Bitva o Černobyl

Battle of Chernobyl, The

Dokumentární

Francie, 2006, 2x47 min

Thomas Johnson

Pro mě osobně zatím nejlépe zpracované téma hávarie Černobylské jaderné elektrárny. Některé dosud nepublikované záběry či fotky, příp. osobní svědectví zúčastněných dodávají dokumentu bezprostřednost a umožnují divákovi udělat si lepší obrázek o tom, co se tehdy vlastně stalo a co potom následovalo. Smutný je zejména osud likvidátorů, na které se režim později de facto vykašlal, přestože bez jejich oběti by byly následky neštěstí ještě katastrofálnější. Celkově silný zážitek a pokud vás toto téma zajímá, tak mohu vřele doporučit...(17.1.2011)

Člověk ani nedokáže ocenit, jakému riziku se zpočátku nevědomě lidé v elektrárně vystavovali, aby zabránili ještě hrozivější katastrofě. Zasluhují obrovskou úctu. Dokument také krásně dokazuje, jak titěrní a bezvýznamní jsme v rukou nejvyšších činitelů. V případě Černobylu se ukazuje ještě jedna negativní vlastnost lidstva, kterou nesnáším - i když je již dávno třeba postavit kolem elektrárny nový sarkofág, aby se zabránilo úniku plutonia s nedozírnými následky, zase hrají hlavní roli peníze. Když nejsou peníze, tak se prostě obětují lidé.(26.3.2011)

Výbuch reaktoru v Černobylu nebyl výbuch nukleární (jako jaderná bomba), ale šlo o výbuch klasický. První výbuch způsobil přetlak v uzavřeném prostoru a druhý rozžhavený grafit a vodík. Odčerpáním vody ze zásobníku pod reaktorem se zabránilo výbuchu, který by srovnal 320 km vzdálený Minsk se zemí a Evropa by se stala neobyvatelnou.. Na střeše elektrárny byla úroveň záření 12.000 rentgenů za hodinu (lidé se při odklízení střídali po 40 vteřinách, ale při takových hodnotách radiace tam neměli vůbec být). Evakuoval se prostor o rozloze 300.000 hektarů a jednalo se o 130.000 lidí. Na likvidaci havárie se podílelo 100.000 vojáků a 400.000 civilistů. Železobetonový sarkofág čtvrtého reaktoru byl postaven za 7 měsíců po výbuchu a stál 18 miliard rublů (rubl se rovnal USD). 3000 lidí pracuje na jeho údržbě. V Černobylu je 100 kg plutonia. 1 mikrogram pro člověka představuje smrtelnou dávku. Poločas rozpadu plutonia je 245.000 let. Dne 15. prosince 2000 byl odstaven poslední reaktor elektrárny. Nový sarkofág (cena 1,55 miliard eur) bude sférická struktura vysoká 105 metrů, dlouhá 150 metrů a široká 260 metrů, která bude vybudována mimo areál a potom nasazena na stávající sarkofág a spojena se základy.(10.6.2012)

1005. hodnocený film: S největší pravděpodobností se jedná o nejlepší domukent, který jsem kdy viděl a že jsem jich viděl už docela dost. Skvělé a zdrcující záběry, skvělá vypovídací hodnota, tak by se to událo nedávno. Ohromný dopad černobylské tragédie, která dopadá a působí ještě dneska. Zpustošené místo havárie, která se stala před 25 lety a od té doby čeká čtvrtý reaktor pořád na svou opravu - na nový sarkofág. Ten současný je na 30 let a 5 let je pryč za chvíli. nejsou na tovšak peníze a potřebnou miliardu tedy namísto chudé Ukrajiny bude muset poskytnout Evropa. 5*, protože jen s úžasem jsem sledoval, jak je moc tenhle dokumet dobrej. Spousta faktů a čísel, která mě mrazí na zádech ještě dnes. 5*(31.3.2011)

Je těžké hodnotit tento dokument pěti hvězdami, ale dát mu méně rozhodně také nejde, a tak jsem se rozhodl plně podpořit hodnocení, aby kdo narazí zde na toto dílo řekl, že to stojí za shlédnutí. A opravdu stojí. Protože se ukazuje velké množství informací o této události a že nejen Rusové lhali svým lidem. Také ukazuje ty co bojovali s tímto neviditelným nepřítelem, ale nikdo se pořádně nemůže dozvědět kdo všechno to byl, jen proto aby se vše co nejlépe ututlalo. Teď tito lidé žijí v invalidním důchodě se kterého nemohou ani vyžít. Naštěstí i tato tragédie má své malé světlé stránky, například odzbrojování jaderných zbraní... Dodám už je pro lidi co se bojí, že by se tato havárie znovu opakovala, je to nemožné, dnes je bezpečnost výš než na prvním místě a technologie k tomu používané jsou ty nejlepší. Ale na to je potřeba, aby jste si to zjistili sami :) ... HODNOCENÍ: 95% (5*)(28.10.2013)