Ošklivá slečna

Drama / Psychologický

Československo, 1959, 73 min

Působivé komorní drama je hereckým koncertem Karla Högera a Dany Medřické. Základní příběh je jednoduchý s pro tu dobu typickou kriminální zápletkou. Rozkrádání a zpronevěra byly tehdy nejčastějšími delikty, asi stejně jako dnes. Prostý příběh, velmi civilní a úsporné herectví ústřední dvojice a na morálku a čestnost apelující závěr asi nebudou lákadlem pro současné mladé diváky, ale pro mne to byla příjemná vzpomínka na časy dávno minulé, kdy herci ještě uměli hrát.(14.6.2013)

Ošklivka Katka před padesáti lety po česku. Celkem dobrý už jenom kvůli hereckým výkonům. Slušná trojka. Možá si snímek zaslouží i víc, ale komentáře budou vždy hodně subjektivní a já se dobrovolně přiznávám, že těm psychologickým dramatům moc nefandím. Drama zažívá člověk denno denně celý život, a aby se jim musel prokousávát i ve svých volných chvílých, to už je trochu moc. Takže psycho, drama, nebo psychodrama nebrat a když, tak jenom občas.(27.4.2012)

Opět jeden z mála filmů konce 50. let (společně třeba s Krškovým snímkem Zde jsou lvi), který patří nesporně k tomu nejlepšímu, co v této době v československé kinematografii vzniklo. Kromě silného příběhu (a můžeme klidně operovat s termínem socialistický realismus, protože tohle by byl další z jeho vrcholů, či lépe řečeno: tento snímek by mohl být jedním z těch, které ozřejmují jeho smysl, vtiskují mu zcela zřetelnou obsahovou náplň – neboť: Co je to socialistický realismus? Čort znajet!) a skvělých hereckých výkonů nejen dua Höger–Medřická má tento film neopakovatelnou dobovou atmosféru Liberce na sklonku 50. let. Na tomto pozadí ho lze vnímat tedy jako cenný dokument, a to i díky záběrům někdejšího ještědského hotelu, který tři roky po vzniku tohoto filmu lehl navždy popelem.(30.7.2010)

Komorní film bez jediného slabého místa. Skvělý námět a scénář Oldřicha Daňka (který je v titulcích uveden také jako pomocný režisér, přičemž jeho skutečný režijní podíl mohl být i vyšší), zcela mimořádné herectví, hutná atmosféra, skvělá kamera... To všechna navíc "o něčem", neboť stejně jako ostatní díla Oldřicha Daňka, i tohle se točí kolem dosti fundamentálních otázek lidských vztahů. (Po)zapomenutý filmový skvost. Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů padesátých let. Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: golfista, blackrain, snaked, Milwa(7.10.2011)

Ale co. Zvyšuju na 5. Už jsem to viděla x krát a nenudila jsem se ani jednou. Sice se v dobových kritikách opakuje tvrzení, že Daněk nenapsal postavu Štefla příliš plnohodnotnou, ale ta souhra mezi Högerem a Medřickou je tu naprosto úžasná, později v ještě větší míře společně září v TV snímku Romeo a Julie na konci listopadu. Menší protor, ale taky zamenitě zužitkovaný, dostávají společně ve filmech Zde jsou lvi, Mikoláš Aleš, Profesoři za školou a Půlpenny (jako protihráči). Dana Medřická dokázala perfektně ztvárnit přerod z "ošklivky" na krásku mimochodem i v inscenaci Obchodník s deštěm, kterou režíroval Rudolf Hrušínský. Analýza vč. odlišností scénáře a filmu k přečtení zde: http://25fps.cz/2014/oskliva-slecna/(3.8.2009)

• - Filmovanie prebiehalo v Liberci a na Ještěde. (dyfur)