Princezna z Montpensier

Princezná z Montpensier

Princess of Montpensier, The

Akční / Drama / Historický / Romantický

Francie / Německo, 2010, 139 min

Krásně podaný vznik psychologického románu. Bertrand Tavernier zachoval všechno, co k patří původní novele, vznikající v roce 1661 (a slavnostně odhalené a vydané v červenci/srpu 1662) a přidal moderní pohled v jisté otevřenosti. Madame de La Fayette by mohla být šťastná (a věřím, že by jí nevadily ani milostné scény). Mohla jsem se dokonale ztotožnit s příběhem, který tvoříte z toho, co se děje okolo vás a s touhou předat čtenáři spoustu emocí a současně si pohrát se zasazením do přesné historie - proto Madeleine de La Fayette vytvořila historický román a proházela jména svých současníků za "neexistující historické postavy" náboženských válek o století dříve. Nádherná kamera, jaká k tokovým dílkům patří, mě dostala už v úvodních scénách a nejlepší byl samozřejmě závěr. Skvěle zvolení herci (L. Wilson do role věrného přítele samozřejmě nemohl chybět, de Guise - už jméno naznačuje, že inspirací byl Henri II de Guise i de Guiche - byl přesně takový, jaký měl být a žárlivý princ a princezna, která se učí bavit, milovat i nedoufat... ach, dostala jsem od filmu přesně to, co jsem očekávala. A ještě stále se nemůžu rozhodnout, jestli gramatik Ménage byl vlastně věrný přítel hrabě nebo žárlivý manžel; předpokládám, že de Guise byl jasný de La Rochefoucauld... PS: Pro běžného diváka to rozhodně není.(22.3.2015)

• Fr

,,JSTE POD VLIVEM DVOU OPAČNÝCH SIL. SATURNU A VENUŠE! LITERATURA, ROZUM, PRÁVO NA STRANĚ JEDNÉ. TOUHA, SMYSLNOST, A TĚLO NA DRUHÉ. KTERÁ ZVÍTĚZÍ? OSUDU SE NELZE VYHNOUT“....... /// S jedním koketovala, druhýho si vzala (musela), třetí po ní toužil, čtvrtej..... S tím prvním se vyspala, ten druhej ji opustil, ten třetí umřel, ten čtvrtej..... CO TO JE??? ČERVENÁ KNIHOVNA !!!! (Já su takovej debil !!!!!) JE MYŠLENKA NA HŘÍCH HŘÍCHEM? (Je! Pro mě jo!) ...,,MADAM, MILUJI VÁS!"... (jdi do ...ty starej úchyle!) Nikdo tady nemá žádný charisma – (aha, každýmu je to fuk) KAŽDÝ KDO JI SPATŘÍ, MUSÍ JI MILOVAT ! (Čarodějnice? Ne, jen takovej to je film a mě 100 minut trvalo, než jsem zjistil, že jsem pako!) Všichni jsou beznadějně zamilovaní. A zabili psa. ,,KRUTĚ JSTE SE KE MĚ OTOČILA ZÁDY“.... tohle nemůže dopadnout dobře! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Harlekýnky mi doma zakázali (nemáme je už kam dávat). 2.) Chci za něco (třeba za titulky) poděkovat ,,iqtiqe“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(6.9.2011)

• misterz

Tak škoda. Varovaním mi malo byť to, že to istého času dávala aj TV Wau. Ten príbeh bol vážne o ničom, taká otravná romantika s predvídateľným konaním postáv. A Marie mi liezla aleže poriadne na nervy. Čo by ešte chcela? Aby jej francúzsky vtáci sami padali do huby alebo čo? Ja by som ju prepleskol a dal škriabať zemiaky do kuchyne, alebo kydať hnoj. Nič viac by si nezaslúžila. Mal by som aj jednu kozmetickú poznámku. V tom čase sa šľachtičné určite medzi nohami neholili. Dokonca neskôr, v 18. storočí, sa začali používali intímne parochne, ak žena tam dole nebola dostatočne obdarená. Na druhú stranu výprava nebola najhoršia, dokonca neboli zlé ani akčnejšie scény. Na tie dve hviezdy to vydá. 40/100(31.5.2019)

• sigf07

Navzdory vší snaze tvůrců jde o mimořádně nudný (a opravdu dlouhý) snímek, který bych mohl vzdáleně připodobnit k filmovým Angelikám. Ovšem Melanie Thierry postrádá charisma Michelle Mercierové (což platí i o jejich filmových protějšcích, kteří by své kolegy z tých let trumfli maximálně v množství líčidel, co na sebe napatlali). A stejně jako postrádají náboj milostné scény, chybí něco i těm několika málo akčním, které se ve filmu vyskytují. Ano, přiznávám, že dohodnutá manželství nejsou pro nikoho z angažovaných asi nic jednoduchého. Ale tato myšlenka by se dala (a mnohokrát již byla) vyjádřit lépe a to i během méně než dvou hodin.(6.2.2012)

• Heroine

No hlavní dva problémy jsou 1) je to nudné, a 2) hlavní herečka není vůbec krásná, takže tu posedlost všech pánů v její blízkosti jednoduše nechápu. Nemám ráda ve filmech tyhle osudové ženy, na kterých vlastně není nic extra. Neudělala žádné výjimečné rozhodnutí, nezachovala se v ničem jinak než ostatní. Taky se vdala na příkaz otce, žila nespokojený život, ve vlastních citech se plácala jak puberťačka, takže nevím co na ní viděli. Jinak je zajímavý přinejmenším vidět takový historický film, který není o Británii. To se mi moc často nestává :-) Kromě toho že se mi hlavní herečka nelíbí, je jinak obsazení dobré. Sice je po zhlédnutí "Les Égarés", kde hrají Ulliel a Leprince-Ringuet 13ti a 17tileté kluky, trochu legrační sledovat je jak si řeší problémy s manželkou/princeznou, ale hrají oba dobře, takže zvyknout se na to dá. Film má hezkou výpravu, pár trošku dojemných míst, a spoustu krásných koní, na které se ráda dívám. I tak ovšem zůstává Gaspard jediným důvodem, proč jsem tenhle film viděla.(21.5.2012)