Lusitania - vražda v Atlantiku (TV film)

Lusitania: Murder on the Atlantic

Ben Bartlett

Colin Goudie

Scénografie:

Richard Bullock

Tento dokument bohužel selhává právě v tom, o co se snaží nejvíce, v zasazení do historických a dobových souvislostí, kdy se v rámci eurounijního co jsme si to jsme si snaží až příliš umenšit činy Německa v rámci ponorkové války (zcela bagatelizovány postupy Německa v rozporu s kořistním právem). Scénář byl BTW občas ne příliš přesný. Konkrétně: posádka U20 nevěděla, že jde Lusitanii, velitel měl za to, že jde o Mauretáii, která v té době sloužila jako transportní loď vojáků. Přesto by rozhodně tento polodokument neměl zapadnout.(3.9.2009)

Celkem kvalitní hraný dokument, který ale na můj vkus zbytečně předhazuje vlastní konspirativní smyšlenky a některá fakta (uvádějí tu jiní, nebudu vypisovat) si podle toho "upravuje". To ale nemění nic na tom, že si dějově vede dobře a divákovi osvětlí bravurním způsobem všechny okolnosti i důsledky, které ho ohledně této nešťastné události mohou zajímat. Slabinou jsou určitě trikové scény, které se Spencer nesnažil maskovat, jenže co by člověk chtěl po hraném dokumentu, že ano ... 75% = 4/5(28.10.2010)

Nevím, jak k takovýmhle dokumentům přistupovat, jelikož jejich hraná podoba, v níž se odemykají vrata výtahu v momentě, kdy voda sahá po bradu, sponkou z klobouku a kde by se časovaná bomba, kdyby tu nějaká byla, zastavila až sekundu před výbuchem, mi přijdou poněkud dokumentárně nevěrohodné. Jistě přívětivě lze kvitovat solidní výpravu, kostýmní stránku a objektivizovaný pohled obou (znepřátelených) stran, kdyby to byl ovšem klasický hraný film, neměl bych větších námitek, pakliže se má jednat o dokument, jsem v mírných rozpacích...(4.8.2009)

Velmi povedená rekonstrukce příběhu jedné velké lodě s krásným jménem. Chvíli jsem váhala, zda dát čtyři hvězdičky z důvodu, který se objevil až ke konci filmu. Tím důvodem byla slabá místa ve scénáři, přesněji v dialozích. Já jsem postřehla tři. Většina to možná ani nezaznamenala, nebo jim to přišlo v pořádku, klidně se to takto mohlo i odehrát, ale pro mě tyto pasáže vyzněly trochu hloupě. Znatelné byly scény, které se inspirovaly Titanicem. Loučení malé dívky, nasedající do člunu a jejího přítele a scéna, kdy kapitán zůstává na můstku. A stejně jako u Titanicu se lidé ptají, zdali se tomu dalo zabránit a kdo nesl zodpovědnost, ptají se i tady. Jenže v tomto případě šlo o víc. A jak bylo řečeno v závěru filmu, ty nejdůležitější otázky nebyly zodpovězeny, možná ani neměly být. Je až neuvěřitelné, jak často dokáží mocní lidé s pomocí svých prostředků hazardovat s osudy ostatních jen proto, aby zachránili. Ne ty ostatní, ale sebe.(5.8.2009)

Bylo moc smutné sledovat a poznávat všechny ty lidi, kteří nic netušili, jak se jejich osud naplňuje. A Němce, jak se radují. Je možné, mít je rád ještě méně? Chápu ten film, jako jedno z varování, protože každá válka je příšerná. Ale když jsme mysleli, že to nejhorší je za nimi, pocit úlevy, že se alespoň část pasažérů zachránila, nějak zhořkl z toho, kolik špíny se ještě vyhrabalo na druhé straně. A jak jinak, zametli ji pod koberec. S elegancí. Z filmu jsem si odnesla úryvek: "Vláda má chránit svoje občany, ona ale chrání sama sebe."(5.8.2009)

• - Loď Lusitania patřila společnosti Cunard Line, tehdy největšímu konkurentovi společnosti White Star Line. Díky jejich soupeření vznikly ve společnosti Cunard Line lodě Mauretania a Lusitania, nejrychlejší parníky, které do té doby mořeplavba poznala. Z White Star Line z tohoto soupeření naopak vzešly lodě třídy Olympic, nejluxusnější a největší plavidla své doby, známé pod jmény Olympic, Titanic a Gigantic, později přejmenovaný na Britannic. (Nach)

• - Loď dostala své jméno podle Římské provincie Lusitánie a její maximální naměřenou rychlostí bylo v březnu 1914:26,7 uzlů, tedy 49,4 km/h. (Nach)

• - Potopení lodi Lusitania bylo považováno za válečný zločin a přispělo tak ke vstupu USA do první světové války. Otázky ohledně osudného druhého výbuchu trvají dodnes. Padají teorie, které mluví o druhém torpédu, munici deklarovanou jako máslo či výbuchu uhelného prachu. (Nach)