Bitva o Černobyl

The Battle of Chernobyl

Dokumentární

Francie, 2006, 2x47 min

Thomas Johnson

Tento dokument o Cernobylu je asi nejpodrobnejsi a nejuchvatnejsi, jaky se kdy natocil o teto katastrofe. Velmi uceleny prehled s radou autentickych zaberu, fotografii a rozhovoru. Zde neni co vytknout, takhle ma dokument vypadat. Cernobyl jsem osobne navstivil v lete 2010 a na pocatecni uzkost po prijezdu nikdy nezapomenu, smekam pred vsema, kteri timto smerem jeli v kvetnu 1986 ( a pozdeji ), aby zmirnili dopad teto tragedie...(2.4.2011)

Pamatuju si, že je to pár let, co jsem viděl dokument o Černobylu na Nově. To byl docela slabej odvar proti tomuto. Najdete zde rozhovory s lidmi co po havárii pomáhali s odklízením a měli to štěstí, že stále ještě žijí, s tehdejším prezidentem Gorbatchovem (ten samozřejmě tvrdí, že ani on sám neměl informace, jak vážná situace doopravdy je, což mě opravdu pobavilo...) nebo vědci, kteří hledali východisko. Co jsem ale nevěděl a docela mě to posadilo na prdel, je fakt, že hrozil další výbuch při styku magma s vodou. Ten by prý vymazal půl Evropy.(23.3.2011)

Tak za prvé: Cival je kokot vypatlaný. Ako inak označiť hlupáka,ktorý chce aby bol dokument silnejší ako jadrový výbuch. Po takomto tvrdení milý Cival mi nezostáva nič iného len uznať rozsiahle poškodenie tvojho zmutovaného mozgu rádioaktivitou a poľutovať celé tvoje zdegenerované okolie. Dokument je to vynikajúci, nielen autentickosťou ale aj témou. Sila jadra sa nedá podceňovať rovnako ako sila retardácie Civala.(25.10.2014)

Brrrrr!!!! Člověku až běhá mráz po zádech z toho, co se v Černobylu vlastně odehrálo. Viděl jsem kdysi nějáký dokument o tom, jak k téhle věci došlo, ale tohle je tisíckrát zajímavější. Tento dokument se právě zabývá těmi následky a likvidací toho bordelu po tom. Opravdu hodně působivé a docela depresivní. Ti likvidátoři... to člověk prostě nechápe. Na tohle by se asi opravdu nemělo zapomínat, protože tady končí legrace. Když si uvědomím kolik hovadských zemí disponuje jadernou zbraní, tak mi z toho úplně dobře není. Ještě bych vypíchnul český dabing. Čekal jsem na titulky, že se přizná ten, kdo má tohle na svědomí, ale dotyčný raději zůstal v anonymitě, asi moc dobře věděl proč, protože tohle je prostě katastrofa.(25.6.2011)

Viděl jsem již několik dokumentů o havárii v Černobylu, ale žádný nepopisoval následné události, které se stali až půl roku dopředu. Například o hrozbě výbuchu, který by srovnal celou Evropu se zemí, jsem neměl ani tušení. Jinak velice zajímavý dokument a velké plus je že má dobové fotografie, videonahrávky a rozhovory s lidmi, kteří měli to štěstí a přežili. Také tento snímek ukazuje, jaká byla kdysi doba a sovětský svaz i přes možnosti zamoření tisíce lidí se pokoušel tuto havárii ututlat.(18.4.2011)