Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Gösta Berling se jmenuje z církve vyobcovaný kněz, pro nějž mají ženy slabost. On však nezná jiné pohnutky a cíle než své vlastní a své příznivkyně z nejvyšších společenských kruhů skandalizuje a ničí. První polovina snímku se věnuje expozici a představení jednotlivých charakterů, druhá část se honosí dramaticky vypjatými sekvencemi, jako je např. útěk milenců v saních přes zamrzlé jezero před smečkou vlků. Obrazovou lyriku podtrhuje umělecká práce se světlem, nejpatrnější snad ve scénách se začínající Gretou Garbo. (Letní filmová škola)

(více)

Recenze (9)

Anderton 

všechny recenze uživatele

No, asi bude rozdiel v hodnotení 3 hodinovej a 2 hodinovej verzie. Vzhliadol som tú kratšiu a som z nej trochu zmätený. Na vine však asi nebude rejža, ale proste len fakt, že sú dve alebo bohvie koľko verzií. Zmätok vo vzťahoch a hlavne Gostových ženách mi snáď ozrejmí kniha, ktorú mám v pláne prečítať. Takže tá hviezdička navyše je pochopiteľne za Gretu, v druhej polovici filmu už snímanú pekne detailne v tvári. A ani tá naháňačka s vlkmi nie je na zahodenie.... tým myslím, že fakt stojí zato. Gosta je tak trochu ten typ ňoumy, ktorého ženy pre jeho priezračné oči milujú, nakoniec ale zoberie do ruky kladivo a klince a dokáže, že je chlap na správnom mieste. ()

Svadbos 

všechny recenze uživatele

Pamätná dráma, natočená podľa románu Selmy Lagerlofovej Greta Garbo v úlohe, ktorou na seba pritiahla svetovú pozornosť. Stiller bol samozrejme jej objaviteľom a mentorom. Rôzne verzie filmu sa líšia dĺžkou, a to od 105 min. po 165 min. Film je aj známy pod titulmi "ATONEMENT OF GOSTA BERLING", "THE SAGA OF GOSTA BERLING", "THE LEGEND OF GOSTA BERLING", a "THE STORY OF GOSTA BERLING". ()

Reklama

klukluka 

všechny recenze uživatele

Hodnotím shovívavě s přihlédnutím k datu vzniku (ten film je téměř sto let starý) a k nevšední atmosféře při promítání na LFŠ vyšperkovaném hudebním doprovodem v podobě živé hry na klavír. I tak má ale Gösta nepopiratelné kvality, jimiž jsem byl upřímně zaskočen- rozhodně jsem je nečekal. Je to dospělé dílo z dětských let filmu. ()

Wiliem 

všechny recenze uživatele

Film podle knižní předlohy švédské spisovatelky Selmy Lagerlöf. Jedná se o příběh bývalého kněze Gösta Berlinga, který se po několika svých lehkomyslných dobrodružstvích stává opět tím člověkem, kterým býval. Mladičká Garbo se objevuje ve filmu ze začátku a pak až ke konci. Místy je děj až moc natahovaný, ale celkový dojem z filmu je více než dobrý. Viděna tv verze která má 130 minut. 80%. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Pro mezinárodní ctitele Grety Garbo bývá setkání s filmem Gösta Berlings saga (1924) složité. Pro publikum, které je uvyklé na její hollywoodské filmy, není snadné vnímat veškerý kontext švédských adaptací děl nositelky Nobelovy ceny za literaturu, Selmy Lagerlöf, které se po roce 1917 pravidelně věnoval Victor Sjöström a Mauritz Stiller velmi intenzivně. Stiller natočil filmy Herr Arnes pengar (1917), Gunnar Hedes saga (1923) a Gösta Berlings saga (1924) představuje určitý vrchol setkání Stillera s dílem Lagerlöf(ové). Důležité je vidět kopii nabízející oba díly, nic zkráceného pro americké publikum. Dnešní pohled na film bývá často jen osekaný na magické spojení Stillera s Garbo, který ji provedl všemi nástrahami na cestě ze Švédska přes Německo do Hollywoodu, ale v Americe měl možnost ji režírovat jen jednou (a ještě před dokončením The Temptress byl nahrazen Fredem Niblem...). Přesto stojí za to věnovat pozornost i jiným aspektům tohoto vynikajícího melodramatu ze zlaté éry němého švédského filmu, je tu skvělý Lars Hanson, fascinující atmosféra, uzavřený svět lidí závislých na mrazivé přírodě. Čas od času je dobré se tomu oddat. / Repríza na #LFŠ ()

Galerie (298)

Zajímavosti (2)

  • Film bývá označován za švédský Jih proti Severu (1939). Děj zahrnuje mnoho postav a rozehrává množství témat, ve své první podobě tak film trval čtyři hodiny. Režisér Mauritz Stiller se nakonec přizpůsobil konvenci a stopáž upravil – sekvence však nevynechával, pouze zkracoval. Tím utrpěl přirozený spád dějové kontinuity i zřejmost motivací postav, i tak ale Gösta Berling zůstává monumentálním dílem, v architektonické stavbě srovnatelným s Intolerancí (1918) D. W. Griffitha. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Vrchol, ale též labutí píseň „Zlatého věku švédského němého filmu“ podle slavné ságy Selmy Lagerlöfové nabídla první větší dramatickou roli pozdější star Gretě Garbo. (Zdroj: Letní filmová škola)

Reklama

Reklama