poster

Žaby a iné ryby

Drama / Romantický

Československo, 1986, 71 min

 • dyfur
  *

  moje zaujímavosti: V roku 1987 získala snímka na 27. Filmovom festivale pre deti v Gottwaldove Cenu vydavateľstva Mladé letá a Cenu MNV za režijný debut. (dyfur) Natáčanie prebiehalo v Piešťanoch. (dyfur)(13.8.2015)

 • jhrasko
  **

  KEĎ CHCEŠ BYŤ ŠŤASTNÝ DEŇ, VYPI SI VÍNA. KEĎ CHCEŠ BYŤ ŠŤASTNÝ ROK, POMOŽE TI ŽENA. KEĎ CHCEŠ BYŤ ŠŤASTNÝ CELÝ ŽIVOT, CHOĎ NA RYBY.(9.5.2010)

 • vypravěč
  **

  Další krotká normalizační studie rozpuku adolescentní ideality, spoléhající se tentokrát na atraktivitu hudebních vstupů, které však jen tříští dosti mělce se profilující děj, groteskně pointovaný. Celek připomíná šedou tříšť poslepovaných klipů, které neumožňují porozumět ani postavám, natož pak světu, s nímž se rozcházejí nebo z něhož čerpají svůj nenasytný élan vital… Mladý hrdina se od prvních záběrů jeví jako mimořádný pitomec (a jako takový je výborně obsazen); závěrečná pointa na tom nic nemění, jen důkladněji rentgenuje jeho nezpůsobilost k osobnímu vztahu ke skutečnosti. Jeho život se sice zdá být spojen hlouběji s přírodou (v poměru k městskému přežívání ostatních), ale ta se mu stává jen rybářským revírem, prostorem lovu a záminkou k němotě. I jeho lovectví zvuků je nevěrohodné, působí spíše jako úkrok k technologiím než jako hledání společného jazyka; ostatně nakonec se stane zneužitým nástrojem špionáže. Jen cesta za mrtvou volavkou se zdá něco otevírat, ale to zas chromne užitá filmová mluva, jíž se zvolna rozhnívá na neudržovaném jevišti světa socialistické divadlo: nevidomá kamera se snaží postřehnout to nejočekávanější – snad aby slepotu režisérského oka nevyrušila žádná bdělá barva nebo sdělující tvar. V temném světle tohoto snímku, který se nemůže měřit ani se Smrtí mouchy, stoupá sláva ostatních nešťastných pokusů o totéž v čele se Smyczkovou drezurou Ještě jednou si písknout, ba ani Discopříběh již nevyznívá tak odpudivě jako na obrazovkách konce osmdesátých let. Tady se jen umírá – umírá, bez vědomí proměny, která je i v tom uvadání přítomná. Co je ale horší: i zde se v nejhnusnějších letech "socialistického" Československa, toho zaneseného dna Evropy, ospravedlňovala smysluplnost osvojené spotřebitelské kultury, špíny konformity a neexistence pravdy.(4.11.2017)

 • anderson
  ***

  SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 29.12.1988 - Film s mladou a chutnučkou (ale načisto vymletou) GABIKOU ŠKRABÁKOVOU, s takmer sci - fi záverom o tom, že odpočúvať sa oplatí aj keď ide len o zber železa. :-) (31.5.2009)(31.5.2009)

 • zette
  **

  No, ne uplne spatny film. Pokud to vsak bylo na Slovensku vysilano v kinech povinne pro zaky zakladni skoly, tak bych si predstavoval zabavnejsi a srozumitelnejsi formu.(23.9.2007)

 • - Natáčanie prebiehalo v Piešťanoch. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace