poster

Ošklivá slečna

Drama / Psychologický

Československo, 1959, 73 min

 • Skuby47
  ****

  Působivé komorní drama je hereckým koncertem Karla Högera a Dany Medřické. Základní příběh je jednoduchý s pro tu dobu typickou kriminální zápletkou. Rozkrádání a zpronevěra byly tehdy nejčastějšími delikty, asi stejně jako dnes. Prostý příběh, velmi civilní a úsporné herectví ústřední dvojice a na morálku a čestnost apelující závěr asi nebudou lákadlem pro současné mladé diváky, ale pro mne to byla příjemná vzpomínka na časy dávno minulé, kdy herci ještě uměli hrát.(14.6.2013)

 • xaver
  ***

  Ošklivka Katka před padesáti lety po česku. Celkem dobrý už jenom kvůli hereckým výkonům. Slušná trojka. Možá si snímek zaslouží i víc, ale komentáře budou vždy hodně subjektivní a já se dobrovolně přiznávám, že těm psychologickým dramatům moc nefandím. Drama zažívá člověk denno denně celý život, a aby se jim musel prokousávát i ve svých volných chvílých, to už je trochu moc. Takže psycho, drama, nebo psychodrama nebrat a když, tak jenom občas.(27.4.2012)

 • ViktorD
  *****

  Opět jeden z mála filmů konce 50. let (společně třeba s Krškovým snímkem Zde jsou lvi), který patří nesporně k tomu nejlepšímu, co v této době v československé kinematografii vzniklo. Kromě silného příběhu (a můžeme klidně operovat s termínem socialistický realismus, protože tohle by byl další z jeho vrcholů, či lépe řečeno: tento snímek by mohl být jedním z těch, které ozřejmují jeho smysl, vtiskují mu zcela zřetelnou obsahovou náplň – neboť: Co je to socialistický realismus? Čort znajet!) a skvělých hereckých výkonů nejen dua Höger–Medřická má tento film neopakovatelnou dobovou atmosféru Liberce na sklonku 50. let. Na tomto pozadí ho lze vnímat tedy jako cenný dokument, a to i díky záběrům někdejšího ještědského hotelu, který tři roky po vzniku tohoto filmu lehl navždy popelem.(30.7.2010)

 • Šandík
  *****

  Komorní film bez jediného slabého místa. Skvělý námět a scénář Oldřicha Daňka (který je v titulcích uveden také jako pomocný režisér, přičemž jeho skutečný režijní podíl mohl být i vyšší), zcela mimořádné herectví, hutná atmosféra, skvělá kamera... To všechna navíc "o něčem", neboť stejně jako ostatní díla Oldřicha Daňka, i tohle se točí kolem dosti fundamentálních otázek lidských vztahů. (Po)zapomenutý filmový skvost. Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů padesátých let. Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: golfista, blackrain, snaked, Milwa(7.10.2011)

 • snaked
  *****

  Ale co. Zvyšuju na 5. Už jsem to viděla x krát a nenudila jsem se ani jednou. Sice se v dobových kritikách opakuje tvrzení, že Daněk nenapsal postavu Štefla příliš plnohodnotnou, ale ta souhra mezi Högerem a Medřickou je tu naprosto úžasná, později v ještě větší míře společně září v TV snímku Romeo a Julie na konci listopadu. Menší protor, ale taky zamenitě zužitkovaný, dostávají společně ve filmech Zde jsou lvi, Mikoláš Aleš, Profesoři za školou a Půlpenny (jako protihráči). Dana Medřická dokázala perfektně ztvárnit přerod z "ošklivky" na krásku mimochodem i v inscenaci Obchodník s deštěm, kterou režíroval Rudolf Hrušínský. Analýza vč. odlišností scénáře a filmu k přečtení zde: http://25fps.cz/2014/oskliva-slecna/(3.8.2009)

 • - Filmovanie prebiehalo v Liberci a na Ještěde. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace