Reklama

Reklama

Lusitania - vražda v Atlantiku

(TV film)
  • Velká Británie Lusitania: Murder on the Atlantic (více)

Obsahy(1)

Německý ponorkový útok na osobní parník Lusitania se dvěma tisíci cestujících byl jedním z nejbrutálnějších činů I. světové války. Britská dramatická rekonstrukce skutečné události. 7. května 1915 - v dějinách jsou okamžiky, které navždy změní svět. Ze zásad a norem se stane cár papíru. Říká se, že tehdy je ztracena nevinnost doby. Taková chvíle nastala 7. května 1915, kdy dva tisíce mužů, žen a dětí plujících přes Atlantik z Ameriky již zahlédlo britské pobřeží. Netušili, že jsou figurkami ve velké válečné hře. Německý ponorkový útok na osobní parník Lusitania byl jedním z nejbrutálnějších činů, ke kterým za 1. světové války došlo. Vyvolal polemiky, které trvají dodnes. Byl začátkem kruté éry, v níž je pro vlády a teroristy válka dostatečným ospravedlněním k obětování nevinných životů. Britská dramatická rekonstrukce skutečné události. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Tento dokument bohužel selhává právě v tom, o co se snaží nejvíce, v zasazení do historických a dobových souvislostí, kdy se v rámci eurounijního co jsme si to jsme si snaží až příliš umenšit činy Německa v rámci ponorkové války (zcela bagatelizovány postupy Německa v rozporu s kořistním právem). Scénář byl BTW občas ne příliš přesný. Konkrétně: posádka U20 nevěděla, že jde Lusitanii, velitel měl za to, že jde o Mauretáii, která v té době sloužila jako transportní loď vojáků. Přesto by rozhodně tento polodokument neměl zapadnout. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Velmi povedená rekonstrukce příběhu jedné velké lodě s krásným jménem. Chvíli jsem váhala, zda dát čtyři hvězdičky z důvodu, který se objevil až ke konci filmu. Tím důvodem byla slabá místa ve scénáři, přesněji v dialozích. Já jsem postřehla tři. Většina to možná ani nezaznamenala, nebo jim to přišlo v pořádku, klidně se to takto mohlo i odehrát, ale pro mě tyto pasáže vyzněly trochu hloupě. Znatelné byly scény, které se inspirovaly Titanicem. Loučení malé dívky, nasedající do člunu a jejího přítele a scéna, kdy kapitán zůstává na můstku. A stejně jako u Titanicu se lidé ptají, zdali se tomu dalo zabránit a kdo nesl zodpovědnost, ptají se i tady. Jenže v tomto případě šlo o víc. A jak bylo řečeno v závěru filmu, ty nejdůležitější otázky nebyly zodpovězeny, možná ani neměly být. Je až neuvěřitelné, jak často dokáží mocní lidé s pomocí svých prostředků hazardovat s osudy ostatních jen proto, aby zachránili. Ne ty ostatní, ale sebe. ()

Reklama

rikitiki

všechny recenze uživatele

Tohle nemůžu hodnotit, ten příběh je příliš silný na to, abych to hodnotila jako film. Ti Němci! A ti Britové! Kdo udělal tohle rozhodnutí, ten tancoval s ďáblem. A možná ještě tancuje. Tady neexistovalo správné řešení. Ať tak, či onak, zemřely stovky lidí. Nebo by zemřely jiné stovky a tisíce. Pro válku to asi bylo dobře, pro lidi neskutečně zle. ()

Ravi 

všechny recenze uživatele

Celkem kvalitní hraný dokument, který ale na můj vkus zbytečně předhazuje vlastní konspirativní smyšlenky a některá fakta (uvádějí tu jiní, nebudu vypisovat) si podle toho "upravuje". To ale nemění nic na tom, že si dějově vede dobře a divákovi osvětlí bravurním způsobem všechny okolnosti i důsledky, které ho ohledně této nešťastné události mohou zajímat. Slabinou jsou určitě trikové scény, které se Spencer nesnažil maskovat, jenže co by člověk chtěl po hraném dokumentu, že ano ... 75% = 4/5 ()

Circumscriptor 

všechny recenze uživatele

Začnem s tým, že pri potápaní lode ja jasne vidieť, že sa jedná o kulisy (člnová paluba je vo filme viditeľne prepojená so základom lode, nafarbeným načierno). Za druhé sú záchranné člny vo väčšine príliš malé a majú nereálny dizajn, pripomínajúci skôr sadru ako drevené latky pozliepané k sebe. Za tretie je tu fakt, že keby sa Lusitania vo svojich posledných chvíľach nad hladinou nakláňala tak ostro, zaryla by sa hlboko do dna, čo podľa devastačných znakov vraku a hĺbke dna približne 90 - 100 metrov nie je možné. Je tu ešte pár lacných chybičiek (napr. spomínané skladacie člny, ktoré by sa podľa historickej korektnosti mali nachádzať pod tými hlavnými, akosi záhadne vo filme vysublimovali), ale na ne všetky postačuje jeden nepopierateľný argument - jedná sa o dokumentárny film. A to mení mnohé. Postavy profesora Holbourna a Avis mi vždy pripadali akosi umelo a "tvorcovsky", ale skutočnosť je taká, že sú to všetko reálne postavy, ktorých činnosť bola spracovaná do posledného detailu. Keďže sa jedná o dokumentárny film snažiaci sa o najväčšiu historickú korektnosť, tak si myslím, že sa to pomerne vydarilo. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • Loď dostala své jméno podle Římské provincie Lusitánie a její maximální naměřenou rychlostí bylo v březnu 1914:26,7 uzlů, tedy 49,4 km/h. (Nach)
  • Podle dobových zpráv si kapitán ponorky U20 spletl Lusitanii s Mauretanií, která za války sloužila jako nemocniční loď. (Nach)
  • Loď Lusitania patřila společnosti Cunard Line, tehdy největšímu konkurentovi společnosti White Star Line. Díky jejich soupeření vznikly ve společnosti Cunard Line lodě Mauretania a Lusitania, nejrychlejší parníky, které do té doby mořeplavba poznala. Z White Star Line z tohoto soupeření naopak vzešly lodě třídy Olympic, nejluxusnější a největší plavidla své doby, známé pod jmény Olympic, Titanic a Gigantic, později přejmenovaný na Britannic. (Nach)

Reklama

Reklama