Libanon

(festivalový název)
  • Izrael Levanon (více)

Červen 1982 - první libanonská válka. Osamocený izraelský tank a četa parašutistů dostává rozkaz prozkoumat městečko na území Libanonu, kde mají najít a osvobodit zajatce, jež padli do rukou muslimských ozbrojenců. Na první pohled prostý úkol, který se však velmi brzy zvrhne v noční můru. Čtyřčlenná posádka tanku musí v klaustrofobním prostředí útrob bojového stroje čelit nejen vnějšímu nepříteli, ale i svým vlastním vnitřním démonům. Hnáni strachem a základním pudem sebezáchovy se zoufale snaží dostat zpět do bezpečí, mimo dosah válečného běsnění. (sigf07)

Aluska88

Ale... že by z tohoto snímku čerpal inspiraci David Ayer pro svůj válečný klenot, Fury?:) Izraelci jsou fešní chlapi a sluší jim to, i když jsou špinaví až za ušima. Charaktery jednotlivých postav jsou načrtnuty výborně, i když možná nejdou až tak do hloubky, jak by mohly, ale i tak to vlastně postačí na to, abychom si o nich udělali nějakou představu. Zohara Strausse jsem prvně zaznamenala v dramatu Einaym pkuhot. V Libanonu shodil ty obrovské fousy a ukázal svou "hezčí" tvář:) Snímek se v podstatě celou dobu odehrává v interiéru tanku a dění a hrůzy kolem sledujeme zaměřovačem, tak jako jedna z postav. A že je to drsný, realistický a smutný pohled. Nejvíce se mi líbila historka o učitelce. To bylo krásné...:) ()

Thomassi

Velmi zajímavý, místami syrový, sem tam i vtipný a především originální válečný příběh z libanonské války. Celý film se odehrává v nitru tanku, takže to místami vypadalo dost reálně. Ale spíš než klasický válečný film, se jedná o psychologickou stránku osádky. Prostředí vypadalo dost frustrovaně, samej bordel a špína, opravdu těm hochům nezávidím. Nicméně konec mi přišel nedotažený, jakoby filmaři chtěli příběh co nejdříve ukončit. Přesto dám 75% a 4*, protože takový příběh z takového prostředí je výjmečný a já jako zájemce o tankovou techniku rozhodně doporučuji. ()

MA.KI

Hodinu a půl trvající pobyt v klaustrofobických prostorách jednoho izraelského tanku spolu se čtyřmi tankisty. Relativně realistické až naturalistické vnímání izraelsko-libanonského konfliktu, a to POUZE skrz hledí tankové věže, které jako jediné divákovi umožní pohled mimo tank, a také díky dění v samotných útrobách tanku. Okolo jen smrt, strach a nejistota. ~ Ač projekt trochu nedotažený i nevyvážený, psychologicky ne úplně věrohodný, bezesporu originální a hodnotný. To oceňuji a přidávám hvězdu navíc. ~ ~ To člověk je vytvořen z oceli, tank je jen kus železa. ()

eLeR

Toto veru nie je žiadne Fury ... veľmi cítiť, že Samuel si takýmto niečim prešiel. Sama neviem, akoby som sa zachovala v podobných situáciách. Rezignovala by som? Nariekala? Alebo by mi preskočilo? Prípadne by som bola ženou činu? Fakt neviem, a niekedy na to myslím ... že byť vo vojne musí byť strašná vec a nie každý to zvládne. ()

Big Bear

Skvělá záležitost. Dokonce si myslím, že to je zatím můj nejlepší ,,tankový" válečný film. A to zde tank za celou dobu prakticky nespatříme. Válečné drama dokonale vykresluje psychologii jednotlivých postav osádky tanku. Natočit prakticky celý film periskopem tankové věže byl skvělý nápad a roztřesené záběry dokreslované motorickým otáčením věže jen podoporují syrovost a autenticitu záběrů. Celý snímek se prakticky odehrává jen na několika čtverečních metrech uvnitř ocelového kolosu. Úplně jsem cítil pach potu, výfukových plynů, korditu a olejů uvnitř sluncem rozpáleného obrněnce. Je o osádce složené z izraelských záklaďáků, která je vyslána s armádou do jižního Libanonu, kde má podporovat četu pěchoty. Osádka má problémy nejen mezi sebou, ale i s ostrou střelbou na skutečné lidské cíle... Celý snímek je velkou obžalobou války. Nutno vidět. U mne je to na plný počet hvězd. * * * * * ()

• Režisér Samuel Maoz se inspiroval vlastními zkušenostmi, které prožil v době válečného konfliktu počátkem 80. let. (ČSFD)
  • V Izraeli měl snímek rozporuplný ohlas, vřelého přijetí se mu však dostalo na řadě mezinárodních festivalů (včetně Zlatého lva na MFF v Benátkách). [Zdroj: MFF Karlovy Vary] (POMO)
  • Tank ve filmu je izraelský Sho´t (hebrejsky "bič"), což je izraelská varianta britského tanku Centurion vybavená 105mm kanonem L7. (KM Phoenix)