Nesvatbov

Srdce si nedá poroučet.  Starosta středně velké vesnice se snaží dát dohromady třicátníky, kteří zbyli na ocet. Slovenská vesnice Zemplínske Hámre pomalu ale jistě vymírá. Její starosta, generál ve výslužbě, se ale nechce vzdát. Ke svému boji s třicátnickou samotou používá různé prostředky: nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místní rozhlasem k plození dětí a nakonec uspořádá seznamovací večírek pro „nezavrabčené“. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Sociální inženýrství 21. století v situačním dokumentárním filmu Eriky Hníkové, který výběrem tématu a způsobem zpracovaní navazuje na předchozí úspěšné snímky ŽENY PRO MĚNY a SEJDEME SE V EUROCAMPU. (oficiální text distributora)

Formanka

O tom, jak se pan starosta rozhodl, že lidé by neměli žít podle svého uvážení, ale raději podle jeho představ a jal se svůj cíl velmi diletantsky a hloupě realizovat (možná by stálo za to se poradit, jak takové akce pořádat a organizovat). Scéna z hřiště už je jen třešničkou. ()

rene75

Pro mne velmi netaktně a až voyeursky natočeno. Souhlasím s názorem že to je vlastně výsměch těm lidem. Přemýšlím, co na FAMU učí, když vidím výsledek. ()

Houbos

Ač k nevíře, dokument dokumentuje skutečnou událost, která se skutečně udála. Režisérka se k tématu dostala jako slepá k houslím když se chystala natočit remake svého dřívějšího dokumentu o ochotnických hasičích. Starosta vymírající slovenské vísky si zamane, že pro zlepšení demografického vývoje oblasti spojí dohromady svobodné mládence a panny. Ti pokorně přijímají nedobrovolnou samotu a moc šancí na založení rodiny by bez pana starosty neměli. Osud si nevybrali dobrovolně. Nejsou singles, například brunátný “pan Metaxa” z traileru rekonstruoval domek s ložnicí i dětským pokojíkem. Jen žena mu chybí. Třeštíkové Katka si svou životní cestu vybrala sama, tito lidé ne a svoje životní prohry si nezasluhují. Hořký dokument je místy pro většinu zůčastněné spíše ponižující, jak možno vidět v ukázce. Nic pro citlivější diváky, u obzvláště kuriózních scének mi bylo stydno že se vůbec dívám dál. O seznamovacím bále, kterým absurdno vrcholí, škoda mluvit. Pokud se přes tohle přenesu, tak starosta exot a jeho smělé pikle pobaví. Pan starosta při plánování: “Koho pozveme? Monča, naša Monča? Ta automaticky. Dá si urobiť zubné protézy... a bude... bezkunkurenčná. Páne Bože, s takým poprsím!” a nebo “mám sto chuťí vyhlásiť do rozhlasu že nechť sa založí do octu pánaboha... i zo svojemi panenskými blánami”|| 3.5 hvězdy za birarní momenty. Ad absurdum: film se odehrává na Slovensku a je ve slovenském znění s českými titulky! Co se divit, české televizní stanice prý pouštějí slovenské pohádky s českým dabingem. Podobné: něčí život ()

Gomez222

Smutno-veselé rozprávanie príbehu obce, kde sa starosta rozhodne organizovať spoločenský život tak, aby sa slobodní muži a slobodné ženy pokúsili nájsť spoločnú predstavu o budúcom živote. Výsledkom je však jeho neúspech. Príjemný veselý dokument s dobrými postavami, no nejasným koncom. Do kina ma na tento film nalákala téma- svadby a nesvadby, no čakal som hlbšiu zápletku, než len organizovanie spoznávacej zábavy. ()

Bodega_Bay

Dost mě mrzelo, že autorka nevytěžila z tématu zdaleka tolik, kolik mohla....podobné prostředí, ve kterém natáčela znám a tohle bylo prostě nedodělaný...pokud čekám od dokumentaristy NĚCO, tak právě od Eriky Hníkové jsem se toho nikdy nedočkala. Je to škoda....klouže po povrchu, přeskakuje, ukazuje nám, co nepotřebujem a neukazuje to, co by bylo potřeba vidět....prostě škoda. Vždycky, když mě začal někdo zajímat, přeskočilo se uplně jinam a nic jsem se ve výsledku nedozvěděla. Místo skoro až křečovité snahy zesměšnit starostu se měla zaměřit na jednotlivé postavy třicátníků. ()

