Nesvatbov

Srdce si nedá poroučet.  Starosta středně velké vesnice se snaží dát dohromady třicátníky, kteří zbyli na ocet. Slovenská vesnice Zemplínske Hámre pomalu ale jistě vymírá. Její starosta, generál ve výslužbě, se ale nechce vzdát. Ke svému boji s třicátnickou samotou používá různé prostředky: nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místní rozhlasem k plození dětí a nakonec uspořádá seznamovací večírek pro „nezavrabčené“. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Sociální inženýrství 21. století v situačním dokumentárním filmu Eriky Hníkové, který výběrem tématu a způsobem zpracovaní navazuje na předchozí úspěšné snímky ŽENY PRO MĚNY a SEJDEME SE V EUROCAMPU. (oficiální text distributora)

Fifer

Vše už bylo řečeno: Tak jen, děsí mě, kolik lidí, co znám a co se považují za filmové znalce a gurmány má tento film rádo. Prostě Nova a Prima dávají odporné sračky ala reality show, ovšem když někdo natočí totéž, ale udělá z toho "umělecký" dokument a pošle to na Berlinale, tak jde najednou o promyšlenou a odvážnou sondu do vesnického života. To je mi tedy pěkný dvojí metr. ()

edie sedgwic

Ono by to bolo skvela komedia, keby to bola komedia. Davam pat hviezdiciek, lebo nieco take absurdne, smiesne, zaujimave a zaroven mile som uz dlho nevidela. Casy "dohadzovaciek" fungovali o nejake to storocie dozadu, ale pan starosta (ktory ma mimochodom velmi svojske nazory) ma evidentne iny nazor. Bavila som sa, aj ked samozrejme filmu mozno vytknut kopec veci, ale rozhodla som sa hodnotit ho pocitovo. ()

José77

svazacky kokotmajorgeneral(uz to o nom vravi dost) a neskorsi poslanec za hzds, si zjavne dobre pamata, co mu bolo vacsinu zivota vtlkane do hlavy a tak nechape cloveka ako individualnu bytost, ale ako ludaka, ktoremu ked sa pripravia vhodne podmienky(aka sedlacka party s tombolou), tak bude sukat na povel. napad samozrejme vybuchne a starosta nechape. ja nechapem ako taky clovek moze existovat. a ti ludia, co tam vystupovali..by ma zaujimalo, ci boli naozaj taki jednoduchy, ze nechapali aka hanba to pre nich je... ()

Koumi

Dokument, který není svou formou nijak zvláště inovantní. Při promítání tak zůstane rozum stát spíše nad zvoleným tématem, který se pohybuje někde mezi vtipem a zděšením. Musím ale naprosto vyzdvihnout práci s kamerou. Spousta "fotografických" záběrů svědčí o obrovském talentu pro obrazový cit. A to se pak pod 80% jít nemůže. ()

Loooki

Pán starosta, tom myslí dobre a vidieť, že mu ide o dobrú vec, aby obce nevymierali. Veď predsa, kto tam pôjde žiť len tak. Len ono sa ťažšie spracuváva z poskytnutých surovín :/ ()

fixaman

Dokonalá sonda do života na vesnici.. Přesně mi to připomíná, proč jsem z jedné utekl do hlavního města.. ;-) ()

agassi68

Hoří má panenko po vyhodňarsky. Ale chýbal mi tam ten vtip. Toto bolo súťaženie o bobríka trápnosti. Starosta, bývalý generál im mal skrátka nariadiť povinné sobáše podľa mien a hotovo! Následne mali na pravidelných seansách plodiť deti. A bolo by po probléme.. ()

kochanskiT

Dokument Nesvatbov považuji za geniální dílo, a to jak způsobem zpracování, tak zachycením zajímavé a neobvyklé situace. Velmi mě mrzí, že film dostává nízké hodnocení, protože lidé často nehodnotí dokument sám o sobě, ale kritizují způsob, jakým se pak starosta pokouší zvýšit sňatečnost a porodnost ve své obci. Dokument je díky zachycení některých charakterů (pana starosty nevyjímaje) velice vtipný, ale zároveň je pozoruhodnou sociologickou sondou do životního způsobu oblasti, do které se málokdo z nás kdy podívá. ()

