Reklama

Reklama

Nepřítel

Mladý srbský režisér se ve snímku Nepřítel vrací do nedávné, stále choulostivé minulosti států bývalé Jugoslávie. Příběh zasazuje do období těsně po skončení tzv. Bosenské války mezi Srbskem na jedné straně a Bosnou s Chorvatskem na druhé straně, která vypukla jako důsledek rozpadu bývalé Jugoslávie. Sleduje skupinu vojáků, která odstraňuje výbušné miny z polí na hranici států, které ještě před pár dny vedly krvavou válku. Každý z vojáků je poznamenán nepříjemnými zkušenostmi z bojů v přední linii. Každý svým vlastním způsobem čelí strachu a vzpomínkám. Někteří z nich mají sklony k sebedestrukci, jiní jsou šťastní, že jsou naživu. Další trpí katatonií z prožitých traumat, jiní nacházejí útočiště v modlitbě. Při své práci ve sklepě rozbombardované továrny objeví tajemného muže, který necítí chlad, hlad a nemá zájem ani o cigarety. Brzy po jeho objevení začínají záhadně mizet lidé. Kdo je ten záhadný muž? (Film Europe)

(více)

Recenze (16)

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Skupinka vojakov vyslobodí z poza múrov jednej továrne za živa zamurovaného neznámeho muža. To, s kým majú dočinenia, zistia, keď už bude príliš neskoro. Psychologická dráma áno. Horor v žiadnom prípade. Zabudnite na akciu, toto je film kde sa po väčšinu času filozofuje. Navyše dosť nezáživne a monotónne. Snaha sa uprieť nedá, ale toto ozaj nebolo bohvie čo. Akurát ten odkaz ( Každí vidí to, čo chce vidieť ) stojí za zmienku. Príbeh slušný, realizácia slabšia - 45%. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Mě Neprijatelj celkem zaujal. Pochmurná atmosféra, šedavé vizuály, prostředí poválečné Bosny a Hercegovina, pro které mám slabost... a do toho tajuplný týpek, kterého kdosi zazdil ve sklepě opuštěné továrny. Skupina vojáků ho osvobodí - a to neměla dělat. V první polovině se mi ten film fakt líbil. Démon, který štve lidi proti sobě, pěkně reflektuje nevraživost mezi jugoslávskými národy, takže bylo zaděláno i na "horor s poselstvím" nebo tak něco ... nicméně pak všechno pozitivní nějak vyšumělo do ztracena a v druhé půlce jsem se už jen tak nezaujatě pročekal do konce. Dobré, ale mělo to na víc. ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Srbský poválečný horor není zrovna žánr, o kterej když požádáte svoji nejbližší videopůjčovnu, tak vám odpoví, že "je to ten velkej regál vpravo", přestože ten potenciál tý zlikvidovaný země, kde je v půdě padesát min na člověka, polovina baráků by rozplakala libovolného statika a ještě nedávno bylo národní tradicí uřezat hlavu člověku, co se nedostatečně zasmál vašemu vtipu je obří. A Neprijatelj navíc neni vůbec hloupý haunted/slasher, jakému by zasazení (podminovanej barák, ve kterym hrstce rozdílnejch charakterů trochu šibe) odpovídalo. A přijde mi vtipný, že osud celého světa možná leží na hrstce zdeprimovaných chudáků někde v prdeli Srbska, kteří si nejsou jistý, jestli pajdavej Daba je skutečně Bůh, Ďábel či magor, kterej z toho všeho má tak akorát piču a jeho zabití, jakožto možné zabití Stvořitele by mohlo ukončit veškeré světové problémy, protože by nebyl svět, který by ty problémy měl. Jasně, že scénář je strašnej konstrukt a režijně to zas tak jistý neni. Ale je to chytrý, inovativní a má to svoji náladu. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,PUSTILI JSTE SATANA, BLÁZNI!“..... /// Podivnej týpek ten pajdavej Daba. Byl zazděnej v továrně, teď jen sedí, divně civí, hlad ani žízeň nemá, jen mele divný kecy. Filosofická diskuze, která (chtě – nechtě) nutí zavzpomínat na Pozemšťana. Tady je to ovšem jiný, jsou tu zbraně, ,,Architekt“ a tedy krev. Přemejšlel jsem, proč vlastně takovejhle film točej kluci z Balkánu....KAŽDÝ VIDÍ, CO CHCE VIDĚT! Atmosféra houstne, diskuze se zvrhává ve vyvražďovačku a já pochopil....: protože tak málo stačí k tomu, aby se lidi vymlátili na vzájem. Škoda, že na to šli na začátku tak krkolomně ,,z boku“. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) DEMIURG. 2.) Protože není důležitý, kdo jsem já. Ale kdo jsi ty! 3.) Thx za titule ,,fredikoun“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Docela slušná věc! Tenhle film je plně otevřený k Interpretaci! Byl ten neznámý Muž opravdu Dábel či Bůh? Kdo Ví.. V pár směrech mi to připomínalo film Bunkr, který byl akčnější a napínavější, ale i zde byly zajímavé Momenty viz. scény s Minama,které mě Nadchly! Celkové vyznění je lepší průměr, dalo se z toho vytřískat více..60% ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

  • V roku 2011 vyhral film cenu divákov na filmovom festivale v gréckom meste Thessaloniki a v roku 2012 cenu FIPRESCI na MFF v Sofii. (Marek1991)

Reklama

Reklama