Tichý dům (festivalový název)

• Uruguay

La casa muda

The Silent House

Horor / Thriller / Drama

Uruguay, 2010, 86 min

Pedro Luque

Zajímavý filmový experiment, který mohl být s kratší stopáží i sakra úderný. Takhle jde jen o nastavovanou kaši s mnoha hluchými místy, kde by se navzdory záměru natočit film na jeden záběr hodil nějaký menší prostřih. Rutinní (a co do pochopení vlastně nelogické) chození po jednom temném baráku začnou už ke konci moc ovlivňovat různá hororová klišé a snaha do jednoduchého konceptu vnést nějakou zápletku, ba možná myšlenku. Zasloužené atmosferické body však právoplatně sbírá minimalistická hudba, která občas dokáže nějakou situaci slušně vygradovat a pocukat nervy. O samotném strachu z neznáma a lekačkách by se dalo polemizovat, jelikož jen lacině využívají tmavé prostředí nebo náhlé zvýšení zvuku, čehož se divák automaticky reflexivně lekne. A s čím jiným se dá také při zvoleném konceptu přijít, že? Tyhle autenticky natočené bezvýchodné situace (napadá mě například Otevřené moře) sice mají něco "nepříjemného" do sebe, ale do plnohodnotného filmového zážitku jim schází právě ona "filmovost". I když, kameru Tichého domu můžeme jen tiše obdivovat. 6/10(26.9.2011)

• raimi

Ten film mě sral už od samýho začátku. Postarší taťka s dceruškou- žabkou jedou renovovat osamocený dům na prodej. Takže přijedeme navečer, obhlídneme ruinu (kterou by za ty slíbené dva dny nedala do kupy ani četa Ukrajinců), posadíme se do křesel uprostřed toho bordelu, hodíme přes sebe dečky a jde se spát. Realy? Natáčení na jeden záběr je taky strašná tvůrčí onanie. "Hele, jakej jsem mistr formy! Hele jak šikovně si vypomáhám náhodně postavenými zrcadly! No není to paráda?" Ne, není! A to je ještě všechno to utrpení zakončený pointou, která by mě totálně nasrala, kdybych už dávno nebyl v deliriu a nepřemýšlel nad tím, jak dlouho ráno pojedu na ultrazvuk břicha. :-)(11.9.2014)

• LIVINGDEAD

Tak, koukám že zhruba 200 lidí stáhlo mé titulky, takže nebyly až tak zbytečné a já se mohu tedy vyjádřit k samotnému filmu. Holka s tatínkem přijedou opravit strýčkovi barák. (to, že to byl strýček, jsem se dozvěděl až z předlohy, podle které byl film natočen). Holka v 1.patře slyší šramot a tak tam pošle tátu. Táta se však nevrací a tak ho jde holka hledat. Hodinu chodí a hledá. Dlouho, předlouho hledá a ukazuje nám ten bordel ve zchátralém domě. Hle, v domě někdo je a tak holka heká strachy a schovává se. Ihned si možná položíte otázku, proč ta kráva neuteče z domu, když je vše tak v zuboženém stavu? Vždyť si ta "pitka" dům na začátku filmu prohlížela. Stačilo, aby se opřela o okno a ono by samo vypadlo. Jasně, 10 minut před koncem zjistíme, proč nemohla utéct. Možná se film bude líbit těm, kterým se líbil PARANORMAL ACTIVITY a podobné příšernosti. Mne osobně film totálně unudil. Komentář ukončím slovy, které sdělila má sestra:"Až ta píčovina skončí, tak mne zavolej". Není co dodat :-) ODPAD!(23.2.2011)

• Caminzind

Pamatujete tu závěrečnou scénu z MLČENÍ JEHŇÁTEK. Tak ta je zde roztažená do celovečeráku, ovšem s atrapou Clarise Starlingové, jejíž chování nedává z psychologického (a tudíž ani diváckého) hlediska smysl. Představte si sebe a noc a dům na samotě, ve kterém nejenže straší, ale navíc se i vraždí. Jak se zachováte? Tvůrci La Casa muda (natočeném prý podle skutečných událostí, ale kdo by tomu věřil?) v tom mají jasno: Rozpláčete se jako studentka, kterou právě vyrazili od státnic, popadnete lampu a půjdete zvědavě šmírovat třeba na půdu. Povedený to hybrid afektu a detektivní rozvahy. Pozornější divák účel tohoto chování prokoukne, stejně jako jej prokoukl např. u ZÁHADY BLAIR WITCH, kde podobná hysterka lítala pro změnu s kamerou; až čarodějnici se jí zželelo a to utrpení jí zkrátila. Někdo prostě musí dělat osvětlovače a kameramana, tak proč to rovnou nesvěřit hlavní postavě, že? Co bude přístě, reality show z vlastního pohřbu? La Casa muda je účelový horror, který se více než na vlastní naraci ohlíží na nervy diváka, a ta předvídatelná shocking pointa na tom nic nemění. Za kameru, zvuk, hudbu a dramatickou atmosféru dávám 50%.(7.4.2011)

Ja nevim. Atmosfera v dome se mi libila (lekacky s polaroidem a pritomnost ciziho cloveka - super), ale... Film jako celek pusobi nekompletne a nepropracovane. A to je - nejen u hororu - velka chyba. Chybi neco jako velke finale, kdy si divak klepne do cele a rekne "aha". Nekdy je to finale jako facka, a pak bud film milujete, anebo nenavidite. La casa muda je dost mizerny horor, ktery, jak uz tu nekdo napsal, si zaslousi remake.(21.6.2011)

• - Snímek je natočen na motivy skutečné události, která se odehrála ve 40. letech minulého století v malé vesnici v Uruguayi. (Taninaca)

• - Celý snímek je natočen v jednom nepřetržitém záběru. (Taninaca)