poster

Smolaři

 • Česko

  Psanci osudu

  (festivalový název)
 • Belgie

  De helaasheid der dingen

 • Nizozemsko

  De helaasheid der dingen

 • Slovensko

  Smoliari

 • USA

  Misfortunates, The

Drama / Komedie

Belgie / Nizozemsko, 2009, 108 min

 • Anderton
  ****

  Nie každá sociálna dráma musí byť depresívna. A to bez toho, aby poľavila vo svojej naliehavosti. Smoliari sú vystavaní celkom zložitým puzzle systémom, ktorý však vôbec nemetie a je jedno, že občas skáčeme z prítomnosti do minulosti len tak z ničoho nič. V tomto mestečku by sa stratil možno aj Borat, on by sa tu akurát tak ešte naučil poriadne piť.(16.1.2016)

 • Bluntman
  ****

  (CINEMA MUNDI 2010) NEŠŤASTNÍCI, nebýt tak chytře odvyprávěni, mohou být příkladem toho, že se sociální dramata přibližují divákovi prostřednictvím podbízivého a vulgárního humoru, zatímco komedie jsou uměle povyšovány špínou sociálních dramat. Jenže oni naštěstí chytře odvyprávěni jsou, protože se střídají dvě roviny vyprávění (minulost a tady a teď), které jsou propojeny osobou vypravěče, zároveň hlavního "hrdiny" filmu, jehož vstřícnost k divákovi je nesmírná, protože mu dává dopředu víc informací, než by jinak bylo v případě konvenčního snímku přijatelné, a tak si pohrává s náladou a neuspokuje diváka klasickým způsobem, protože ho nutí mít od dění odstup. Belgický snímek o (ne)schopnosti vymanit se z rodových "předpokladů" má tak svou žánrovou neukázněností a náladou blízko severským tragikomediím.(1.3.2010)

 • larelay
  ****

  Nadherna tragikomicka sonda do zivota istej nefunkcnej rodiny (ak sa to tak da vobec nazvat) v dedine zvanej Horna Dolna, kde kazdy clovek moze pisat svoj vlastny smutny pribeh. Nasi rodicia nas neuveritelne ovplyvnuju do dalsieho zivota, ale je len na nas, akym smerom sa vyberieme a aku cestu si zvolime. A je blbost sa vyhovarat, ze to tak nie je... Kzdopadne film to bol naozaj bravurny, natoceny absolutne vulgarnym sposobom, ale vazeni, rozhliadnite sa po nasich stredoeuropskych a postkomunistickych statoch a uvidite, ze sa tak velmi od Belgicka nelisime. Alebo ze by sa Belgicko velmi nelisilo od nas?(7.8.2010)

 • slunicko2
  **

  Příběhy debilů mě nijak neberou. 1) Ale 33letý Valentin Dhaenens (Gunther v dospělém věku) se mi líbil._____ 2) Typická veselá vlámská rodina? Distributor zřejmě nikdy nebyl v Belgii. Za tuhle zmínku by si autor této anotace zasloužil sledovat zmíněný film se sirkami v očích až do úplného vyčerpání._____ 3) Nějak jsem nepochytil, co na této depce lze označit jako komedii._____ 4) Výstižný koment: Enšpígl****, pytlik...**.(4.6.2020)

 • Saur.us
  ****

  Tragikomedie v tom nejčistším smyslu slova. Naprosto za břicho popadající scény střídají ty úplně deprimující a to v poměru tak akorát. A navíc se spoustou černého humoru. "Existovala malá naděje, že se dítě narodí černé nebo mrtvé. V obou případech bych těžko skrýval radost." Díky perfektní kameře (zcela nenásilně používající černobílý filtr, detaily takřka mimo záběr) se podíváme do jedné alkoholu holdující rodině, která, ve spojení s půl litrem piva, prožívá spoustu neuvěřitelných situací, jako je nudistická jízda nebo alkoTour de France. Nevšední sonda do života lidí, co bydlí u železniční trati. Kdo by to od těch Belgičanů čekal :)(8.4.2011)