Osadné

Slovensko / Česko, 2009, 63 min

Marko Škop

Marko Škop

Ján Meliš

Naivita novopečených euroobčanů z východního Slovenska je opravdu bezbřehá. Ve svém většinou požehnaném věku by už mohli vědět, že vrchnost nikdy nic pozitivního zrealizovat nedokázala. A v tomto případě je to dobře; proč podkuřovat znuděným turistům a dokonale zprasit jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska? Jistě, prostý lid obecný se zachovalé přírody nenažere, ale ještě nikdy se finanční přínos turistického ruchu nevyrovnal místním ztrátám, které bylo nutno obětovat právě pro rozvoj turismu. Jednoho alespoň potěší, že se první a poslední český kosmonaut stal přítelem osadenských občanů. Sice je a jejich obec nikdy neviděl, ale je velmi důležité, že to tak cítí, což ostatně potvrdil i písemně. A to už nejednoho eurovoliče musí dojmout až k slzám. A propos; nemohu se ubránit srovnání s účinkujícími v dokumentu "Bojovníci" z roku 1995. Tito obyvatelé západočeské obce Tři Sekery zvysoka dlabali na všechno a na všechny, netřeštili v eurooblacích a dávno pochopili, že si musí pomoci sami.(13.2.2010)

Pravdivěji působící dokument jsem snad ještě neviděl! Zde naprosto autentické výpovědi Rusínů (starosty, pravoslavného popa, jeho manželky aj.) a reakce europoslanců v Bruselu. Jistě nikoliv náhodný je postřeh těchto obyčejných lidí, jak to těm byrokratům mluvilo (umění okecávat patří k základním požadovaným vlastnostem tohoto typu úspěšných politiků). Jako by tu došlo k naivnímu střetnutí mikrosvěta,reprezentovaného tradicí a účelným, osvědčeným řádem, s makrosvětem chaosu, byrokracie a prázdných frází. A došli jsme k závěru: "Pomoz si sám a Pánbíček ti pomůže". Zároveń nenásilné seznámení s prostředím maličké východoslovenské vesnice, s lidmi a jejich kulturou. Výsledkem cesty do Bruselu byla dřevěná socha medvěda s tabulemi pro turisty. Obec ji zbudovala na počest očekávané návštěvy z EU, která nepřijela... Bohužel mi unikl začátek - tak nevím, zda tu byla zmínka o tom, že v obci je jednak kostel pravoslavný a jednak řeckokatolický. To by možná vysvětlovalo skutečnost, že pravoslavný pop pokřtil za posledních 5 let jen dvě děti (třeba ty ostatní jsou křtěny řeckokatolickým knězem). Znáte to tam někdo?(5.7.2010)

Medveď, Vlk, Sova. Ak niekde vznikne spor, ktoré z týchto zvierat má symbolizovať miesto, kde žijeme, je to miesto dobré. A to nie je málo. Európskych úradníkov formovaných štruktúrovanými bludiskami, akoby vystrihnutými z Tatiho Playtimu o tom, čo môže poskytnúť východokarpatská príroda a tam žijúci ľudia však nepresvedčíte. Je sa čo diviť, že je čas začať falošných politikov za množstvo vychŕlených jalových slov rovno strieľať? Aspoň obrazne, ako radí karikaturista Fedor Vico, ktorému je počas návštevy Európskeho parlamentu a počúvaní verbálnych bublín napudrovaných kozmonautov a europoslanc/komisárov napohľad nevoľno.(7.10.2009)

Môj prvá skúsenosť s Markom Škopom a musím uznať na vysokej úrovni. Dej prebiehal po častiach, ktoré prebiehali po sebe postupne. Tento dokument zachytáva udalosti malej obce najmä cez postavy dlhoročného starostu obce, pravoslávneho kňaza a známeho rusínskeho aktivistu. Dokument je tichý a smutný tak, ako život ľudí tej obce. Vymyká sa snahou niečo spraviť, zmeniť nezvratné, ale je to nad sily aktívnych ľudí. Obec predstavili, neukazoval ju po rokoch, ale po udalostiach, ktoré ju sprevádzali najmä v nadväznosti na hlavné postavy. Bol som prekvapený spádom, za malú dobu stihli dosť vecí, veľmi vyšperkovať sa to nedalo, je to kvalitná robota, ktorá mi dala dobrý pohľad na vec.(31.8.2012)

Na tomto dokumentu se mi asi nejvíc líbilo to, že se potvrdilo, že Remek je vcelku nesympatický klebeta a že je eurobruselským úředníkům ukradená situace obyčejných lidí. Sice si vyposlechli jejich příběhy, povykládali si, ale v zásadě jim nikdo nepomohl ani nedal radu, co s tím dělat. Úsměvné bylo i to s tou dodávkou a euro-dárečky. Jinak tu vesnici bych se asi nesnažil zachraňovat za každou cenu. Takhle to má svoji atmosféru a nádhernou krajinu, to by s přívalem turistů a obchodů se suvenýry šlo do kopru. Turistický ruch je často dost krutý jak ke krajině tak i k domorodcům. 60%(9.4.2016)

• - Film si z Karlových Varů roku 2009 odvezl cenu odborné poroty za "Nejlepší dokument nad třicet minut". (Terva)

• - Vo filme sú použité aj zábery zo slávnostného otvorenia turisticko-náučného chodníka Udavou - lesné spoločenstvo pralesovitého typu so stáročnými jedľami, bukmi, smrekmi a ďalšími drevinami. Chodník prechádza na poľskú stranu do Balnice, kde je zastávka lesnej úzko-koľajovej železničky do Majdanu. (ujec)