Reklama

Reklama

Milostný příběh o ženě, která našla svou krásu, ale odmítla žít ve stínu podvodu. Dana Medřická a Karel Höger se před kamerou setkali v několika filmech, poprvé jako manželé Alšovi v Krškově životopisném filmu Mikoláš Aleš (1951). Dramatik a scenárista Oldřich Daněk jim ušil na tělo role v melodramatickém filmu režiséra Miroslava Hubáčka Ošklivá slečna. Dana Medřická zde ztvárnila zatrpklou staropanenskou revizní účetní Hanu Kalvodovou, která přichází prověřit účetnictví oblastního nakladatelství. Žena, která skrývá svou vnitřní nejistotu a svá životní zklamání pod nepřitažlivým zjevem, se nečekaně promění pod vlivem vznikajícího vztahu s vedoucím redaktorem Jiřím Šteflem (Karel Höger). Začínající milostné pouto však dostane trhlinu, když se ukáže, že Štefl je zapleten do zpronevěry. Právě interpretace hlavní herecké dvojice povýšila melodramatický příběh na nevšední drama lásky, intrik a zklamání. Dobová kritika označila výkon Dany Medřické za „herecký koncert, který snese nejvyšší měřítka“. (Česká televize)

(více)

Recenze (53)

Arkanoid 

všechny recenze uživatele

Zásadová workoholička, stará dievka prišla na revíziu a hneď sa nechala zbaliť prefíkaným švihákom, ktorý pred ňou má čo skrývať. Hlavná postava prezradí, že má 36 rokov, no vďaka výzoru vyzerá aj na 50. Dej je predvídateľný, aj keď rozoberanie tém tohto filmu je nestarnúce. Vývoj hlavnej postavy je nevierohodný a tak sabotuje možné napätie. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Komorní film bez jediného slabého místa. Skvělý námět a scénář Oldřicha Daňka (který je v titulcích uveden také jako pomocný režisér, přičemž jeho skutečný režijní podíl mohl být i vyšší), zcela mimořádné herectví, hutná atmosféra, skvělá kamera... To všechna navíc "o něčem", neboť stejně jako ostatní díla Oldřicha Daňka, i tohle se točí kolem dosti fundamentálních otázek lidských vztahů. (Po)zapomenutý filmový skvost. Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů padesátých let. Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: golfista, blackrain, snaked, Milwa ()

Reklama

xaver 

všechny recenze uživatele

Ošklivka Katka před padesáti lety po česku. Celkem dobrý už jenom kvůli hereckým výkonům. Slušná trojka. Možá si snímek zaslouží i víc, ale komentáře budou vždy hodně subjektivní a já se dobrovolně přiznávám, že těm psychologickým dramatům moc nefandím. Drama zažívá člověk denno denně celý život, a aby se jim musel prokousávát i ve svých volných chvílých, to už je trochu moc. Takže psycho, drama, nebo psychodrama nebrat a když, tak jenom občas. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Oldřich Daněk bývá často vyzdvihován v souvislosti se svými komorními historickými dramaty, plnými ironických dialogů, ale stejně vynikajícím způsobem dokázal nabídnout i psychologické příběhy ze současnosti. Je škoda, že se na tuto ranou část Daňkovy tvorby poněkud zapomíná. Střet dvou odlišných charakterů v Ošklivé slečně funguje během počáteční „romantické komedie“ stejně výborně jako v druhé polovině ve znamení vážného dramatu s kriminální zápletkou, byť náhlý žánrový přechod mě, přiznám se, na chvilku rozptýlil. Dana Medřická se své role zhostila s obrovskou vervou, spočátku baví v poloze až úsměvně fanatické soudružce posedlé prací a fakty, s proměnou nenásilně ukazuje svůj půvab a s dalším zvratem i obrovskou škálu pestrých emocí. Nejen závěrečná výměna pohledu mezi Medřickou a Högerem, nasnímaná v pološedé álejí opadaných stromů, je zde nesmírně působivá. Přesto mě předchozí film se stejnou dvojicí a rovněž podle Daňkova scénáře Zde jsou lvi (1958) zaujal o něco víc. 80% ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Bohužel tomu nemůžu napálit plný počet a skutečně bohužel. Protože až na níže uvedené nedostatky je film zcela a naprosto dokonalý - kamerou, hudbou, herecky, režijně, výpravou i scénářem a rozvíjením příběhu. Mnozí současní čeští rádoby tvůrci by se zde mohli učit. Co mi vadí hodně je to matení tělem. Ono to začne jako romantická komedie i s pár dobrými atributy (jak z káčátka udělat přitažlivou ženu, v dialozích se objevují vtipné či alespoň úsměvné repliky), do toho trochu přírodní poetiky a poetiky města, aby to najednou po 35 minutách přešaltrovalo na detektivku a nakonec to skončilo dramatem. Ne, že by to film nějak degradovalo v jeho umělecké vytříbenosti, ale mně prostě ta změna nálad vadila. Protože jsem měl pocit, že do té doby zajímavě rozvíjené charaktery náhle také vybočily ze své dráhy, přestali jsme se o nich dozvídat zajímavé věci, a celé už se to soustředilo jen na závěrečné dilema sobectví a lásky. Ale jinak... Herecký koncert, skvělé dialogy, skvěle využitý Liberec, až snové, někdy i skoro mystické scény (jak jdou do okna pokoje v hotelu ruchy z toho kina a ta žena tam stojí - až mě zamrazilo) včetně té závěrečné s odcházením ranní alejí a zhasnutím pouličních světel - naprosto podmanivá atmosféra. Navíc je tu vidět Liberec ještě z doby, kdy z náměstí jezdily tramvaje (dnes tam v dláždění zbyly jen dvě koleje jako památka) a kdy na Ještědu nestál vysílač, ale "bouda". Která se mi kupodivu líbila víc než to podle mne neosobní monstrum. Jsou zde i detaily, se kterými se dokonale hraje (kytička, kříž, jazz na Ještědu), takže jako jinak jsem z filmu nadšený. Jen ne žel až na maximum, šlo to „vydojit“ víc. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Filmovanie prebiehalo v Liberci a na Ještěde. (dyfur)

Související novinky

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (více)

Reklama

Reklama