SuperClásico

SuperClásico

Superclásico

Komedie

Dánsko, 2011, 94 min

Celkem fajn komedie, kde jsem se smála i faktu, že pod pojmem nahoře, že se jedná o Dánský film, je to celé z Argentinského Buenos Aires. Tudíž je to prosáklé jejich temperamentem a muzikou, která má u mě vždy zelenou a s hlavními protagonisty, kteří jsou skutečně z Dánska, ale zapadli tam mezi tu jižanskou krev zcela přirozeně. Před tím jsem nečetla ani obsah, ani komentíky, tak konečně i vím, co je SuperClásico. Klasická, milá, exotická pohodovka. Jo a ti tančící švábi neměli chybu :-)(30.4.2015)

Woody zjevně inspiruje i v pozdní fázi - jeho jižanská tour de force po turistických destinacích jižní Evropy čpí ze SuperClásico na sto honů. Styčné plochy mnohé - v hlavní roli město, instituce břitkého vševědoucího vypravěče, vztahové a rodinné potíže, mozaika osudů, citace z textů zahrnutých ve filosofické čítance, koktejl starých i nových kulturních klišé. Nadhodnota? Ryze dánský humor. Jestli se Vám líbilo To Rome With Love, netrpíte dogmatickými očekáváními a hledáte čím se utěšit před Blue Jasmine, budete spokojeni. Žádnej Objektiv tedy nečekejte. Buenos Aires v příběhu plní funkci ostrova v jižních mořích, ztraceného ráje zabydleného ryzími bytostmi napájenými vínem a sluncem [= blbost]. Madsen klišé sice reflektuje, ale lehce opracovává do nového tvaru jen zhruba každé druhé, nebo před jeho vyvrcholením na poslední chvíli uhne jen o něco méně očekávatelným směrem, což mu může vytýkat jen divák, který se domnívá, že lze komedii, u níž se lze smát jinak než hořce, stavět na autenticitě. Výsledkem je takový ten eskapistický, odmocněný typ katarze, asi jako když přijedete z fajn rodinné dovolené, na níž se nestalo nic, co by nebylo předtušeno ilustracemi v katalogu. Což se daří vlastně zřídka, takže oukej. A taky se u toho dobře spí, že jo, Markéto?(18.1.2013)

Tak konečně zas nějaký film s A. W. B. , který se dá někde splašit. A není špatný, jak jsem podle popisu předpokládala. V podstatě jsem to vzala trochu víc s nadhledem a tím pádem mi hlavní ,,hrdina" sedl svou hereckou interpretací. Jednou za čas to pocítíte, všechno nejde, tak jak by mělo, nejste zrovna ve formě a nikdy jste nevynikali pevnou vůlí. Pak přijde rána a už se vezete. Není to kdovíjaký počin, přesto pokud se s tím někde setkáte, nalijte si dobré víno a udělejte si čas. Btw. scénář si dělá tak trochu vtípky z filmových klišé. Což nemusí vždy být pochopeno a pak to vypadá jako zbytečné vycpávky. Nebo alespoň tak jsem to pochopila já.(24.2.2013)

Superclásico je určitě na víc než jen na 3*, ale je velká škoda, že potenciál stát se opravdu skvělým filmem a komedií zůstal nevyužit, byla by větší zábava... Přesto se nedá zarovnat do stejné lajny s jakoukoliv odlehčenou komedií, protože je v něm osobitost. Velmi kladně hodnotím postavu syna rozvádějící se dvojice, chlápka, co dělá víno a měl mnoho žen a rovodů, a džentlmensky zlodějsou partičku... : ) A v neposlední řadě i to, že film nechal dýchat Buenos Aires... (Febiofest 012)(3.4.2012)

Pět hvězd si většinou vyhrazuji pro filmy, které můžu zhlédnout klidně desetkrát znovu. SuperClásico vzhledem k jeho zemi původu už nejspíš nikdy neuvidím, nic to ale nemění na faktu, že mě jeho komediálně absurdní příběh o muži, který přiletěl z Dánska do Argentiny, aby se dal se svou ženou znovu dohromady, uchvátil. [Glasgow Film Festival 2012](29.2.2012)

• - Film byl navržen na Oscara americké Akademie filmových umění a věd v kategorii nejlepší cizojazyčný film, avšak do konečné nominace se nedostal. (Dr Lizal)

• - Film se natáčel převážně v Argentině v Buenos Aires. (M.B)

• - Christian (Anders W. Berthelsen) raz za čas navštívil vináreň. Pri prvej návšteve všetci miestni venovali pozornosť futbalovému zápasu, v ktorom hral klub Atlético Boca Juniors a jeho hlavný rival River Plate. Toto mestské derby je známe taktiež ako "Superclásico". (RatBoj)