poster

Ošklivá slečna

Drama / Psychologický

Československo, 1959, 73 min

 • Marthos
  *****

  (2x) Ideologický balast, kterým bylo zaneseno předchozí období, ustoupil kamsi do pozadí a před diváka bylo najednou postaveno komorní melodrama staré panny a prášilovského defraudanta. Ona pod dojmem zájmu shazuje masku upjaté puntičkářky, on zjišťuje, že se z původního flirtu stává láska. Hořký konec této romance naznačuje možnosti českého filmu v bezprostředně následujících letech, tady ještě poněkud nesměle a jakoby neurčitě, ale díky skvělým hereckým kreacím Dany Medřické a Karla Högera míří o několik pater výš. Reálie dnes už zmizelé severočeské metropole a libereckého okolí (zrak upadá především na původní vizuál Ještědu). Fischerova výtečná hudební kompozice. Romance bez konce. A jedna velká touha. Nebo jen naděje?(11.3.2012)

 • D.Moore
  *****

  !!!Nečtěte zdejší obsah, nechte se překvapit!!! Je totiž čím. Ošklivá slečna je film vyloženě krásný. Akurátní účetní v nezaměnitelném podání Dany Medřické v něm přijíždí vyšetřovat zpronevěru v libereckém nakladatelství a postupně taje v péči světáckého redaktora Karla Högera. Jestli vás teď napadlo, že už stejně víte, co se nakonec stane, možná máte pravdu a možná ne. Ono totiž v závěru jde stejně o mnohem víc než jen o nějaké peníze. Film má takřka noirovou atmosféru a musím říct, že působivější romantickou scénu než je ta s výletem na Ještěd jsem dlouho neviděl.(6.9.2015)

 • Skuby47
  ****

  Působivé komorní drama je hereckým koncertem Karla Högera a Dany Medřické. Základní příběh je jednoduchý s pro tu dobu typickou kriminální zápletkou. Rozkrádání a zpronevěra byly tehdy nejčastějšími delikty, asi stejně jako dnes. Prostý příběh, velmi civilní a úsporné herectví ústřední dvojice a na morálku a čestnost apelující závěr asi nebudou lákadlem pro současné mladé diváky, ale pro mne to byla příjemná vzpomínka na časy dávno minulé, kdy herci ještě uměli hrát.(14.6.2013)

 • ViktorD
  *****

  Opět jeden z mála filmů konce 50. let (společně třeba s Krškovým snímkem Zde jsou lvi), který patří nesporně k tomu nejlepšímu, co v této době v československé kinematografii vzniklo. Kromě silného příběhu (a můžeme klidně operovat s termínem socialistický realismus, protože tohle by byl další z jeho vrcholů, či lépe řečeno: tento snímek by mohl být jedním z těch, které ozřejmují jeho smysl, vtiskují mu zcela zřetelnou obsahovou náplň – neboť: Co je to socialistický realismus? Čort znajet!) a skvělých hereckých výkonů nejen dua Höger–Medřická má tento film neopakovatelnou dobovou atmosféru Liberce na sklonku 50. let. Na tomto pozadí ho lze vnímat tedy jako cenný dokument, a to i díky záběrům někdejšího ještědského hotelu, který tři roky po vzniku tohoto filmu lehl navždy popelem.(30.7.2010)

 • Padme_Anakin
  *****

  Tedy za prvé ošklivá slečna vůbec není ošklivá, neb Dana Medřická je tu tak krásná, až se tají dech a o jejím hereckém talentu je celkem dost bezpředmětné psát.. Za druhé ono je to celé natočené u nás, koukala jsem a koukala a byla příjemně překvapená, tudíž jsem melancholicko-nostalgicky nakloněna dvojnásob. Za třetí Karel Höger, ani na vteřinu jsem nemohla a nechtěla uvěřit, že by byl viník.. Za čtvrté mám slabost pro komorní drama a obzvláště je-li od Oldřicha Daňka. K tomu tedy já tyhle naše staré černobílé věcičky mám moc ráda..(27.5.2020)

 • - Filmovanie prebiehalo v Liberci a na Ještěde. (dyfur)