Strážce divočiny

• Slovensko Strážca divočiny (více)

Není to tak dávno, co se po celé Evropě prostírala nespoutaná příroda. Dnes takových míst zbývá jen několik. Patří k nim záhadná Tichá dolina ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Odlehlé soutěsky a čarovné lesy jsou domovem asi čtyřiceti medvědů, kteří zde žijí volně a bez jakéhokoliv konfliktu s člověkem. Dva mladí filmaři se nechali inspirovat těmito skvostnými tvory, nazývanými strážci divočiny, a zachytili jejich život. Ukazují při tom pomíjívý svět nezkrocené divočiny, v němž je člověk pouhým pozorovatelem. (oficiální text distributora)

dobso

Dobre spracovaný film pri ktorom sa tvorcovia zachytiť prírodu takú aká je. Nedávali žiadne zdochliny na "realistické" zábery, ale čakali. A zábery pritom naozaj stoja zato. Tiež som mal možnosť vidieť medveďa pri hre na kombajn v "čučoriedkovom poli" a tieto zábery mi to krásne pripomenuli. Na Slovenské pomery určite film spĺňajúci najnáročnejšie kritéria. ()

Wancohoff

krasny dokument zo slovenska, v ktorom vidno ze sa tvorcovia snazili a fakt kazdy jeden zaber je hodny zvecnenia v obrazovom rame. zamrzi kratka stopaz.... ()

Santino7

Veľmi pekný dokument nesúci sa v pokľudnejšom tempe, čo však nijak neprekáža, práve naopak - podobné otrepané frázy používam síce nerád, no tentokrát to naozaj pôsobilo ako taký balzam na dušu. Že život v meste býva často hektický a uponáhľaný (mimochodom ďalšia fráza!:-)), to mi asi dáte za pravdu, no a tento tatranský dokument bol pre mňa veľmi príjemným, takmer hodinovým únikom, počas ktorého akoby sa zastavil čas a mohol som sa "nasýtiť" prekrásnou a ničím nerušenou prírodou. Ono za to, že sa im podarilo natočiť zvieratá z takej blízkosti bez toho, aby ich vyrušili alebo nejakým spôsobom odohnali im patrí ešte pochvala navyše, skutočne to muselo dať zabrať. Výsledok však stojí za to a ja som len rád, že som mal možnosť vidieť ďalší z nespočetne dôkazov o tom, akými pokladmi tá naša malá krajinka disponuje. A len tak mimochodom, Geišbergov hlas k tomu sedí priam fantasticky! 5/5 ()

Linki

Jediný dôvod prečo som filmu Strážca divočiny nedala päť hviezdičiek je ten, že som krátko pred tým čítala súvisiacu knihu Posledná pevnosť, ktorá je TOP! V tomto prípade asi odporúčam opačnú postupnosť - film a až potom kniha, lebo keď som si teraz po rokoch film pozrela, stojí za päť hviezdičiek. A preto nakoniec po čase dávam tých päť! ()

agassi68

Chlapci prekvapili. Dokument sa môže smelo porovnávať aj s milionármi z BBC. Vizuálne perfektné, vidno, že mali stovky hodín materiálu a výborne to aj zostrihali. Hudba a hlas Marína Geišberga len umocnili celkový dojem z krásnej tatranskej prírody.. ()

kobliha

Defilé oku lahodiacich záberov, doplnených krásnou hudbou, ktoré na mňa bohužiaľ nepôsobia ako kompaktný celok. Chýba tomu nejaká nosná myšlienka, príbeh, ktorý by tomu celému dal dej, napätie alebo dojímavú scénu. Tak ako to poznám z iných prvotriednych dokumentov. ()

mi-ib

Nádherný dokument který ukazuje, že nemusíme hledat tu pravou divočinu v kanadských lesích, ale máme ji doslova za humny. To je asi to nejhezčí co mi tento dokument ukázal. Dále bych ocenil vyvrácení některých mýtů o divokých zvířatech tatranské divočiny. A i když vizuální stránka dokumentu vede, tak přesto jsem se něco nového dozvěděl. Stejně jako Návrat rysov - nádhera. ()

Rockerman

Pro milovníky přírody, jako jsem já, tady není jiné volby než za 5*. Mimochodem film krásně ukazuje, jak člověk může přírodě pomoci. Nejlépe je to tak, že vůbec do ní nebude zasahovat. Chránit ano to je, bohužel třeba, ale nepomáhat a nechat "matku přírodu", ať si všechno zreguluje sama. Protože čím víc člověk "pomáhá", tím víc také škodí. ()

frbulka

Nádherný dokument, ten klid a krása, co se na vás z obrazovky přenáší, tam opravdu je. Vím to, před týdnem jsem se těmi místy procházela. Až se trošku stydím, že jsem se medvědů bála, asi zbytečně, pohled na malá hrající si medvíďata v dokumentu mě skoro dojal. A taky mě dojímá fakt, že tak krásná příroda nám byla darována...kéž si ji neničíme. ()

Baron Noktur

Videne na ekotopfilme 2010 v Kosiciach. Prekrasne zabery tatranskej prirody spojene s nadhernou hudbou a pokojnym hlasom Mariana Gaisberga vystuju do fascinujucich obrazov drsneho ale zaroven jemneho a pokojneho horskeho zivota. ()

wito

dokument z ktorého netrčia prachy, ale skôr láska k nespútanej slovenskej divočine, ktorú si treba vážiť a chrániť... námet a scenár: erik baláž, robert rajchl kamera: robert rajchl, erik baláž, vladimír ruppeldt ml. filmová asistencia: jana sadloňová, vladimír ruppeldt ml. hudba: maok komentár: marián geišberg strih a réžia: robert rajchl ()

jancidobso

Film je podľa mňa veľmi dobre spracovaný a čas strávený filmovaním v teréne je až neskutočný. Zábery v tomto filme sa miestami zdajú až neskutočné. Celkovo je film zasadený do deju, ktorý tomuto filmu dáva pocit napínavého príbehu. Bravó Erik a Robo. ()

Maniik88

Páčilo sa mi to viac ako Vlčie hory. Paradoxne tu mali viac dobrých záberov vlkov ako vo vlčích horách. Na každom zábere bolo vidno, ako Baláž ľúby prírodu. Veľa som sa dozvedel o najchránenejšej Kôprovej a Tichej doline. Pred 10 rokmi mi prišli ochranári šibnutí, prečo preboha chcú aby vyschli aj zvyšné zdravé lesy? Tu som sa dozvedel, že to je len prirodzený jav v pralesoch a smrť starých stromov je príležitosť pre nové stromy, druhy a rozmanitosť. Krásne kúty SR, dúfam, že ostanú zachované a že možno k nim pridáme nejaké ďalšie. Taktiež som sa dozvedel, že medveď je skôr bylinožravec a mäsko si dá len príležitostne. Krásne zábery divokej zvery, v posledných divokých kútoch Európy. ()

petisek

Najautentickejší dokument o Tatrách aký som kedy videl, natočený s nesmiernou dávkou pokory a úcty k prírode. Robert Rajchl a Erik Baláž priblížili divákovi neskreslený pohľad na tatranskú divočinu spôsobom, ktorý vyráža dych. K tomu prekrásna Maokova hudba a príjemný, uchu lahodiaci hlas Mariána Geišberga - film na ktorý sa nezabúda! ()

Dslike

Velmi pekny dokument o velmi krasnej slovenskej prirode. Pacilo sa mi najmä ako ukazali silu prirody a ze si dokaze poradit aj sama.Napriklad to ze stare stromy padnu ,neznamena katastrofu, ale prave naopak znamena to start pre novy zivot ci uz stromov, zivocichov alebo zvierat. Nevravim ze clovek by nemal prirode obcas pomoct, ale velke zasahy - aj ked s dobrym umyslom mozu byt niekedy viac na skodu ako uzitok. ()

maoc

Hodně dobré, atmosférické, občas (ne)chtěně handycam napětí a lá Blair Witch, dobrá hudba, ekologická fakta bez příkras a skoro bez ochranářského patosu. Nádherné záběry, které opravdu místy vypadaly jako ta Kamčatka zmíněná v úvodu. Rozhodně mne to zaujalo. ()

Berry0153

Ti tři žili můj sen. Jen tak se brouzdat trávou a lesem a pozorovat tu nádhernou ryzost přírody daleko od lidí, daleko od civilizace. Kéž by tak vypadal celý svět. Kéž aspoň tenhle ráj zůstane stále rájem. ()

Za zvířaty do kina Atlas

Za zvířaty do kina Atlas

30.10.2016

Druhý ročník dokumentárního filmového festivalu Zvířata jsou taky lidi nabídne v pražském kině Atlas celkem 12 projekcí ve čtyřech festivalových dnech. Tématem přehlídky, která proběhne od 10. do 13.… (více)