Olík

Dokumentárně případně sociologicky zmapovaná snaha starosty malé slovenské vesničky vyslaného mimozemšťany na zem z důvodu zachování lidské rasy o vehnání nezadaných spoluobčanů do chomoutu manželského, vyvrcholené velkolepou seznamovací tancovačkou (samozřejmě s tombolou) za přizvání „singles“ z okolních vsí. Svérázný, ale sympatický vůdce obce podporovaný snaživou kulturní referentkou, místní „Otíci“ a neposkvrněné panny versus jejich okrojované matky – natočit na HDV kameru sedmdesátiminutový dokument o přípravách vesnického sňatky domlouvajícího večírku nebo sblížit se s místními domorodci, tak aby Vám otevřeli dveře svých domovů, pracovišť potažmo osudů, tak to chce koule (v případě paní režisérky jiné orgány) s velkým K. Klobouk dolů, palec nahoru a hvězdičky doprostřed :) ()

shereen

neni to nuda, ledacos to dokumentuje, ale co vlastne? jaka je na vesnicich depka? V obecne rovine prilis obycejne tema a co se tyce konkretnich pribehu, tak na film dost nosne nejsou. ()

Miki68

Tohle nevymyslíš. Takový scénář dokáže napsat jen život. Režisérka byla možná až příliš nestrannou pozorovatelkou, chtělo to snad jen odvážnější nůžky střihače, trochu celý dokument zhustit, takhle to v té rozvleklosti trochu ztratilo tah na bránu. Mě osobně tam scházel nějaký konec - například návrat na "místo činu" po roce a zhodnocení aktivit šíleného starosty. Taky mě zajímalo, jak dopadl Ďoďo "Metaxa"... Lepších 60%... ()

truby

U dokumentů se většinou nehodnotí obsah, protože herci nejsou herci a režisér nerežíruje, ale to neznamená, že autor nemůže za to, co v dokumentu je. Otázka je, co tímhle chtěla autorka říci, jestli ji jen zaujala postavička vysloužilého trochu omezeného generála coby starosty obce a jeho unikátní přístup k danému problému, nebo ten problém samotný. Bylo to zajímavé, ale nakonec se to zvrhlo a nebylo to o svobodných třicátnících a k danému tématu to moc neřeklo. Byla to exhibice starosty a jeho snah ztrapnit co nejvíce svobodných dam a pánů v okolí. ()

m4xp4yn3

Nesvatbov není dokument, na to je příliš prázdný. O dnešní společnosti nám neřekne nic, autorka se z aktérů snad ani nesnaží vydolovat něco podnětného. Je to reality komedie, zpočátku se spoustou hluchých míst, ke konci gradující v celkem zábavnou scénu ze samotného seznamovacího večírku, který se však zvrtne ve zcela běžný večer u piva a kořalky. ()

PedroPo

Takže abych si to shrnul - celý film jsem koukal na to, jak někdo připravuje vesnickou party pro nezadané, na kterou pak skoro nikdo nepřijde??? Trochu málo mi připadá. Nehledě na to, že být panem starostou, asi bych se snažil zvát nezadané z trochu větší dálky - pro oživení genofondu. ()

karlee

Téma výborné, zpracování nic moc, ale za shlédnutí stojí. Čekal jsem, že se pobavím, ovšem je to dost depresivní záležitost. ()

TSZ

V rámci dokumentů, které jsme kdy viděl (celkem jich je tak 10) se jedná určitě o špičku, v mnoha chvílích jsem se extrémně styděl za velkou část zobrazovaných obyvatel a zároveň se tím dějem dobře bavil. První půlka bohužel není zdaleka tak zábavná jako druhá část, kdy se večírek "rozjede", tak dávám tři body. ()