Zrození legendy

Xiaoding Zhao

Cary Cheng

Kostýmy:

Chung Man Yee

Sice to není úplně špička, mezi bojovými filmy i tak mě to mile překvapilo. Souboje měly mnohdy dosti nápadité součásti. Nejbláznivější byl asi souboj ve studni, ale ten se mi nakonec líbil ze všeho nakonec i nejvíce. Ta mysteriózní stránka, která je pod značnou částí příběhu podepsána byla zajímavá. Navíc boha Wu-Shu jsem ještě nikde v ničem neviděl a ta myšlenka, i zpracování se mi hodně líbila. Navíc to byl dokonalý bouchač. Jen škoda, že to co svedl v soubojích s ním, nepředváděl pak v reálných soubojích, tedy ty mystičtější údery atd. Mohlo to být více odlehčenější, pohádkovější. Takhle je to celé dosti ponuré, hlavně v první části s psychotickým nevlastním bratrem, který vypadal skoro jako zombie. Ale dobře zahraná postava, velmi uvěřitelný padouch. Michelle Yeoh překvapila velmi civilní a malou rolí, sedla ji řekl bych velmi dobře. Škoda jen že neměla více prostoru. A Chia Hui Liu si svou malou roli dosyta vychutnal, jeho stařík to celé dosti osvěžil přestože měl na starosti jen se smát a polehávat, případně stát na hlavě jako blázen. Hudba byla fajn, já mám tenhle čínský hudební podkres dosti rád, takže mi to jen zlepšovalo celkový dojem. Samotné to ovšem je dosti děravé, chvílemi takové poloprázdné, hodně je to o soubojích a tryzna kterou si hlavní hrdina procházel je moc upozaděna, takže atmosféra a dramatičtější potenciál je vniveč a ten odlehčenější a humornější ani nebyl asi v plánu. Takže slušný bojový film, který zastánce takových filmů jistě potěší a ty ostatní moc nenadchne. 8/10(11.8.2012)

Byl jsem docela mile překvapen! A několikrát jsem si říkal, že toto je opravdu "husté"! Milovníci soubojů Kung-fu nedostatkem akce jistě trpět nebudou a ty ostatní možná potěší rozmanitý příběh s romantickou nitkou. Takřka po 20-ti letech přichází Woo-ping Yuen, co by režisér s pořádnou dávkou čínského bojového umění, nejlepšího vína, lásky a utrpení. 80%(31.10.2010)

"Vždy jsi hledal důstojného protivníka !! A teď máš dva, Jüana a sebe.." Hravě bizarní a nesmírně sebe(a zejména žánru)reflexivní hybrid představující dlouho očekávaný režisérský návrat mistra hongkongské akční choreografie Yuena Woo Pinga, který proslul svojí prací na bojových sekvencích přelomových filmů jako Tygr a drak, trilogie Matrix či obou dílů Tarantinova eposu Kill Bill, snad ani nesměl zklamat.. Jakkoli Yuenův nový film lze skutečně vnímat pouze jako schematickou nesoudržnou pastiš či zjevnou poctu, v níž Yuen jen spojuje motivy proslulých filmů své předchozí kariéry s prvky, které charakterizují soudobou hongkongskou produkci, když svoji na první pohled absurdní fantasy dělí Yuen na epizody, které vyzdvihují a adorují vždy určitý z ikonických prvků hongkongských bojových filmů, kdy v první části na diváka čekají davové bojové sekvence za výrazného užití drátů, jako například ve snímku Tygr a drak, v dalších opilé kung-fu ala legendární Mistrův syn, jenž proslavil jedninečného Jackieho Chana, digitálními efekty dotvářené souboje, jako vystřižené z hitů jako Kung-fu mela či již zmiňovaný Matrix, či třeba arénový střet s hromotluky ze Západu ve stylu Ip Man 2..(15.9.2013)

Slaboch umírá doma, bojovník na bojišti.... Poté, co mu nevlastní bratr změní plány na poklidný život, musí se Su Can uzdravit, potrénovat, dát do pořádku psychiku a pak vyrazit za pomstou. Mám rád wuxia filmy. Líbí se mi ta skvělá levitovací schopnost, ty efektní obrázky padajícího listí. A že je souboj s Bohem Wushu kravina? Já vím, ale hezky to vypadá! A kdyby snímek skončil v 80tý minutě, psal bych o solidním kung-fu zážitku. Bohužel pokračuje a příběh ztrácí na přitažlivosti, zábavnosti a vlastně všem, co stálo za zmínku. Pravda, neviděl bych D.Carradine ani ultimátní souboje s chlapíky patřící spíš SEM. Na rovinu však říkám, že by mi to nechybělo! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Rád zase potkám starého mudrce Pai Mei. 2.) Zjistím, u koho se TAHLE Ruská holčička naučila levitovat. 3.) Poznám jaké to je, když někoho chrání blázen. 4.) Hledám pravdu ve filosofii ,,opilcovi pěsti“. Začal jsem chlastat! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ *(18.1.2011)

Rozhárané, se snahou vložit příliš mnoho prvků. Takže nakonec jsou všechny zjednodušené a nefungují. Ani dilemata, ani národní hrdost, nic. Naštěstí to zachraňují akční scény. Zejména první třetina mi seděla. Učící pasáže nemám rád. Závěrečná o národní hrdosti a bitkování s Evropany mi přišla jako od jiného režiséra..(26.12.2013)