Souboj o poklad Yankee Zephyru

Vincent Monton

Brian May

David Hemmings
  • Chrustyn

Neznámý a dost nepovedený pokus o akčně laděný dobrodružný snímek. Film na jednu stránku má vše co by měl mít jako je zápletka o hledání pokladu, dva neústale se (slovně i fyzicky) pošťuchující sympaťáky, honičky vzduchem, zemí i mořem i neschopné padouchy ale žádná z těchto složek nefunguje tak jak má a já se opravdu hodně nudil.(19.8.2010)

• pakobylka

Souboj přiměřeně dobrodružný, leč nadmíru nezábavný a nenapínavý. Popravdě ... netuším, jak může spatřit světlo filmového světa ve výsledku TAK neveselá až truchlivá taškařice, když má k dispozici dostatečně malebné lokace i důvěryhodně vyhlížející rekvizity. Ale co chcete, když jsou jejími protagonisty: 1) omšelý postarší opilec podprůměrného IQ, jehož počínání vzbuzuje spíše útrpný nežli veselý úsměv, 2) namachrovaný pololibový frajer urostlé postavy, snažící se bez většího úspěchu napodobit Indiana Jonese, 3) nepříliš atraktivní tmavovláska pronikavého hlasu, vyplňující většinu nestandardních situací velice mocným jekotem, 4) rezavý dýchavičný vrtulník vtrošivé povahy, evidentně nespokojený se svou úlohou pilotovaného rotorového letadla a 5) skupinka profesionálních zločinců pochybných schopností, jejichž poznávacím znamením je proklatě nepřesná muška. A jen tak mezi námi: Dva idioti, kteří chytí a svážou jelena, aby ho poté zanechali jeho neradostnému osudu a naplno se věnovali svým žabomyším válkám a vzájemným naschválům, si rozhodně VŮBEC ŽÁDNÝ poklad nezaslouží. Velice slabě poblikávající až zmírající 2*(27.2.2018)

• Malarkey

Bože tenhle film byl šílenej. Z těch postav mě zaujal hlavní herec, kterej byl trapnou kopií Indiana Jonese, pak ta holka, která byla naprosto brutální hysterka a občas pronesla něco, za kterou bych jí zkop z kopce a pak dědek, kterej neuvěřitelně chlastal a v českym dabingu neměl chybu. Vlastně ten dědek jedinej stál za to tenhle film vidět, protože tam házel jednu hlášku za druhou a vypil tam neuvěřitelný množství chlastu. Dokonce jsem si všim, že během jedné scény vychlastal jednu flašku, placatici a ke konci držel další flašku, která byla skoro prázdná.(18.3.2012)

Jedna z mých nejmilejších komedií, svého času raritka jen pro pamětníky, dnes už na obrazovkách zdomácnělá, se konečně dočkala červené zóny, naditá vším, co by měl zábavný film mít - krásnýho trošku vagabunda chlapa, sexy babu, nějakou tu chemii a k ní spoustu pošťuchování, starýho vysmátýho násosku, v patách záporáka naopak nevysmátýho a všichni se ženou, letí, plavou .. za pokladem s vypointováním jak cumel.(18.4.2015)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů mého dětství. Nevím jak bych ho hodnotil dnes, ale tehdy to byla pro mě pecka.-viděno nedávno. Sice kouzlo co to mělo v mých vzpomínkách vyprchalo, stále je to skvělá dobrodružná podívaná. Hlavně Donald Pleasence a George Peppard jsou ve svých rolích absolutně dokonalí.(10.12.2008)

• - Spoiler: Film existuje ve dvou verzích. Původní australská verze má 105 minut, zatímco mezinárodní verze má 93 minut. Kratší verze byla uvedena v československé kinodistribuci. Mezinárodní verze představuje zcela nový sestřih filmu, neboť v řadě sekvencí jsou jednotlivé záběry řazeny jinak. Většina krácení oproti původní verzi má podobu zeštíhlení některých záběrů o pár vteřin, případně vynechání jednoho či dvou záběrů z určité sekvence. Tímto způsobem je prokrácena většina akčních i dějových pasáží, např. chybí jedna pasáž, kde Carson (Donald Pleasence) vodí záporné hrdiny po všemožných lokacích, expozice ke krádeži koně ve třetí třetině filmu či dlouhý záběr s několika plány, když Sally (Lesley Ann Warren) a Barney (Ken Wahl) osvobozují Carsona. Vynechání více jak několika vteřin v kuse jsou v mezinárodní verzi ojedinělá a týkají se pouze hrstky scén, konkrétně například když se Carson na začátku opije v hospodě. Mezinárodní verze vynechává celou pasáž s motorovou pilou, vyhazov obou hrdinů z hospody i větší část následné snídaně. Chybí také sekvence, kde limuzína "záporáků" uvízne v bahně na Barneyho usedlosti a na ni navazující sekvence se Sally a Carsonem ve městě na nákupech. Na samém konci filmu chybí většina hádky Barneyho se Sally a jejich usmiřování se nad objeveným zlatem. (JFL)

• - The Yankee Zephyr byl nákladní letoun DC-3 - Dakota NZ3518, který skutečně představoval letadlo ve filmu, ale byl přelakován a následně ponořen do jezera Wakatipu poblíž Queenstownu na jižním ostrově Nového Zélandu. Po skončení natáčení byl letoun vytažen na souš. Podle fóra na webových stránkách Wings Over New Zealand Aviation byl letoun několik měsíců po ukončení natáčení uvázán u poloostrova Kelvin na jezeže Wakatipu. Čas od času plul až 100 metrů od pobřeží na konstrukci připevněné pod křídly a trupem. Nakonec byl však letoun sešrotován a prodán. Jediné, co bylo z letounu zachováno, byl kokpit. (Cheeker)

• - Film je věnován řidičům motorových člunů Johnu Rillstonovi a Billu Clarkovi a jejich koordinátorovi Colinu Robinsonovi, kteří zahynuli při natáčení. (Cheeker)