Smolaři

Smoliari

Misfortunates, The

Drama / Komedie

Belgie / Nizozemsko, 2009, 108 min

Pije ako Slovák? Alebo ako Dán, či Angličan? V tomto filme Strobbeovci pijú ako všetky národy dohromady. Ich domácnosť sa domovom ani nedá nazvať, a predsa dlhé roky fungujú. Ako by to bolo možné, mi je záhadou, ale asi vďaka babičke. Škoda, že je film viac ako uceleným príbehom, iba zbierkov absurdných historiek. Ale prišiel som tomu na chuť napriek všetkým nechutnostiam, ktoré vyplývajú zo spôsobu života s alkoholom. Učiť sa žiť život je ako učiť sa jazdiť na bicykli, niekto nás pustí, padáme a skúšame. Za tento pekný záver pridám aj štvrtú hviezdu, ktorú som neplánoval. –––– Poď si zabehať. Pravý chlap behá. –––– Je ťažké prestať byť synom a začať byť otcom.(15.1.2016)

45th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2010 - FOCUS ON BELGIAN FILM - Zaostřeno na belgickou kinematografii (De helaasheid der dingen / THE MISFORTUNATES / Psanci osudu) - Sice těch nechutností bylo i na mě dosti, ale jednou za čas se to přežít dá, tedy pokud se u toho člověk dobře baví... 6. 7. 2010 - kino Thermal - Kongresový sál - Karlovy Vary - 85%(24.8.2011)

Tohle jsem teda ani omylem nevnímal jako komedii ani jako tragikomedii, to bylo jako žrát kýbl pelyňku. Až budu chtít prostřednictvím filmu ukázat jaký typ chlapů se mně bytostně hnusí, tak si vzpomenu na tenhle biják, protože ve filmu jich je hned několik. Jediná postava u který mně plesalo srdce radostí byla ta babička a pak jsem samozřejmě moc držel palce synovi, aby ho ten lidskej humus kolem něj nepohltil.(20.11.2013)

Skvělé přechody mezi mimořádně humornými pasážemi a smutnými, nostalgickými, občas až krutými momenty, civilní herecké výkony, a především prakticky brilantní technická stránka filmu. To vše patří mezihlavní klady tohoto belgického snímku, kterému bohužel ukrtně škodí ztráta tempa v druhé polovině a monotónní tendende. Mohlo to být bezchybné, chybělo málo... 8/10 (45. MFF KV)(2.7.2010)

Buď bych mohl hodnotit to, jak se lidé ve filmu (a tím pádem v podstatě i v běžném životě) k sobě chovají a odsuzovat to, nebo to přijmout jako stav společnosti a lidí v ní (ano, žije v takové podobné "realitě" po světě spoustu lidí a chovají se tak k sobě) a užít si hlavně zpracování, různé vychytávky a to, že je to součást i toho mého světa, i když ho žiji naprosto jinak. Užíváme si ho "plně" všichni, rozdíl je pouze ve vědomém či nevědomém přístupu k němu. Z mého pohledu parádní film, ke kterému jsem se dostal náhodou, jako k filmu, kde hraje jeden z představitelů hlavních rolí v Hasta La Vista! (" hraje" malou roličku v pijáckém závodě a osobně jsem ho nezaznamenal :-))(15.12.2013)