Na Chesilské pláži

• Velká Británie On Chesil Beach (více)
Trailer 1
Drama / Romantický
Velká Británie, 2017, 110 min

Film "Na Chesilské pláži", který se odehrává v šedesátých letech minulého století, sleduje Florence (Saoirse Ronanová) a Edwarda (Billy Howle) na líbánkách. V hotelu s vyhlídkou na pláž se však do pokoje novomanželů vkrádá tíživé dusno pramenící z jejich sexuální nezkušenosti, o které navíc nejsou schopni mluvit. Zatímco po večeři a katastrofě prvního sexuálního pokusu následuje hádka a zásadní rozhovor o tom, co se stalo, v četných retrospektivách nahlížíme na začátky jejich vztahu – první setkání, rostoucí náklonnost a intimitu, i jejich komplikované vztahy s rodiči. Snímek s humorem i smutkem odkrývá, jak hluboce jim na sobě záleží, díky čemuž jejich neschopnost navázat fyzický a sexuální kontakt působí ještě srdceryvněji. (HBO Europe)

Trailer 1

Psema

​​Ian McEwan píše populární a nesmírně čtivé knihy a daří se mu i v případě filmového scénáře ke svému vlastnímu dílu Na Chesilské pláži. Melodramatická polemika o podstatě lásky a (ne)zbytnosti manželského sexu je humorná i smutná zároveň a příjemně překvapí především pěknou kamerou a vrstevnatými výkony dvou hlavních představitelů. Na film si zřejmě o půl roku později nevzpomenete, ty dvě hodiny v jeho společnosti se však zapíší do paměti více než uspokojivě. Ideální film na návštěvu kina s matkou či kamarádkami. [TIFF17] ()

misterz

Takže o čom to vlastne bolo? O frigidite? Nezáživné a dejovo sterilné až strach. A navyše s plochými, mierne hlúpymi dialógmi (no na nich sa dalo aspoň zabaviť). Zvláštne, že človek čo napíše "Pokánie" zároveň napíše aj takéto "nič". Na druhú stranu treba uznať, že atmosféra sa celkom vydarila - za niečo tak škrobené a typicky britské by sa nemuseli hanbiť ani tí najväčší gentlemani a dámy z čias vrcholného viktoriánskeho obdobia. Aj ten sex stál za to - jednoznačne najlepšia scéna, keď už pre nič iné, tak aspoň kvôli nej sa oplatí film vidieť, pretože niečo tak kŕčovité a perfektne zahrané človek len tak neuvidí. Síce som pochopil pointu, ktorá nebola zlá, ale vzhľadom na ten oceán sterilnej omáčky okolo nej mi to ako terno veru neprišlo - chudák chalan nerozmýšľal, pritom stačilo tak málo, iba podať pomocnú ruku, nič viac... Podpriemer. 40/100 ()

D.Moore

Úžasně zahraná pitva dvou mladých zamilovaných duší - pokud jde o jejich obavy, předsudky, strachy, rozhodně si nemyslím, že je pro pochopení příběhu zapotřebí znát historický kontext, protože některé věci se prostě nezměnily. Líbilo se mi, když scénář zůstával u náznaků a nemusel všechno jasně vysvětlovat a dopovídat, o to víc mě ale zklamaly oba časové skoky, které od chytré, hořké romantiky uhnuly k těm nejohranějším klišé. ()

Fiftis

Práca s klišovitým tlachaním a hra s hereckou chémiou. Scenáristovi zuby nech sú vylámané. Sledujeme intímny príbeh vývoja milostného vzťahu mladej dvojice na začiatku šesťdesiatych rokov vo Veľkej Británii. Základom príbehu tu síce je ľudská naivita a impulzívnosť, flashbackové sekvencie ale trpia ich nadbytkom, čo vývoji vzťahu uberá na opodstatnenosti, ide sa po masle, ale osobnostne to úplne nezapadá a to bohužiaľ tým nešťastným spôsobom. Posledná zhruba štvrťhodina ublíži výslednému dojmu najviac. Autori miesto striedmeho zakončenia, snímku z nepochopiteľného dôvodu rozbijú pridaním zbytočného epilógu. Záver pokračuje na americký spôsob sentimentálnymi čriepkami z ďalších dekád života hlavných hrdinov, miesto dojatia ale budí skôr pocity trápnosti. Film nezachránia prekrásne anglické scenérie či úchvatné panoramatické scény, ani trefná ukážka toho, že počiatok šesťdesiatych rokov v Anglicku zďaleka nebol o Beatles a rebélií, ale o uhladenosti, dekóre a pocte vážnej hudbe. Jednou vetou je to snímka plná anglických kecov ktoré nudia. ()

Ephemeris

To, čo stojí za touto osobnou tragédiou, niektorí vidia ako nedostatok sexuálnej výchovy, niektorí ako frigiditu a niektorí ako problém ega. Čo vidím ja, je pomerne reálny príbeh o tom, ako dokáže nevydarený sex totálne posrať niekomu život. Toto teda zahralo na riadne citlivú strunu, citlivejšie ako sláčikové kvarteto Mozartovu skladbu v záverečnej scéne. A posteľná scéna z tohto filmu by sa mala zaradiť medzi LE-GEN-DÁR-NE! Obrovské prekvapenie a podľa mňa mimoriadne podcenená vec, čisto subjektívne dokonca lepšie než "Atonement". A to už je čo povedať. ()

• První scénář, který napsal Ian McEwan k filmu, jenž je natočen na základě jeho vlastní knihy. (MLazi)
  • Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2017 na Torontském IFF. (Varan)
  • Natáčení začalo 17. řijna 2016 na Chesilské pláži. Dále se natáčelo v Londýně, Oxfordu a v Pinewood Studios. (MLazi)

Související novinky

44. Letní filmová škola Uherské Hradiště

44. Letní filmová škola Uherské Hradiště

20.07.2018

Letní filmová škola Uherské Hradiště letos proběhne od 27. července do 5. srpna a ponese se ve víru oslav – 100 let výročí od narození Ingmara Bergmana, 100 let od vzniku Československé republiky,…

25. Dny evropského filmu

25. Dny evropského filmu

01.04.2018

Již 25. rokem nabízí Dny evropského filmu to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos promítnou 49 filmů z různých koutů Evropy. Snímky rozdělené do 7 programových sekcí reflektují…