Spojenectví rysů

(TV film)

Díky velkým uším se střapci, krátkému ocasu a důvěřivému pohledu bychom skoro věřili, že rysi jsou jen přerostlé kočky, přestože ve skutečnosti se jedná o divoká a nezkrocená zvířata. Sledujte příběh o tvrdě vybudovaném přátelství mezi strážcem slovenského národního parku Malá Fatra Milošem Majdou a dvěma malými rysy narozenými v zoo. Existuje naděje, že rysi se vrátí do přírody. Miloš a režisér Tomáš Hulík sledují dvouleté putování rysích mláďat z jejich teplého útočiště v zoo zpátky do divočiny. (oficiální text distributora)

petisek

Po dokumente "Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase" natočil Tomáš Hulík ďalší pozoruhodný film o slovenskej prírode. Tentokrát úzko zameraný na dvojicu rysích mláďat a ich "adoptívneho otca" - strážcu Národného parku Malá Fatra Miloša Majdu. Kým dokument o Vysokých Tatrách uchvacoval nádhernými zábermi na majestátne tatranské štíty, večne zahalené v oblakoch, či scénami z tatranskej divočiny, tak Návrat rysov je omnoho komornejší a akýsi osobnejší film. Nesnaží sa ohúriť len krásou záberov, ale aj silou myšlienky o pute medzi človekom a zvieratami. Z celého filmu cítiť osobnú zaangažovanosť autora na projekte vypustenia rysích mládať zo ZOO Ostrava do divokej prírody Veľkej Fatry a práve to robí dokument autentickým. Je dobre, že ešte žijú ľudia ako Miloš Majda - je to nádej, že to staré puto medzi človekom a divokou prírodou ešte stále jestvuje a vďaka Tomášovi Hulíkovi a jeho kamere sa o tom môžu presvedčiť aj ľudia z mesta ako ja. ()

Juuroo

Neviem či som niekedy videl lepší dokumentárny film. Je úžasné vidieť, že na Slovensku sa stále nájde niekoľko ľudí, ktorí sa snažia chrániť našu prírodu. Klobúk dole. 5* ()

kookies

Krásny poučný dokument nielen o rysoch. Konečne kvalitný dokument plný zaujímavých a nových informácií o našej prírode. Lilica R.I.P. ()

mikeleon

Majstrovské dielko, ktoré zaujme výbornou kamerou, obrovskou trpezlivosťou tvorcov, hlavne keď si uvedomíme, že rysy sú veľmi plaché zvieratá a je len málo ľudí, ktorí majú to šťastie ich zazrieť voľne v prírode. Na tomto dokumente vidno veľké srdce ochrancov prírody, ktorým na nej naozaj záleži. Vzťah rysa a človeka, emotívne rozprávanie ochranára, krásna príroda a to všetko vo viac ako 50 minútach. Bol som fascinovaný, keď som videl tento dokument, stojí za pozretie a aj za hlbšie zamyslenie! ()