Lusitania - vražda v Atlantiku (TV film)

Lusitania: Murder on the Atlantic

Colin Goudie

Scénografie:

Richard Bullock
  • rikitiki

Tohle nemůžu hodnotit, ten příběh je příliš silný na to, abych to hodnotila jako film. Ti Němci! A ti Britové! Kdo udělal tohle rozhodnutí, ten tancoval s ďáblem. A možná ještě tancuje. Tady neexistovalo správné řešení. Ať tak, či onak, zemřely stovky lidí. Nebo by zemřely jiné stovky a tisíce. Pro válku to asi bylo dobře, pro lidi neskutečně zle.(7.7.2010)

Na jedné straně bezprecedentní vražda téměř 1200 civilních pasažérů zaoceánského parníku Lusitania, z jiného úhlu pohledu zase docela vhod přicházející záminka k vtažení takové velmoci jako je USA do První světové války a britská Admiralita si může spokojeně mnout ruce, protože je zrovna období, kdy národ znamená víc, než pravda. Polodokumentární styl mi moc nesedl, snaha o relativní objektivitu ano a pro ty, kterým se to zdálo příliš kruté, tak vězte, že o třicet let později vyrovnali Sověti účty i s mnohonásobným přídavkem mrtvých civilistů, žen a dětí navrch (potopení lodi Wilhelm Gustloff). Matematika umí být někdy odporná, že..? Jakmile se začnou do války zatahovat civilisté, stává se ještě extrémnějším svinstvem a ukažte mi takovou, která by to nedělala...(8.7.2010)

No tady tedy občas padají perly...! ,,Skutečný příběh z druhé světové války" nebo ,,kopírák Titanicu" ad... Lidi proberte se! Dle mého názoru se jedná o perfektně zpracovaný hraný dokument zabývající se skutečnou námořní katastrofou, kdy Německá ponorka U20 potopila za první světové války u pobřeží Irska 7.5.1915 britský zaoceánský parník Cunardovi lodní společnosti plující pod americkou vlajkou z Ameriky do Anglie. Neznalé může podobné uspořádání lodi skutečně mást s Titanikem. R.M.S. Lusitania stejně jako Titanic a další stovky lodí patřila k linerům - rychlým parníkům, které jak se věřilo patřily mezi nejmodernější a nejrychlejší dopravní prostředky spojující Ameriku a Evropu. Se vzducholoděmi se tehdy pouze koketovalo, doprava to byla značně drahá a co do počtu cestujících velmi omezená. Zaoceánský parník nabízel ubytování pro všechny společenské třídy od luxusních apartmá pro milionáře po společné noclehárny cestujících třetí třídy ... Navíc vzádlenost překonával v relativně krátkém čase v řádu dnů. Nástup války a rozvoj letectví (posléze i civilního a dopravního) pak mezi válkami zaoceánské parníky postupně odsunul na vedlejší kolej. Dokument velmi podrobně mapuje všechny aspekty katastrofy i dodnes nevyjasněné příčiny velmi rychlého potopení. Verzí je několik. Sabotáž přímo na lodi pomocí výbušnin v koordinaci s ponorkovým útokem, potopení z důvodu zásahu torpéda a způsobení značných konstrukčních škod v trupu a potopení z důvodu zásahu torpéda a následné vzplanutí vezené munice. Lusitania v rozporu s mezinárodním právem vezla totiž jako civilní parník munici bojujícím britským jednotkám na frontu... Náklad byl tajný a opatřen nálepkami na bednách - nevýbušné. Je zde i vznesena otázka proč loď nebyla řádně eskortována loděmi Royal Navy, zvlášť když se vědělo o relativně blízkých aktivitách nepřátelských ponorek..Ztráty byly velmi vysoké zejména kvůli chladnému oceánu a vysoké rychlosti lodi. Ač na dohled pevniny, řada lidí a zejména žen a dětí zemřela v ledové vodě na podchlazení. Jsou zaznamenána hrůzná svědectví kdy přeživší drželi kojence a nemluvňata v rukou nad hladinou ve snaze uchránit je smrtícímu chladu. Navíc dloho nešlo spustit čluny, protože řízení lodi bylo nefunkční a parník jen velmi pomalu zpomaloval díky nabírání vody pod úrovní kapítánského můstku... Bohužel v neprospěch a obžalobu Britů - skutečně se zdá, že by se jim moc hodilo, kdyby na palubě zemřelo tolik amerických občanů. Nebylo to totiž poprvé kdy kriegsmarine torpédovala civilní parník s Američany na palubě. Vláda USA dokonce důrazně varovala Německo, že pokud se to bude opakovat, může to mít nedozírné následky..Na druhou stranu je pravda, že Německé velvyslanectví v USA dokonce v novinových sloupcích varovalo americké občany před nástupem na Lusitanii a britské parníky vůbec. .Lusitania tak byla jedním z důvodů proč v dubnu v roce 1917 vstoupila Amerika po boku Británie a Francie do války. Všechny filmové postavy od důstojníků admirality, osádky Lusitanie a kapitána, profesora, důstojníků na ponorce včetně poddůstojníka odmítajícícho útok na Lusitanii jsou ztvárněny podle skutečných postav a jejich činů ...Dle mého má zkrátka takto vypadat perfektně zpracovaný dokument, kde si tvůrci dali bráci se získáním maxima informací. Počítačových animací bylo poskrovnu, avšak plně postačovaly a byly velmi věrohodně provedeny. Koho tematika zajímá doporučuji k přečtení knihu D.Prestonové - Potopení Lusitanie. Dávám 4 poctivé hvězdy. * * * *(2.1.2012)

Co lodi skončilo jako TITANIC !! Rozdíl však byl v tom, že v tomto případě to byla úmyslná vražda a nikoliv nehoda. Příběh na základě skutečné události za 1.světové války (až se to nechce věřit !), ale horší je ten fakt, jak se k tomu sprostě postavili Britové, když se událost začala vyšetřovat. Ano, cituji : "Vláda nechrání své občany, vláda chrání sebe..." konec citátu.(5.8.2009)

Velmi povedená rekonstrukce příběhu jedné velké lodě s krásným jménem. Chvíli jsem váhala, zda dát čtyři hvězdičky z důvodu, který se objevil až ke konci filmu. Tím důvodem byla slabá místa ve scénáři, přesněji v dialozích. Já jsem postřehla tři. Většina to možná ani nezaznamenala, nebo jim to přišlo v pořádku, klidně se to takto mohlo i odehrát, ale pro mě tyto pasáže vyzněly trochu hloupě. Znatelné byly scény, které se inspirovaly Titanicem. Loučení malé dívky, nasedající do člunu a jejího přítele a scéna, kdy kapitán zůstává na můstku. A stejně jako u Titanicu se lidé ptají, zdali se tomu dalo zabránit a kdo nesl zodpovědnost, ptají se i tady. Jenže v tomto případě šlo o víc. A jak bylo řečeno v závěru filmu, ty nejdůležitější otázky nebyly zodpovězeny, možná ani neměly být. Je až neuvěřitelné, jak často dokáží mocní lidé s pomocí svých prostředků hazardovat s osudy ostatních jen proto, aby zachránili. Ne ty ostatní, ale sebe.(5.8.2009)

• - Podle dobových zpráv si kapitán ponorky U20 spletl Lusitanii s Mauretanií, která za války sloužila jako nemocniční loď. (Nach)

• - Loď Lusitania patřila společnosti Cunard Line, tehdy největšímu konkurentovi společnosti White Star Line. Díky jejich soupeření vznikly ve společnosti Cunard Line lodě Mauretania a Lusitania, nejrychlejší parníky, které do té doby mořeplavba poznala. Z White Star Line z tohoto soupeření naopak vzešly lodě třídy Olympic, nejluxusnější a největší plavidla své doby, známé pod jmény Olympic, Titanic a Gigantic, později přejmenovaný na Britannic. (Nach)

• - Potopení lodi Lusitania bylo považováno za válečný zločin a přispělo tak ke vstupu USA do první světové války. Otázky ohledně osudného druhého výbuchu trvají dodnes. Padají teorie, které mluví o druhém torpédu, munici deklarovanou jako máslo či výbuchu uhelného prachu. (Nach)