Monyfik

Proč má slovenský film české titulky???? Nebo si snad paní "režisérka" myslí, že český národ je plný dementů:-(((( ()

regin

Já bych z toho nedělal vědu. Ti lidi tam takhle žijí. Nevšimli jste si diktátorské matky, která se navenek tváří, že svou dceru do vdavek nutí, na druhé straně ji dořve v momentě, kdy chce jít ze zábavy domů a dcera by chtěla ještě chvilku zůstat? Co pak má takový člověk, celý život ovládaný někým jiným, mít za svůj názor? A tohle se možná dá vztáhnout na celý film - absence samostatného myšlení, mentalita typu "u maminky je mi dobře". Navíc jde jen o pár lidí, kteří se vyskytují všude. Bylo tam několik dalších postav, co se ve filmu mihly, a byly bez problémů zadané. Nechal bych to u sloganu "Srdce si nedá poroučet" a šel dál... ()

BabyMilena

Kdyby to byla komedie, tak by se tomu dalo i zasmát. Ale když si člověk uvědomí, že jde vlastně o skutečnost, je to dost smutné, až tragické. ()

Mr.Fuck

Tento dokument nemůže docenit žádný hnidopich, co tu píše svoje pseudochytré komenty. Kdo nikdy nebyl ve východoslovenské vesnici nepochopí... ()

jurajpower

Svet je plný podobných reality šou. Téma odkrýva hlbokú myšlienku, aj primitívnosť akou sa "to" ne-má realizovať. Naivita starostu pochádza z jeho pôvodného zamestnania, generál zabúda, že srdcu nerozkážeš. Krach jeho zámerov je patrný už na začiatku dokumentu. Záverom akceleruje do nepríčetného vyjadrovania v rozhovore s miestnym "parobkom" počas futbalového zápasu a zabúda, že zo svojho sobotňajšieho galavečera dezertoval ako zbabelec. Generál nechal svoje vojsko na bojisku a sám sa išiel vyplakať pod perinu. ()

Dítě

Právem oceňovaný dokument. Nenabízí sice "velké" a zdánlivě atraktivní téma, ale je velmi zajímavě natočen. Od počátku nenudí, naopak člověk čeká, co se z hlavních postav vyklube. Hrdinové byli vybráni s citem a měl jsem pocit, že až na výjimky brali i natáčení sportovně. ()

stuj

Zdlouhavost je prokletí tohohle dokumentu. 72 minut je opravdu zbytečně moc. 3 hvězdičky jen za téma, za šíleného starostu "spasitele" vizionáře a za finální rozhovor u fotbalu, který podtrhl naivitu jeho šíleného nápadu. "It takes half a year to organize such an event. Stupid bitches... Sell your dowry, you old maids. And stick your hymen in a drawer". ()

Keytee

Čakala som optimistický záver...ale nevadí..aj tak pokladám záver za najzaujímavejší. :P Myslím si, že starosta bol podarený starý ujo, ktorý len nechcel aby boli ľudia osamote a aby si radšej užívali život vo dvojici, lebo sám vie, že je to lepší život. Tie keci o zaľudnení planéty už mohol vynechať, ale aj tak to bolo celkom zábavné...a to, čo "hlásal" do rozhlasu...akože by som sa zbláznila, keby nám starostka do rozhlasu najmenej trikrát za deň komentuje, čo všetko zažila, že aký ožrani sú v dedine a pod. :)) Ale v konečnom dôsledku je to smutné...lebo veľa ľudí je takých ..hlavne Slovákov...až iritujuco nečinných a pasivita z nich srší...čo ma dosť často vytáča....nielen v reálnom život, ale aj v tomto dokumente. ()

EdnaBedna

Souhlasím s tím, že téma je vlastně dost smutné, ale nesouhlasím s názory, že se teď všichni aktérům posmívají. Režisérka schválně nezasahuje nijak do děje, neříká, co je správně a co špatně, ať si každý udělá názor sám za sebe. Docela by mě zajímalo, jestli se starosta pustil do něčeho podobného opakovaně a jestli zaznamenal alespoň nějaký úspěch. Je to sice docela násilná forma seznamování, ale na druhou stranu je to alespoň něco. Ono na takové vesnici zas tolik příležitostí k seznámení není a stydlivější povahy se normálně do ničeho samy nepustí. A i když se tady neseznámí hned, alespoň mají trošku sociálního kontaktu a až se potkají příště někde v krámě, mají alespoň společné téma hovoru a třeba se dají dohromady později... :-)) Teda kdyby tam někdo přišel. ;-( Jinak Forman hadr, to je fakt. :-) Mám ráda tyhle "sociální studie", dávám 80%. ()

waxtrax

Tento dokument měl být o tzv. singles. Lidech, kteří žijí bez životních partnerů. Bohužel si tvůrkyně nedala moc práce s tím , aby z těchto lidí dostala, proč jim tento způsob žití vyhovuje. A že většině vyhovuje - to zde jasně vyplývá. To, že se do věci iniciativně vsírá starosta (bývalý lampasák), který zjevně ani netuší jak se věci mají a jak svou ctnostnou myšlenku seznámení singles uchopit a zrealizovat je až neuvěřitelné. Bohužel celým dokumentem se až příliš táhne naranžovanost lidí, vesnice i událostí. ()