Strážce divočiny

• Slovensko Strážca divočiny (více)

Není to tak dávno, co se po celé Evropě prostírala nespoutaná příroda. Dnes takových míst zbývá jen několik. Patří k nim záhadná Tichá dolina ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Odlehlé soutěsky a čarovné lesy jsou domovem asi čtyřiceti medvědů, kteří zde žijí volně a bez jakéhokoliv konfliktu s člověkem. Dva mladí filmaři se nechali inspirovat těmito skvostnými tvory, nazývanými strážci divočiny, a zachytili jejich život. Ukazují při tom pomíjívý svět nezkrocené divočiny, v němž je člověk pouhým pozorovatelem. (oficiální text distributora)

erapo

Jediné čo by som vytkol bol Geišbergov hlas, lebo ho fakt nemám rád. Ale to je fakt iba subjektívna výčitka! ()

maniak.sused

Na slovenské pomery fakt kvalitná vec. Aj keď technickými a organizačnými možnosťami sú tvorcovia niekde inde ako BBC, dokument má aj päťhviezdičkové pasáže, ktoré by zapadli aj do jedného z prvoligových dokumentov britskej verejnoprávnej (adrenalínový ,,trail running" kamzíkov po neuveriteľných sklonoch). Ako celok však samozrejme stojí o stupienok nižšie. Predsalen niektoré kamerové exhibície BBC sú zatiaľ v našich pomeroch nedostupné. Hoci dokument rozhodne nie je točený slabou kamerou. No dych vyrážajúce makrá či mnoho strhujúcej prírodnej akcie tu nečakajte. Dokument však všetko vynahrádza citlivým a vkusným prístupom tvorcov, vďaka čomu snímka má svoje čaro. Prispela k tomu aj hudba, ktorá v podstate spĺňa svetové parametre. A neprekvapil ma len dokument, ale aj Tatry samotné. Človeku ani nepríde, že neďaleko od nás je kus divokej prírody. ()

Skunkiee

Nádherný dokument, překrásné záběry, citlivý a krásně znějící komentář a hlavně..příroda a medvědi...uprostřed Evropy...Jestli máte aspoň trochu rádi přírodu, neváhejte!!! 100% ()

Pavlo

Veľmi kvalitný dokument na svetovej úrovni. Úprimný, profesionálny a nič v ňom nepôsobí samoúčelne. Som rád, že aj my sa môžeme pýšiť takýmto dielom. P.S. Vôbec by ma nenapadlo, že sa také niečo nachádza na našom území. Hanba mi.. -/ ()

tuberatanka

Videl som málo slovenských hraných filmov, ktoré by ma naozaj chytili, ale dokumentov sa v posledných rokoch vyrojilo hneď niekoľko. Toto je autentický prírodný dokument priamo z Tatier. Namiesto technicky dokonalých záberov cvičených zvierat točených z vrtuľníka a prázdne efektných kamerových exhibícií, toto je predieranie sa cez kosodrevinu v snahe odkryť aspoň čo-to zo života medveďov (aj iných zvierat), a pôsobí to o stupeň uveriteľnejšie. Ešte ani obvyklé choroby podobných dokumentov o divočine sa tu nekonajú - patetičnosť hovoreného komentára je tu v únosnej miere, a atmosféra takmer neskĺza do gýča. Tvorcovia filmu zháňali peniaze na film formou verejnej zbierky a používali iba prenosnú kameru so statívom, výsledkom však je film svetovej úrovne vo svojom žánri. Skôr pokľudný (miestami až meditatívny) než vzrušujúci film, ale tentokrát mi to vôbec nevadí:) ()

vlnka

Dakedy dávnejšie som si kvôli svoje neinformovanosti myslela, že Erik Baláž je iba ďalší pomätený ekológ, ktorý je schopný priviazať sa o strom a nemala som jasné v tom, či majú pravdu ochranári, alebo lesníci. Teraz v tom už jasné mám a tento dokument ma v tom iba utvrdil. Nech si lykožrút kľudne zožerie stromov koľko chce, narastú predsa nové. Nejde o to, aby to dobre vyzeralo, ale o to, aby človek nechal na pokoji apoň malý kúsok zeme, pretože väčšinou všade kam príde, robí iba spúšť a Erik Baláž určite nie je pomätený ekológ, ktorý ani nevie, prečo sa vlastne k tomu stromu priviazal. ()

aboj

Fascinujúci filmový hold tatranskej (slovenskej) prírode. Úžasné zábery, nádherná hudba a neopakovateľný hlas Mariána Geišberga robia z tohto dielka jedinečný filmový zážitok. 120% ()

gloin

Velmi zaujimavy dokument s jedinecnymi zabermi a nadhernou Maokovou hudbou, len skoda ze autori neukazali aj medveda jediaceho maso. Urcite je tazke natocit zabery, kde medved hoduje na nejakej masovej pochutke, ale keby to pozeral niekto, kto nevie kto/co je medved, tak by si myslel ze zere iba rastliny a bobule. Napriek tomu 5*. ()

Salinho92

Po návštěvě Tater, které mě naprosto uchvátily, jsem tento dokument shlédl s naprostou radostí a láskou. Je skvělé, že uprostřed Evropy se nachází místo, netknuté lidmi. Strážce divočiny je moc pěkný dokument. ()

Za zvířaty do kina Atlas

Za zvířaty do kina Atlas

30.10.2016

Druhý ročník dokumentárního filmového festivalu Zvířata jsou taky lidi nabídne v pražském kině Atlas celkem 12 projekcí ve čtyřech festivalových dnech. Tématem přehlídky, která proběhne od 10. do 13.… (více)