Na Chesilské pláži

Scénografie:

Suzie Davies

Kostýmy:

Keith Madden

​​Ian McEwan píše populární a nesmírně čtivé knihy a daří se mu i v případě filmového scénáře ke svému vlastnímu dílu Na Chesilské pláži. Melodramatická polemika o podstatě lásky a (ne)zbytnosti manželského sexu je humorná i smutná zároveň a příjemně překvapí především pěknou kamerou a vrstevnatými výkony dvou hlavních představitelů. Na film si zřejmě o půl roku později nevzpomenete, ty dvě hodiny v jeho společnosti se však zapíší do paměti více než uspokojivě. Ideální film na návštěvu kina s matkou či kamarádkami. [TIFF17](9.9.2017)

Jemný atmosférický snímek s vynikajícím obsazením. Billy Howle je zde naprosto skvělý. Kritika na jeho osobu, kdy je podle řady diváků nevýrazný ňouma, jen dokazuje jeho skvostné ztvárnění nezkušeného zakřiklého kluka. Část snímku do překvapující hádky na pláži se mi oproti většině recenzujících naopak líbila víc. Flashbacky jemně postupně odhalují a rozvádí charaktery postav i jejich rodin a zároveň navozují až kontemplativní náladu filmu. Líbí se mi i to, že některá tajemství prostě zůstanou nevysvětlena. Jaký vztah měla Florence k spoluhráči v kvartetu, co nechtěla přiznat knězi nahlas? Kde se vzaly její bloky až hysterie v intimitě kromě společenských konvencí? Co dalšího kromě nízké sebedůvěry zapříčinil její panovačný otec? Tohle nepovažuju za chybu snímku. Věc, co mi připadá na celém filmu nejslabší, je totiž samotná zápletka. Je možné, aby se dva lidé, neustále si opakující, jak se milují, po prvním konfliktu a dokonce již po svatbě, zachovali takto fatálně? Aby se poprvé ošklivě pohádali a už se nikdy nikdy neviděli a nikdy si to nevyříkali? Pointou filmu je smutné konstatování, že velkou lásku lze někdy zcela zbytečně vyhodit z okna. To se určitě děje. Ale proboha, snad ne tak úplně moc blbě, jak to udělali Florence a Edward.(28.10.2018)

LFŠ 2018, Film 26: Přes dvě hodiny sledujeme jak se Billy Howle pokouší o zásun do Saoirse Ronan, což nakonec vyjde jen tak na půl (SPOILER: Přesněji řečeno Saoirse dostane pouze nálož koncentrovaných dětí na stehno). Mezitím se ve flashbacích rozvíjí postavy rodin obou protagonistů, (mimochodem mnohem zajímavější než hlavní hrdinové) a ve flashbacích flashbacku je pak nakousnuto i hlavní trauma kvůli kterému je Billy Howleovi nadělen sexuální půst. Kde se film rozjede je poslední zhruba půlhodina, kdy se nejdřív oba rozhádají, a režisér pak chytře vypráví pouze z pohledu jedné poloviny milostného páru. V epilogu se pak postupně uzavřou všechny nahozené udičky, někdy i za cenu laciného ždímání emocí. Herecké výkony ujdou, na Oscara to není, na Baftu možná. Famozní je ovšem výprava, podoně jako např. ve filmech Joe Wrighta.(2.8.2018)

Zpočátku velmi jemný film, přesto plný emocí, nabízí po chvíli skoro až (na svůj styl) šokující scénu, jež vše mění a odstartuje novou etapu dvou, do té doby, silně zamilovaných osob. Ona kombinace šosácké puritánské výchovy své doby a frustrujícího pocitu nedoceněnosti v životě i v lásce, k tomu ještě výbušná povaha, může vést k vztahové tragedii, ale naopak i k happyendu, film ovšem nabízí střední cestu, což je na něm asi to nejlepší. Velmi dobře zrežírované a odvyprávěné drama i lehká komedie plná povedených retrospektiv, které vrcholí vzpomínkami ve vzpomínání. Pro mě určitě příjemné překvapení. [Filmový klub Citadela - Litvínov](27.11.2018)

Pomalu plynoucí a pomalu zpětně se odhalující příběh se spoustou přírody a přes to, že se ve snímku objevuje hned několik vážných témat se poměrně dlouhou dobu dařilo udržet zvláštně poklidnou atmosféru. Povedlo se zpracovat hned několik témat tak, aby každému bylo věnováno dost prostoru a aby byla probrána dostatečně do hloubky. Méně je někdy opravdu více. Rozumím ale tomu, že ne všem musí nutně tohle pomalejší tempo sednout. To, co drží film pohromadě jsou herecké výkony Saoirse Ronan a Billyho Howlea, oba byli opravdu skvělí a právě kvůli pomalejšímu tempu věřím, že by se člověk mohl při ne tak dobrém obsazení začít snáze nudit. Za mě to jsou slabší čtyři hvězdičky.(3.1.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2017 na Torontském IFF. (Varan)