Zkratkou v Oregonu (festivalový název)

Meek's Cutoff

David Doernberg

Kostýmy:

Vicki Farrell
  • Morholt

Když si pouštím western, tak je to vždycky v naději, že se tam objeví drsoň s koltama proklatě nízko. V ideálním případě dva drsoni, přičemž jeden má šerifskou hvězdu. Tady drsoni nejsou. Jen tři vozy s posádkama zralejma na skalpování, Old Shatterhand kříženej s Krakonošem a spousta, spousta, spousta a spousta otravnejch keců během cesty odnikud nikam krajinou, která je zajímavá asi jako saharská flora. 10%(27.10.2014)

Vůbec nemyslím, že režisérka je minimalistická, spíše minuciózní, a to je velký rozdíl. A poklidná, trpělivá, precizní, jako by vyprávěla ty hlavní věci života skrze vedlejší, opomíjené děje, a to vedlejší skrze opomíjené obrazy, pohledy. ** Pokaždé jde o krok více do strany, což je o to více fascinující, že pohrdá širokoúhlým záběrem. ** Nemusí toho být mnoho, na co se člověk podívá, aby zachytil celek v souvislostech. Záleží, jak dobře a jak dlouho se dívá. ** A výsledky vyprávění jsou vtahující a magické. Nechávají vyvstávat. ** První pomalé prolnutí krajin jsem si přehrávala uchváceně několikrát. Nebeští jezdci, divoký hon, změna směru, soutvářnost linií, halucinace bloudění, ztraceni? Jediným střihem, hned na začátku, toho tolik nabídnout.(28.11.2011)

Meek's Cutoff v sobě podle mého skrývá obrovský filozofický potenciál. Jednoduchá linie příběhu, krásná kamera, (ne)jasný cíl. Jenže scénář jakoby se držel toho, co je nejméně zajímavé. Rozepře a problémy skupiny sice přicházejí, ale proplouvají bez jakéhokoliv hlubšího kontextu a výsledkem mi je vlastně až překvapivě povrchní zážitek. Kdyby se scénáře ujal třeba takový Malick a trochu by se inspiroval v Nebeských dnech, mohl by z toho být dechberoucí spirituální nářez. Neříkám, že je Meek's Cutoff špatný film. To vůbec. Ale promarnil možná víc, než by se mohlo zdát. 6/10(20.6.2014)

Dokonalý ženský anti-western. ______ A abych ještě upřesnil, v čem se Meekova zkratka liší od takové Opravdové kuráže a proč ji ve výsledku považuju za lepší film: zatímco Mattie se podřizuje syžet a přítomnost její zabejčile akční postavy znejisťuje některé westernové stereotypy, Kelly Reichardt jde dál a ženským pohledem nechává prostoupit samotnou povahu vyprávění i styl. Jasně, máme tu co dočinění s omezenou narací, jenže ta nefunguje pouze ve vztahu skupinky osadníků vůči neznámému okolí, ale také v rámci jednotlivých členů výpravy. Klíčové situace, které by ve standardní žánrovce jinak byly automaticky zařazeny do popředí, jsou tady buď zcela ignorovány a my se o nich dozvídáme pouze zprostředkovaně (úvodní spory mužů s Meekem, stíhání indiána) nebo je sledujeme z povzdálí a nemáme možnost dobře postavám rozumět ani jim vidět do tváře (muži se dohadují, kudy dál; opět lov indiána, resp. návrat zpět). Napětí v Meekově zkratce tak nevzniká jen z nejistoty vyvěrající z okolní, potenciálně nepřátelské krajiny, ale také z nemožnosti zcela proniknout do vztahů uvnitř skupinky. Jednodušeji řečeno, jsme odkázáni na perspektivu Michelle Williams, ale je toho docilováno velmi obratně a nenápadně - její postava velice pozvolna vystupuje dopředu a svými činy a aktivitou zároveň nás diváky přibližuje centru dění. Srovnávat to se suverénním entreé Hailee Steinfeld je jako stavět vedle sebe uragán a jemný pouštní vánek. A konec? Vlastně jsem rád, že se tu trochu zpochybňuje i ten feminismus. Reichardtová škádlí diváka a nechává určitá vodítka, ale jednoznačný závěr by filmu spíše uškodil.(4.12.2011)

• DwayneJohnson

Film, který mě minul obloukem, velkým, asi jako fotbalový stadión. Michelle mám jako herečku celkem rád, líbila se mi hodně třeba v podobně komorněji laděném snímku Wendy a Lucy a ve Zkrocené hoře byla taky výborná, ale při výběru tohoto filmu neměla rozhodně šťastnou ruku. Nudný a pro mě absolutně nezáživný film, který nezachrání ani pěkná krajina a jeden indián v otevřené prérii.(5.6.2014)