Sama v Africe

• Francie White Material (více)

Dvě herecké legendy, Isabelle Huppertová (Pianistka) a Christophe Lambert (Highlander), excelují v napínavém thrilleru ze současné Afriky od režisérky Claire Denisové. Příběh se odehrává v nejmenované africké zemi, kde propuká občanská válka. Maria, hrdá a nezlomná běloška, odmítá opustit svou kávovou plantáž, a vyhnout se tak nebezpečí, které bezprostředně hrozí jí i celé rodině. Odejít znamená vzdát se, projevit slabost a zbabělost a v neposlední řadě ztratit domov, kde její rodina žila po generace. (oficiální text distributora)

m4xp4yn3

Zpočátku hodně řídké - kamera i režie jako by nechtěly na diváka působit emotivně, dění houstne až ve druhé polovině. Film zvláštně pracuje se zobrazovanou hrůzou. Během sledování scén na mě děs a drama situací nedoléhal, dostaví se až po titulcích. Celý snímek je zvláštně nevtíravý - nevybavuji si jiný film s podobným tónem, který jakoby vás nechtěl o ničem přesvědčit - pokud si chcete z White material něco odnést, musíte si to z něj sami vydolovat. Přitom to téma je tak silné - o kolonizačním dědictví, jehož dopad je po řadě generací stále živý, bych rád viděl více filmových příspěvků, aby společenská diskuse nezaschla na bodě, kdy už zotročování států bereme jen jako součást historie, nikoliv coby vysvětlení a prapůvod současných globálních tenzí. ()

merlik

Pomalé působivé drama s výbornou Isabelle Huppert a kamerou, jenž navozuje atmosféru šedivé suché Afriky. ()

Hank

Snad jsem si už zvykl na Isabelle Hupert, kterážto mě od dob Pianistky zlehka irituje, takže mi ani nevadil její utrápený-idealisticko-naivní kukuč, který zásobila celý film. Nevadilo, že Isabelle prakticky neslezla z plátna, a že zbytek osazenstva byl v roli menších roliček. To co film v mým očích potopilo do průměru je scénář, který uvrhl vše okolo hlavní hrdinky do poměrného chaosu - kdo byl povstalec a kdo ne se dalo těžko určit, stejně jako rodinné vazby, které mě zůstaly poměrně utajeny až do konce. Motivace a vykreslení dalších postav jsou dost nejasné, pouze velmi zkratkovité, takže se lze jenom dohadovat a přitom by právě ty rodinné "nitky" byly rozhodně posílením celé kávové story. Pokud opravdu odhlédnu od precizně režisérsky zmáknuté práce, tak nejvíce zarážející je naivismus celého příběhu a jeho jakási umělost, která mě skoro ve své podstatě připomněla Bílou Masajku nebo Lepší svět. Na jedné straně blížící se občanská válka a oproti tomu marné úsilí o sklizeň kávy. Zmíněná několikaletá zkušenost z Afriky oproti naprosté neznalosti místní mentality (vy odjíždíte? no to je překvapení:-) Hodný stále chrupkající synek, který je pořád omlouvám a za chvilku zde máme vyholeného blázna s puškou v ruce. Retrospektiva, zajímavé téma, tiše-vypjatá atmosféra....to je Sama v Africe. ()

lobo87

Dráma z môjho obľúbeného filmového prostredia - povstaleckej Afriky, ktorá však nehrá divákovi na city, ale snaží sa ukázať ženu - silnú osobnosť a jej neustály boj a odmietanie reality v drsných podmienkach a v ohrození života. Zaujímavé, ale niečo mi tam chýbalo. Možno práve tie emócie... 60% ()

spotczek

Silná a drsná záležitost, ale bohužel pojatá trochu moc artově. Jakási dokumentárnost nás totiž nechává v určitých momentech tápat, co se vlastně stalo. Víme, že jde o konflikt politický a rodinný, ale ani u jednoho neznáme pozadí, motivace atd. Řada věcí je nám předkládána jen jako útržky. Z nich sice lze na řadu věcí usuzovat, ale k celému příběhu a postavám si tak jen ztěží najdeme bližší cestu. Je nám to cizí. Přestože podobné problémy se mohou objevit v podstatě kdekoliv - i u nás může přijít někdo, kdo bude z povrchních politických důvodů zpochybňovat naše právo na domov, kde odjakživa žijeme. ()

Okocha

Nudný a emotivně prázdný film. Nepochopil jsem, co tím režisérka chtěla říci. Námět v sobě třímá potenciál, ale jednotlivé dějové peripetie nechávají diváka naprosto chladným. Z kina jsem odcházel bez jakéhokoli vnitřního prožitku. Chcete-li vidět postavu postrádající logiku, doporučuju ve filmu sledovat syna hlavní protagonistky. ()

audri

Na obalu DVD stojí pro náročného diváka. Zjistila jsem, že nepatřím mezi náročné diváky, protože film se mi nelíbil byl nudný a zmatený. Nejhorší ze všeho byl syn hlavní hrdinky a její ostatní příbuzní. Jestli na tomto filmu bylo něco dobrého, tak snad jedině, že je francouzský a fotka na přebalu DVD. ()

Jannine

První půlka naprosto bez děje, alespoň pro mě.. Něco se začne dít až ke konci filmu, no a závěr, kdy tam umlátí svého otce nebo tchána nebo kdo to byl, tak to jsem fakt nepochopila. Kdybych si před shlédnutím filmu přečetla Verbalův komentář, který to nádherně shrnuje, tak se na něj ani nakouknu. Film u mě teda zůstal nepochopen a kdybych snad chtěla vidět, jak se v Africe sbírá a praží káva, tak se kouknu na nějakej pořádnej dokument, nevim, proč to cpali sem. A napínavým thrillerem bych tenhle flm opravdu nenazvala. ()

comminka219

Slabší úvod, ale nakonec se z toho vyklubal slušný film. Líbila se mi vizuální jednoduchost filmu. Hlavní hrdinka byla sympatická a statečná, škoda jen, že nebyla více vykreslena psychologie její i ostatních postav. Nakonec jsem se dočkala i nějaké té akce. Filmu ale škodí občas hluchá místa a celkově rozvláčné tempo. ()