Svobodná umění

• USA Liberal Arts

Třicátník Jesse se kvůli rozlučkové oslavě vrací na svou bývalou univerzitu. Setkává se tu se studentkou Zibby a netrvá dlouho, než mezi začne vznikat intenzivní pouto. (Filmbox)

FlyBoy

[SFF 2012, Sydney] Allenovská príchuť je mňam, zvolený humor je z tých poživateľnejších a ceľkovo sa to naproti stovkám "z vody varených" vzťahoviek radí medzi neškodný materiál. Len škoda toho okatého "z rady chcem vybočiť", ktoré si nepotrebne vypomáha alternatívnymi klišé aby tak došlo k uspokojeniu aj menej požadovačného diváctva. To neodsudzujem, ale akosi ma to aj napriek tomu čiastočnému neromantizovaniu neberie. ()

Chrustyn

Celou dobu, když jsem film sledoval, neustále jsem myslel na nedávno viděný snímek "Bezvadíkyještěprosím" a říkal jsem si, že podoba bude způsobena přítomností Joshe Radnora, ale až při závěrečných titulcích jsem zjistil, že i zde byl nejen v hlavní roli, ale i na režijní stoličce. Každopádně oproti již zmíněnému "Bezvadíkyještěprosím" jasný krok vpřed stylem vyprávění i scénářem a z nenápadného Radnora se klube talent amerických nezávisláků. Příjemný a chytrý film. ()

jhrasko

Tak trocha Garden State, ale s pre mňa akceptovateľnejším záverom. Náznaky neurotického Woodyho, ale skutočne len náznaky. Nepochopiteľne nevyužitý príbehový i herecký potenciál Richarda Jenkinsa. Ale nakoniec predsa len za ten záver...a za pripomenutie Wagnerovho Tannhäusera. A späť ku Garden State, neviem prečo, ale Braffova a Radnorova artikulácia je chvíľami rovnako iritujúca.... ()

RasputincZ

Trailer vypadal lákavě, ale nakonec převládá spíš trpké zklamání. Elizabeth Olsen je nádherná a na rozdíl od svých starších sester i schopná herečka. Radnorova inspirace tvorbou Woodyho Allena je očividná, a to především snímku Manhattan. Bohužel se Radnor po scénáristické stránce k Allenovi zatím ani nepřiblížil. Jeho hlavní postava – on sám je celý film podobně zmatená a nerozhodná jako jeho Ted Mosby v How I met your mother. Zajímavá, ale dle mého názoru ve výsledku negativní, je Radnorova snaha o věnování se většímu počtu vedlejších postav. Myslel jsem si, že bude pro film stěžejní romantická linie kolem Jesseho a mladé Zibby. Nikoliv. Radnor tak věnuje přehršle prostoru pro bývalého univerzitního profesora, který se nemůže vyrovnat s důchodem nebo mladého studenta, který trpí úzkostmi a několikrát se již ve škole zhroutil. Jesse (Radnor) tak symbolizuje jakéhosi rádce, který se snaží z pozice pozorovatele všem neštastníkům pomoct a poradit. Přitom právě jeho postava potřebuje rady více než kdokoli jiný. Jen pro příště radši ne od eko verze Zaca Effrona... ()

Marek1991

Na úvod by som sa chcel všetkým ospravedlniť, som zrejme romantik a skôr než ma odsúdite, porozmýšľajte, či ste ním aj vy niekedy neboli. Avšak na rozdiel od Radnora mi je jasné, že je to príliš jednoduchý film, pôsobí to nereálne a z tohto cynického a falošného sveta tam nie je skoro nič. To, čo mi ohrialo dušu je ten romantický príbeh, z ktorého nakoniec nič nebude. Viete ja som katolík, na mnohých veciach najmä ohľadom sexu trvám a tak som sa potešil, keď chlapík trval na svojich zásadách, avšak ono sa to neubralo cestou akou by ukázalo, že také rozhodnutie treba partnerom rešpektovať, ono sa to ubralo cestou nájdenia si vhodnejšieho partnera. To, že si nebudú rozumieť vyplynulo pri rozpore o knihe Twighlight, bolo to trocha trápne, ale zistilo sa tam, že sú na úplne iných vlnách. Vedľajšia postava profesora mi pripadala zbytočná, avšak namrzenej profesorky bola dobrá, napriek mnohým klišé. Láska z kníhkupectva bolo len jednoduché odbitie všetkého, že všetko bude nakoniec dobré, ako vraveli vo filme a že človek si nájde vhodného partnera inde, možno pri svojich záľubách, no pre mňa to bolo nepresvedčivé. To, čo sa mi páčilo bola však postava Jesseho, akoby som to bol z časti ja s mimikou, gestami, či výrazovými prostriedkami jedného môjho dobrého kamoša, celkom ma to zaujalo. Bolo to milé, ale ani alkoholové radovánky súčasnej populácie to nerieši, či vôbec neberie ohľad na prácu, chcel by som vedieť, čím by som sa mohol tu na Slovensku tak živiť ako Jesse tam. Zac Efron vo filme hraje zaujímavú úlohu, ale skôr mohla byť iná, vtipná je, ale nie je vážna, je to pošuk, ktorý mi z toho nič extra nespravil. Postava chlapca s depresiami, ktorý sa cítil starší mi ulahodila, keďže ja som časť svojho života trpel depresiami, či nimi trpím posúďte sami z mojich súčasných komentárov, snáď som aspoň trošku optimista. Príde mi to ako urýchlený príbeh, ktorý chcel čím skôr skončiť, veľká škoda, že sa neubral mojou katolícko-liberálnou konfliktnou problematikou súčasnosti, vidím, že inšpiráciu mi nikto nedá. Napriek tomu príbeh zo života bežných ľudí, konečne som sa niečo zaujímavého dočkal aj štýlom rozprávania a išlo to aspoň trocha do hĺbky najmä vo vzťahoch a bolo to niekedy ozaj rozumné, s mne celkom blízkym, ale nie totožným humorom. Chcel by som viac takýchto filmov, kľudne aj s mne sympatickým Radnorom. JAzzeURo máš dobrý a výstižný komentár. ()

• Film sa natáčal prevažne na alma mater herca Josha Radnora (Jesse Fisher) Kenyon College a v malej škole v meste Gambier v štáte Ohio, kde študovala herečka Alison Janney (Judith Fairfield). (Marek1991)
  • Jessemu (Josh Radnor) je ve filmu 35 let a Zibby (Elizabeth Olsen) 19 let. V době natáčení bylo ovšem hercům přesně o tři roky více, tedy 38 a 22 let. (korbitch22)