Zkratkou v Oregonu (festivalový název)

Meek's Cutoff

Scénografie:

David Doernberg

Kostýmy:

Victoria Farrell

Dokonalý ženský anti-western. ______ A abych ještě upřesnil, v čem se Meekova zkratka liší od takové Opravdové kuráže a proč ji ve výsledku považuju za lepší film: zatímco Mattie se podřizuje syžet a přítomnost její zabejčile akční postavy znejisťuje některé westernové stereotypy, Kelly Reichardt jde dál a ženským pohledem nechává prostoupit samotnou povahu vyprávění i styl. Jasně, máme tu co dočinění s omezenou narací, jenže ta nefunguje pouze ve vztahu skupinky osadníků vůči neznámému okolí, ale také v rámci jednotlivých členů výpravy. Klíčové situace, které by ve standardní žánrovce jinak byly automaticky zařazeny do popředí, jsou tady buď zcela ignorovány a my se o nich dozvídáme pouze zprostředkovaně (úvodní spory mužů s Meekem, stíhání indiána) nebo je sledujeme z povzdálí a nemáme možnost dobře postavám rozumět ani jim vidět do tváře (muži se dohadují, kudy dál; opět lov indiána, resp. návrat zpět). Napětí v Meekově zkratce tak nevzniká jen z nejistoty vyvěrající z okolní, potenciálně nepřátelské krajiny, ale také z nemožnosti zcela proniknout do vztahů uvnitř skupinky. Jednodušeji řečeno, jsme odkázáni na perspektivu Michelle Williams, ale je toho docilováno velmi obratně a nenápadně - její postava velice pozvolna vystupuje dopředu a svými činy a aktivitou zároveň nás diváky přibližuje centru dění. Srovnávat to se suverénním entreé Hailee Steinfeld je jako stavět vedle sebe uragán a jemný pouštní vánek. A konec? Vlastně jsem rád, že se tu trochu zpochybňuje i ten feminismus. Reichardtová škádlí diváka a nechává určitá vodítka, ale jednoznačný závěr by filmu spíše uškodil.(4.12.2011)

Meek's Cutoff v sobě podle mého skrývá obrovský filozofický potenciál. Jednoduchá linie příběhu, krásná kamera, (ne)jasný cíl. Jenže scénář jakoby se držel toho, co je nejméně zajímavé. Rozepře a problémy skupiny sice přicházejí, ale proplouvají bez jakéhokoliv hlubšího kontextu a výsledkem mi je vlastně až překvapivě povrchní zážitek. Kdyby se scénáře ujal třeba takový Malick a trochu by se inspiroval v Nebeských dnech, mohl by z toho být dechberoucí spirituální nářez. Neříkám, že je Meek's Cutoff špatný film. To vůbec. Ale promarnil možná víc, než by se mohlo zdát. 6/10(20.6.2014)

• Fr

,,KTEROU CESTU VOLÍ VAŠE RODINA?“....... /// ,,Nepůjdeme dále na jih?“ ,,Půjdeme na sever.“ ,,Jih je nejlepší možnost.“ ,,Před námi nic dobrýho nevidím, takže říkám: na sever.“ ... Putování po kraji, kde vidět indiána znamená smrt, v doprovodu průvodce Stephena Meeka není žádnej vodvaz. Osadníci zřejmě někde udělali chybu a celej film je mi podsouváno, kde (ne, se střílením do vzduchu to tentokrát nemá nic společnýho...). PEKLO JE PLNÝ INDIÁNŮ. Vody málo, ale nejhorší je ten smrad z indiánskejch bot. PEKLO JE PLNÝ HOR. Příběh? Taková špatná vzpomínka na cestu po Oregonu. (Víc vzrušení kolikrát prožiju cestou ,,sockou“ – čti MHD). A tak jdou do neznáma, přemejšlej nahlas jestli věřit indiánovi a jsou stále blíž a blíž. Čeho? Hlavně nepropadat depresi... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím, jak zacházet s indiánem. 2.) Ztratil jsem se na divokým západě. 3.) Western má bejt klidnej. A ne jako tohle. A to už vůbec nemluvím o tomhle! 4.) Thx za titule ,,bubbic“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(20.9.2011)

Vůbec nemyslím, že režisérka je minimalistická, spíše minuciózní, a to je velký rozdíl. A poklidná, trpělivá, precizní, jako by vyprávěla ty hlavní věci života skrze vedlejší, opomíjené děje, a to vedlejší skrze opomíjené obrazy, pohledy. ** Pokaždé jde o krok více do strany, což je o to více fascinující, že pohrdá širokoúhlým záběrem. ** Nemusí toho být mnoho, na co se člověk podívá, aby zachytil celek v souvislostech. Záleží, jak dobře a jak dlouho se dívá. ** A výsledky vyprávění jsou vtahující a magické. Nechávají vyvstávat. ** První pomalé prolnutí krajin jsem si přehrávala uchváceně několikrát. Nebeští jezdci, divoký hon, změna směru, soutvářnost linií, halucinace bloudění, ztraceni? Jediným střihem, hned na začátku, toho tolik nabídnout.(28.11.2011)

Ani mi tak nevadí, že filmu v podstatě chybí nějaký hutnější děj. Nejzajímavější na celém snímku je přece jen ukázka myšlení "civilizovaných" lidí z poloviny 19. století. Každopádně by neuškodilo, kdyby bylo mezi postavami více vyhrocených scén než jen pouhé tušené napětí. Pozitivní dojem z celého filmu pak docela zabije nepřekvapivý konec-nekonec, který je v podobných filmech už snad pravidlem.(9.8.2011)