Na Chesilské pláži

Suzie Davies

Kostýmy:

Keith Madden
  • italka63

Do závěrečných asi osmi minut se to táhlo jak špatný karamel, nezachráníla to ani dobře vybraná hudba. Nuda, nezáživnost, typicky nehezká, šedá, pošmourná Anglie. - nepůjdeme ven, je tam tak hezky? - ani psa by tam nevyhnal. Asi nikdy nepochopím jejich náturu, ani nechci. Zkrátka a dobře, dvakrát jsem se přemluvila film nevypnout a a skutečně jen kvůli závěru to nebyl až tak ztracený čas. A ten avizovaný humor, to je fakt nejvtipnější, já ho nenašla!(24.7.2019)

Vizuálně velmi podmanivé (nádherná kamera), skoro až umělecké dílo. S obsahem už je to horší, působí to trochu jak parodie na porno. některé scény jsou nechtěně směšné. Nejvíc mi ale vadilo chování postav, které je dost nevěrohodné a neodpovídá tomu, jak jsou vám na začátky představeny. Nevím, co přesně se stalo Ianu McEwanovi, že své postavy tak rád týrá, ale už by se na to měl vykašlat. A stejně tak na psaní scénářů.(30.1.2019)

Úžasně zahraná pitva dvou mladých zamilovaných duší - pokud jde o jejich obavy, předsudky, strachy, rozhodně si nemyslím, že je pro pochopení příběhu zapotřebí znát historický kontext, protože některé věci se prostě nezměnily. Líbilo se mi, když scénář zůstával u náznaků a nemusel všechno jasně vysvětlovat a dopovídat, o to víc mě ale zklamaly oba časové skoky, které od chytré, hořké romantiky uhnuly k těm nejohranějším klišé.(14.7.2019)

• misterz

Takže o čom to vlastne bolo? O frigidite? Nezáživné a dejovo sterilné až strach. A navyše s plochými, mierne hlúpymi dialógmi (no na nich sa dalo aspoň zabaviť). Zvláštne, že človek čo napíše "Pokánie" zároveň napíše aj takéto "nič". Na druhú stranu treba uznať, že atmosféra sa celkom vydarila - za niečo tak škrobené a typicky britské by sa nemuseli hanbiť ani tí najväčší gentlemani a dámy z čias vrcholného viktoriánskeho obdobia. Aj ten sex stál za to - jednoznačne najlepšia scéna, keď už pre nič iné, tak aspoň kvôli nej sa oplatí film vidieť, pretože niečo tak kŕčovité a perfektne zahrané človek len tak neuvidí. Síce som pochopil pointu, ktorá nebola zlá, ale vzhľadom na ten oceán sterilnej omáčky okolo nej mi to ako terno veru neprišlo - chudák chalan nerozmýšľal, pritom stačilo tak málo, iba podať pomocnú ruku, nič viac... Podpriemer. 40/100(23.10.2018)

Jedna věc se musí McEwanovi nechat - jako jeden z mála spisovatelů nepropadá při psaní scénáře podle vlastní knížky velikášství a touze narvat do filmu všechno, proto jako scenárista na rozdíl od mnoha jiných uspěl. A to říkám jako čtenář, který jeho knihy moc nemusí, protože mu přijdou nudné. Což ani zdaleka není případ malého příběhu, který se jedno odpoledne odehrál na Chesilské pláži. První část snímku trochu nudná je - to je přesně McEwan, říkal jsem si, utápí se v retrospektivách, byť důležitých, a zatímco Edwardova sexuální frustrace roste (taky vám Billy Howie připadá tolik podobný Eddiemu Redmaynovi? Asi je to tím účesem, nevím, ale po zhlédnutí traileru jsem se musel přesvědčit, že to není on), roste i divácká frustrace s na první pohled nedůležitými odbočkami. A k tomu ta autorská ironie, McEwan Edwarda vykoupe v trapnosti a fakt ho nešetří, až mi ho bylo líto - vysmějou se mu číšníci, nemá se komu svěřit se svým úspěchem, nervozní upjatá novomanželka, zaseknutý zip na jejích šatech, a to všem katastrofám není zdaleka konec... Druhá část ale dostává grády. A ta mozartovsky dokonalá hudba! Přestože se úplně poslední scéna vlastně dala předvídat zhruba 45 minut dopředu, stejně mě dostala a dojala (za to ta čtvrtá hvězda při zdejším hodnocení). Do té doby dost chladná a odosobněná režie umožňuje prožít si Edwardův smutek naplno. Přiznám se, soucítil jsem s ním. Hlavně proto, že to je po Lady Bird další film, který opět doložil mou platonickou lásku k Saoirse Ronanové, A to se mi přitom fyzicky vlastně nelíbí. Zvláštní. Zvláštní stejně jako frustrované odpoledne Chesilské pláži. Holt má předmanželskej sex smysl.(12.10.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2017 na Torontském IFF. (Varan)

• - První scénář, který napsal Ian McEwan k filmu, jenž je natočen na základě jeho vlastní knihy. (MLazi)

• - Natáčení začalo 17. řijna 2016 na Chesilské pláži. Dále se natáčelo v Londýně, Oxfordu a v Pinewood Studios. (MLazi)