosť, príbeh, myšlienku a príjemnú dávku nostalgie za zašlými časmi, ale všetky tieto veci sú režisérsky nedotiahnuté a roztrieštené. V podstate ide o rovnakú vec, ktorá mi vadila pri Iných Svetoch. Keď sa pozerám na oba filmy, tak vidím, že mali na viac, ale akosi končia na polceste.(12.2.2010)

po vyzretom debute prichádza marko škop s filmársky, formálne i obsahovo dokonalým filmom a nebojím sa povedať, že jedným z najlepších filmov, aké sa na Slovensku za posledné roky natočili (a nemyslím len v dokumentárnej oblasti). ľudské, vtipné, pravdivé a krásne. nielen nádherná výpoveď o odľahlých miestach "európskej únie" (v tomto je osadné akýmsi moderným pokračovateľom obrazov starého sveta - obohateného o nesmierne zemitý, láskavý rusínsky humor a úžasnú trojplánovosť tohto národa, kde sa náboženstvo, príroda a politika spájajú do jednej neoddeliteľnej a pre človeka mestského typu ťažko pochopiteľnej "ideológie" a "filozofie" života) ale aj filmársky precízne poskladaná a vystavaná dokumentárna komédia. taký malý slovenský zázrak.(7.9.2009)

Marko Škop aj na malom priestore dokázal ukázať jeden "big picture", cez zdanlivý minimalizmus. Mne tie "postavičky" neprišli vtipné (ak keď vtip tam bol!), skôr smutne pravdivé, rovnako ako poukázanie na stereotypy a uvažovanie rôznych ľudí, kultúr, perpektívy, budúcnosť, nádej. V súvislosti s týmto dokumentom sa mi asociuje jeden text: "Istota v bezmocnosti, bezmocnosť v istote, prázdnota medzi nami, my sami v prázdnote..."(3.5.2010)

Pravdivěji působící dokument jsem snad ještě neviděl! Zde naprosto autentické výpovědi Rusínů (starosty, pravoslavného popa, jeho manželky aj.) a reakce europoslanců v Bruselu. Jistě nikoliv náhodný je postřeh těchto obyčejných lidí, jak to těm byrokratům mluvilo (umění okecávat patří k základním požadovaným vlastnostem tohoto typu úspěšných politiků). Jako by tu došlo k naivnímu střetnutí mikrosvěta,reprezentovaného tradicí a účelným, osvědčeným řádem, s makrosvětem chaosu, byrokracie a prázdných frází. A došli jsme k závěru: "Pomoz si sám a Pánbíček ti pomůže". Zároveń nenásilné seznámení s prostředím maličké východoslovenské vesnice, s lidmi a jejich kulturou. Výsledkem cesty do Bruselu byla dřevěná socha medvěda s tabulemi pro turisty. Obec ji zbudovala na počest očekávané návštěvy z EU, která nepřijela... Bohužel mi unikl začátek - tak nevím, zda tu byla zmínka o tom, že v obci je jednak kostel pravoslavný a jednak řeckokatolický. To by možná vysvětlovalo skutečnost, že pravoslavný pop pokřtil za posledních 5 let jen dvě děti (třeba ty ostatní jsou křtěny řeckokatolickým knězem). Znáte to tam někdo?(5.7.2010)

Ó Gospodin!... Bol som prekvapený premiérou na ČT2, určite som to čakal skôr na STV, ale možno mi to ušlo. Opravte ma, ak sa mýlim. Dedinka na okraji európskej únie, na ktorú asi aj Gospodin zabudol, má mnoho problémov, ale najväčšími sú prestarlí a umierajúci obyvatelia a nedostatok financií. Situáciu sa pokúsia vylepšiť cestou do Bruselu so žiadosťou o finančnú pomoc. Politici to sú predovšetkým dobrí rečníci a po návšteve Remeka a Figeľa to dôjde aj našim trom "rusnačikom" z Osadnoho. Scéna na hotely, kde trojica musela po zlých pocitoch skonštatovať: "Pomôž si človeče, aj pán Boh ti pomôže", som vybuchol smiechom. Takéto úsmevné a striedavo smutné momenty ponúka celý dokument, ktorý ma naozaj zaujal. Nutno dodať, že takýchto dediniek je u nás určite viac a určite by sa ich veľa našlo aj v Čechách. Česť českých politikov aspoň čiastočne zachránil V. Remek ospravedlňujúcim dopisom. Náš Figeľ sa neunúval ani odpísať, ale aby som mu nekrivdil, možno im účasť ani nesľúbil. Ó Gospodin, nezabudni na ľudí z Osadnoho... 80%.(19.7.2010)

• - Vo filme sú použité aj zábery zo slávnostného otvorenia turisticko-náučného chodníka Udavou - lesné spoločenstvo pralesovitého typu so stáročnými jedľami, bukmi, smrekmi a ďalšími drevinami. Chodník prechádza na poľskú stranu do Balnice, kde je zastávka lesnej úzko-koľajovej železničky do Majdanu. (ujec)

• - Film si z Karlových Varů roku 2009 odvezl cenu odborné poroty za "Nejlepší dokument nad třicet minut". (Terva)