Beze studu

Maskeblomstfamilien

• angličtina

Shameless

Norsko, 2010, 98 min

Je to o chlapíkovi, ktorému sa nikdy nepostaví !(1.7.2011)

Velice zajímavý film, jako ostatně mnoho jiných norských a vůbec severských děl, jichž jsem příznivcem. Příběh, který nutí k přemýšlení, jako třeba též skvělý norský film „Lakki“. Opět mi na mysli vytanula otázka, co nutí některé lidi (zde spolužáky hlavního hrdiny) k tomu aby působili bolest a utrpení někomu, kdo jim nikdy ničím neublížil. Kde se v člověku bere ta zvrácená touha působit někomu bolest a těšit se z toho pohledu. Adrian (v podání Marcuse Aarnsetha) je dobrým chlapcem, jehož necitelnost některých lidí v okolí, bohužel včetně jeho nejbližších, donutí k chování, k němuž by jinak neměl důvod. Role je mladičký hercem skvěle zahraná a působí pravdivě a přesto přese vše, co se stalo, si člověk říká, že to musí skončit dobrou nadějí do budoucna. Úplně jsem si v tu chvíli přál ocitnout se v tom filmu,nabídnout Adrianovi přátelství a pomoci mu! Jsem plně přesvědčen, že to co následovalo už bylo dobré, tak jak vzkázala Adrianovi Emílie - Řekni jim vše po pravdě, jak se to stalo a ničeho se nemusíš bát! Je to proto i příběh o pochopení a porozumění a má hluboce lidské poselství. Je to jeden z nejzajímavějších filmů, který jsem letos shlédl a dávám mu jednoznačně 5 hvězdiček a rád se k němu zase po čase vrátím.(23.10.2014)

Pozoruhodně zpracovaný film na téma puberta hermafrodita. Poutavý film s nevšední kamerou a střihem. Obdivuhodný herecký výkon hlavního představitele – Adriana. Děj filmu se pomalu komplikuje a zároveň pomalu rozplétá. Jen nedokážu posoudit, zda se právě tak, jak je ukázáno ve filmu, mohl příběh skutečně odehrát. Rozhodně stojí tento film i za několikeré zhlédnutí.(22.10.2014)