• Francie

Francie / Belgie, 2009, 90 min

Manuel Dacosse

Kostýmy:

Jackye Fauconnier

Hm.. Zaujímavé dielo, ktoré skladá poctu talianskej kinemetografii 60. a 70. rokov. Amer sa pomaly rozvíja v troch kapitolách: najprv sleduje dievčatko Anu v starom dome, ktoré zažíva svoje detské obavy, druhá kapitola Anu predstavuje ako zmyselnú dospievajúcu krásku a nakoniec v tretej sa vracia do rodičovského domu, kde už dospelá Ana zažíva znovu svoje detské strachy, tentoraz s imaginárnymi prenasledovateľmi. Nečakajte však prívaly slov, namiesto hlasu tu rozpráva obraz, zaplnený filmovou eleganciou, ktorá využíva nápadité uhly, špecificky zamerané detaily, hrubý strih a typickú hudbu. Aj keď je Amer znepokojujúci, odvážny a záhadný, je to čisté kino pre fajnšmekrov.(10.7.2014)

Artová pocta giallu, talianskym hororom zo 70. rokov všeobecne, či vlastne talianskym filmom z tejto dekády vôbec. Prvá tretina sa jasne odkazuje na Suspiriu, druhá na slnečné prímorské artovky a tretia je priamočiare giallo. Vizuálne je to podmanivé, len škoda tej lacnej digitálnej kamery. Čo obdivujem, to je neskutočný cit pre detail. Záber čo záber je dokonalo prepracovaný a rytmicky do seba zapadá, že je veľká škoda, že tu chýba hudba. Tým zopár málo scénam, v ktorých sa nachádza, viditeľne pomáha. Každopádne je neskutočná škoda, že málokedy takto vizuálne zdatní režiséri dokážu nakrútiť aj niečo s dôrazom na príbeh a naopak skvelí rozprávači sú zriedka tak technicky zdatní.(8.6.2015)

Audio vizuální orgie,perfektní hra barev,mrazivá atmosféra,spoustu detailních záběrů(především lidského těla),minimum dialogů-to vše zabaleno do artového hávu.Pro někoho možná těžko koukatelný kousek.Já se cítil jak Alenka v říši divů.Naprostá nevědomost toho co bude dál mě přikovala k obrazovce a já film hltal do poslední minuty.Na plnej počet hvězd to ale není.Musím se přiznat,že některý záběry roztřesený kamery a místy zběsilý střih(moc toho tam není) mě docela štvaly.Každopádně je to film,který stojí za vidění.Jenom prostě nesedne každýmu.Pro diváky co rádi experimentujou v oblasti filmu je to jasná volba.(19.7.2015)

Ono je to na jednu stranu zajímavý, ale na druhou stranu pro běžného smrtelníka nepříliš dívatelný. Já sám nemám na nějakém euro artu absolutně žádný zájem. Připadal jsem si, že sleduji nadmíru povedené filmové cvičení, ale nemám žádný klíč k jeho uspokojivé analýze a převedení na skutečný filmový zážitek. A ke konci už jsem opravdu ztrácel pozornost. Takže tak, dobré, ale ne pro každého, ne pro mě.(19.3.2011)

Úúúúúúúžasnééé!!!! Grandiozní!!!! Geniálníí!!! 100%ní "oslava" Italského filmového směru "giallo" v tak netradičním provedení, že běžného diváka ubíjí a ...ehm ... jiného diváka přivádí do extáze ... Ten film je sice vizuálně povedený, ale viděl jsem mnoho lépe provedených. Co jej ale dělá hororem v pravém slova smyslu, tak je "voyaerká" práce kamery na detail a to často detail nepříjemný, často až otravný a dráždivý. Celý film v podstatě dráždí a provokuje svými velice netradičními výjevy a nenechá divákovy nervy v klidu. Stejně tak zvukově dráždí často jako šustění polystyrenu apod. Když se zdá pak že diváka unudí k smrti (měl jsem také tento pocit samozřejmě), příjde závěr a ten je tak grandiozní, odporný a zvrácený, že si divák PARADOXNĚ oddychne ... Samotný akt, kterého se celou stopáž obáváme, tedy násilí, se stává uvolněním jako po dlouho oddalovaném orgasmu ... Celý film dráždí silně erotickým nádechem, je vidět, je slyšet a je i "cítit" (tím myslím čichové smysly). Samozřejmě pro běžného diváka se jedná o náročný artový nesmyslný slepenec. Pro výjimečného, nadaného, okrajového a extrémně vnímavého diváka (...abych se o sobě tak nelítostně vyjádřil ...) absolutní SKVOST!!!(3.4.2011)

• - Film má vizuální kabát ve stylu italského gialla ze 70. let. Giallo znamená v doslovném překladu "žlutý", což vychází od časté barvy obalů giallo románů. Jednalo se o levné brožované série mysteriózních detektivek, vydávané nakladatelstvím Mondadori, jakýsi italský ekvivalent českých rodokapsů. Dnes se ale termín používá k označení filmů. (Seabeast)

• - Doslovný význam slova Amer je "bitter". (Karlos80)

• - Pocta filmům od Dario Argenty a Mario Bavy. (Karlos80)