Bitva o Černobyl

The Battle of Chernobyl

Dokumentární

Francie, 2006, 2x47 min

Thomas Johnson

1005. hodnocený film: S největší pravděpodobností se jedná o nejlepší domukent, který jsem kdy viděl a že jsem jich viděl už docela dost. Skvělé a zdrcující záběry, skvělá vypovídací hodnota, tak by se to událo nedávno. Ohromný dopad černobylské tragédie, která dopadá a působí ještě dneska. Zpustošené místo havárie, která se stala před 25 lety a od té doby čeká čtvrtý reaktor pořád na svou opravu - na nový sarkofág. Ten současný je na 30 let a 5 let je pryč za chvíli. nejsou na tovšak peníze a potřebnou miliardu tedy namísto chudé Ukrajiny bude muset poskytnout Evropa. 5*, protože jen s úžasem jsem sledoval, jak je moc tenhle dokumet dobrej. Spousta faktů a čísel, která mě mrazí na zádech ještě dnes. 5*(31.3.2011)

Taky Vám bylo špatně z toho, jak vláda a všelijaké vedení neřeklo lidem co se stalo, v jakém svinstu žijí a že mají okamžitě vypadnout z města? Tři hodiny, během kterých bylo evakuováno přes 40tis lidí, mne časovým výkonem nedokáže vůbec ohromit. Je mi zle z toho, kolik nevinných lidí utrpělo vážné zdravotní problémy a kolik jich umřelo. A zároveň se klaním všem těm mužům, kteří položili své životy, aby zachránili ostatní. Bohužel většina z nich tento úkon udělala nevědomky. Oficiální úmrtnost je 59 lidí.. komu se to sakra vláda vysmívá?! Jsem zvědavá, kdy se postaví ten druhý sarkofág. Vlastně já zapomněla.. nejsou peníze... to si všichni pěkně počkáme.(21.6.2011)

Autentický dokument formou rôznych záznamov, videí, fotiek a v podstate celkom podrobný prehľad, rekonštrukcia danej udalosti. Samozrejme nikto nič nevedel, nevidel, nepočul... len Gorbačov sa usmieval zo svojho kresla v Kremľu. Černobyľ ako taký vychádzal v podstate z I. generácie jadrových reaktorov , šlo o komerčné reaktory 50. - 60. rokov. V tomto prípade sa o nejakej bezpečnosti nedá ani len diskutovať. Závery z tohto dokumentu o zastavení "jadra" sú prehnané... Bezpečnostné systémy dnešných jadrových elektrárni od inhertnej bezpečnosti, cez rôzne bariery po maximálny pripústny výkon splňajú prísne bezpečnostné požiadavky. Černobyľ momentálne Fukušima tlačí "zeleným" do pusi keci... alternatívne zdroje = black out. 6-7/10(1.4.2011)

Takle vysoký hodnocení? Jo, tohle přesně sem si říkal o tom, když se tenhle dokument objevil v top200. To sem si nemohl nechat ujít. A po skončení mi teda není vůbec jasný, čím že si to tenhle dokument zasloužil... Ano je pravda, že se zde člověk dozví kupu zajímavejch a dosti i hrůzostrašnejch věcí. Jedna z nich je to, že kdyby to bouchlo podruhý, tak že by celá Europa lehla popelem, což jako celkem zajímavý je. Taky je zajímavý, že vlastně tato katastrofa nastartovala atomové odzbrojování a i vlastně konec Studené války, brr. Nic novýho je to, že to před náma ty zatracení komouši tajili do poslední chvíle, ale když se pan radiační mrak rozšířil po celý Europě, tak už museli krapet vyložit karty. Stejně to ale chtěli zatloukat, zatloukat a když by je náhodou chytli, tak zatloukat :o). Neviditelná válka musí bejt něco nepředstavitelnýho. Malinko se bojím toho, aby se tento dokument nestal po zemětřesení v Japonsku ještě víc aktuální. Naštěstí si říkám, že Japonci už to měřej, takže by se nemělo nic stát :o). A když by přecijen, tak mám na půjčení dva atombordely, ale klepeťáci už sou zabraný :o)(23.3.2011)

Odstrašující dokument, ve kterém budete seznámeni se "snad" nejdůvěryhodnějšími ifnormacemi o celé Černobylské katastrofě včetně jejich následků. Říkám "snad", protože opravdové rozsahy škod málokdo zná. Avšak trochu paradoxně: V dokumentu je poukazováno na záležitosti, které se dříve zatajovaly. Na druhou stranu však mám pocit, že je tu i pár filmových přehnaných "taháků", o kterých se dá dosti polemizovat. Mluví se tu o neobyvatelné Evropě v případě druhého výbuchu apod. O pár takových faktech se zde dá zapochybovat. Jak je již řečeno v dokumentu, jedná se o boj s neviditelným nepřítelem. Díky obětavým novinářům shlédnete jedinečné dobové záběry. Od výbuchu reaktoru, přes evakuaci obyvatel blízkých oblastí, hrozícího výbuchu (10x větší) další části elektrárny, zalévání reaktoru olovem, odstraňování radioaktivního odpadu bio-roboty ( lidé jdoucí na smrt), neskutečných stavů radioaktivity a šíření radioaktivity nad Evropu, následky dělníků pracujících v zoně až po děti rodící se v oblasti po neštěstí. Vše se skutečnými lidmi = skutečnými hrdiny.(22.3.2011)