Bitva o Černobyl

• Francie La Bataille de Tchernobyl (více)

Dokument o událostech osudové noci, kdy v černobylské jaderné elektrárně došlo k výbuchu, a o velmi náročném úsilí předejít další pohromě. (Netflix)

brit84

Pamatuju si, že je to pár let, co jsem viděl dokument o Černobylu na Nově. To byl docela slabej odvar proti tomuto. Najdete zde rozhovory s lidmi co po havárii pomáhali s odklízením a měli to štěstí, že stále ještě žijí, s tehdejším prezidentem Gorbatchovem (ten samozřejmě tvrdí, že ani on sám neměl informace, jak vážná situace doopravdy je, což mě opravdu pobavilo...) nebo vědci, kteří hledali východisko. Co jsem ale nevěděl a docela mě to posadilo na prdel, je fakt, že hrozil další výbuch při styku magma s vodou. Ten by prý vymazal půl Evropy. ()

Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: Galadriel, Mkoren, Tessie ... Dnes uděluji i jediněčnou cenu za neuvěřitelný blábol a naprostý nedostatek soudnosti uživatelce kersten, kterou film "nedokázal přesvědčit". Dámo, tohle nebyl akční film, tohle byla smutná realita ... Ale teď k dokumentu. Nelze ho hodnotit ohledem způsobu natočení a práce kameramana, ale jedině rozměrem obrovské lidské tragédie, která udeřila nečekaně a s neuvěřitelnou krutostí. O to větší smutek a děs z toho jde na člověka, když si uvědomí, že za vším stála lidská chyba. Je to opravdu silný dokument, který ukazuje krok za krokem jak se tragédie stupňovala, jak byla veřejnost udržována v nevědomosti až do chvíle, kdy už bylo pro mnohé pozdě. Obrovská tragédie, kterou v televizních novinách těch dnů zlehčovali a bagatelizovali. Jak doslovně několikrát zaznělo ve zprávách české televize: "... všechny podniky, sovchozy a kolchozy pracují normálně". Taková to byla doba, která "bojem za mír" způsobila největší atomovou katastrofu v dějinách. 5 hvězdiček - 100%, to je mé hodnocení šokujícího dojmu, který tento dokument u mě vyvolal ... ()

Dm1tr1j

Tak za prvé: Cival je kokot vypatlaný. Ako inak označiť hlupáka,ktorý chce aby bol dokument silnejší ako jadrový výbuch. Po takomto tvrdení milý Cival mi nezostáva nič iného len uznať rozsiahle poškodenie tvojho zmutovaného mozgu rádioaktivitou a poľutovať celé tvoje zdegenerované okolie. Dokument je to vynikajúci, nielen autentickosťou ale aj témou. Sila jadra sa nedá podceňovať rovnako ako sila retardácie Civala. ()

Adrai

Dokument s velkým D o jedné z největších katastrof 20. století, která poznamenala osudy mnoha lidí po celé Evropě, ne-li světě. Úžasné záběry, často nové a dosud nepublikované (téma mě dost zajímá a některé jsem opravdu dosud neviděl), výpovědi lidí kteří se účastnili "bitvy" a v tu chvíli si její rozsah vlastně ani pořádně neuvědomovali. Silný a mrazivý. ()

Tessie

Taky Vám bylo špatně z toho, jak vláda a všelijaké vedení neřeklo lidem co se stalo, v jakém svinstu žijí a že mají okamžitě vypadnout z města? Tři hodiny, během kterých bylo evakuováno přes 40tis lidí, mne časovým výkonem nedokáže vůbec ohromit. Je mi zle z toho, kolik nevinných lidí utrpělo vážné zdravotní problémy a kolik jich umřelo. A zároveň se klaním všem těm mužům, kteří položili své životy, aby zachránili ostatní. Bohužel většina z nich tento úkon udělala nevědomky. Oficiální úmrtnost je 59 lidí.. komu se to sakra vláda vysmívá?! Jsem zvědavá, kdy se postaví ten druhý sarkofág. Vlastně já zapomněla.. nejsou peníze... to si všichni pěkně počkáme. ()