Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Gösta Berling se jmenuje z církve vyobcovaný kněz, pro nějž mají ženy slabost. On však nezná jiné pohnutky a cíle než své vlastní a své příznivkyně z nejvyšších společenských kruhů skandalizuje a ničí. První polovina snímku se věnuje expozici a představení jednotlivých charakterů, druhá část se honosí dramaticky vypjatými sekvencemi, jako je např. útěk milenců v saních přes zamrzlé jezero před smečkou vlků. Obrazovou lyriku podtrhuje umělecká práce se světlem, nejpatrnější snad ve scénách se začínající Gretou Garbo. (Letní filmová škola)

(více)

Recenze (8)

Svadbos 

všechny recenze uživatele

Pamätná dráma, natočená podľa románu Selmy Lagerlofovej Greta Garbo v úlohe, ktorou na seba pritiahla svetovú pozornosť. Stiller bol samozrejme jej objaviteľom a mentorom. Rôzne verzie filmu sa líšia dĺžkou, a to od 105 min. po 165 min. Film je aj známy pod titulmi "ATONEMENT OF GOSTA BERLING", "THE SAGA OF GOSTA BERLING", "THE LEGEND OF GOSTA BERLING", a "THE STORY OF GOSTA BERLING". ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Ze svaté trojice Poklad pana Arna, Vozka smrti a Gösta Berling ten nejsilnější zážitek. Robert Israel měl pravdu, že Mauritz Stiller je top. Aneb rozkoš viděná ve dvou dílech na #LFŠ po té, co jsem ten film platonicky milovala po dvě dekády. Aneb Garbo ve Švédsku, kapitola na vrcholu. Pokud si dokážete spojit švédský němý film s němým Hollywoodem, máte vyhráno. A Greta je ten nejlepší průsečík. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

No, asi bude rozdiel v hodnotení 3 hodinovej a 2 hodinovej verzie. Vzhliadol som tú kratšiu a som z nej trochu zmätený. Na vine však asi nebude rejža, ale proste len fakt, že sú dve alebo bohvie koľko verzií. Zmätok vo vzťahoch a hlavne Gostových ženách mi snáď ozrejmí kniha, ktorú mám v pláne prečítať. Takže tá hviezdička navyše je pochopiteľne za Gretu, v druhej polovici filmu už snímanú pekne detailne v tvári. A ani tá naháňačka s vlkmi nie je na zahodenie.... tým myslím, že fakt stojí zato. Gosta je tak trochu ten typ ňoumy, ktorého ženy pre jeho priezračné oči milujú, nakoniec ale zoberie do ruky kladivo a klince a dokáže, že je chlap na správnom mieste. ()

klukluka 

všechny recenze uživatele

Hodnotím shovívavě s přihlédnutím k datu vzniku (ten film je téměř sto let starý) a k nevšední atmosféře při promítání na LFŠ vyšperkovaném hudebním doprovodem v podobě živé hry na klavír. I tak má ale Gösta nepopiratelné kvality, jimiž jsem byl upřímně zaskočen- rozhodně jsem je nečekal. Je to dospělé dílo z dětských let filmu. ()

Wiliem 

všechny recenze uživatele

Film podle knižní předlohy švédské spisovatelky Selmy Lagerlöf. Jedná se o příběh bývalého kněze Gösta Berlinga, který se po několika svých lehkomyslných dobrodružstvích stává opět tím člověkem, kterým býval. Mladičká Garbo se objevuje ve filmu ze začátku a pak až ke konci. Místy je děj až moc natahovaný, ale celkový dojem z filmu je více než dobrý. Viděna tv verze která má 130 minut. 80%. ()

Galerie (298)

Zajímavosti (2)

  • Film bývá označován za švédský Jih proti Severu (1939). Děj zahrnuje mnoho postav a rozehrává množství témat, ve své první podobě tak film trval čtyři hodiny. Režisér Mauritz Stiller se nakonec přizpůsobil konvenci a stopáž upravil – sekvence však nevynechával, pouze zkracoval. Tím utrpěl přirozený spád dějové kontinuity i zřejmost motivací postav, i tak ale Gösta Berling zůstává monumentálním dílem, v architektonické stavbě srovnatelným s Intolerancí (1918) D. W. Griffitha. (Zdroj Letní filmová škola)
  • Vrchol, ale též labutí píseň „Zlatého věku švédského němého filmu“ podle slavné ságy Selmy Lagerlöfové nabídla první větší dramatickou roli pozdější star Gretě Garbo. (Zdroj Letní filmová škola)

Reklama

Reklama