Případ Kim Bok-Nam (festivalový název)

• Jižní Korea

Jižní Korea, 2010, 115 min

Cheol-soo Jang

Gi-tae Kim

Tae-seong Kim

Hae-won bola napadnutá skupinkou mladých výtržníkov. Pred Políciou však útočníkov zo strachu neoznačila. Mladá žena prežíva hektické obdobie nie len v súkromí, ale aj v práci. Po nešťastnej zhode náhod dôjde na pracovisku ku konfliktu po ktorom odchádza na nútenú dovolenku. Rozhodne sa opustiť Soul a navštíviť tak málo obývanú osadu na ostrove kde v detstve vyrastala. Útek za odpočinkom pred ťažkým životom v miliónovom meste sa však po pár dňoch mení na krutú realitu vidieckeho života s krutými rodinnými pravidlami. Keď sa filmy s vyobrazením domáceho násilia naozaj vydaria, sú vždy témou číslo jedna. Tento sa, ale v polovičke zvrhne na totálny masaker, ktorý nielenže šokuje diváka, ale núti ho zamyslieť sa či by naozaj bola možná týraná osoba takýchto krokov. Psychika osobnosti je predsa len tenká latka, ktorá sa po neustálim tlakom môže zlomiť a zmeniť charakter jedinca natoľko, že z citlivého človeka spraví zviera v pravom slova zmysle. Nebyť toho prehnaného, zložitého záveru - čistých 5 hviezd. Takto nemôžem inak, ako strop filmu ukotviť na 85%.(22.2.2013)

Som prekvapený. Čakal som síce kvalitný film, ale keďže mám svoj názor na ázijské horory neveril som, že to môže byť až také dobré. Prvá polovica filmu nás zavedie na malý poloopustený ostrov, kde sa mladá žena vydáva na svoju "povinnú" dovolenku trochu si oddýchnuť a zregenerovať. Tu ju už očakáva jej kamarátka z detstva, ktorá tu žije od narodenia, je vydatá a má malú dcéru. Jej život však určite nie je ideálny. Je neustále psychicky aj fyzicky týraná zo strany manžela, jeho brata, či starých posmešných babiek z dediny. Keď však jej manžel udrie jej dcéru a tá spadne na ostrý kameň, pričom si spôsobí smrteľné zranenie nastane peklo. Z filmu sa ako švihnutím čarovného prútika stane nekompromisný revenge slasher ktorého obeťou je takmer celé osadenstvo kórejskych dedinských buranov. Vraždí sa tu všetkým možným: kosákom na trávu, sekerou, nožíkom, dokonca aj flautou, ktorá uzatvára film v dojímavej scéne vyobrazenej na plagáte. Momentálnych 79 % je možno trochu prepálených, ale Bedevilled určite stojí za pozretie.(9.2.2011)

Ženy ruských mužiků v časech blahého samoděržaví říkávaly, že když muž ženu nebije, tak ji nemiluje, nebo že jakmile ji bít přestane, tak ji přestane i milovat. Podle téhle odzbrojující logiky, ze které se jistě feministkám ježí všechny chlupy na nohou, by Bok-nam musela být ta nejšťastnější žena pod Sluncem, protože tolik lásky jako jí se dostane málokteré manželce. A těch vlídných slov k tomu... A to je právě největší kámen úrazu filmu - méně by bývalo bylo více. Věřím, že Korejci by na tenhle námět dokázali natočit prvotřídní thriller, drsný, syrový a hlavně realistický, který bych uvítal všemi deseti. Namísto toho však zvolili formu šablonovitého exaltovaného exploaťáku bez špetky věrohodnosti, s přehnaně zkarikovanými postavami a s poněkud rozpačitým závěrem. A já mám holt radši civilnější, střízlivější filmovou řeč. Každopádně ale určitě lepší než nějaký slizký romanťák, laskavě hřejivá vyteplenost, nebo podobný humus.(21.10.2016)

Excelentní korejský skvost v oblasti exploitačního subžánru, kam korejská kinematografie zaplouvá jen velice zdřídka kdy ... Původně se mi film jevil jako velmi drsné drama z vidláckého ostrova, násilí na ženách, dítěti, psychické a fyzické týrání mladé matky, těžká práce a úplně jiná mentalita jsou pozadím pro rozehrání děje a tlaku na jednu ze dvou hlavních postav (jednou je místní mladá matka, druhou je její kamarádka, dámička z města, která se snaží vše nezúčastněně pozorovat). Celkově se mi film jevil jako spíše průměrný a říkal jsem si, že korejci prostě v tomto žánru neumí tolik, co Hong Kong v počátcích 90. let, Japonsko a zejména USA ... To jsem ale nečekal, co se začne dít v druhé polovině, kdy pomalé vyprávění v jedné vteřině utne a začne "vyhlazování ostrova", brutální krvavé násilí a pomsta ... Trochu mi vadil přepálený závěr, ale i tak se jedná o naprostý skvost v této oblasti. Příznivcům žánru vřele doporučuji!! Pro publikum s odporem k násilí a krvi velké varování!!! Opravdu je to velmi násilný a drsný film!!(29.1.2011)

Nemůžete čekat, že budete trápit a mučit svojí ženu a ona nic, i přes benevolenci okolí k takovému chování... Atmosféra ostrova se od "jsou jen lehce divní a nepoznamenaní civilizací" postupně mění na "kurva, voni to fakt takhle přehlížej" až po "ta se snad úplně zbláznila"... a taky že jóóóó... Závěrečná třičtvrtěhodinka filmu je pak už jen labutí píseň šílenosti a brutality, vyvolané právě přehlížením páchaného násilí na těle naší nebožačky.... Doporučuji všem feministkám.... A kdyby něco, dejte si na fazolovou kaši...(3.6.2012)