poster

Priest

Drama

Velká Británie, 1994, 105 min

 • joehot
  ****

  Myšlenkově bohatá kritika, která tne především do katolické církve, také však do společnosti jako takové. Navíc režisérka Antonia Bird kritizuje civilním (až televizně laciným), a přesto veskrze podmanivým způsobem, podtrženým skvělými hereckými výkony hlavních představitelů. Tom Wilkinson zde pak je v roli jedné z nejsympatičtějších své obsáhlé kariéry. Carlyle je jen třešnička na dortu.(16.9.2013)

 • jhrasko
  *****

  ..cesta nenápadného TV filmu do kín bola zaujímavá, film vyvolal (nielen) v Británii kopu nevole a pohoršenia. A pritom téma homosexuality je druhotná, ani zneužívanie v rodine nie je tak "alarmujúce" (hoc veľmi bolestivé) ako otázka dilemy, nemožnosti voľby, cesty menšieho zla, ktoré tí " správni" kňazi dnes a denne musia riešiť. Režisérka Antonia Bird si nasadila svojim debutom latku pekne vysoko. Výborný film ( písmenkami z imdb: INCREDIBLY MOVING ).(18.1.2009)

 • Morholt
  ****

  Ukázka dvou světů katolické církve. Na jedné straně je homosexuální kněz, ale o to tvrdší katolík oddaný církvi a na straně druhé heterosexuální duchovní, který vykládá Písmo možná až příliš volně. Film ale nezobrazuje jen střet těchto přístupů, ke kterému zákonitě dochází, ale zároveň zachycuje i břemeno, jež si sebou mnozí kněží nesou a tím je zpovědní tajemství a s ním často spojený život plný dilemat. Snímku vládne jednoznačně Linus Roache, pro něhož je to jedna z životních rolí, a zdatně mu sekundují John Wilkinson s Robertem Carlylem, jako volnomyšlenkářský kněz resp.Roachův filmový milenec. Jeden z nejlepších filmů o víře a církvi. 80%(15.1.2015)

 • verlit
  ****

  Homosexuální kněz, kterého policie přistihne, jak si to v autě rozdává se svým milencem. Otec, který obhajuje své právo na incest, který je přirozený a kdyby se nebáli, dělali by to všichni. Dilema, zda prozradit zpovědní tajemství nebo dopustit pokračování dlouhodobého sexuálního zneužívání dítěte . Mohla by to být dohromady pěkná slátanina nebo prostě pouhý skandální film, natočený s úmyslem šokovat. Výborné herecké výkony vlastně všech zúčastněných, jemný humor a hodně porozumění však z Kněze dělají film, na který hned tak nezapomenete. (A tak krásnou a vkusnou scénu milování dvou mužů jsem ještě v žádném filmu neviděla).(20.4.2004)

 • jafuska
  **

  Očekávala jsem od tohoto filmu mnohem více, možná mě vadilo, že z doby, kde se vše odehrávalo, kdyby to bylo o kousek modernější, určitě bych si k tomu našla cestu, a co k tomuto všemu říci? každý má právo si dělat co chce, pokud to nehraničí se zákonem a homosexualita není nic špatného a proto si myslím, že katolická církev by měla prvně soudit mezi sebou, než opovrhovat lidmi, kteří mají jinou sexuální orientaci, proto jsem ráda, že se nemusím řadit mezi takto smýšlející lidi, i když každý má právo na svůj názor, ale at si prvně každý podívá na sebe, než někoho začne soudit, a katolická církev toto bohužel nedokáže, a když vidím podobné filmy, kde církev odsuzuje lidi, a přitom na to nemají žádné právo, tak jsem vždykcy strašně naštvaná, že chtějí diktovat co jak co má dělat, to je prostě průser a nemělo by to být.ale jinak bylo vše krásně zahrané, jen škoda, že je to ze starší doby, jinak bych dala vyšší hodnocení.(14.12.2012)