poster

Osadné

 • Slovensko

  Osadné

Dokumentární

Slovensko / Česko, 2009, 63 min

Režie:

Marko Škop

Scénář:

Marko Škop

Kamera:

Ján Meliš
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ghatos
  ***

  Dobrá případová dokumentární studie vymírající rusínské vesnice. Starosta, kněz a rusínský aktivista vedou zoufalí boj proti definitivnímu úpadku rusínské kultury. Jsou tam úsměvné momenty, ale tito lidé nepůsobí směšně. Daleko komičtěji působí Evropská Unie. Vidět tyto dva kontrastní světy (Osadné vs. Brusel) - je to zvláštní mix plný absurdních situací. V ČR existují podobné oblasti jako Osadné. Příkladem budiž Osoblažsko. Vývoj zřejmě dospěje k tomu, že tyto okrajové periferie časem definitivně zaniknou.(29.4.2010)

 • Slarque
  ****

  Nevím, zda autor vděčnou situaci pouze využil nebo i inicioval, ale cesta trojice představitelů zastrčené východoslovenské vesnice (jezdil jsem tři dny na kole v okolí Sniny, ale do Osadného jsem se netrefil:-)) do europarlamentu v Bruselu je svým hořkým způsobem zábavná. Jistě, velká politika se z toho vždycky nějak vykecá, ale i ti tři poutníci svým způsobem reprezentují „jiné světy“. A naštěstí to není příliš natahované (70%).(4.7.2010)

 • Rhed
  ***

  Naivita novopečených euroobčanů z východního Slovenska je opravdu bezbřehá. Ve svém většinou požehnaném věku by už mohli vědět, že vrchnost nikdy nic pozitivního zrealizovat nedokázala. A v tomto případě je to dobře; proč podkuřovat znuděným turistům a dokonale zprasit jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska? Jistě, prostý lid obecný se zachovalé přírody nenažere, ale ještě nikdy se finanční přínos turistického ruchu nevyrovnal místním ztrátám, které bylo nutno obětovat právě pro rozvoj turismu. Jednoho alespoň potěší, že se první a poslední český kosmonaut stal přítelem osadenských občanů. Sice je a jejich obec nikdy neviděl, ale je velmi důležité, že to tak cítí, což ostatně potvrdil i písemně. A to už nejednoho eurovoliče musí dojmout až k slzám. A propos; nemohu se ubránit srovnání s účinkujícími v dokumentu "Bojovníci" z roku 1995. Tito obyvatelé západočeské obce Tři Sekery zvysoka dlabali na všechno a na všechny, netřeštili v eurooblacích a dávno pochopili, že si musí pomoci sami.(13.2.2010)

 • Jordan
  *****

  po vyzretom debute prichádza marko škop s filmársky, formálne i obsahovo dokonalým filmom a nebojím sa povedať, že jedným z najlepších filmov, aké sa na Slovensku za posledné roky natočili (a nemyslím len v dokumentárnej oblasti). ľudské, vtipné, pravdivé a krásne. nielen nádherná výpoveď o odľahlých miestach "európskej únie" (v tomto je osadné akýmsi moderným pokračovateľom obrazov starého sveta - obohateného o nesmierne zemitý, láskavý rusínsky humor a úžasnú trojplánovosť tohto národa, kde sa náboženstvo, príroda a politika spájajú do jednej neoddeliteľnej a pre človeka mestského typu ťažko pochopiteľnej "ideológie" a "filozofie" života) ale aj filmársky precízne poskladaná a vystavaná dokumentárna komédia. taký malý slovenský zázrak.(7.9.2009)

 • Radko
  *****

  Medveď, Vlk, Sova. Ak niekde vznikne spor, ktoré z týchto zvierat má symbolizovať miesto, kde žijeme, je to miesto dobré. A to nie je málo. Európskych úradníkov formovaných štruktúrovanými bludiskami, akoby vystrihnutými z Tatiho Playtimu o tom, čo môže poskytnúť východokarpatská príroda a tam žijúci ľudia však nepresvedčíte. Je sa čo diviť, že je čas začať falošných politikov za množstvo vychŕlených jalových slov rovno strieľať? Aspoň obrazne, ako radí karikaturista Fedor Vico, ktorému je počas návštevy Európskeho parlamentu a počúvaní verbálnych bublín napudrovaných kozmonautov a europoslanc/komisárov napohľad nevoľno.(7.10.2009)

 • - Vo filme sú použité aj zábery zo slávnostného otvorenia turisticko-náučného chodníka Udavou - lesné spoločenstvo pralesovitého typu so stáročnými jedľami, bukmi, smrekmi a ďalšími drevinami. Chodník prechádza na poľskú stranu do Balnice, kde je zastávka lesnej úzko-koľajovej železničky do Majdanu. (ujec)

 • - Film si z Karlových Varů roku 2009 odvezl cenu odborné poroty za "Nejlepší dokument nad třicet minut". (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace