Zrození legendy

• Čína Su qi er (více)

Su can se celý svůj život intenzivně věnuje bojovému umění, jeho snem je založit si svojí vlastní školu. V životě lpí nejvíce na dvou věcech - na snu o vytvoření jedinečného bojového umění předávaného z generace na generaci a na své milované manželce. O tu však díky vlastní tvrdohlavosti přichází. Sám být nedokáže, tudíž se začne utápět v alkoholu. Přesto je však stále posedlý svým snem o vlastní škole bojového umění. (oficiální text distributora)

wray

Fajn film, ano ale - cinske filmy v poslednej dobe nejak objavuju castejsie (co mi jednak pripomina nostalgicke 70te a 80te roky, ale - zaroven - v tom mnozstve je potom tazsie najst nieco fakt vynimocne. Dalsim problemom cinskych filmov je ze - mentalita je trosku ina, pribeh sa odvija inak - a tak je tam par momentov ked divak nevie ci to ma brat uplne vazne (ano, ma). No a napokon - obcas to tvorcovia prezenu a film spravia dlhsi ako mal byt (a zda sa ze vela scen je tam zbytocnych), a aby toho nebolo dost este aj trosku neprehladnym. True Legend trpi asi vsetkymi tymito problemami. A kvoli tomu, nech uz su tam ako kolvek dobre akcne sceny (az tak dobre nie su) akokolvek vyborne triky (ani to nie) - je to stale take nejake nudne... Kebyze som mal 6 rokov - tak ako kedysi tak jasne ze by som odporucoval kazdemu vsetky cinske bojove filmy. Dnes - dnes uz by som si tento film asi radsej nechal ujst. (Cize ak ste fanusikovia bojovych umeni - ano, ak vas az tak neberu - siahnite radsej po inom filme.) ()

brasek

Sklamanie?! Ani nie, kedže som si prečítal komentáre. Začiatok vynikajúci, potom však skok o 5 rokov v deji jedným strihom a začalo šialenstvo, ktoré vyvrcholilo príchodom Boha Wu shu. Trápne digitálne triky a pochabosť deja sú veľkým mínusom, divák nevie čo vlastne sleduje, ale historickú drámu určite nie. ()

Tomx112

Zahlédnu titulky a chci sem napsat ty superlativa, ze kterých jsem opravdu nadšen. Jenže pak zjišťuju, že to překvapivě není konec filmu a že ještě zbývá půl hodiny. Naneštěstí, bohužel.... To co mi ta půlhodina přinese mi zkazí veškeré nadšení z filmu a nezachrání to ani pro mě šokující zjevení Davida Carradina. Co k tomu říct, snad radši nic, připravené hodnocení drasticky snížím a i tak je to pořád nadsázka... ()

montel

Su Can (Man Cheuk Chiu) má po poslední vyhrané bitvě dosednout na trůn, ale přepustí své místo svému švagrovi, který ale Su Cana nenávidí a v souboji zabije jeho otce. Vzápětí také unáší svého synovce v domnění, že Su Can i jeho žena zemřeli. Ti ale dlouhá léta žijí v horách u paní Yu (Michelle Yeoh), která Su Cana zachránila před jistou smrtí. Ten postupně poráží démona jménem alkohol a začíná opět s tréninkem, aby mohl konečně zachránit svého syna z rukou nemilosrdného vládce, který ovládá speciální bojovou techniku Pěti hadů...Ono je až do doby, kdy Su zachrání svého syna všechno v pořádku a film jsem hodnotil velmi pozitivně. Vše zhruba končí po nějakých osmdesáti minutách. Proč ale film nadále a docela nelogicky pokračuje jsem opravdu nepochopil. I když mě potěšilo, že v posledních minutách figuruje také dnes už bohužel zesnulý David Carradine, tak mě závěr filmu utvrdil v tom, že číňané jsou opravdu nevyzpitatelní. 60% ()

skyfire

Kung-fu z Číny 19. století. Pěkná výprava, kde co se týče prostředí kde se film odehrává je na co koukat. Děj ujde, herecké výkony taky. Kung-fu souboje hodně pěkné. První polovina filmu je parádní, druhá polovina průměrná, kde se film už docela táhne a neodsýpá jako na začátku. ()

tylec odpad!

Po shlédnutí jsem před očima celou noc viděl mlátící se Číňany. V celém filmu zazní max. 2 souvětí a pak následuje nekonečná řež, která je kolikrát absolutně nespojitá. ()

KiJi

ANEB JAK SE PITÍM VÍNA NAUČÍM KUNG-FU. Příběh asi má diváka poučit o tom, jak vznikl styl „opilého muže“, kdy se bojovník na první pohled opile motá sem a tam, občas někam udeří; ve skutečnosti opilcovy pohyby mají zmást soupeře a údery jsou pak velmi dobře mířené na cíl. Ovšem na rozdíl od starších filmů např. s J. Chanem, hrdina nehledá mistra tohoto stylu, ale vše se naučí sám, jen tak ze svých představ. Objevují se tu všechna nosná témata nejen čínských filmů: záchrana prince, vzdaní se všech poct, hledání klidu a rodinného hnízda, zrada nevlastního bratra, jeho pomsta a smrt otce hrdiny, pomsta hrdiny, hledání sebe sama, samovýcvik v ústraní a v horách, rozpad rodiny, smrt manželky a vítězství v závěrečném turnaji největších drsňáků z Evropy, aby se povzbudilo sebevědomí čínského lidu (asi nejen) v 19. století. Spíše bych to řadil k béčku s prvky fantasy (hlavní záporák ovládá styl pěti jedovatých pěstí, má v sobě jed, který doplňuje tak, že se nechává kousat hady, pavouky, štíry a kdo ví čím dalším). Film postrádá poetiku Hrdiny nebo Tygru a draka, ani souboje nejsou tak precizní. Některé soubojové scény se povedly, ale většina je zrychlená, soupeři do sebe bezhlavě buší; bojuje se kde se dá, dokonce ve studni na stěnách…Nejen závěr připomíná film Yip Man. Tvůrci nacpali do jednoho filmu vše bez ladu a skladu z jiných, aby se vzniklo toto…rozhodně ne legenda. ()

svist10

Nijak zvlášť jsem netrpěl, proto to není odpad (i když přiznávám, že od Nový měsíc posunul laťku odpadu do úplně nových a netušených hlubin), jen mě to nebavilo. Úvodní přepad sice navnadí, ale je to jediná aspoň trochu slušná scéna. Pak začíná peklíčko. Ping dokáže podat vážnou scénu naprosto nezajímavě, až bych řekl s neplánovanou nadsázkou. Důsledkem toho je, že vás postavy absolutně nezajímají a jejich nebojová interakce s ostatními je regulérní nuda. Vztahy mezi nimi jsou natočeny odtažitým a odpudivým stylem, že se začnete ptát, kdy už se konečně zase budou řezat. Dočkal jsem se poměrně záhy, ale okaté wire-fu, nula zajímavých technik a takový detail, že se bojuje jen proto, aby se bojovalo (scéna výcviku je skutečná perla a přímo obří WTF) způsobuje, že nuda pokračuje. Všechno tohle a nepovedené a naprosto zbytečné CGI táhnou Su Qui-Er stále hlouběji. Ovšem největším fórem je, že celá ta revange báchorka vyšla Pingovi jen na 75 minut a jemu se to zdálo málo. Tudíž ještě přidal jako bonus patriotickou povídku o vzniku Opilého stylu (tentokrát nechám stranou fakt, že ho nemám rád). Finálový apendix (apendix proto, že povyšuje zbytečnost na úplně novou úroveň. Celý tenhle segment nemá ve filmu naprosto co dělat a měl skončit ve střižně. Suma sumárum, chatrně si ospravedlním tu hvězdu přítomností dvou cameo-rolí. Tentokrát to nezachránila ani štědrá porce akce. ()

Lou_Pagi

Pro mě film absolutně bez děje. Dvě stěžejní bojové scény dvou hlavních hrdinů. Mezitím bezduchá výplň tréninku mezi nebem a zemí. Choreografie supr, ale to mi bohužel jaksi nestačí. Pokusy o navození smutku mi díky všemu okolo taky nezabraly. Snad hodnotím tak přísně, protože jsem nedávno shlédl sérii Ip Mana. Jinak bych dával možná 3 hvězdy. ()

Omegaboy

Říkám to s těžkým srdcem, ale mizerné po všech stránkách. Ve srovnání s nedávno shlédnutým Ip Manem tato slátanina několika žánrových klišé ničím nezaujme. ()

Hirohate

U filmu by stačila, pouze první část (to opilství, už bylo uplně mimo), Vincent Zhao Wenzhuo možná bojovat umí, ale celkově působí trochu komickým dojmem. Sem rád, že bůh wushu, zůstal "v hlavě" a přidal do filmu aspoň pořádnou porci sakra nereálných bojů, ale zároveň to zůstalo mimo "realitu" dějové linie. Naopak souboje jsou choreograficky dobře zpracované, nic dech-beroucího, ale zábavné dost. Od příběhu se asi nic moc se čekat ani nedalo. Frajer byl zabiják co měl na sobě přišité brnění a jeho klasická armáda posluhovačů, pozdější patriotická část - která nesmí chybět v žádném čínském filmu (nejlépe když mlátí Japonce) působí prostě trochu jako jiný příběh. Jestli se to snažilo být trochu jako FEARLESS, tak NENI. Jestli se chcete podívat na řežbu tak ANO a to hodně výživnou. Každopadně jeden z lepších kousků wuxia filmů. ()

Assassin79

Komentář musím udělit,i když je to s větším časovým odstupem,protože tento film mě naprosto překvapil a ohromil... skvěle zpracované bojové scény a podle mě, i parádně promyšlený příběh,který člověka pohltí...hudba k filmu je taky užasná,divím se,že to tady nikdo nezmínil.Film by se dal rozdělit na dvě poloviny,přičemž první polovina je klasická mlátička s perfektně provedenými bojovými scénami a druhá vás opravdu překvapí... Můžu říct,že je to jeden z nejlepších asijských filmů co jsem kdy viděl! ()