Na Chesilské pláži

Suzie Davies

Kostýmy:

Keith Madden
  • misterz

Takže o čom to vlastne bolo? O frigidite? Nezáživné a dejovo sterilné až strach. A navyše s plochými, mierne hlúpymi dialógmi (no na nich sa dalo aspoň zabaviť). Zvláštne, že človek čo napíše "Pokánie" zároveň napíše aj takéto "nič". Na druhú stranu treba uznať, že atmosféra sa celkom vydarila - za niečo tak škrobené a typicky britské by sa nemuseli hanbiť ani tí najväčší gentlemani a dámy z čias vrcholného viktoriánskeho obdobia. Aj ten sex stál za to - jednoznačne najlepšia scéna, keď už pre nič iné, tak aspoň kvôli nej sa oplatí film vidieť, pretože niečo tak kŕčovité a perfektne zahrané človek len tak neuvidí. Síce som pochopil pointu, ktorá nebola zlá, ale vzhľadom na ten oceán sterilnej omáčky okolo nej mi to ako terno veru neprišlo - chudák chalan nerozmýšľal, pritom stačilo tak málo, iba podať pomocnú ruku, nič viac... Podpriemer. 40/100(23.10.2018)

Je to o tom, jak předčasná ejakulace a zanedbaná sexuální výchova může zničit vztah dvou zamilovaných lidí. Úsměvný příběh se může někomu zdát zdlouhavý a nezáživný, ale mě se to moc líbilo. A po poměrně lehounkém průběhu přichází velmi silný závěr s mrazivými a dojemnými scénami. Ikdyž ta na koncertu smyčcového kvinteta byla očekávaná.(29.10.2018)

"On Chesil Beach" je výpravne vynikajúco zvládnutý, je v ňom úžasná hudba, Saorsie Ronan a Billy Howle sú dobrí, no v rámci rozprávania príbehu podľa mňa film trošku kríva. Prvá polka filmu je fakt náročná stráviť, veci sa hýbu pomaly a celé je to jemne rozbité. Pretože sa ocitáme s našimi hrdinami na ich svadobnej ceste, no všetky scénky o tom ako sa spoznali, zaľúbili, ich randenie a podobne budeme mať podané prostredníctvom flashbackov, ktoré budú do toho zostrihané. A hoci niektoré sú milé a vtipné, iné film podľa mňa spomaľujú a akosi môj záujem opadával. A tak to ide celé prvé 2 tretiny. Aspoň mám ten pocit. Alebo minimálne polku filmu. Všetko sa začne zdvíhať od hádky a kriku na pláži, kde sa tón filmu úplne zmení. Kým predtým bolo všetko také nevinné, veľmi uhladené a podľa etikety, tak tam padnú už aj iné slová a celé sa to zrazu otočí. A zrazu je to zaujímavé. Plus potom budeme mať udalosti v budúcnosti, kde budeme mať možnosť vidieť, že náš hlavný hrdina postupne si sám niektoré veci uvedomí a postupne možno bude svoje rozhodnutie spred rokov ľutovať. Ale čas sa vrátiť nedá a rozhodnutie už zmeniť nemôže. V tomto smere film potom je zaujímavý, dáva pár pekných teórií a opätovne ma zaujal. Plus v kombinácii s tou hudbou a výpravou som bol veľmi spokojný. Ale rozhodne som mal pocit, že to mohlo byť aj zaujímavejšie. Najmä v tých flasbackoch. Hodnotenie: B-(7.8.2018)

LFŠ 2018, Film 26: Přes dvě hodiny sledujeme jak se Billy Howle pokouší o zásun do Saoirse Ronan, což nakonec vyjde jen tak na půl (SPOILER: Přesněji řečeno Saoirse dostane pouze nálož koncentrovaných dětí na stehno). Mezitím se ve flashbacích rozvíjí postavy rodin obou protagonistů, (mimochodem mnohem zajímavější než hlavní hrdinové) a ve flashbacích flashbacku je pak nakousnuto i hlavní trauma kvůli kterému je Billy Howleovi nadělen sexuální půst. Kde se film rozjede je poslední zhruba půlhodina, kdy se nejdřív oba rozhádají, a režisér pak chytře vypráví pouze z pohledu jedné poloviny milostného páru. V epilogu se pak postupně uzavřou všechny nahozené udičky, někdy i za cenu laciného ždímání emocí. Herecké výkony ujdou, na Oscara to není, na Baftu možná. Famozní je ovšem výprava, podoně jako např. ve filmech Joe Wrighta.(2.8.2018)

Jedna věc se musí McEwanovi nechat - jako jeden z mála spisovatelů nepropadá při psaní scénáře podle vlastní knížky velikášství a touze narvat do filmu všechno, proto jako scenárista na rozdíl od mnoha jiných uspěl. A to říkám jako čtenář, který jeho knihy moc nemusí, protože mu přijdou nudné. Což ani zdaleka není případ malého příběhu, který se jedno odpoledne odehrál na Chesilské pláži. První část snímku trochu nudná je - to je přesně McEwan, říkal jsem si, utápí se v retrospektivách, byť důležitých, a zatímco Edwardova sexuální frustrace roste (taky vám Billy Howie připadá tolik podobný Eddiemu Redmaynovi? Asi je to tím účesem, nevím, ale po zhlédnutí traileru jsem se musel přesvědčit, že to není on), roste i divácká frustrace s na první pohled nedůležitými odbočkami. A k tomu ta autorská ironie, McEwan Edwarda vykoupe v trapnosti a fakt ho nešetří, až mi ho bylo líto - vysmějou se mu číšníci, nemá se komu svěřit se svým úspěchem, nervozní upjatá novomanželka, zaseknutý zip na jejích šatech, a to všem katastrofám není zdaleka konec... Druhá část ale dostává grády. A ta mozartovsky dokonalá hudba! Přestože se úplně poslední scéna vlastně dala předvídat zhruba 45 minut dopředu, stejně mě dostala a dojala (za to ta čtvrtá hvězda při zdejším hodnocení). Do té doby dost chladná a odosobněná režie umožňuje prožít si Edwardův smutek naplno. Přiznám se, soucítil jsem s ním. Hlavně proto, že to je po Lady Bird další film, který opět doložil mou platonickou lásku k Saoirse Ronanové, A to se mi přitom fyzicky vlastně nelíbí. Zvláštní. Zvláštní stejně jako frustrované odpoledne Chesilské pláži. Holt má předmanželskej sex smysl.(12.10.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2017 na Torontském IFF. (Varan)