Na Chesilské pláži

Scénografie:

Suzie Davies

Kostýmy:

Keith Madden

LFŠ 2018, Film 26: Přes dvě hodiny sledujeme jak se Billy Howle pokouší o zásun do Saoirse Ronan, což nakonec vyjde jen tak na půl (SPOILER: Přesněji řečeno Saoirse dostane pouze nálož koncentrovaných dětí na stehno). Mezitím se ve flashbacích rozvíjí postavy rodin obou protagonistů, (mimochodem mnohem zajímavější než hlavní hrdinové) a ve flashbacích flashbacku je pak nakousnuto i hlavní trauma kvůli kterému je Billy Howleovi nadělen sexuální půst. Kde se film rozjede je poslední zhruba půlhodina, kdy se nejdřív oba rozhádají, a režisér pak chytře vypráví pouze z pohledu jedné poloviny milostného páru. V epilogu se pak postupně uzavřou všechny nahozené udičky, někdy i za cenu laciného ždímání emocí. Herecké výkony ujdou, na Oscara to není, na Baftu možná. Famozní je ovšem výprava, podoně jako např. ve filmech Joe Wrighta.(2.8.2018)

Jedna věc se musí McEwanovi nechat - jako jeden z mála spisovatelů nepropadá při psaní scénáře podle vlastní knížky velikášství a touze narvat do filmu všechno, proto jako scenárista na rozdíl od mnoha jiných uspěl. A to říkám jako čtenář, který jeho knihy moc nemusí, protože mu přijdou nudné. Což ani zdaleka není případ malého příběhu, který se jedno odpoledne odehrál na Chesilské pláži. První část snímku trochu nudná je - to je přesně McEwan, říkal jsem si, utápí se v retrospektivách, byť důležitých, a zatímco Edwardova sexuální frustrace roste (taky vám Billy Howie připadá tolik podobný Eddiemu Redmaynovi? Asi je to tím účesem, nevím, ale po zhlédnutí traileru jsem se musel přesvědčit, že to není on), roste i divácká frustrace s na první pohled nedůležitými odbočkami. A k tomu ta autorská ironie, McEwan Edwarda vykoupe v trapnosti a fakt ho nešetří, až mi ho bylo líto - vysmějou se mu číšníci, nemá se komu svěřit se svým úspěchem, nervozní upjatá novomanželka, zaseknutý zip na jejích šatech, a to všem katastrofám není zdaleka konec... Druhá část ale dostává grády. A ta mozartovsky dokonalá hudba! Přestože se úplně poslední scéna vlastně dala předvídat zhruba 45 minut dopředu, stejně mě dostala a dojala (za to ta čtvrtá hvězda při zdejším hodnocení). Do té doby dost chladná a odosobněná režie umožňuje prožít si Edwardův smutek naplno. Přiznám se, soucítil jsem s ním. Hlavně proto, že to je po Lady Bird další film, který opět doložil mou platonickou lásku k Saoirse Ronanové, A to se mi přitom fyzicky vlastně nelíbí. Zvláštní. Zvláštní stejně jako frustrované odpoledne Chesilské pláži. Holt má předmanželskej sex smysl.(12.10.2018)

Je to o tom, jak předčasná ejakulace a zanedbaná sexuální výchova může zničit vztah dvou zamilovaných lidí. Úsměvný příběh se může někomu zdát zdlouhavý a nezáživný, ale mě se to moc líbilo. A po poměrně lehounkém průběhu přichází velmi silný závěr s mrazivými a dojemnými scénami. Ikdyž ta na koncertu smyčcového kvinteta byla očekávaná.(29.10.2018)

Zpočátku velmi jemný film, přesto plný emocí, nabízí po chvíli skoro až (na svůj styl) šokující scénu, jež vše mění a odstartuje novou etapu dvou, do té doby, silně zamilovaných osob. Ona kombinace šosácké puritánské výchovy své doby a frustrujícího pocitu nedoceněnosti v životě i v lásce, k tomu ještě výbušná povaha, může vést k vztahové tragedii, ale naopak i k happyendu, film ovšem nabízí střední cestu, což je na něm asi to nejlepší. Velmi dobře zrežírované a odvyprávěné drama i lehká komedie plná povedených retrospektiv, které vrcholí vzpomínkami ve vzpomínání. Pro mě určitě příjemné překvapení. [Filmový klub Citadela - Litvínov](27.11.2018)

​​Ian McEwan píše populární a nesmírně čtivé knihy a daří se mu i v případě filmového scénáře ke svému vlastnímu dílu Na Chesilské pláži. Melodramatická polemika o podstatě lásky a (ne)zbytnosti manželského sexu je humorná i smutná zároveň a příjemně překvapí především pěknou kamerou a vrstevnatými výkony dvou hlavních představitelů. Na film si zřejmě o půl roku později nevzpomenete, ty dvě hodiny v jeho společnosti se však zapíší do paměti více než uspokojivě. Ideální film na návštěvu kina s matkou či kamarádkami. [TIFF17](9.9.2017)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2017 na Torontském IFF. (Varan)