Reklama

Reklama

Bitva o Černobyl

  • Francie La Bataille de Tchernobyl (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Francie, 2006, 94 min

Dokument o událostech osudové noci, kdy v černobylské jaderné elektrárně došlo k výbuchu, a o velmi náročném úsilí předejít další pohromě. (Netflix)

Recenze (122)

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Velmi autentický a silný dokument, který přináší rozhovory s těmi, kdo přežili, těmi, kdo byli tehdy u moci a ukazuje, že sověti nebyli jedinými, kdo mlčel v době, kdy lidé potřebovali být informováni a že vlastně dodnes žijeme ve světě, který je touto katastrofou ovlivněn. Bohužel ale ne tak, jak by ovlivněn být mohl, protože zdaleka ne všichni se z této hrůzy poučili a stále je svět plný jaderných hlavic několikanásobně silnějších, které jen čekají, než někdo zmáčkne ono pověstné červené tlačítko... ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Když člověk vidí v tomhle dokumentu, jak blízko jsme byli od totálního průseru v podobě likvidace cca poloviny Evropy, docela jej zamrazí. A těch půl milionu lidí, co to pomáhali likvidovat (a z nichž je nemalá část už po smrti a zhruba půlka je invalidní), tak ti si zasluhují absolutorium, byť z velké části asi ani nevěděli, do čeho jdou... ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Absolútne šokujúci dokument, ktorý takmer detailne zachytáva kroky podniknuté ruskou vládou, po výbuchu v Černobyle. Divák môže vzhliadnuť množstvo autentických záberov zo samotnej elektrárne počas odstraňovania závad, pri ktorých prišli o život stovky nevinných, odvážnych ľudí. Takmer nikto neprotestuje, všetci si uvedomujú svoju občiansku povinnosť zabrániť ďalšej katastrofe, druhému výbuchu, ktorý by zrovnal so zemou územie o veľkosti 340 km štvorcových. Takmer pol Európy by viac nebolo možné obývať. Tí najodvážnejší obdržali finančnú odmenu vo výške približne 100 dolárov. Mesto Pripiať bolo evakuované za 3 a pol hodiny. 45 000 ľudí sa už nikdy nevrátilo do svojich príbytkov. A toto ani z ďaleka nie sú jediné následky katastrofy. Žiadny dokument nikdy dostatočne nezachytí katastrofu, ktorá postihla osudy mnoha ľudí, no presto všetko vo Vás vyvolá veľmi nepríjemné pocity. ()

brit84 

všechny recenze uživatele

Pamatuju si, že je to pár let, co jsem viděl dokument o Černobylu na Nově. To byl docela slabej odvar proti tomuto. Najdete zde rozhovory s lidmi co po havárii pomáhali s odklízením a měli to štěstí, že stále ještě žijí, s tehdejším prezidentem Gorbatchovem (ten samozřejmě tvrdí, že ani on sám neměl informace, jak vážná situace doopravdy je, což mě opravdu pobavilo...) nebo vědci, kteří hledali východisko. Co jsem ale nevěděl a docela mě to posadilo na prdel, je fakt, že hrozil další výbuch při styku magma s vodou. Ten by prý vymazal půl Evropy. ()

Hakha 

všechny recenze uživatele

Po Jaslovských Bohunicích (stupeň ohr. podle INES: 4) a Three Mile Island (stupeň 5) došlo v roce 1986 k největší havárii jaderné elektrárny v historii, a to v Černobylu (stupeň 7), jež nás následky této havárie doprovází i dnes. Poutavý a zároveň odstrašující dokument o neviditelném zabijákovi, který nás doprovází hrozbou a následky radiace i dnes... nyní je Fukušima ohodnocena podle INES stejně jako Černobyl - stupeň 7... Mé hodnocení 5 hvězdiček... ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama