Tichý dům (festivalový název)

• Uruguay

Casa muda, La

The Silent House

Horor / Thriller / Drama

Uruguay, 2010, 86 min

Gustavo Hernández

Pedro Luque
  • LIVINGDEAD

Tak, koukám že zhruba 200 lidí stáhlo mé titulky, takže nebyly až tak zbytečné a já se mohu tedy vyjádřit k samotnému filmu. Holka s tatínkem přijedou opravit strýčkovi barák. (to, že to byl strýček, jsem se dozvěděl až z předlohy, podle které byl film natočen). Holka v 1.patře slyší šramot a tak tam pošle tátu. Táta se však nevrací a tak ho jde holka hledat. Hodinu chodí a hledá. Dlouho, předlouho hledá a ukazuje nám ten bordel ve zchátralém domě. Hle, v domě někdo je a tak holka heká strachy a schovává se. Ihned si možná položíte otázku, proč ta kráva neuteče z domu, když je vše tak v zuboženém stavu? Vždyť si ta "pitka" dům na začátku filmu prohlížela. Stačilo, aby se opřela o okno a ono by samo vypadlo. Jasně, 10 minut před koncem zjistíme, proč nemohla utéct. Možná se film bude líbit těm, kterým se líbil PARANORMAL ACTIVITY a podobné příšernosti. Mne osobně film totálně unudil. Komentář ukončím slovy, které sdělila má sestra:"Až ta píčovina skončí, tak mne zavolej". Není co dodat :-) ODPAD!(23.2.2011)

Je podľa mňa zbytočné hodnotiť kameru, herecké výkony alebo nedajbože nejakú myšlienku filmu, lebo jeho jediným účelom bolo vydesiť. Podľa môjho názoru sa mu to podarilo len spolovice, preto ho hodnotím ako čistý priemer. Žiaľ ho zabíjajú hluché momenty, keď tá holčina chodí s baterkou po dome a nedeje sa nič (najmä v prvej polovici). A keďže sa väčšina filmu odohrávala v tme, zatvárali sa mi oči. Párkrát som sa zľakol, to uznávam, ale tu to žiaľ končí. Čiže dalo sa, ale nie je to ani nič extra, čakal som rozhodne väčší nárez.(22.2.2011)

Ja nevim. Atmosfera v dome se mi libila (lekacky s polaroidem a pritomnost ciziho cloveka - super), ale... Film jako celek pusobi nekompletne a nepropracovane. A to je - nejen u hororu - velka chyba. Chybi neco jako velke finale, kdy si divak klepne do cele a rekne "aha". Nekdy je to finale jako facka, a pak bud film milujete, anebo nenavidite. La casa muda je dost mizerny horor, ktery, jak uz tu nekdo napsal, si zaslousi remake.(21.6.2011)

• pornogrind

Evidentně film s naprosto mizerným rozpočtem. Což by mi až tak nevadilo, ale tady je všechno špatně. Debilní kamera, která mě srala hned od začátku, herečka, které jsem nevěřil ani nos mezi očima stěží utáhne celej film. A jestli se u toho někdo lekl, tak to fakt nevím čeho. Celkově mi film přišel strašně utahanej, nudnej a zbytečně dlouhej. Tohle by se dalo narvat do 20timinutovýho kraťasu a ve finále by to mělo i větší efekt. Protože bezmyšlenkovitý pobíhání po baráku je fakt nuda. Takže i přes 86 minutovou stopáž je film dlouhej jako kráva. A konec? No čekal jsem něco jinýho, ale ono to je vlastně podle pravdy ( HAHAHA - a že takových filmů je ) takže je to psáno životem :-) Po titulcích je ještě další závěrečná scéna(27.12.2015)

Být Casa muda zhruba čtyřicetiminutovým kraťasem, ke čtyřem hvězdám bych se přiklonil. Takhle ta úvodní hodinová vata začíná působit vyšumělým dojmem už v jejím průběhu a to i přesto, že je audiovizualita vskutku infarktová (údajně se točilo fotoaparátem, nicméně kameraman je šikovný chlapec). Co se příběhu a faktů týká, došel jsem ke dvěma možnostem: --- SPOILER --- Byla to duchařina a v tom případě je tohle dílo ve výsledku tuctovější, než se na první pohled zdá. Druhá možnost je, že je Laura schizofrenik. Byla zneužívána, poznamenána a zatímco jedna její stránka stále věří tatínkovi, bojí se a paralyzována strachem bloumá po domě, ta druhá brutálně mučí a vraždí otce i jeho kamaráda, kteří jí způsobili tolik útrap. Slabších 7/10.(21.4.2011)

• - Celý snímek je natočen v jednom nepřetržitém záběru. (Taninaca)

• - Snímek je natočen na motivy skutečné události, která se odehrála ve 40. letech minulého století v malé vesnici v Uruguayi. (Taninaca)