Souboj o poklad Yankee Zephyru

Brian May

David Hemmings

Scénografie:

Bernard Hides

Jedna z mých nejmilejších komedií, svého času raritka jen pro pamětníky, dnes už na obrazovkách zdomácnělá, se konečně dočkala červené zóny, naditá vším, co by měl zábavný film mít - krásnýho trošku vagabunda chlapa, sexy babu, nějakou tu chemii a k ní spoustu pošťuchování, starýho vysmátýho násosku, v patách záporáka naopak nevysmátýho a všichni se ženou, letí, plavou .. za pokladem s vypointováním jak cumel.(18.4.2015)

V dětství se mi tenhle film velice líbil, takže jsem se trochu obával, že na starší kolena to bude těžké zklámání, ale kupodivu jsem se opět dobře bavil. Tenhle nenáročný dobrodružný snímek byl natočený ve stejném roce jako Dobyvatelé ztracené archy a v mnoha směrech se jim podobá (pozdější šéf A-Teamu George Peppard tu například dost připomíná esesáka z dobyvatelů) , ačkoli je méně bombastický, nákladný a americký, což je v určitém směru výhoda. Klíčovou postavou Souboje není hlavní akční hrdina, ale Donald Pleasence v roli komického parťáka.(15.2.2010)

Pro mne těžká nostalgie a vzpomínky na dětství. Film jsem viděl v kině (někdy ve dvanácti - třinácti) minimálně 5x, byl to pro mne vrchol dobrodružných filmů, kterému nic nechybí - i s nádechem puberťácké erotiky za komančů (z lázně vylézající hlavní hrdinka v průsvitném a přiléhajícím oděvu). Dnes se na tenhle film bojím podívat, abych nepřišel o tu idealizovanou vzpomínku na skvělý film. Už jen kvůli skvělému původnímu dabingu, který na Nově těžko poběží... Se slzou v oku 80%(1.11.2009)

Když jsem byl malý, byl to jeden z mých nejoblíbenějších filmů. A když jsem se na něj nyní podíval s odstupem času, pořád ve mě zanechává příjemný pocit, že jsem se bavil. Donald Pleasence alias Gibbi Gibson náhodou najde staré letadlo z druhé světové války, které převáželo zlaté cihly. Poté se se svým parťákem a se svojí dcerou vydávají najít ztracený poklad. Ovšem nejsou sami, kdo touží po bohatství. Je to velmi svižně natočeno, nechybí akce ani vtip ("Krokodýl se nacpe koňským zadkem, odvleče si ho do doupěte a tam to vyzvrací. Zvratky zrosolovatí a pak se z toho stane vaječnej puding" :-). Ale především výtečně zahraná role Donalda Pleasence. 65%.(5.4.2010)

Nedávnou jsem ho viděl po letech s původním dabingem a je to pořád skoro stejná bomba jako za totáče, kdy jsem to viděl aspoň 5x. Naprosto standardní dobrodružný film, jakých je hodně, ale pro mě s velkou příchutí nostalgie. Od dob tohoto filmu jsem chtěl jet na Nový Zéland, kam se hrabe LOTR. A dodneška používám některé hlášky. Přijde mi to jako docela milý film se sympatickými hrdiny.(29.1.2009)

• - The Yankee Zephyr byl nákladní letoun DC-3 - Dakota NZ3518, který skutečně představoval letadlo ve filmu, ale byl přelakován a následně ponořen do jezera Wakatipu poblíž Queenstownu na jižním ostrově Nového Zélandu. Po skončení natáčení byl letoun vytažen na souš. Podle fóra na webových stránkách Wings Over New Zealand Aviation byl letoun několik měsíců po ukončení natáčení uvázán u poloostrova Kelvin na jezeže Wakatipu. Čas od času plul až 100 metrů od pobřeží na konstrukci připevněné pod křídly a trupem. Nakonec byl však letoun sešrotován a prodán. Jediné, co bylo z letounu zachováno, byl kokpit. (Cheeker)

• - Film je inspirován skutečnou událostí z 2. světové války, když se ztratil americký letoun DC-3, který vezl výplaty pro americkou Tichomořskou flotilu. Letoun havaroval a posléze byl nalezen u Cape York na severu australského Queenslandu. (Cheeker)

• - Původně se měl film natáčet v Queenslandu v Austrálii, ale nakonec se točilo v okolí Queenstownu na Novém Zélandu. (Cheeker)