Nepřítel

Mladý srbský režisér se ve snímku Nepřítel vrací do nedávné, stále choulostivé minulosti států bývalé Jugoslávie. Příběh zasazuje do období těsně po skončení tzv. Bosenské války mezi Srbskem na jedné straně a Bosnou s Chorvatskem na druhé straně, která vypukla jako důsledek rozpadu bývalé Jugoslávie. Sleduje skupinu vojáků, která odstraňuje výbušné miny z polí na hranici států, které ještě před pár dny vedly krvavou válku. Každý z vojáků je poznamenán nepříjemnými zkušenostmi z bojů v přední linii. Každý svým vlastním způsobem čelí strachu a vzpomínkám. Někteří z nich mají sklony k sebedestrukci, jiní jsou šťastní, že jsou naživu. Další trpí katatonií z prožitých traumat, jiní nacházejí útočiště v modlitbě. Při své práci ve sklepě rozbombardované továrny objeví tajemného muže, který necítí chlad, hlad a nemá zájem ani o cigarety. Brzy po jeho objevení začínají záhadně mizet lidé. Kdo je ten záhadný muž? (Film Europe)

*CARNIFEX*

Skupinka vojakov vyslobodí z poza múrov jednej továrne za živa zamurovaného neznámeho muža. To, s kým majú dočinenia, zistia, keď už bude príliš neskoro. Psychologická dráma áno. Horor v žiadnom prípade. Zabudnite na akciu, toto je film kde sa po väčšinu času filozofuje. Navyše dosť nezáživne a monotónne. Snaha sa uprieť nedá, ale toto ozaj nebolo bohvie čo. Akurát ten odkaz ( Každí vidí to, čo chce vidieť ) stojí za zmienku. Príbeh slušný, realizácia slabšia - 45%. ()

dzira

Mám s tím filmem problém. Čekal jsem od něj strašně moc, protože mám vícero oblíbených filmů, ke kterým napsal scénář Djordje Milosavljevič a z předešlého Zečevičova Čtvrtého člověka jsem nekriticky nadšen, ale to očekávání nebylo naplněno. Ale něco na tom filmu je. Musím si ho pustit znova a třeba to odhalím.... ()

Fr

,,PUSTILI JSTE SATANA, BLÁZNI!“..... /// Podivnej týpek ten pajdavej Daba. Byl zazděnej v továrně, teď jen sedí, divně civí, hlad ani žízeň nemá, jen mele divný kecy. Filosofická diskuze, která (chtě – nechtě) nutí zavzpomínat na Pozemšťana. Tady je to ovšem jiný, jsou tu zbraně, ,,Architekt“ a tedy krev. Přemejšlel jsem, proč vlastně takovejhle film točej kluci z Balkánu....KAŽDÝ VIDÍ, CO CHCE VIDĚT! Atmosféra houstne, diskuze se zvrhává ve vyvražďovačku a já pochopil....: protože tak málo stačí k tomu, aby se lidi vymlátili na vzájem. Škoda, že na to šli na začátku tak krkolomně ,,z boku“. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) DEMIURG. 2.) Protože není důležitý, kdo jsem já. Ale kdo jsi ty! 3.) Thx za titule ,,fredikoun“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** ()

troufalka

Poválečná detektivka s hororovým nádechem. Na všech se válka podepsala, nikdo se necítí bezpečně, spojení s okolním světem je přerušeno. I když nevyhledávám ani horory, ani válečné fillmy, tenhle kousek mě možná právě proto zaujal. Kamera byla místy až nepříjemná, napětí se podařilo udržet od začátku do konce. Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

EvilPhoEniX

Docela slušná věc! Tenhle film je plně otevřený k Interpretaci! Byl ten neznámý Muž opravdu Dábel či Bůh? Kdo Ví.. V pár směrech mi to připomínalo film Bunkr, který byl akčnější a napínavější, ale i zde byly zajímavé Momenty viz. scény s Minama,které mě Nadchly! Celkové vyznění je lepší průměr, dalo se z toho vytřískat více..60% ()

• V roku 2011 vyhral film cenu divákov na filmovom festivale v gréckom meste Thessaloniki a v roku 2012 cenu FIPRESCI na MFF v Sofii. (Marek1991)