Reklama

Reklama

Australané v první světové válce nebojovali jen na Gallipoli, ale i v hlubokém evropském podzemí. Příběh filmu australského režiséra Jeremyho Simse vychází ze skutečných událostí. V roce 1916 se první světová válka dostala do patové situace. Fronta se táhla od kanálu La Manche až ke švýcarským Alpám. Miliony životů byly ztraceny. V zoufalém pokusu o průlom byli do tunelů a šachet pod nepřátelskými liniemi povoláni civilní důlní inženýři a horníci. Tím začala tajná, tichá podzemní válka. Jedním z těchto mužů byl i Australan Oliver Woodward, který sloužil u 1. australské tunelářské roty a zúčastnil se proslulé bitvy o messinský hřeben. Za svou službu byl vyznamenán Vojenským křížem 1. stupně a stal se tak jedním z pouhých čtyř Australanů, kteří toto vysoké vyznamenání obdrželi. Film, sledující válečné osudy Woodwardovy jednotky, získal celou řadu cen. (Česká televize)

(více)

Recenze (170)

legatio 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem hodně filmů, dokumentů, přednášek a knih o první světové válce, ale snad nikdy jsem neslyšel, že by probíhaly takové podzemní taktické manévry. Tenhle snímek budiž památkou a připomenutím všech, kteří padly v chodbách podzemních tunelů během téhle války. Já bych na to odvahu neměl tam vlézt. Jo a ve filmu padne hodně dobrých rad, jak se chovat během zákopové války. Takže si to někam napište, třeba se to ještě bude hodit. ()

Nettrass 

všechny recenze uživatele

Copak o to film není špatný, co se mi ale zajídalo je ,,Válečný zákoník práce,,. Špinavé, mokré a hlučné prostředí, neplacené přesčasy a velké množství pracovních úrazů. Dokonce mluvili o tom, že tam byla nějaká fronta. Co na to krucinál odbory ??? Myslím, že válka by se měla vést pouze Po-Pá od 8:00 do 16:00 s pauzou na oběd a v kancelářském prostředí, samozřejmě bez front. ()

Reklama

Wladi.mir 

všechny recenze uživatele

Není tajemstvím, že válečné filmy miluji. Tento snímek je navíc z 1.sv války a tak je jedním z mála. Rád bych viděl víc takových filmů (naštěstí mě Spielberg obdaří War Horse). I když jde o film z Austrálie tak je hodně kvalitně natočen, s pěkným příběhem a místy mrazivou atmosférou. To, že je to podle skutečné události přidává další plus. Na jedno shlédnutí je to ideální film. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Zahnutý klobouky - kiwi - mám rád. A mám rád jejich filmy. Australští vojáci v obou válkách měli koule a bili se opravdu udatně. Filmů z té velké války, jak se občas první světové říká je dnes jako šafránu. Z hlediska výpravy se jedná o nákladné záležitosti ač už se jedná o techniku tak o vybavení a uniformy. U opravdu dobře udělat totálně zabahněnej vyztuženej zákop se systémem střílen, krytů tak aby to vypadalo jako část fronty kdesi ve Flandrech nebo ve Francii není žádná legrace. Tvůrci Hill 60 se s tímhle vším poprali na jedničku včetně štol, krys a dalších libůstek jaké nabízelo často i několika měsíční bydlení v zákopech. Jenže to je tak vše co film nabízí. Z hodně napínavé látky kdy sapéři z obou stran fronty se snaží dostat podkopem na druhou stranu a podminováním vyhodit co nejvíce nepřátel do luftu - šlo dle mého vytřískat více. A to obzvlášť když se ještě štolaři navzájem odposlouchávali stetoskopy či se občas prokopali do štoly nepřítele... Tady jsem moc napětí necítil, což je škoda a za mně to hodně ubralo na hodnocení snímku. Hrdinové byli sympaťáci, ale nějak to všechno nestačilo na těch 122 min stopáže. Mám z toho stejný pocit jako z Roty K (2004). zde je zklamání o chlup větší protože podminování kopce je silné téma a jedná točili to kucí australský... U mně je to jen za tři svíčky. Škoda. * * * ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Rok 1916. Miliony životů jsou ztraceny. ......začala tajná podzemní válka...... Příběh vychází ze skutečných událostí. Scéna se solí v čaji a povoleným sedlovým třmenem je jen lehké uvolnění v tomto válečném filmu. Hrůzy války protkané krásou lásky jsou rozdělovány chvilkovými vstupy do minulosti hlavního hrdiny. Ty největší hrůzy nás však teprve čekají. A to v Belgii v bitvě o Hill na kótě 60 v listopadu roku 1916. CITÁT - Hlavně že jsme zase pod zemí........ Škoda, že závěrečná show byla tak krátká. Ten konec jsem čekal výbušnější, na to jaká byla použita nálož. Oliver Woodward ( Brendan Cowell ) byl za službu v První australské rotě, vyznamenán vojenským křížem prvního stupně. Stal se jedním z pouhých čtyř australanů, kterým bylo toto vyznamenání přiděleno. Ve filmu si zahrála Isabell Heathcote jako Marjorie Waddell. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (7)

  • Drevená skrinka, ktorú vo filme vyrobil Tiffin pre kapitána Olivera Woodwarda (Brendan Cowell), skutočne vznikla v zákopoch počas prvej svetovej vojny a stále je vo vlastníctve rodiny Woodwardovcov. S jej súhlasom ju mohli tvorcovia použiť vo filme. (beso74)
  • V čase detonácie bolo na určenom detonačnom mieste umiestnených takmer 450 ton výbušnín. K odpalu niektorých náloží však nikdy nedošlo. Tieto neodpálené nálože disponujú približne 68 tonami trhaviny, ktoré dodnes spočívajú pod povrchom niekoľkých fariem a blízkych ciest. Detonácia Hill 60 a ďalších miest zabila približne 10 000 nemeckých vojakov. Zvuk detonácie bolo údajne počuť až v Londýne a Dubline. (Dajman)
  • Scény z Austrálie i Belgie byly natáčeny v Townsvillu v Austrálii a v jeho přilehlém okolí. Scény z podzemí byly natáčeny 'indoor' v umělých tunelech zkonstruovaných přímo pro film (z finančních a bezpečnostních důvodů). (Dzegr)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno