Válečníci

Richard Lví Srdce (E05)

(epizoda)
  • Velká Británie Richard the Lionheart

Příběh anglického krále Richarda Lví Srdce, jehož jméno se stalo synonymem rytířství a chrabrosti. Proslulý anglický král, jehož jméno se stalo synonymem rytířství a chrabrosti. Brzy po své korunovaci vytáhl na křížovou výpravu a podařilo se mu porazit sultána Saladina i dobýt přístav Jaffa. Poté se zapojil do anglicko-francouzské války a roku 1199 byl smrtelně zraněn při obléhání hradu Chalus. Své přízvisko získal až po smrti: při balzamování jeho těla bylo zjištěno, že jeho srdce má opravdu velké míry – odtud tedy Lví srdce. (Česká televize)

Všežrout

Z mého pohledu zatím nejslabší díl "Nesmrtelných válečníků". Digitální šípy byly až moc okaté a některé "davové" scény přespříliš nezalidněné (např. Richardovo vylodění v Jaffe či závěrečné střetnutí před jejími bránami). ()

Mallinali

Klasický případ současné tragické BBC tvorby. Co se týče historické věrnosti, je na úrovni Hvězdné brány, ale myslí to úplně vážně. Hned na úvod Vám řeknou, že křížové výpravy proti sobě postavily křesťany a muslimy a že vytvořily nový typ vojáka bojujícího za náboženství. Taková volovina. Islám a křesťanství se mezi sebou řežou od začátku, Vždyť i ta svatá země byla nejdřív židovsko-křesťanská, než tam v sedmém století muslimové vlétli. Muslimové dobyli polovinu celého křesťanského území ještě před křížovými výpravami a bezprostřední spouštěč výpravy bylo přímo genocidní tažení muslimských Seldžuků napříč středním východem a krvavé dobytí půlky křesťanské Byzance. A taky dramaturgicky je to strašně nepřehledný. Že tomu nedám odpad je díky sympatickému představiteli Richarda Lví Srdce a pár dobrým scénám. ()

Giacomo

Tento díl pohladil, ale nenadchl. Z mého pohledu, zde byl Richard (alias Řiťopich, jak mu Saracéni říkali) až moc idelicky vylíčen. Jinak se tento díl na rozdíl od předchozích liší nižším použitím digitalizace, ale i přesto si zachovává jistou působivost, předevší díky dobovému vzhledu Franků. Začíná být patrné, že každý díl točil jiný režisér. ()

padlar

Zatím nejslabší díl série (zatím jsem viděl tři díly) - je o něco, ale né o mnoho horší než Napoleon. Přišlo mi to místy trochu nepřesvědčivé a plytké, a ani mě příliš (oproti Šogunovi) neuchvátili bitevní scény. Kladně ale hodnotím kostýmy a vlastně celou výpravu (to platí prozatím pro celou tuto sérii). ()