Bitva o Černobyl

The Battle of Chernobyl

Dokumentární

Francie, 2006, 2x47 min

Thomas Johnson

Čert vem mluvící hlavy, obzvláště soudruh Gorbačov byl trapnej, jak se snažil sám sebe vydávat v nejlepším možném světle. Síla dokumentu spočívá ve spoustě autentických dobových záběrů, vesměs z archivů KGB. Hlavně díky nim se jedná o unikátní dokument, který rozhodně stojí za shlédnutí. Pokud by někoho zajímal odbornější, ale přitom přístupný pohled na příčiny černobylské katastrofy, mohu doporučit tento článek - http://tinyurl.com/bitvaocernobyl(1.5.2011)

Když člověk vidí v tomhle dokumentu, jak blízko jsme byli od totálního průseru v podobě likvidace cca poloviny Evropy, docela jej zamrazí. A těch půl milionu lidí, co to pomáhali likvidovat (a z nichž je nemalá část už po smrti a zhruba půlka je invalidní), tak ti si zasluhují absolutorium, byť z velké části asi ani nevěděli, do čeho jdou...(20.2.2014)

Tento dokument by měl být povinný, měl by ho vidět každý, kdo nerespektuje hrozbu jaderné energie. Zachycuje vše důležité spjaté s Černobylem, hlavně události po výbuchu. Je až neuvěřitelné co se tehdy stalo a ještě se dodnes nedořešilo. Celý dokument doprovází výpovědí lidí, kteří havárii přežili. Dá se říct, že je to nejkvalitnější dokument o Černobylu a patří mezi nejlepší dokumentární filmy vůbec. 100%(8.1.2011)

Brrrrr!!!! Člověku až běhá mráz po zádech z toho, co se v Černobylu vlastně odehrálo. Viděl jsem kdysi nějáký dokument o tom, jak k téhle věci došlo, ale tohle je tisíckrát zajímavější. Tento dokument se právě zabývá těmi následky a likvidací toho bordelu po tom. Opravdu hodně působivé a docela depresivní. Ti likvidátoři... to člověk prostě nechápe. Na tohle by se asi opravdu nemělo zapomínat, protože tady končí legrace. Když si uvědomím kolik hovadských zemí disponuje jadernou zbraní, tak mi z toho úplně dobře není. Ještě bych vypíchnul český dabing. Čekal jsem na titulky, že se přizná ten, kdo má tohle na svědomí, ale dotyčný raději zůstal v anonymitě, asi moc dobře věděl proč, protože tohle je prostě katastrofa.(25.6.2011)

Docela neobvyklý pohled na jednu z nejděsivějších katastrof v dějinách, který se místo ní zabývá jenom následky a jejich likvidací. Kudos za celkem raritní záběry a výtečná svědectví lidí, kteří se přímo účastnili. Antikudos tomu břídilovi s otřesným nápadem zprostředkovat co nejvíce ruštiny. Jednak jsou původní ruské hlasy skoro stejně hlasité jako ty anglické, jednak překlad čtou lidi s citelným (místy těžce srozumitelným) ruským přízvukem a vynechávají část informací. Jediná další věc, která mě na jinak super dokumentu rozhodila/naštvala je strašení "druhou explozí, která by učinila půlku Evropy neobyvatelnou". Zaráží mě, že o něčem tak "fantastickém", jako je výbuch o síle 5 megatun, člověk nikde nic nenajde.(20.2.2011)