Cesta lidstva (TV seriál)

• Česko

Dokumentární

Velká Británie, 2009, 5x50 min

Michael J. Mosley

Ty Unwin

Jo, tak tohle mě chytlo. Otázka zní: Nelžou? Ale co, hovno na tom záleží. Překvapující: člověk na zemi možná žije již 165 000 let a v evropě 40 000 let. No a proč je lidstvo tak hloupé, když má 40 000-letou tradici? A proč Kalousek. Může být i potomkem Hommo neandrtalis. Hlavně se ho rychle zbavit...zabít ho pazourkem, ne Paroubkem, ten se zabil sám.(17.5.2012)

Hezký pořad, trochu rozvleklý, ale precizní. O tom, jak jsme přestali být chlupaté opice a proč. O tom, proč už nejsme černoši a proč. Jak jsme ztratili pigment za polárních nocí. Jak jsme udolali Neandrtálce a sebrali jim Evropu. Měli sic lepší zbraně, ale my jsme uměli lépe intrikovat. Odborně - sociální vazby, preferovali jsme vzájemnou pomoc, před svépomocí. Lépe jsme vytvářeli klany. Spíš Homo sociens, nežli Homo sapiens. O tom jak se to přihodilo. Když se ještě v Čechách proháněli lvi a negři, přestalo náhle svítit slunce. Lvi zmizeli a s nimi i pigment v naší kůži. Dočista i bez Vizíru. A co na to Hitler?(17.2.2011)

Místy příliš schematické, leč na druhé straně problematizující obrovské časové období v dějinách lidstva, tudíž nakonec spokojenost. Informační výtěžnost značná. 8/10!(11.8.2013)

Výborné. Hlavně v tom, jak seriál představuje aktuální znalosti vědění o lidské evoluci. Jsou zde všechny zásadní informace, které je možné vyčíst z knih (a článků) vydaných o evoluci (v češtině) za poslední dekádu. ■ S odstupem: Třetí díl se trochu vleče. Autoři se zabývají vyvracením, proč Číňané nevznikli z Homo erecta, až zbytečně moc. Nikdo tomu přeci nevěří. ■ S dalším odstupem: Čtvrtý díl se mi líbil, pátý byl také dobrý. Hodnocení 4* je zasloužené (už jen proto, protože natočit seriál znamenalo oběhat mnoho míst po celé zeměkouli).(3.4.2011)

Dobre koncipované, zdá sa že dosť prísne vedecké a predsa zrozumiteľné, ba dokonca vzrušujúce putovanie za našími koreňmi. Obdivujem a tvorcom ďakujem. Od BBC, hlavne po toľkých vnucujúcich sa a povrchných hovadinkách za posledné roky, nečakané.(22.3.2011)