Obsahy(1)
V roce 2009 byl Janu Hrnčířovi diagnostikován nádor v oku. Aniž dodnes s jistotou ví, zde jde o zhoubný či nezhoubný nález, začal se intenzivně zajímat a možnosti léčby rakoviny. Ta ho zavedla až k léčebným vlastnostem konopí. Jako autor námětu a producent dal vzniknout celovečernímu filmu mapující téma konopí, jeho léčebných účinků a legislativního rámce nejen v České republice, ale i ve Světě – zvláště v Izraeli, kde je konopí zkoumáno již desítky let a tolik diskutovaná látka THC zde byla poprvé objevena. Rok konopí sleduje řadu postav, které se věnují tématu konopí z nejrůznějších úhlů. Potkáváme českého vědce Lumíra Hanuše, který konopí vnímá jako přírodní zdroj cenných látek. Rozmlouváme s objevitelem THC profesorem Raphaelem Mechoulem. Dozvídáme se o boji lékaře a konopného aktivisty Dušana Dvořáka. Po dva roky sledujeme časosběrnou metodou nemocné s diagnózou rakoviny nebo roztroušené sklerózy. Konopí a legislativní rámec České republiky komentují politické a policejní špičky, adiktologové, účastníci konference v parlamentu, příznivci Million Marihuana March a další. Film Rok konopí hledá hranici osobní svobody každého jednotlivce s právem na zdraví a zrcadlí absurdnost současné reality. (oficiální text distributora)
(více)Videa (1)
Recenze (20)
LFŠ 2012: Líbilo se mi, že dokument v podstatě nic nevnucuje a ukazuje konopí jako léčebnou alternativu, která tu je, je hrozně blízko, ale přitom je strašně daleko. Navíc se dokument nebojí říct ani to, že se nejedná o samospásnou věc, že ne vždy funguje apod. Kdyby mě měl film k něčemu přesvědčit, tak mě nepřesvědčí, ale to asi ani nebyl účel. ()
Autorovi se povedlo dostat na velice zajímavá místa (třeba ten izraelský skleník) i k zajímavým lidem. Bohužel, jeho filmový přístup je kdesi na nezřetelné hranici mezi amatérismem a diletantstvím, takže to všechno přišlo vniveč. Pokud se traduje, že úroveň českého dokumentu výrazně převyšuje naše hrané filmy, tak tohle není takový případ. A jsem na filmovém serveru, takže musím hodnotit filmovou stránku. Jen pro úplnost dodávám, že jsem přesvědčen o menším zdravotním ryziku i menší návykovosti marihuany oproti třeba tabáku. Stejně tak soudím, že legalizace marihuany by přinejmenším zpočátku přinesla nějaké ty problémy, ale ještě víc by jich odstranila. Takže jsem pro. Ale nikdy jsem ji nekouřil a nehodlám na tom nic měnit. ()
LFŠ 2012: Já ani nevím, jaké dát hodnocení. Natočené je to strašně. Ale hrozně se mi líbí idea Jana Hrnčíře prezentovaná Pjérem la Š'éz. Ale Přijde mi, že Petr Slabý, to trošku zkazil. Aspoň takový pocit jsem si odnesl z diskuze po filmu, kdy na mě Jan Hrnčíř jako jediný působil příjemně a jako člověk, který ví, co se děje. Petr Slabý a pan Dvořák na mě působili jako naprostí blázni. Možná, kdyby film dělal Jan Hrnčíř sám a postavil to na své životní filozofii, tak by to byl o moc lepší dokument. ()
Quipovi: Dokument jsme viděl a byl jsem mile překvapen. Citace, které obsahuje tvůj text se ve filmu vyskytují, ale film není věnován jen těmto trochu exotickým či profláklým názorům. Na filmový dokument se vcelku slušně snaží o objektivní nahlédnutí na situaci, ač je názor tvůrců jasný. Můžeš mrknout na mou recenzi: http://www.studentpoint.cz/271-recenze-novinky/6530-rok-konopi-neni-jen-o-huleni#.T46ges3AHyU ale dle mého názoru se film povedl, ač jsem byl zpočátku stejně skeptický jako ty... ()
No jo, my vlastně žijeme ve strašně represivním policejním státě, kde nás zavírají za mastičky... Pravda je takova že si pěstujeme trávu kde chceme, hulíme ji hromady kdy i kde se nám zlíbí, jednou do roka nám zavřou nejakou megapěstírnu, nebo Bushku, aby to jako nevypadalo, a my jako největší ukřivděnci natočíme tohle... Kdo z tvůrců vůbec slyšel třeba příběh Marca Emeryho? Dokážou si vůbec představit, že by majitele českých growshopů odsoudili v USA na základě toho ze si je tam někdo objednal z e-shopu a ČR by je vydala takovym fofrem, že by se o tom nestihlo ani napsat? To by byly represe pánové. Film kde kapacity vypráví jaké to je v pořádku hulit trávu, a vy si u toho připadáte, že si vás za jointa odvezou. ()
Galerie (16)
Photo © Aerofilms

Zajímavosti (2)
- Natáčení dokumentu trvalo 2 roky a probíhalo na území České republiky a Izraele. (Sufferer)
- Podnětem pro vznik snímku bylo setkání producenta filmu Jana Hrnčíře s Kanaďanem Rickem Simpsonem, který je ve své zemi stíhán za držení a obchodování s marihuanou a který emigroval do České republiky. (Sufferer)
Reklama