poster

Kočičky (festivalový název)

 • Polsko

  Galerianki

 • anglický

  Mall Girls

Drama

Polsko, 2009, 80 min

 • trasprd
  ****

  Galerianki, Dívky z nákupních center, je vstkutku silným hraným dokumentem o sociologickém fenoménu dnešního konzumního kapitalismu, o dětech, které za značkové oblečení či luxusní večeři neváhají prodat své tělo. Film je místy až naturalistickou obžalobou systému, kde hodnota člověka je dána jeho vzhledem, mohovitostí či úchvatností jeho telefonu. Přerod člověka v odlidštěnou konzumující jednotku je doslova mrazivý. Nicméně nemohu dát pět hvězdiček, neboť mi v tomto filmu scházela větší hloubka, hmatatelnější myšlenka. Přesto stojí toto dílo, které vyvolalo v katolickém Polsku velkou kontroverzi, bezpochyby za zhlédnutí, neboť otázky, které otevírá, jsou velmi závažné a aktuální.(5.6.2010)

 • Katullka
  ***

  Po té viděny Sviňky a to mě upřesnilo, že nic moc. Fakt, že se to dostalo do distribuce v Polsku je opravdu velký a nepřehlédnutelný, možná i úctihodný, však jinak je to průměrný až možná podprůměrný film. Je tu ale i věc jménem Katarzyna Roslaniec. Dívky čerstvé absolventky takhle ve velkém měřítku opravdu nejdou moc vidět. Průměr. // 36. LFŠ UH(3.8.2010)

 • Trauma
  ****

  Můžu jen doporučit. Po přečtení výstižného a všeříkajícího komentáře od trasprd už nevím co dodat. Snad jen se poklonit úvodní scéně filmu - náctiletá polka v minisukni ve výtahu v nákupním centru ostrým jazykem brebentí o svém milostném životě. Samotný film mi pak připoměl jiný polský film Ahoj, Terezko, který mi připadá podobný jen o něco drsnější s horším koncem. Jo a hláška ,,když mi koupíš džíny, vykouřím ti ho'' se určitě ujme.(1.8.2010)

 • Mulosz
  ****

  Svěží debut Katarzyny Roslaniec zobrazuje priority současných -náctiletých dívek, jejichž svět je determinován prostředím neustále nově vznikajících masových nákupních center, odkud děvčata přejímají v závislosti na aktuální nabídce módních trendů a obsahu peněženky velmi zkreslená životní měřítka. Jako člověk z jiné planety se v této omezené společnosti ocitá nová dívka Alice, jejíž dosavadní nezkušenost s pohybem v tomto prostředí, způsobená nepříznivou sociální situací, ji staví před nelehkou volbu – přizpůsobit se navzdory minimálnímu zázemí svým agresivně vlivným vrstevnicím i za cenu ztráty slibně vyvíjejícího se vztahu s kultivovaným spolužákem anebo zůstat sama sebou - sice s posměchem okolí, avšak s čistým morálním štítem a mužskou oporou, která se pro toto nejisté děvče může do budoucna ukázat jako neocenitelná. Tato deziluze životního štěstí mladých dívek spadá svým poselstvím do současného velmi silného proudu polských filmů s výraznou sociální tématikou. Některé drobné detaily (zejména postava tlusté dívky vše kolem ní) však brání absolutnímu hodnocení.(23.11.2012)

 • merissa
  ***

  Téma dobré, herečky výborné, provedení neslané nemastné, výsledný dojem 50 %. "Konečné řešení", které mělo přimět hlavní hrdinku, aby si uvědomila, že je někde chyba, je bohužel jak opsané z časopisu Žena a život, sekce Pravdivé příběhy :( (Namátkou mě napadá několik podobných, ale lépe zpracovaných snímků, nepříklad Ahoj, Terezko, Všichni umřou, jen já ne)(1.8.2010)

 • - Cena: Festival polského filmu 2009: nejlepší debut. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace